شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ |۱۰ شوال ۱۴۴۵ | Apr 20, 2024
پنجمین گردهمایی مجمع طلاب دانش آموخته حوزه علمیه حضرت قائم (عج) چیذر

حوزه/ پنجمین گردهمایی مجمع طلاب دانش آموخته حوزه علمیه حضرت قائم (عج) چیذر با حضور حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسرو پناه دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و آیت‌ الله سید علی اصغر هاشمی علیاء موسس‌ و تولیت حوزه علمیه حضرت قائم (عج) چیذر برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه از تهران، پنجمین گردهمایی مجمع طلاب دانش آموخته حوزه علمیه حضرت قائم (عج) چیذر با حضور حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسرو پناه دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و آیت‌ الله سید علی اصغر هاشمی علیاء موسس‌ و تولیت حوزه علمیه حضرت قائم (عج) چیذر برگزار شد.

جهاد تبیین باید درست صورت بپذیرد

بر اساس این گزارش: حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه در خصوص موضوع جهاد تبیین و انتخابات به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: در بخشی از آخرین وصیت امام علی(ع) میفرمایند با اموال و جانتان به جهاد در راه خدا بپردازید؛ جهاد تبیین چند ساحت دارد که یکی از آن ساحت های مربوط به اعتقادات و رفع شبهات مربوط می شود.

وی افزود: امروز برخی از جوانان به دلیل شبهات اعتقادی اقدام به خودکشی می‌کنند و این امر در غرب حتی در میان اساتید دانشگاه رایج است. به همان اندازه که این مسایل را در جامعه مشاهده میکنیم به همان میزان ما مقصر هستیم چون تبیین نکردیم .

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: این خیلی زشت است که یک طلبه به دانشگاه برود و نتواند به شبهه استفان هاوکینگ پاسخ دهد. پاسخ به شبهات جدید غیرت دینی می خواهد.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه با تاکید بر اینکه امروز بیان دلایل رعایت احکام شرعی ضروری است گفت: بیان دستاوردهای تمدن اسلامی و شیعی بخصوص انقلاب اسلامی بخش دیگری از جهاد تبیین است؛ امروز برخی جوانان حتی نمی‌داند شهدای انقلاب اسلامی چون شهید همت چه کسانی بودند.

وی عنوان کرد: انقلاب اسلامی، تمدن را ساخته است و توانسته آن را در جهان گسترش دهد. امروز ما دستاوردهایی داریم که در جهان تاثیر گذاشته مانند جریان مقاومت که در جهان گسترش یافته است. جریان مقاومت تا زمان شهادت سردار سلیمانی منطقه ای بود اما امروز جهانی شده و این نشان از تمدنی شدن است.

دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در پایان خاطرنشان کرد: اقتدار در عرصه نظامی، علم و فناوری و ... همه نشان از تمدنی بودن ایران است. اگر جهاد تبیین درست صورت بپذیرد دیگر نیازی به تلاش برای حضور مردم در انتخابات نیست بلکه مردم خودشان می آیند.

همه مدیون امام راحل و شهدا هستیم

در ادامه حجت الاسلام سید مظاهر حسینی مدیر کل تشریفات دفتر رهبر معظم انقلاب به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: مقام معظم رهبری در جمع خانواده شهدا فرمودند اگر کسی در این مسیری که امام راحل و شهدا شروع کردند باشد سود کرده است در غیر این صورت ضرر خواهد کرد، این راهی که علما از زمان ائمه اطهار شروع کردند و امام راحل آن را علنی و جامعه را به آن مسیر دعوت کردند راهی است تا به ظهور امام زمان منتهی نشود این مسیر را رها نمی کنند؛ ما همه مدیون امام راحل و شهدا هستیم.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی پنج ویژگی داشت ادامه داد: انقلاب ما اسلامی بود و به اسم اسلام ناب شروع شد. انقلاب اسلامی مستقل ترین انقلاب در جهان و یک انقلاب مردمی به شمار می‌رود. همچنین در انقلاب اسلامی چیزی وجود دارد که در دیگر انقلاب ها وجود ندارد و آن مقوله شهادت است. انقلاب اسلامی دیگر ویژگی که دارد و دیگر انقلاب ها از آن محروم هستند وجود رهبری چون امام راحل است.

وی افزود: امروز مقام معظم رهبری همچنان از رهنمودهای آن امام بزرگوار بهره می‌برد و بر اساس آن راه حل می‌دهد. کسی امام را بشناسد در آن ذوب می‌شود، به فرمایش شهید موسی صدر ذوب شدن در امام مصداق ذوب شدن در اسلام است.

طلبه هر روز باید روزی مبارک داشته باشد

آیت الله هاشمی علیا نیز در این گردهمایی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: اسلام دو قسم است که شامل اسلام مکتوب و اسلام مجسم می‌شود. اسلام مجسم اثر بیشتر و صحیح ترس دارد و این نوع اسلام مهمتر است.

وی افزود: در اسلام مجسم انسان خودش را می‌سازد چون می داند که اسلام انسان خودساخته می‌خواهد. امام راحل اگر این مهم را نداشتند هرگز انقلاب اسلامی به پیروزی نمی‌رسید و در برابر توطئه دشمنان باقی نمی ماند. بنابراین تقوا، تزکیه، اخلاص، عمل صالح لازمه رسیدن به خودسازی است .

آیت الله هاشمی علیا با بیان اینکه انسان باید به دنبال کسب علم باشد گفت: مدرسه ای که مایه علمی ندارد ناقص است.همچنین باید به علمی که آدمی می آموزد عمل کند و به واسطه آن به تربیت انسان ها اقدام کند.

موسس مدرسه علمیه حضرت قائم چیذر یکی از شرایط طلبگی را شب زنده داری و سحر داشتن بیان کرد و گفت: طلبه ای که تا طلوع آفتاب می‌خوابد درست نیست و لازم است بخشی از شب را به عبادت و راز و نیاز با خدا بپردازد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: علمی که مقرب الی الله است ارزشمند است. طلبه هر روز باید روزی مبارک داشته باشد و روزی مبارک است که یک قدم به خدا نزدیک شود. درس خواندن اگر انسان را به خدا نزدیک کند علم مفید است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha