چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ |۱۴ شوال ۱۴۴۵ | Apr 24, 2024
جوادی آملی

حوزه/حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه ستون خیمه دین، نماز است و ستون خیمه سیاست، مردم هستند، گفتند: خیمه یک ستون بزرگ دارد که آن را حفظ می‌کند و باقی ستون‌ها در کنار آن قرار دارند و مردم یک جامعه نیز به مثابه ستون خیمه سیاست هستند.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله جوادی آملی  ظهر امروز(پنج شنبه) در درس اخلاق خود در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و تقدیر از مردم ایران برای حضور باشکوه در راهپیمایی 22 بهمن اظهار داشتند: امیدوارم خداوند این حضور باشکوه را بپذیرد و این نظام را محافظت بفرماید.

ایشان با بیان اینکه ستون خیمه دین، نماز است و ستون خیمه سیاست، مردم هست گفتند: خیمه یک ستون بزرگ دارد که آن را حفظ می‌کند و باقی ستون‌ها در کنار آن قرار دارند وهمانطور که نماز ستون دین است، مردم یک جامعه نیز به مثابه ستون خیمه سیاست هستند.

این مرجع تقلید با اشاره به توصیه‌های امام علی(ع) به مالک اشتر بیان کردند: ای مالک ما انقلاب نکردیم تا به مقامی برسیم بلکه ما انقلاب کردیم که دین را آزاد کنیم.

ایشان تصریح کردند: کسانی که قبل از انقلاب در این کشور زندگی می‌کردند کاملاً احساس می‌کردند که اسلام در دست بیگانگان است و تلاش و کوشش امام(ره) و شهدا این بود که دین را از دست آن‌ها آزاد کنند.

حضرت آیت الله جوادی آملی مطرح کردند: در قرآن همواره سخن از اقامه نماز است و هیچ‌گاه نمی‌گوید که نماز بخوانید بلکه می‌گوید نماز را اقامه کنید این نشان می‌دهد که «نماز» ستون دین است و باید آن را اقامه کرد.

ایشان با بیان اینکه حکومت را تنها با مردم می‌توان سرپا نگه داشت ادامه دادند: اقامه امت نیز به عدل و داد و رعایت حق مردم و رفع نیاز آن‌ها است.

استاد برجسته اخلاق با بیان اینکه هیچ‌چیزی در دنیا نعمت مستقلی نیست و هر چه به ما می‌رسد آزمون الهی است گفتند: ما نباید سرگرم نعمت شده و از «منعم» غافل شویم و باید خدا را همواره شکر گوییم.

ایشان بیان کردند: اگر حادثه تلخی نصیب ما شود آن را خدا برای آزمایش ما فرستاده است همان طور که خداوند در قرآن می‌فرماید "ما شما را گاهی به ثروت و گاهی به فقر می‌آزماییم".

حضرت آیت الله جوادی آملی تصریح کردند: اگر موحدانه فکر کنیم و نعمت‌ها را امتحان الهی در نظر بگیریم بهره بسیاری خواهیم برد و اگر غافل شویم و فکر کنیم که این نعمت از خودمان است دستمان خالی خواهد بود.

ایشان افزودند: اگر ملتی هویت خود را شناخت غیرتمند می‌شود و اگر هویتش را گم کرد معنی ندارد که غیرت داشته باشد، تا خود را نشناسد بیگانه را تشخیص نخواهد داد.

معظم له گفتند: امام علی(ع) می‌فرمایند" اگر کسی رابطه خود را با خدا درست کند رابطه او با مردم نیز درست می‌شود"، خدا بر دل‌های مردم مسلط است مردم «سپاه خداوند» هستند.

ایشان با بیان اینکه ما انسان‌ها همیشه به واعظ نیاز داریم تصریح کردند: مهم‌ترین واعظ، واعظ درونی ما است و هر آنچه از دل برخیزد بر درون اثر می‌گذارد.

حضرت آیت الله جوادی آملی بیان کردند: اگر بخواهیم موفق شویم باید هر چیزی را آینه خداوند قرار دهیم و اگر نعمت است از خدا ببینیم و اگر نقمت است آن را نیز باید از خدا بدانیم و بر آن صبر کنیم.

ایشان با اشاره به اینکه امام علی(ع) فرمودند" ملت به عنوان ستون حکومت نباید آسیب ببیند" گفتند: اگر دولت مصر این مسئله را به خوبی درک کرده بود با یک کودتا آسیب نمی‌دید.

انتهای پیام/313/30

 

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha