جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ | Jul 3, 2020
حجت‌الاسلام عبدالحسین کوپایی مرادی

حوزه/ رئیس اداره امناء و متولیان موقوفات سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در سال ۹۹ واگذاری اداره موقوفات به امناء سرعت می گیرد، گفت: تاکنون برای ۱۳۲ موقوفه «امین» تعیین و منصوب شده که با تداوم و توسعه این واگذاری در سال ۹۹ نقش نظارتی این سازمان بر موقوفات و رقبات کشور گسترش خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری حوزه از تهران، حجت‌الاسلام عبدالحسین کوپایی مرادی، رئیس اداره امناء ومتولیان موقوفات اداره کل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف و امور خیریه در حاشیه نشست کمیسیون ماده پنج قانون تشکیلات سازمان اوقاف ویژه امناء موقوفات متصرفی این سازمان در گفت و گویی بیان کرد: یکی از وظایف مهم سازمان اوقاف و امور خیریه اداره کردن موقوفات فاقد امین و یا اشتراک التولیه است که براساس ماده ۵ قانون تشکیلات سازمان اوقاف می تواند برای سامان بخشیدن به این موقوفات اشخاص متدین و معروف به امانت را بهکار بگیرد تا وضعیت موقوفه سامان یافته وبهره وری آن ارتقاء یابد.

وی اظهار کرد: یکی از سیاست های مهم در دوره جدید مدیریت سازمان اوقاف استفاده از ظرفیت مردمی برای اداره موقوفات و رقبات متصرفی است تا به این وسیله تصدی گری سازمان اوقاف کاهش یافته و نقش نظارتی این سازمان افزایش یابد دراین راستا درسال ۹۹ درنظر داریم با رعایت شاخص ها برای ۲۰۰ موقوفه امین تعیین کنیم.

مرادی از تعیین «امین» برای موقوفات کم درآمد و یا فاقد درآمد خبر داد و گفت: هدف از این اقدام افزایش مشارکت مردمی در اداره موقوفات و ترویج فرهنگ وقف است.

رئیس اداره امناء ومتولیان موقوفات اداره کل تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: بنابراین یکی از سیاست های اصلی سازمان اوقاف در سال ۹۹ معرفی هیئت امنا موقوفات خواهد بود تا از این طریق با اعتماد مردم به سنت حسنه وقف و عایدات تقویت شده و مردم خود از موقوفات صیانت و حفاظت کنند و سازمان اوقاف بتواند صرفا بعد نظارتی خود را تقویت کند.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ واگذاری اداره موقوفات به مردم سرعت می گیرد، بیان داشت: آبادانی موقوفات ، وصول مطالبات، تنظیم و تجدید قراردادهای اجاره موقوفات، حفظ املاک و اموال موقوفه، جذب سرمایه گذاری در موقوفه، احقاق حقوق موقوفه، شناسایی و ثبیت مالکیت موقوفه، بالا بردن بهره وری موقوفات و افزایش درآمد آنها از جمله دستورالعمل‌ها و وظایفی واختیاراتی است که هیات امنا و امینان دنبال خواهند کرد.

حجت‌الاسلام مرادی ادامه داد: این کمیسیون که جلسه آن امروز برگزارشد در واقع نقش گزارش گیری ونظارتی بر امین موقوفات را دارد.

وی خاطر نشان کرد: تعیین «امین» در ابتدا برای موقوفات شاخص و بزرگ انجام می شود و در ادامه برای سایر موقوفات کشور هم صورت خواهد گرفت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8