دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 3, 2020
همسر

حوزه/ پوستر برگزاری کارگاه مهارت های چندهمسری که اخیرا در فضای مجازی به طور گسترده منتشر شد، دارای لایه های پنهانی است و می خواهد گفتمان و ابزار فرهنگی زنان چادری را این گونه معرفی کند که تنها آنان، برای چند همسری آمادگی دارند و این یعنی «فناسازی نمادین زنان چادری»!

به گزارش خبرگزاری«حوزه» از اصفهان، تبلیغات و ارائه طرح های تبلیغاتی علاوه بر این که با هدف جذب مخاطب و مشتری صورت می گیرد، تاثیر به سزایی در القای تفکر و سبک زندگی در جامعه دارد، همچنین تبلیغات می تواند به فکر افراد یک جامعه، جهت بدهد و تلاش کند سبک زندگی خاصی را بین مخاطبان خود را رواج دهد.

طراحی پوستر و تبلیغ آن در جامعه، می‌تواند ذهن مخاطبان را دستکاری کرده و با برچسب زدن به یک قشر از جامعه، آنان را به گونه ای خاص معرفی و نمایان کند.

پوستر برگزاری کارگاه مهارت های چندهمسری که اخیرا در فضای مجازی به طور گسترده منتشر شد، دارای لایه های پنهانی است که در این گزارش به آن می پردازیم.

 حضور یک مرد با چفیه و همسران این مرد با پوشش چادر و چهره های خندان و شاداب حکایت از این دارد که زنان چادری نسبت به سایر زنان برای چند همسری آمادگی بیشتری دارند و لاجرم آنان انتخاب شده‌اند و آنان تنها ایفا کننده این نقش می توانند باشند،  به طوری که این طراحی چه مغرضانه  و چه نا آگاهانه، باعث موضع گیری و خشم زنان چادری جامعه، نسبت به این پوستر و کارگاه شده است.

این پوستر با طراحی و ارائه تصویری از زنان چادری در نقش چند همسری برای یک مرد که او هم، چفیه ای که به گردن دارد، تصویری مخدوش از زنان چادری و همچنین مردان بسیجی را نمایان می کند.

پوستر کارگاه مهارت های چند همسری تلاش می کند با ارائه تصویری مغرضانه و با احتمال ضعیف، ناآگاهانه؛ تمایل بیشتر زنان چادری برای چند همسری را نشان دهد؛ چرا که اگر غیر از این بود، باید در میان زنان این پوستر، زنی با پوشش غیر از چادر نیز به چشم می خورد.

کاملا واضح است که صاحبان آگهی و پوستر می کوشند برای اعتبار بخشیدن به اهداف خود از ارزش‌های یک جامعه کمک بگیرند و با استفاده ابزاری از فرهنگ، ارزش‌ها و هنجارهای مورد پسند آن جامعه، اهداف پنهانی و طراحی شده خود را به خورد مردم بدهند و این در حالی است که محققان انتقادی، تبلیغات را به عنوان بازتاب ایدئولوژی غالب، از جامعه ای که آنها را تولید می کند؛ می دانند؛ بنابراین نشان دادن زنان چادری در این پوستر می خواهد گفتمان و ابزار فرهنگی زنان چادری را اینگونه معرفی کند که تنها آنان، برای چند همسری آمادگی دارند و این یعنی «فناسازی نمادین زنان چادری»!

قرار دادن گروه های مذهبی و غیرمذهبی در مقابل هم

«زهرا ابراهیمی» در این خصوص معتقد است: این کارگاه و این پوستر آسیب زاست، چون پتانسیل و بستر لازم برای این مسئله در جامعه وجود ندارد.

کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی ادامه داد: هدف این کارگاه ها تشویق کردن به مساله تعدد زوجات است، در حالی که شرایط لازم در تعدد را مدنظر قرار نمی دهند و من شخصا با این نوع تبلیغات مخالفم.

 وی با بیان اینکه عدالت مرد، شرط مهم چند همسری است، تصریح کرد: این شرط آن چنان سخت است که می توان گفت برای مردان امروز با این همه مشکلات، محال است مگر اینکه این کارگاه ها، به دستگاه عدالت سنج مجهز باشند.

کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی افزود: این نوع تبلیغات، گروه های مذهبی و غیرمذهبی را مقابل هم قرار می دهد و نفرت  از دین را در جامعه ایجاد و زیاد می کند.

وی با اشاره به اینکه برگزار کنندگان این کارگاه ها، تعدد زوجات را یک امر دینی می دانند، لاجرم برای تبلیغ آن، از نمادهای دینی استفاده کرده اند متذکر شد: چادر نماد دینی برای یک زن مسلمان است و گویا آنان به این نتیجه رسیده اند که زنان کمتر محجبه، زیر بار قانون تعدد زوجات نمی روند و زنان محجبه و چادری راحت تر زیر بار قوانین دینی می روند و همین امر است که باعث می شود دو گروه را روبروی هم قرار دهند.

ابراهیمی با بیان اینکه به نظر می رسد طراحی این پوستر می ‌خواهد اینطور وانمود کند که زنان محجبه لزوما پایبند به قوانین دینی هستند و زنان کم حجاب، مقید به امور دین نیستند، تصریح کرد: آنان در طراحی این پوستر به نوعی از چادر برای رسیدن به تمتعات خودشان بهره می برند و نکته جالب دیگر این پوستر، لبخندها و شادابی در تصویر است که به نوعی اعلام رضایت و خوشحالی زن و مرد و بچه ها از این مساله را نمایان می کند.

کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی ابراز داشت: می‌توان از این پوستر اینگونه برداشت کرد که زنان چادری از این نوع ازدواج، احساس رضایت دارند و چون تعدد زوجات امر حساسیت برانگیزی هست، نشان دادن همه  طیف های جامعه در این پوستر باعث می‌شده که زنان کم حجاب جامعه بر علیه این قانون جبهه گیری کنند، در واقع کسی که این پوستر را طراحی کرده  از ترس اعتراض زنان، این مساله را در زنان مححبه منحصر کرده تا بازتاب اجتماعی_ اعتراضی کمتری داشته باشد.

 وی ادامه داد: هدف از طراحی خاص این پوستر، این بوده که لااقل بی حجاب ها اعتراضی نکنند و به خیال خودشان، زنان باحجاب که معتقدتر هستند، راحت تر این حکم را می پذیرند و اعتراض نمی کنند؛ غافل از اینکه این طرف گود، زنان با حجابی هستند که در عین دارا بودن حجاب، اهل علم و دانش هستند و دیگر مثل قبل سرشان کلاه نمی رود.

کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی تاکید کرد: طراحی این پوستر نشان می دهد، نسبت به سواد و آگاهی زن محجبه امروز بی اطلاعی وجود دارد و فکر می کنند هنوز مثل گذشته زنان با حجاب لزوما سر به زیر و حرف گوش کن مطلق هستند، در حالی که اینطور نیست، خلاصه اینکه دیواری کوتاه تر از زن محجبه پیدا نکرده اند.

بر هم زدن آرامش روانی جامعه

اکبر نصراللهی، رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه هم با بیان اینکه برخی کنشگران سیاسی، فرهنگی و اجتماعی برای رسیدن به اهداف‌شان با استفاده از تاکتیک موازی‌سازی، سوژه‌های خاصی را تولید و آنها را در زمانی که منافع‌شان اقتضا کند، به جامعه پمپاژ می‌کنند، می گوید: اهداف پیچیده و مرموزی پشت سر انتشار برخی سوژه‌هاست؛ سوژه‌هایی که حد و اندازه واقعی و به اصطلاح ارزش خبری ندارند به مسئله اول کشور بدل می‌شوند.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه گفت: موضوعات فرعی و انحرافی مثل موجی می‌آید، امنیت روحی و روانی مردم را به خطر می‌اندازد، احساسات مردم را تحریک می‌کند، نظر مردم را از موضوع اصلی منحرف می‌سازد و بعد تمام می‌شود.

وی اضافه کرد: کارگاه چندهمسری و پوستر آن یکی از این موضوعاتی است که  با هر هدفی صورت گرفته باشد، احساسات مردم و به ویژه زنان را در معرض چالش قرار داده است و به دو بخش از جامعه تعرض  و ظلم شده است؛ بخشی از این جامعه، زنان هستند و با توجه به استفاده از نماد چفیه، بخشی دیگر افراد متدین و بسیجی.

نصرالهی یادآور شد: این پوستر با استفاده از خانم‌های محجبه خندان و آقایی که ریش و چفیه دارد، به گونه ای طراحی شده است  که انگار فقط این افراد دنبال چند همسری هستند؛ نه افراد متدین و مذهبی که چفیه دارند این تفکر را می‌پسندند و نه خانم‌های محجبه و چادری از ماجرا استقبال می‌کنند و بی تردید برخی از خانم‌ها  اگر مخالف هم نباشند، به این اندازه از مسئله استقبال نمی‌کنند.

آیا به واقع چند همسری نیاز جامعه است؟

معصومه ظهیری، معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران کشور نیز این پوستر را با وجود تصویر مرد و زن ها با طراحی خاص دارای سوگیری دانست و تصریح کرد: این پوستر، القای خاص دارد و اصل پوستر، ترکیب چند عکس نوشته بوده و در سال انتخابات غرض خاصی را دنبال می کند و نوشته نهفته ای دارد، بدین ترتیب که نوشته زیر پوستر، اعلام یک نشست و همایش، برای توجیه و نیاز به چند همسری در جامعه است.

معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران کشور ادامه داد: آیا به واقع چند همسری نیاز جامعه است و چه راه حل هایی برای تسهیل ازدواج بهنگام، آگاهانه، آسان و پایدار فراهم شده که اکنون دنبال چند همسری که مخالف نظر صریح رهبر معظم انقلاب است را نشر می‌دهند!

وی ادامه داد: این کارگاه و پوستر آن، به جامعه زنان و خانواده و جامعه ایرانی توهین کرده، حتی اگر پوشش زنان جور دیگری بود، اصل و ایده اولیه برگزاری کارگاه، زیر سوال هست.

ظهیری هدف از برگزاری چنین کارگاه هایی را دوقطبی سازی جامعه دانست و افزود: آنان این تیپ چند همسری را نمایه و نماد کردند، ولی اصل این نیست، بلکه هدف در آستانه انتخابات دوقطبی سازی سیاسی و تضعیف است، ولی از هر جناح و طیفی که چنین هدفی را دنبال کنند، سوراخ دعا را گم کرده اند.

گزارش از : طالقانی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

 • شکریه احمدی IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  0 1
  عالی
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  0 1
  با سلام و احترام. تشکر از مطلب خوب شما. موفق باشید
 • Neda IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  0 1
  بسیار عالی بود استاد
 • مرضیه بکتاشیان IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  0 1
  بسیار علمی وعالی کار شده است
 • حسام IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  0 1
  ممنونم از سرکار خانم ابراهیمی. همیشه از صحبتهاشون بهره میبرم
 • علی IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
  0 0
  حوزه بی سواد رسانه بی سواد تقوا را کاری نداریم
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8