پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ |۲۰ محرم ۱۴۴۴ | Aug 18, 2022
اولین جلسه کمیته ادیان و مذاهب اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی(ع)،

حوزه/ نوزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی(ع)، با حضور بزرگان ادیان و مذاهب، از ۴ تا ۶ مرداد در استان کرمانشاه برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه دراستان و امام جمعه کرمانشاه، اولین جلسه کمیته ادیان و مذاهب اجلاس موصوف صبح امروز به ریاست دکتر علیرضا شهرستانی رئیس دفتر نماینده ولی فقیه دراستان و امام جمعه کرمانشاه و با حضور اعضا تشکیل شد.

شهرستانی رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه و مسئول کمیته ادیان و مذاهب اجلاس پیر غلامان حسینی در این نشست با بیان اهمیت معرفی چهره عاشورایی استان کرمانشاه، گفت: از آنجایی که امام حسین (ع) مظهر وحدت است، برگزاری این اجلاس، بهترین فرصت برای معرفی ظرفیت های عظیم علمی و انسانی استان کرمانشاه با توجه به تعدد مذاهب در این استان می باشد.

وی افزود: با توجه به ارادت دیرینه اهل سنت، اهل حق و جامعه کلیمیان به خاندان عصمت و طهارت، برگزاری این اجلاس فرصت مغتنمی است تا ارادت دیرینه عاشقان امام حسین(ع) از دیگر ادیان و مذاهب غیر از شیعه، در این محفل بین المللی متجلی شود.

حجت الاسلام ضیغمیان، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان کرمانشاه هم در این نشست گفت: باید آثار مرتبط با امام حسین علیه السلام که توسط اندیشمندان اهل سنت، اهل حق و سایر فرق و ادیان نوشته شده جمع آوری و معرفی شود.

در ادامه حجت الاسلام احمدی، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه اظهار کرد: استان کرمانشاه تقریبی ترین استان کشور است، لذا باید از این فرصت استفاده کنیم و وحدت واقعی خود را نشان دهیم و شیوه های عزاداری بین ادیان و مذاهب را معرفی کنیم، زیرا این سنت فقط مخصوص شیعه نیست.

مهندس سید فرزاد افضلی از اهل حق استان کرمانشاه هم در این نشست بیان کرد: اجلاس پیرغلامان حسینی را به فال نیک گرفته و لطف الهی بدانیم تا بتوانیم وحدت بزرگ خود را حول محور امام حسین (علیه السلام) نشان دهیم. جامعه اهل حق بیش از هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است، که نشان از ارادت همیشگی این عزیزان به ساحت اهل بیت (ع) دارد.

نظام صالحی، نویسنده و پژوهشگر اهل سنت استان کرمانشاه هم گفت: متأسفانه همه در خصوص اهل بیت (ع) کوتاهی کرده ایم؛ ارادت دیرینه اهل سنت از دیر باز به ائمه اطهار(ع) در آثار ارزشمند باقی مانده، بسیار قابل توجه است.

عباس سروری رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه طی سخنانی گفت: برای حضور فعال در اجلاس باید اول بیانیه مشترک ادیان و مذاهب استان را صادر کنیم، دوم موضوع رسانه ای هم مورد توجه باشد.

وی گفت: معرفی عاشقان اهل بیت(ع)، از دیگر ادیان و مذاهب، غیر از شیعه، از طریق رسانه اعم از صدا و سیما و فضای مجازی، می تواند ظرفیت عظیم انسانی استان را بین افکار عمومی و میهمانان متجلی کند.

دکتر غلامرضاحیدری، نویسنده و پژوهشگر و فعال رسانه ای نیز اظهار کرد: خیلی از محققان معتقدند عزاداری حضرت سید الشهدا(ع) از قصر شیرین، کرمانشاه و دینور به دیگر نقاط ایران سرایت کرده است.

این پژوهشگر و فعال رسانه ادامه داد: متأسفانه سهم استان کرمانشاه در تجلی شعر عاشورایی کم رنگ است، هر چند ما آثار بزرگ و فاخری داریم و حتی در دوره قاجار استان کرمانشاه، در زمینه شعر ولایی جایگاه رفیعی داشته است.

وی افزود: کارهای بسیار زیادی در کرمانشاه انجام شده، اما این آثار خوب معرفی نشده است، در حوزه عاشورایی کرمانشاه خیلی حرف برای گفتن دارد.

در ادامه، دکتر قهرمانی، رئیس انجمن کلیمیان استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه از معدود استان هایی است که ادیان مختلف در کنار هم زندگی می کنند؛ اتحاد بین ادیان باعث ناامیدی دشمن شده است، باید این وحدت استمرار پیدا کند.

وی ادامه داد: اهل سنت محب واقعی اهل بیت(ع) هستند و کتاب های متعددی پیرامون عظمت اهل بیت(ع) توسط اهل سنت نوشته شده است.

حجت الاسلام ایرانی، مدیر حوزه‌ علمیه استان کرمانشاه هم طی سخنانی گفت: جوهره ادیان به یک نکته بر می گردد، که نقطه مشترک همه ادیان است و آن توحید است.

وی ادامه داد: این فرصت یک موقعیت تاریخی برای استان کرمانشاه می باشد که همدلی و اشتراکات فرهنگی و مذهبی خود را به نمایش بگذاریم. ضمن این که باید نمایشگاهی وزین در کنار این اجلاسیه بر پا شود.

مدیر حوزه علمیه کرمانشاه، خواستار سخنرانی حداقل یک نفر از ادیان و مذاهب استان در اجلاس شد.

حجت‌الاسلام صالحی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه کرمانشاه هم گفت: خوشبختانه همدلی بین ادیان و مذاهب در خصوص بقاع متبرکه وجود دارد، مثبت ترین نقطه برجسته استان کرمانشاه وحدت ادیان و مذاهب است.

گفتنی است، نوزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی(ع)، با حضور بزرگان ادیان و مذاهب، از ۴ تا ۶ مرداد در استان کرمانشاه برگزار می‌شود.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

نظرات

  • محمد جعفر زاده IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
    0 0
    در صورتی که مسئولیت این اجلاس با سازمان تبلیغات کرمانشاه باشد همان حرکت دردناک 1 تیر برنامه تجلیل از فعالان عرصه تبلیغ پیش خواهد آمد که موجب رنجش پیشکسوتان تبلیغ در کرمانشاه گردید.