پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ | Oct 22, 2020
کتاب سیدالشهدا(ع)۹ و یارانش

حوزه/ این اثر گران سنگ آیت الله میرزا خلیل کمره ای است که توسط واحد تحقیقات مؤسسه دارالعرفان الشیعی و زیر نظر محقق فرزانه، استاد حسین انصاریان، ویرایش، تحقیق، سپس به زیور طبع آراسته شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، کتاب ارزشمند «سیدالشهدا(ع) و یارانش» در سه فصل «تولد و تربیت در دامان نبوّت»، «شهادت و شهدای کربلا» و «شهادت امام حسین(ع) و اهل بیت(ع)» ، در 432 صفحه از سوی نشر دارالعرفان منتشر شده است.

اين كتاب، نمونه ای از كوشش عالمان رباني ما در شرح خردمندانه و مستند تاريخ عاشوراست. در سرتاسر اين كتاب، اثری از گزافه گويی، غلو و گزاره های دور از واقعيت های تاريخی و علمي نيست. اگرچه ممكن است شماری از داده های تاريخی اين اثر، مورد مناقشه باشد، در مجموع می توان اين كتاب را يكی از پاكيزه ترين آثار عاشوراپژوهی ناميد كه مؤلف گران قدر آن، هماره كوشيده است از غلو و تاريخ سازی و سخنان سست و بي پايه مصون باشد.

علاقه مندان در فصل اول این کتاب با بخش هایی، ازجمله «نام گذاری حسین(ع)»، «در خانهٔ پیغمبر خدا(ص)»، «حسین(ع) درعهد رسالت جد و امامت اَب»، «حسین(ع)، میراث دار نبی(ص)» و «در آغوش مادر» آشنا خواهند شد.

فصل دوم کتاب با عنوان «شهادت و شهدای کربلا»، اقدام به طبقه بندی شهدا کرده است: «طبقات شهدای کربلا»، «طبقهٔ نخستین شهدا»، «طبقهٔ دوم شهدا»، «کاروان مکه»، «سخنان سیدالشهدا(ع) در مکه»، «یارانی که از کوفه به کاروان امام(ع) پیوستند»، «آخرین یاران، پیش از رسیدن به کربلا»، «طبقهٔ سوم شهدا» و مطالب ارزشمندی را در اختیار مخاطبین خود قرار می دهد.

فصل سوم کتاب با عنوان «شهادت امام حسین(ع) و اهل بیت(ع)»، در بخش هایی همچون «آخرين نامه های امام(ع)»، «خطبه های عاشورايی حسين(ع)»، «سرنوشت ابن سعد و ابن زياد»، «آغاز جنگ»، «جنگ های تن به تن»، «حملهٔ عمومی»، «نماز ظهر عاشورا»، «آخرين شهيدان»، «شهادت اهل بيت حسين(ع)»، «اول شهيد آل پيغمبر(ص)»، «شهدای هاشمی»، «شهادت ابی الفضل(ع)»، «شهادت ابی عبدالله، سيدالشهدا(ع)» و «گزیدهٔ کتاب»، مطالب خواندنی ای را تقدیم مخاطبین خود کرده است.

علاقه مندان برای آگاهی از سایر آثار و تألیفات، همچنین نمایندگی های نشر دارالعرفان می توانند به نشانی اینترنتی ذیل مراجعه کنند:

http://www.erfan.ir/farsi/article/view/76976

  انتهای پیام  ۳۱۳/۱۷

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8