شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ |۵ رجب ۱۴۴۱ | Feb 29, 2020
نشست تربیت دینی

حوزه/ نشست تربیت فرزندان در صحیفه سجادیه، در مدرسه علمیه خواهران صدیقه کبری(س) شهرستان بهار برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه در همدان، حجت‌الاسلام محمدعلی ارزنده، در نشست تربیت دینی فرزندان در صحیفه سجادیه، در مدرسه علمیه خواهران صدیقه کبرای شهرستان بهار، به مباحث تربیت دینی فرزندان از نگاه امام سجاد علیه‌السلام در کتاب صحیفه سجادیه پرداخت و اظهار کرد: در دعای ۲۵ امام سجاد علیه‌السلام اینگونه برای فرزندش دعامی می‌کند: خدایا عمر فرزندانم را به سود من طولانی کن و بر مدت زمدگی آنها به خاطر من بیفزا و خردسالشان را به نفع من تربیت کن و ناتوانشان را برای من نیرومند ساز،آنان را برای من و به دست من روزی فروان عطا فرما.

امام جمعه شهرستان بهار با اشاره به روند اشتباه تربیتی والدین در زندگی امروز متأسفانه پدر و مادر امروزی دلشان می‌خواهد که فرزندانشان آنچه خود آنها می‌خواهند، بشوند و این اشتباه است بلکه باید ببینند که دین اسلام از انها چه می‌خواهد و چگونه باید فرزندانشان را تربیت دینی کنند که در این فراز از دعا، امام سجاد علیه‌السلام به زیبایی می‌فرمایند: «خدایا هرآنچه تو می‌خواهی فرزندم بشود.»

حجت‌الاسلام ارزنده درباره عطوفت فرزندان نسبت به والدین اذعان کرد:  فرزندان باید نسبت به والدین فوق‌العاده دلسوز و مهربان باشند و حضور آنها در اجتماع سبب سربلندی والدینشان شود نه سرافکندگی.

وی خاطرنشان کرد: اگر این فراز از دعای ۲۵ صحیفه سجادیه را با خطبه ۱۶ نهج‌البلاغه در کنار هم قرار بدهیم به نکات ظریف‌تر و عمیق‌تری دست پیدا می‌کنیم   

امام جمعه شهرستان بهار با بیان اینکه ۶ اصل تربیتی برگرفته از صحیفه سجادیه وجود دارد، گفت:یکی از شیوه‌های تعلیم و تربیت، «تغافل» است؛ تغافل یعنی انسان چیزی را بداند ولی به عمد وانمود کند از آن آگاه نیست که این شیوه مبتنی بر اصل عزت نفس است.

وی تأخیر در تنبیه را اصل دیگر عنوان کرد و افزود: این شیوه، زمینه تفکر بیشتر را برای کودک فراهم می‌کند و باعث می‌شود او شخصا به اشتباهات خودش فکر کند بدون آن که بلافاصله سرزنش شود. امام در دعای ۲۶ صحیفه سجادیه درباره برخورد مهربانانه خداوند با بنده خویش، به این نکات اشاره می کنند که تأخیر در به کیفر رسانیدن من به دلیل مدارا و خوش رفتاری و احسان تو، به من است تا دست از گناهانی بردارم که باعث غضب تو می شود.

حجت‌الاسلام ارزنده ابراز توانایی‌ها را اصل سوم تربیت فرزندان مبتنی بر صحیفه سجادیه عنوان کرد و گفت: این شیوه هم مبتنی بر اصل عزت و با توجه به نقاط قوت و توانایی‌های انسان است و کودک را بر آن می‌دارد تا خود را توانا و کارآمد ببیند زیرا اگر نیروهای درونی خود را بیابد، احساس سرافرازی و عزت واقعی در او پدید خواهدآمد.

وی بیان کرد: یکی دیگر از توصیه‌های تربیتی امام سجاد(ع)، پذیرفتن عذر کسی است که خطایی از او سر زده و پشیمان است. اگر مربی عذر فرد را نپذیرد، او از دوباره و چندباره خطا کردن ابایی نخواهد داشت؛ حضرت در دعایی موسوم به دعای «اعتذار» از این که عذر خطاکاری را نپذیرفته است از محضر الهی عذرخواهی می‌کند.

امام جمعه بهار اذعان کرد: فراهم کردن زمینه، دو وجه دارد؛ یکی ایجاد شرایط اولیه مناسب که به رفتارها و حالات مطلوب، کیفیت می‌بخشد. امام سجاد(ع) در رساله حقوق، یک سری وظایف و حقوق را بیان می‌کنند که یکی از آنها حق فرزند است؛وجه دیگر، جلوگیری از ایجاد شرایط و زمینه نامناسب است که باعث جلوگیری از رفتار نامطلوب می شود.

وی تأکید کرد: یکی دیگر از شیوه‌های تربیتی، که همچون دیگر اصول گفته شده در بالا در روان شناسی امروز کاربرد دارد، شیوه یادآوری نعمت‌هاست که مبتنی بر اصل تذکر است؛ امام سجاد(ع) در دعای شکر با یادآوری نعمت‌های الهی می‌فرماید: «ستایش مخصوص خداوندی است که محاسن و زیبایی ‌های خلقت را برای ما برگزید و همچنین روزی‌های طیب و پاکیزه را در این عالم برای ما به جریان انداخت».

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =