شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ |۱۰ شوال ۱۴۴۵ | Apr 20, 2024
یاوری

حوزه/رئیس ستاد انتخابات استان لرستان از مشارکت حدود ۳۰ هزار در امر برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری حوزه از خرم آباد، احسان یاوری،رئیس ستاد انتخابات استان لرستان،امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص وضعیت آماری انتخابات بیان داشت:با شروع تبلیغات در استان ۳۵۰ نفر فعالیت تبلیغی خود را آغاز نموده و با انصراف ۵۵ نفر تا ساعت ۸ صبح روز سه شنبه آمار داوطلبان به ۲۹۵ نفر کاهش یافت.

وی افزود: اکنون در حوزه دورود و ازنا ۴۶ نفر، دلفان و سلسله ۱۴، خرم آباد و چگنی ۸۰، پلدختر و معمولان ۱۲، الیگودرز ۱۹، کوهدشت و رومشکان ۵۲ و در بروجرد نیز ۷۲ نفر بعنوان نامزد در عرصه انتخابات حضور دارند.

معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار لرستان بیان کرد: هیچکدام از اسامی این افراد تا پایان مهلت زمانی انصراف به عنوان انصراف دهنده اعلام نخواهد شد و تمامی اسامی در سامانه انتخابات درج و عدول از انصراف مسموع نبوده و کماکان به عنوان نامزد اسامی آنها در روز انتخابات اعلام خواهد شد.

یاوری گفت: یکی از موارد تخلف در قانون جایی است که انصراف در ازای گرفتن وعده و با تبانی باشد که در قانون به عنوان جرم شناخته و رسیدگی خواهد شد.

یاوری گفت: برای هفت حوزه انتخابیه و ۹ شهرستان استان لرستان در مجموع یک هزار و ۶۵۴ شعبه اخذ رای پیش بینی شده که ۱۰۳۰ شعبه ثابت و ۶۲۴ شعبه نیز سیار است ، همچنین از این تعداد ۸۴۵ شعبه شهری و ۸۱۰ شعبه روستایی است.

وی بیان داشت: در خرم آباد ۳۶۵ شعبه ، چگنی ۶۵، بروجرد ۲۷۰، الیگودرز ۱۶۸ ، دورود ۱۳۳، ازنا ۸۴ ، کوهدشت ۱۹۳، رومشکان ۵۵، دلفان ۱۲۷، سلسله ۸۵، پلدختر ۶۹ و در معمولان نیز ۴۰ شعبه کار اخذ رای را از مردم انجام خواهند داد.

رئیس ستاد انتخابات استان لرستان بیان کرد: سه هزار و ۷۵۴ نقطه اخذ رای در استان لرستان پیش بینی و لرستان جزو معدود استان هایی است که تمامی شعب ثابت دارای آنتن بوده و در شعب سیار نیز که ۲ هزار و ۷۵۴ نقطه باقیمانده هستند، کمتر از ۲۰۰ نقطه با مشکل آنتن دهی مواجه هستند که غالبا صعب العبور و دارای کمتر از پنج خانوار می باشند اما احراز هویت آفلاین (غیر برخط) برای آنها پیش بینی شده است.

یاوری گفت:‌ همچنین حدود ۳۰ هزار نفر عوامل اجرایی ، نظارتی و انتظامی در امر انتخابات این دوره مشارکت خواهند کرد که در هر شعبه تقریبا ۱۵ نفر از عوامل اجرایی حضور دارند.

وی اظهار داشت: نقطه های اخذ رای به گونه ای تعریف شده که ابتدا و انتهای خط ها آنلاین (برخط) باشد تا از رای تکراری جلوگیری شود.

معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان در نقاطی که آفلاین (غیر برخط) است به بخشداران اعلام شده با درج مهر در شناسنامه ها فرآیند اخذ رای انجام بگیرد تا سلامت انتخابات در این نقاط حفظ شود.

یاوری یادآور شد: تمامی شعب ثابت استان آنلاین( برخط) و احراز هویت رای دهندگان به صورت برخط انجام می شود و در تمامی یک هزار و ۳۰ شعبه ثابت برقراری ارتباط وجود دارد.

وی در خصوص ساز و کار انتخابات، تصریح کرد: این دوره برگزاری ۲ انتخابات را پیش رو داریم که هر ۲ تعرفه آنها با هم تجمیع و از هر فرد یک بار ثبت نام در شعبه صورت می گیرد.

رئیس ستاد انتخابات لرستان اضافه کرد: بجز خرم آباد و بروجرد که هر کدام ۲ نماینده دارند، در سایر شهرستان های استان یک نماینده انتخاب خواهد شد.

یاوری گفت: اگرچه هر برگ رای باید در صندوق مربوط به خودش انداخته شود اما چنانچه هر ۲ برگ در یک صندوق باشند جدا شده و شمارش می شوند.

به گفته یاوری به تعداد واجدین شرایط استان تعرفه پیش بینی و به شهرستان ها ارسال و در محل هایی پلمب شده و تا روز انتخابات نگهداری شده و امیدواریم هیچ کمبود تعرفه ای نداشته باشیم.

معاون سیاسی ،امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان افزود: همچنین در تمامی شهرستان ها شعب اخذ رای برای بانوان پیش بینی شده است تا بتوانند به راحتی رای خود را به صندوق بیندازند ، ضمن اینکه برگ های رای در چاپخانه بانک ملی و با بالاترین استانداردهای امنیتی چاپ شده تا مشکلی در خصوص تقلب در آرا ایجاد نشود.

یاوری اظهار داشت: فرایند رای گیری الکترونیک در استان لرستان نداریم ، اما احراز هویت الکترونیک اجرا و تمام اطلاعات شناسنامه ای ایرانیان در این دستگاه ها نصب و به صورت بیومتریک(با اثر انگشت) است.

رئیس ستاد انتخابات لرستان گفت: افراد یکی از پنج مدارک هویتی از جمله کارت ملی، شناسنامه، کارت پایان خدمت ، گذرنامه و گواهینامه رانندگی را باید به مراه داشته باشد ، شناسنامه های قدیمی نیز برای رای دادن معتبر نیستند، چراکه کدملی در آنها درج نشده است.

یاوری به برخی تخلفات در زمان اخذ رای که ممکن است اتفاق بیفتد اشاره کرد و افزود: ماده ۸۲ و ۸۳ قانون انتخابات درخصوص تخلفات انتخاباتی در زمان تبلیغ و روز اخذ رای مشخص بوده و چنانچه مشاهده شود، مستندسازی و به مرجع قضایی اعلام خواهد شد ، تاکنون نیز برخی موارد گزارش شده که به عنوان جرایم انتخاباتی محسوب و مستندسازی شده و به مراجع قضایی ارسال شده است.

معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان یادآور شد: ۲۲ مورد قانونگذار تعیین و به عنوان جرم معرفی کرده است که ضمانت اجرای کیفری دارند و یکی از این موارد درخصوص خرید و فروش رای است که ناظر به روز اخذ رای نیست ، در این راستا هرگونه اعطای نقدی و غیرنقدی خرید و فروش رای محسوب شده و با آن برخورد خواهد شد ، همچنین مواردی مشاهده شده که با تشکیل پرونده به مراجع قضایی برای رسیدگی ارسال شده است و چنانچه تخلف و جرمی داشته باشند که احراز شود حتی اگر نامزد مربوطه رای آورده باشد منجر به رد صلاحیت وی خواهد شد.

یاوری افزود: مواردی از برکناری در بدنه وزارت کشور و دستگاه های اجرایی داشته ایم که به دلیل وجود شائبه ها و برای حصول اطمینان مردم انجام شده است.

وی تصریح کرد: به مردم اطمینان می دهیم که در مجموعه برگزارکنندگان انتخابات همدلی و وحدت خوبی برای برگزاری انتخاباتی سالم وجود دارد و دستگاه های امنیتی و انتظامی و قضایی نیز در کنار برگزارکنندگان برای برگزاری انتخاباتی سالم و ایمن هستند.

رئیس ستاد انتخابات لرستان افزود: هرچند تاکنون گزارشی از ناامنی و مشکل در حوزه های انتخاباتی مشاهده نشده اما در برخی از حوزه های حساس که در دوره های قبل مشکلاتی داشته اند تدابیر خاصی اندیشیده شده و به صورت مستمر رصد خواهند شد تا مشکلی ایجاد نشود.

یاوری افزود: پیش بینی شده که تا اوایل روز شنبه نتیجه اکثر شعبه های اخذ رای اعلام و تا اواسط روز نتایج نهایی به استماع مردم برسد.

وی در پایان از مردم غیور و انقلابی استان لرستان دعوت کرد تا با حضور گسترده خود در پای صندوق های رای توطئه دشمنان را خنثی کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha