پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ | Jul 9, 2020
تصاویر/ جلسه درس اخلاق در مدرسه فقهی امیرالمومنین (ع)

حوزه/ حتی اطراف حرم صحنه ای می بینید که قبل از انقلاب کسی جرأت نمی کرد چنین حرکتی انجام دهد، کسانی که بی حجاب وارد دروازه قم می شدند، چادر سرشان می کردند؛ اما الان به راحتی چادر برداشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت الله سید احمد خاتمی در درس اخلاق این هفته مؤسسه فقهی امیرالمؤمنین(ع) قم  با اشاره به تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب بر واژه«مقاومت»،  گفت: این سخن ایشان دارای نفی و اثبات است، نفی آن، یعنی مذاکره با آمریکا در هیچ سطحی نه؛ منظور از اثبات هم همان مقاومت است که در ایران و جهان اسلام تحقق پیدا کرده است. زمانی می گفتند "رایس" دنبال تشکیل خاورمیانه بزرگ بود، اما چه شد؛ علی رغم شیطنت آنها، عراق، سوریه و لبنان و یمن در حوزه مقامت نبود، ولی الان شکل گرفته است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان داشت: مقاومت یعنی این که رئیس جمهوری لبنان گفته بود، اگر حزب الله نبود، تمام لبنان، موصل شده بود. خاورمیانه ای که رایس دنبالش بود، زیر مجموعه اش این بودکه عراق و سوریه و لبنان زیر سلطه آمریکا قرار بگیرند،  ولی به فضل خدا ناکام شدند.

عضو  هیئت رئیسه خبرگان رهبری در ادامه به ویژگی های حوزه مطلوب و مؤثر اشاره کرد و اظهار داشت: این ویژگی ها ستون فقرات حوزه ای است که باید دنبال آن باشند، از جمله این ویژگی ها انگیزه های مقدس معنوی در آن موج بزند. کسی که وارد حوزه می شود، زبان حال، قال، طریق و منسکش برای رسیدن به معنویت باشد.

وی بیان داشت: درس با انگیزه معنوی و غیر آن فرق دارد، درس با انگیزه معنوی همراه با عشق و صفا و معنویت است. ممکن است بگویند چرا این سخنان را مطرح می کنید، ولی با کمال تأسف می گویم شیب اشتغال و پست و منصب گرفتن را اندکی در بین طلاب و خانواده می بینیم؛ پدر به طلبه درس خارج خوان، می گوید راضی نیستم، اگر شغلی نداشته باشی. نامه ای برایم نوشتند که فلان شاگرد شما که درس شما می آید، به او بگویید یا درس شما نیاید یا دنبال شغل برایش باشید. من  شغل را آفت می دانم.

آیت الله خاتمی گفت:  مشکلات معیشت را می دانم، در گذشته این مشکلات بوده، ولی تحمل کردند . در همین حوزه زندگی کردیم. همه فراز و نشیب ها را دیدیم. منظور این است نباید اجازه داد انگیزه معنوی رنگ ببازد.

گناه در فضای مجازی و غیره می بارد

 امام جمعه موقت تهران افزود: حوزه معنوی، یعنی حوزه ای که هر کس وارد آن می شود تابلوی معنویت را ببیند نه بشوند. ببیند، طلبه ها روی غیبت و تهمت حساس اند. متأسفانه گناه در فضای مجازی و غیره می بارد. حتی اطراف حرم صحنه ای می بینید که قبل از انقلاب کسی جرأت نمی کرد چنین حرکتی انجام دهد، کسانی که بی حجاب  وارد دروازه قم می شدند، چادر سرشان می کردند؛ اما الان به راحتی چادر برداشته است. قمی که بی حجابی جرأت نمی کردند وارد آن شوند، اما الان با کمال وقاهت می خواهند حریم شکنی کنند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان داشت: یکی از مسئولین می گفتند، اینها اعتراف کردند، به آنها پول می دهند تا اطراف صفائیه ساعتی قدم بزنید تا حریم بشکنند، اما طلبه ها مواظب حریم شکنی باشند، نباید حریمها شکسته  شود.

وی بیان داشت: بخش دیگر معنویت، انجام نوافل است. طلبه باید نافله خوان باشد. اگر نباشد، لااقل باید از خودش بدش بیاید. اگر نیاید معلومه که استحاله شده است. یکی از بزرگان می گفت کسی که نماز شب نخواند می دانم مجتهد نخواهد شد و رهبر انقلاب می فرمودند« طلبه ای که اهل نافله است 60 درصد تهذیب را دارد، باید دنبال 40 درصد باشد.

آیت الله خاتمی گفت: دیگر ویژگی حوزه، خلیق بودن است، یعنی رفتار طلبه با والدین، همسایه و مردم، مسئولین مدرسه با غیر طلبه متفاوت است. با مردم طوری زندگی کنید که اگر از پیش آنها رفتید،در فراقتان ناراحت شوند.

بسیاری از طرح ها در حوزه بدلیل نبود پول مانده است

امام جمعه موقت تهران افزود: باید بدانیم مطالبه گری دعوا کردن نیست. امروز اداره کردن حوزه با وجود مشکلات مالی بسیار سخت است، بسیاری از طرح ها بدلیل نبود پول مانده است؛ اگر کسی اعتراضی دارد، برادرانه بیان کند، داد و بیداد کردن ندارد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان داشت: خصوصیت دیگر، حوزه بصیر است. حوزه ای که دشمن شناس باشد و ببیند دشمن چه برنامه ای دارد، هیچ شکی نداشته باشید که از کانون های که دشمن به شدت در حال نفوذ است، حوزه است، چون انقلاب از حوزه شروع شد و ضد انقلاب دنبال این است حوزه را بشکند ولی بداند نمی تواند چون بنیه حوزه بسیار قوی است.

عضو خبرگان رهبری اظهار داشت: اما برنامه دشمن برای حوزه، بی تفاوتی نسبت به ارزشهای چون 22 بهمن، 9 دی و جایگاه ولایت است.

وی بیان داشت: چرا آخوند حکومتی مطرح می کنند چون می خواهند همراهی با نظام را ضد ارزش معرفی می کنند؛ مانند حجاب ضد اجباری که در مقاله می نویسند دنبال روان کردن بی حجابی در کشور؛ حوزه عمل به قانون عمل به اجبار نیست. کسی تا الان نگفته بستن کمربند اجباری. در این حوزه اجباری نیست. قانون، قانون است، اجبار بی معنا است مانند آخوند حکومتی؛ اگر حکومت طاغوتی باشد، جنگیدن افتخار است و اگر الهی باشد،  خدمت افتخار است.

آیت الله خاتمی گفت: دیگر شاخصه حوزه مطلوب، حوزه آزاد است. حوزه ای که حزبی و باندی، قبیله ای نیست. زیرمجموعه هیچ باندی قرار نمی گیرد. خوبی از هر کسی دید، تشویق و اگر بدی را دید، انتقاد می کند. حوزه علمیه، نقاد است؛ خوبی را دید تشویق می کند، بدی را دید انتقاد کند؛ فقط خوبی را دیدن تملق است.

امام جمعه موقت تهران افزود: طلبه فاضل در حوزه علمیه، کسی است که بیشتر در درس اشکال می کند و ایراد می گیرد، این نقادی است و ارزش هر طلبه ای به همین نقادی در درس است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان داشت: خصوصیت دیگر، حوزه انقلابی و بانشاط است. حوزه انقلابی تنها به معنای شعار دادن نیست. بلکه خروجی آن، هر جا بروند و مسئولیتی قبول کنند، پایگاه انقلاب می باشند.

عضو خبرگان رهبری اظهار داشت: حوزه ای که در ارتباط با نظام بی تفاوت نیست. راوی این داستان تنها خودم هستم؛ مرحوم آقا میرزا هاشم آملی از دوستان امام راحل بود. به بنده گفت، خدمت امام راحل رسیدم، عرض کردم کار اجرایی از دستم برنمی آید، جزء تربیت مجتهد. امام فرمود، کار بسیار بزرگی است،اما بخواهم مجتهد تربیت کنم باید گزینش انجام دهم. باید شهریه را دو برابر کنید امام فرمود چشم؛ باید منبر را بدلیل اشتغال تحریم کنید این را هم قبول کردند، بعد گفت، عرض کردم رسانه  و رادیو را هم تحریم کنید، به اینجا که رسیدم، امام راحل فرمود، چنین مجتهدینی نمی خواهیم. مجتهدی که رسانه و اخبار را نبیند و سیاست را نفهمد، به درد نمی خورد، کلاه سرش می گذارند. کسی که عالم به زمان نباشند کلاه سرش می گذارند. حوزه از این دست آدمهای و عالمان ساده لوح ضربه زیادی دیده است.

وی بیان داشت: از دیگر خصوصیت، حوزه عمیق است. حوزه عمیق، حوزه ای است که تعطیلی کم داشته باشد. عمیق درس بخواند. از مراحل عمیق درس خواندن، پیش مطالعه است. علما این گونه بوده اند. استاد هم عمیق تدریس کند. از نقاط ضعف حوزه، انسداد تدریس است. انسداد باید شکسته شود و این گونه مؤسسات باید این کار را شروع کنند. حوزه تعمیق، منبرهای آن هم عالمانه و با مطالعه است.

آیت الله خاتمی گفت: کسی که بدون مطالعه منبر برود، به جامعه و... خیانت می کند. مرحوم فلسفی روزی 6 ساعت مطالعه می کرد. عالم دینی کسی است که در سخنانش قال الله، قال رسول الله باشد.

امام جمعه موقت تهران افزود: از دیگر ویژگی های حوزه، خستگی ناپذیری و اهل توسل به اهل بیت(ع) است. طلبه ای که اهل توسل نباشد، سازندگی، عشق، روح و.. در کلامش نیست. همه کسانی که درحوزه به جایی رسیدند، متوسل به اهل بیت(ع) بودند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان داشت: مؤسس حوزه و سایر فقهاء  و مجتهدین اهل توسل به اهل بیت(ع) بودند. نوحه می خواندند و دسته سینه زنی راه می انداختند.

313/40

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

نظرات

  • علی IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
    0 0
    برخی قضات محاکم قضایی اش، به اهانت کنندگان به ساحت نورانی شهیدان اعطای جایزه و مدال شجاعت و قهرمانی نموده و برخي نیز ـ به رغم دریافت گزارشات چندین باره ـ سکوت اختیار می فرمایند، چادر از سر برداشتن در شهر قم در قبال آن چیزی نیست. با شمارۀ ... تماس بگیرید تا توضیح دهم .
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8