دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ | Jan 18, 2021
پویش اگر من جای مدیر حوزه‌های علمیه بودم

حوزه / همراهی شما مخاطبان خوب خبرگزاری حوزه و نیز استقبال مدیران حوزوی، پویش نقد و ایده‌پردازی را به ایستگاه جدید رساند. هم‌اینک آیت‌الله علیرضا اعرافی که خود به استقبال پویش خبرگزاری آمده است، آماده شنیدن ایده‌ها و ابتکارات شما خوبان است.

خبرگزاری حوزه / نقد، آزاداندیشی، مطالبه گری و شفاف‌سازی از فرهنگ‌های جاری در حوزه‌های علمیه بوده است که طلاب از همان روزهای آغاز طلبگی که وارد فرایند مباحثه، انتخاب استاد و بحث‌های جدی در متون درسی می‌شوند با آن انس می‌گیرند.

خبرگزاری حوزه نیز بر همین اساس و نیز رعایت رسالت حرفه‌ای خود، پویش‌های مختلفی را در ۳ سال اخیر به انجام رسانده است که می‌توان به «اگر من جای رئیس دفتر تبلیغات بودم...»، و «اگر من جای رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بودم...» اشاره کرد.
هم‌اینک و با اعتماد مجدد شورای عالی حوزه به آیت الله علیرضا اعرافی برای مدیریت حوزه‌های علمیه، پویش «اگر من جای مدیر حوزه‌های علمیه بودم...» آغاز می‌شود و از همه شما مخاطبان و همراهان عزیز می‌خواهیم که دیدگاه‌های خود را برای پیشبرد امور حوزه در میان بگذارید.

تمام دیدگاه‌ها بدون کلمه‌ای حذف یا سانسور، تقدیم آیت الله اعرافی خواهد شد.

برای درج ایده‌ها، ابتکارات،پیشنهادات، انتقادات، طرح‌ها و نظرات خود درباره بخش‌های مختلف حوزه، لطفاً دیدگاه‌های خود را ذیل همین خبر ارسال بفرمایید. نظرات شما مبنای تصمیم گیری خواهد شد.

نکته: نوشتن ایمیل و همین‌طور نام کامل هنگام ثبت نظر، ضرورت ندارد.

پی‌نوشت: بسیاری از پیام‌های شما مخاطبان و همراهان گرانقدر مربوط به حوزه علمیه خواهران، جامعه المصطفی، دفتر تبلیغات اسلامی و یا برخی نهادهای دینی دیگر است که لازم است تاکید شود این پویش صرفا مربوط به مسئولیت آقای اعرافی در خصوص مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه (برادران) است و در این پویش بنای ورود در سایر نهادهای دینی و حوزوی نیست. باتشکر

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

نظرات

 • سجاد IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  87 16
  درود سلام بر شما، خیلی وقت بود منتظر پویش ها ی شما بودیم،بحمد الله مجدد این کار را شروع کرده اید بسیار خوب است، ای کاش به دیگر مدیران حوزه هم می پرداختید، اما اگر من جای مدیر حوزه بودم، جوان گرایی را در بخش های مختلف مدیریتی حوزه را در دستور کار قرار می دادم، عذر مدیران خسته در حوزه را می خواستم، گرچه می دانیم برخی از آنها تحمیلی هستن و بعضا کاری نمیشود کرد.
  • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   11 8
   با عرض سلام ضمن عرض خدا قوت خدمت مدیریت تلاشگر وکارکنان عزیز حوزه من اگر جای مدیر حوزه بودم قرارگاه تبیین وتحقق گام دوم انقلاب را در استانها وحوزات راه میانداختم کسانی را مدیر حوزه ها قرار میدادم که در کنار علم وتقوا تخصص مدیریت هم داشته باشند حواسم به پولهایی که به حوزه از سوی برخی که خود را متدین مینامند بیشتر بود معرفی توان حوزه وجایگاه حوزه وتبیین نقش طلبگی با کار رسانه ای میتواند بدبینی جامعه خاصه نوجوانان وجوانان را به حوزه اصلاح کند روضه هفتگی واردوی جهادی را جزو وظایف حوزه ها قرار میدادم
  • مجتبی RU ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   20 2
   آقای اعرافی ۲ نکته مهم در حوزه های علمیه هست که من جای شما بودم پی گیری میکردم اول بحث معیشت طلاب شما اگر به تورم روز نگاه کنید واقعا طلاب خیلی در مضیقه هستن هزینه های سرسام آور کفاف زندگی رو نمیده مورد دوم ادامه ساخت خانه های شهرک مهدیه که امروزه از نیاز های اساسی یرای طلاب محترم می باشد آقاب اعرافی بنده به عنوان یک مدیر باشم از همان سال های اول ورود طلاب بحث استعداد وعلاقه را وتفکیک طلاب در رشته های مورد علاقه را پیگیری میکردم که باعث میشد در بلند مدت در هزینه ها صرفه جویی بشه و طلاب سرگردان بعد از پایه ۱۰ تازه به دنبال رشته مورد علاقه خود نروند با تشکر از زحمات وافر شما یک نکته پایانی هم دارم مطالبه حق یکی مسائل مهم می باشد و در این زمان مهم ترین کار برای شما احیای حق حوزه های علوم دینی می باشد خصوصا در بحث موقوفات که باعث پابرجایی حوزه و استقلال آن می باشد
  • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   2 0
   سلام علیکم ؛ من اگر جای مدیر حوزه بودم ابتدا یک سَری به مدیریت اجرایی حوزه ها میزدم و احوال طلبه هایی که بدون هیچ دلیل و تنها به خاطر ازدواج ظالمانه از طلبگی اخراج شدند و صداشون توسط هیچ کس شنیده نمیشود میزدم ؛ فرمودید سخنان ما بدون سانسور محضر آقای اعرافی میرسد ؟! بسیار خب ببینیم و تعریف کنیم
  • IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   5 1
   چه گناهی مرتکب شدیم که امدیم حوزه چند سال درس خواندیم واز نظر مالی در مضیقه هستیم وزن و فرزندان ما چه گناهی کردن به خاطر نداشتن خانه و کاشانه مثل آوارگان فلسطینی هر روز این شهر وان شهر و این خانه وان خانه یه فکر اساسی بکنید برای آینده حوزه وحوزویان یک کار گر کار خانه بیشتر طلبهاست فکری کنید آقا فکر
  • عابد IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   16 2
   سلام علیکم آقای اعرافی عزیز من اگر جای شما بودم بخش مدارج علمی را چند برابر نیرو میذاشتم عمر طلبه ها بخاطر یک جواب دهی یکسال هدر نرود این بخش نیاز به اضاف شدن هیئت های بررسی کننده پایان نامه ها دارند
  • حسنا IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   15 22
   با سلام اگر من جای مدیر حوزه علمیه بودم : ۱. قانون انتخاب واحد و حذف و نظافت، مدرک گرفتن رو کلا بر می داشتم چرا در جایی که داره درس دین خونده میشه باید یه سری قانون های از بین برنده ی هدف و تقوا حاکم باشه چرا درس دین که وظیفه مونه رو برای مدرک خوند چرا انقدر کار رو بی ارزش می کنید؟ چرا کسی که استاد حوزه است باید برا امتحان نمونه سوال بده؟ ریشه کار مشکل داره. قدیم طلاب میرفتن سر درس بعد طرف یه هفته رو خودش کار میکرده، عملی بوده نه مثل الان تئوری و دانشگاهی چنتا واحد رو پاس کنه. ۲. ایجاد روحیه مطالبه گری در طلاب ۳. حذف یه سری دروس که هیچ فایده ای نداره و تقویت و پربار کردن به سری مسائل ۴. چرا باید یه کسی که درس دین می خونه شهریه و پول بگیره چرا دارید طلاب رو راحت طلب بار میارید؟ کسی به خاطر وظیفش پولی که نمیگیره.
  • محمدرضا IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   0 1
   امروز امتحان نهایه مجازی برگزار شد ، شما رو به خدا قسم یک بار 5 دقیقه وقت بگذارید ببینید خودتون به چند تا سوال اش می تونید جواب بدید؟ این چه وضع امتحان هست؟ مگه ما موش آزمایش گاهی ایم؟
  • حامد حبیب زاده IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   6 4
   همینکه آقای اعرافی قبول کرده‌اند نقد بشوند و طلبه‌ها بیایند و حرفهاشونو بزنند یعنی یک هیچ از بقیه جلوترند. استقبال ایشون از این پویش بیانگر آزاداندیشی، پاکدستی، حریت و بلندنظری نزد ایشان و شاید به همین دلیل است که در چند سال اخیر اقدامات تحولی خوبی در حوزه نمایان شده و امام المسلمین نیز در چند نوبت و به شکل‌های مختلف از این رویکرد ابراز و اعلام رضایت کرده‌اند.
  • محمدی IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   11 2
   درود بر آقای اعرافی و شجاعت ایشان که از این کمپین حمایت کردند.
  • محمدصادق IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   0 0
   بله دقیقا
  • *** IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
   0 0
   باسلام... ضمن عرض تشکر و تبریک دهه کرامت. بنده به عنوان یکی از همکاران مجموعه حوزه علمیه چند پیشنهاد دارم.حالا که به لطف خدا ما خانم ها هم دراین مجموعه خدمتگزاریم درخواست دارم شرایط حضور در دوره های آموزشی ضمن خدمت را برای ما فراهم‌کنند.و وام صندوق مرکز را برای ما خانم ها هم به اندازه برادران واریز کنند. ما به اندازه برادران در صندوق پس انداز کرده ایم ولی چون خانم هستیم نصف برادران وام میدهند. همچنین راه حلی برای اخذ وام از بانک تجارت بیندیشید. چون نوبت وام ما شده ولی بانک تجارت فیضیه گفته به خانم ها وام نمیدهیم. اگر من جای مدیر حوزه علمیه بودم نسبت به مراکز و مجموعه های زیر نظر حوزه بیشتر نظارت میکردم. متاسفانه ما مشکلات زیادی داریم. مثل اینکه روابط از ضوابط بیشتر حاکم است. مثل اینکه نسبت به عده ای توجهات بیشتر باشد. یا اینکه برخی همکاران بدون اینکه اثر انگشت ثبت کنند ساعتهای زیادی محل خدمت را ترک میکنند و این جریان با اطلاع مدیر است اما بقیه موظف به ثبت انگشت هستند. متاسفانه تقدیر و تشویق از سر روابط کم نیست و برخی از ما اصلا دیده نمی شویم. حق انتقاد نداریم و چنانچه نقدی کنیم به هر شکل توجیه میکنند. کاش میتوانستیم مشکلاتمان را کامل مطرح کنیم و کسی بود به مشکلات ما رسیدگی کند. در مجموعه ما متاسفانه حق بعضی ضایع می شود و مجبوریم ساکت باشیم و اعتراض نکنیم. در بحث شیف بندی های بعضا بر اساس ضوابط و سلیقه تصمیم میگیرند و جانب انصاف رعایت نمی شود..
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  12 10
  تقلیل وکم کردن نیروهای شاغل در مدیریت حوزه که خودشان به هر دلیل نمیخواهند دیگر در مدیریت حوزه کار کنند......ولی مشروط به اینکه حق وحقوقشان بعد از سالها کار کردن وعمروجوانی وسلامتی و..... را سپری کردن در این نهاد داده شود.....
 • سید احمد عبادی IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  21 5
  سلام. اگر من جای مدیر حوزه بودم،مدیریت حوزه را کوچک وچابک می کردم. درسهای تکراری بی فایده راکم می کردم وبه جای آنها درصهای مفید برای زمان حاضر می گذاشتم برای تک تک طلبه ها و مشکلات آنها وقت می گذاشتم طلابی را که برای اسلام و کشور کاری نمی کنند شناسایی و با آنها رفتار مناسب می کردم.
  • ........ IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   7 7
   سلام علیکم اگر به جای مدیر حوزه های علمیه بودم قطعا حضور و غیاب های غیرضروریو تاخیر هایی که باعث حذف درس شدن طلاب است رو که در نظام جدید حوزه های علمیه بنا شده را حذف میکزدم چونکه با این وجود تفاوت خاصی با دانشگاه نیست در حوزه، کادر به طلاب اعتماد دارند و اگر غیبت در کلاس داشته باشند ب فال نیک میگیرند اما الان مثل دانشگاه خیلی جدی و خشک رفتار میشه
 • حسین IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  35 3
  سلام خدمت حاج اقای اعرافی ایا حوزه قبل و سنت هایی که داشته واقعا پابرجاست حوزه الان با دانشگاه و مدرسه چه تفاوتی داره؟چرا باید عین دانشگاه یه امتحان اخر ترم نمره کل تلاش انسان رو مشخص کنه ؟
  • علی IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   6 3
   کاملا با نظر شما موافقم
  • ناشناس IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   4 0
   اگه طلبه مشکلی نداشته باشه نخبه میشه.....
  • ع ا IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   2 0
   احسنت
 • محمد IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  13 1
  عرض سلام و ادب و احترام 90 درصد ممتحنین شفاهی رو از کار برکنار میکردم چون حق الناس طلاب اهم است نسبت به حفظ احترام اساتیدی که ... اصلا عمده امتحانات شفاهی رو حذف و تقلیل به چند امتحان پایانی می کردم و یکی از ممتحنین را استاد خود شخص طلبه قرار میدادم چون شناخت سابقه تحصیل طلبه خیلی تاثیر بیشتری در ارزیابی تحصیلی طلبه دارد نسبت به یک امتحان بیست دقیقه ای. و جایگزین امتحانات تقلیل یافته شیوه های دیگر ارزیابی مثل نظارت مستمر اساتید مرتبط با طلبه قرار میدادم فرایند تدریس طلاب را تسهیل میکردم بطوریکه هر طلبه لا اقل با دو دوشاگرد بتواند بطور رسمی تدریس را آغاز کند متشکرم
  • IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
   0 0
   احسنت
 • امین IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  17 4
  سلام اگر من مدیر حوزه بودم نصف حقوق تمام کارمندان و اساتید حوزه کشور به طلاب کل کشور می دادم تا درد طلبه بهتر می فهمیدم
  • IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   13 29
   طلبه ها درد هم دارند ؟ برای درس خواندن پول هم می گیرند ! کار که نمی کنند ، همیشه خدا هم جلو دوربین جوری وانمود می کنند گویا کل کارهای اجرایی و سازندگی کشور روی دوش طلاب است !
  • محمدرضا زارع IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   2 0
   أحسنت. خدا خیرتون بده. منم دقیقا شبیه پیام شما نوشتم. واقعا برخی ممتحنین شفاهی بر اساس ظن نمره میدن. در عرض کمتر از 10 دقیقه.
  • محسن CA ۰۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   2 3
   سلام ببخشید من طلبه نیستم ولی ولی نوع نگاهتون مشکل داره چرا کار نمیکنید؟؟نیمه وقت.
  • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   5 0
   شما اصلا نمیدونید اساتید حوزه چقدر حقوق میگیرن اونوقت یک جانبه حکم میبری... حقوق اساتید حوزه زیاد نیست خوب بوده شما واقعا مدیر حوزه نشدین
  • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   3 0
   پس شما حتما بی اطلاع ار حقوق کادر و اساتید حوزه هستید
  • عطا IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
   4 0
   اگه من به جای مدیر حوزه بودم.براحوزه عین نظام(سپاه.نیروانتظاهی.هنگ مرزی)فیلتر میذاشتم که هر کی باهرجور وضع دیدگاه نیاد حوزه
 • ابراهیم اورسجی IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  6 0
  بنده چند سالی هست خدمت جهادی انجام میدم از طرح امین گرفته تا موارد دیگر از تبلیغ گرفته تا جاهایی که نیاز به یه طلبه داشته بنده دوساله که میخوام ادامه تحصیل بدم و پایه تحصیلی خودم را ارتقا بدم قانون نمیزاره من ریسس نیستم من یه طلبه هستم ومیمانم ولی دوست دارم باز ادامه تحصیل بدم ولی شما نمیزارید . شماره پرونده بنده حقیر....
 • محمد IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  6 1
  باسلام اگر من بجای آقای اعرافی بودم حوزه را تقسیم بندی میکردم مثلا طلبه ای که وقت خودش را برای یادگیری زبان چینی می‌گذارد مسیر اورا هموار میکنم و دروسی که در این مسیر نیازی به آن ندارد را حذف کرده ودروسی که به آن احتیاج دارد را تقویت کرده وزیاد هست ازاین مشکلات که به راحتی قابل حل می باشد
 • Rezazamani313 AE ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 0
  نظام آموزش حوزه شدیداً نیازمند تحول است خیلی چیزها باید حذف بشه خیلی چیزا باید اضافه بشه برای طلاب حجره نشین برنامه روزانه ای مشخص بشود و نظارت قوی انجام شود متاسفانه نظارت کان لم یکن است آینده طلاب و وضعیت مالی طلاب و شهریه ها قطعا باید صعود داشته باشد.
 • علی IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  6 1
  یک بازنگری اساسی در مدیران حوزه های علمیه سراسر کشور انجام میدادم بعضی از این بزرگواران توان همراهی با ریل گزاری ها و سیاست های پویای ایت الله اعرافی ندارند.
 • حسینی IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 1
  سلام علیکم خدا قوت اگر من مدیر حوزه بودم به جد مساله موقوفات حوزه را پیگیری میکردم و با توجه به حضور حضرت آیت الله رئیسی در راس قوه پیگیری حقوق حقه ی حوزه های علمیه میشدم و در زمینه رشد معنوی جامعه خرج میکردم. اگر من مدیر حوزه بودم به جد مساله تربیت اساتید انقلابی و گذاشتن دوره های مناسب برای تربیت استاد را پیگیر بودم تا امروز در حوزه شاهد حرج و مرج در این زمینه نباشیم. اگر من مدیر حوزه بودم حتما به بحث مسکن طلاب و به خصوص بخش اجاره نشین آنها توجه ویژه میکردم و با انبوه سازی طلاب بی خانه را (نه آنهایی که دارند و دوباره بخرند) صاحبخانه میکردم. اگر من مدیر حوزه بودم به جد پیگیر مساله سردرگمی طلاب بعد از تحصیلات حوزوی بوده و با تشکیل همایش های تخصصی و حضور عامه ی طلاب به هدف گذاری آنها کمک ویژه میکردم و البته هزاران فعلی که خداوند ان شا الله شما و کادر حوزه را در یاری سربازان حضرت موفق بدارد. ولی به جد به مساله ی معیشت طلاب رسیدگی کنید که این امر آبروی طلاب هست تا شاهد تکدی گری طلاب در اطراف حرم نباشیم. حقیقتا دل حضرت با این صحنه ها می لرزد. خداوند به شما خیر کثیر عطا فرماید
 • Yuones IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  6 1
  ...فکری به حال نظام آموزشی حوزه میکردم.با نظام آموزشی جدید،قطعا و بی تردید طولی نمیکشد که حوزه خاصیت خود را از دست میدهد. چرا فکر کرده ایم تحول یعنی زیاد کردن حجم دروس و کاستن کیفیت تدریس و تحصیل؟؟؟ درنظام جدید،طلبه ی پایه شش،12عنوان کتاب عقاید میخواند اما دریغ از توانایی داشتن در پاسخ به شبهات ابتدایی اعتقادی. چه لزومی در تغییر نظام آموزشی داشت وقتی که میبینیم در نظام قدیم، طلاب با خواندن حادی عشر مشکلترین سوالات را پاسخ میدادند ولی اکنون... دیگر خبری از مباحثات درسی در اکثر قریب به اتفاق حوزه ها نیست.شما را به خدا فکری به حال طلاب کنید. ایشان تمام سرمایه ی عمر خود را برای صرف کردن در راه خدا واهل بیت به حوزه ها می آورند ولی طولی نمیکشد که دلشکسته و پشیمان می شوند. و من الله التوفیق
 • مرتضی باقری IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 0
  من ۹ سال سابقه تبلیغی دارم ....برای درس خارج اومدم قم ...رفتم برای تشکیل پرونده تبلیغی دفتر تبلیغات....می‌گویند اون ۹ سال هیچ باید از صفر شروع کنی.....حتی بعنوان سابقه ی تبلیغی حسابش نکردن......سوال من از شما بزرگواران این است که آیا سازمان تبلیغات و دفتر تبلیغات دو سازمان مستقل از حوزه و امر تبلیغ هستند...چرا همدیگر رو قبول ندارند....چرا اینقدر طلاب را اذیت می کنید.... من از آقای اعرافی یک خواهش دارم یک سامانه جامع تبلیغی درست بشه....که تمام ارگان ها ونهاد های که برای امر تبلیغ خدمت می‌کنند در یک سامانه تمام کارها و برنامه ها باشه....هر ارگانی برای خودش پرونده تبلیغی تشکیل می‌دهند...و هیچ کدام دیگری را قبول ندارد...
 • ن ش IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 1
  اگرمن جای مدیرحوزه های علمیه بودم،مساله روان شناسی ،تحلیل رویکرد آن ،روان شناسی غربی ومعضلات ومشکلات آن وفوایدو جنبه های مثبت آن را به صورت کاملا جدی درحوزه های به مباحثه میگذاشتم علم روان شناسی امروز دانشگاهها کاملا مبنای غربی ومادی داره ومتاسفانه اثرگذاری بسیارشدید به عنوان نمونه بسیارکوچک مساله خودکشی درعلم روان شناسی یک بیماری تلقی میشه وفردی که اقدام به خودکشی میکنه اصلا گناهکارمحسوب نمیشه درصورنی که تعداد بیماران دراین زمینه بسیار کم هست وبیشترآنها افرادی راحت طلب بارآمده اند پروتکلهای مقابله با خودکشی براساس فرهنگ غربی تدوین شده چراحوزه نباید اینقدر قوی باشه که پروتکلها رو حوزه تعیین کنه؟ ازطرف دیگه معمولا روانشناسان غربی در کشور به صورت مخفی ودر سایه ولی بسیارتاثیرگذار براجتماع درحال فعالیت هستند چراحوزه فکری به حال این قضیه نمیکنه؟ حوزه بایدازنظر علم روان شناسی غربی آن قدر اطلاعات داشته باشه که با علم دین وجهان بینی دبنی بتونه برای پیشبرد امردین اقدام کنه وگرنه روان شناسان وجامعه شناسان تلاشگرپرورش یافته علم غربی همچنان پیشتاز تربیت وپرورش نسل امروزی ودیروزی خواهندشد
 • مهدی IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  9 0
  اگر من جای مدیر حوزه های علمیه بودم از همان ابتدای ورود یک فرد به حوزه ، یک سیستم استعدادیابی قرار می دادم تا هر کسی پس از طی یک دوره عمومی کوتاه و مختصر ، مطابق استعداد و علاقه اش در رشته مورد علاقه و استعدادش تحصیل کند و زمینه فعالیت و خدمت پس از تحصیلش را نیز سازماندهی میکردم. همچنین در طی دوران تحصیل طلاب ، راهکارهایی برای بهبود وضع معیشت طلاب از جمله سرمایه گذاری های مختلف در دستور کار قرار میدادم تا طلاب با خاطرآسوده به تحصیل بپردازند. همچنین برای ورود به حوزه مثل ارگانهایی همچون سپاه ، شرایط مخصوص به خود قرار میدادم تا هر کسی با هر انگیزه ای بی در و پیکر به حوزه ها وارد نشود و بعضا بعد از چند سال اتلاف وقت خود و اموال بیت المال از حوزه بیرون نرود. همچنین عرصه هایی مثل صدا وسیما و سینما و موسیقی و وسایل ارتباط جمعی را جدی میگرفتم و برای ورود حرفه ای طلاب مستعد به این عرصه ها زمینه را فراهم میکردم. و...... باتشکر
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  6 4
  سلام علیکم اگر من به جای ایشان بودم برای همه طلاب و خانواده هایشان سهام در بورس قرار می دادم و امکان مدیریت آن را به خودشان می دادم تا شاید کمی از وضعیت بد معیشتی آنها اصلاح می شد آیا بخشی از سهام صنایع کارخانه ها معادن پتروشیمی و... نباید در اختیار حوزه های علمیه و طلاب ضعیف باشد تا کی هر گاه ضربه ای به بدنه اقتصاد ایران وارد می شود ضربه گیر آن طلاب و خانواده مظلوم آنها هستند
 • خسته IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 4
  باسلام من اگر مدیر حوزه بودم 1,برای تامین معیشت طلاب شهریه را حداقل سه برابر میکردم 2طلبه ها را اینقدر سیاست زده بار نمی‌آوردم 3مطالب درسی حوزه را متناسب با سوالات جوانان جامعه منطبق میکرد4اموزش فن خطابه و روضه خوانی را به طلاب حتما آموزش میدادم آموزش کامپیوتر در حد دیپلم کامپیوتر را در حوزه ایجاد میکردم،
  • . IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   8 8
   برادر من و تو باید جواب همین پول شهریه ای رو که الان می گیریم و اون دنیا بدیم تازه می گی سه برابر کنن. بعدشم مگه شهر آرزوهاست مگه بودجه دولت دستشونه. شما اول تحقیق کن که دولت چقدر کم پول به حوزه پرداخت می کنه بعد نظرت رو بفرما. درباره ی سیاست هم اتفاقا برعکس گفتی. نمی دونم کجا داری تحصیل می کنی ولی تو حوزه آشنایی با مسائل سیاسی در حد لازم بهش پرداخته نمیشه اونوقت میگی سیاست زده؟ با منطق حرف بزنیم
 • سمیه شاهبداغی IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 1
  سلام. میخواستم بگم که چرا حوزه و مرکز خدمات با مسجد مدرسه ها که اکثرشونم بچه های طلبه هستن همکاری نمیکنه. چرا همراه با دغدغه ی پدر مادرها نمیشه که از محیط افتضاح مدارس به مساجد پناه برده اند.چرا پیشرفت بچه ها رو در این محیط های سالم نمیبینید. چرا از فرزندان طلاب ممتاز این مدارس تقدیر نمیکنید؟؟؟ فرزند من کوچیکه و صلاح مار خودش و نمیدونه و از همین بابت از من و حوزه گله کرده و چرا به مسجد مدرسه جایزه ممتازین تعلق نمیگیره. میگه مگه اینجا بهتر نیست مگه محیط اینجا اسلامی تر نیست پس چرا خود حوزه اینجا رو قبول نداره؟؟؟؟ لطفا رسیدگی کنید و مورد توجه قرار بدید. صرف گرفتن هدیه نیست شرکت در همایش ممتازین و توجه بهشون خیلی برای روحیه بچه ها خوبه. وگر نه بیشتر از این هدیه ها برای دور بودن از محیط فاسد مدرسه خرج این بچه ها میشه.
 • چی بگم IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  با سلام و احترام باید در تمامی حوزه ها به همان مقدار ساعات که برای درس اختصاص داده میشه به همان ساعت باید به اخلاق نظری و عملی و کلاس های فوق برنامه مطابق با شرایط زمانه اختصاص داده بشه بطوری که یک طلبه غیر از طلبگی دو تا ۳ حرفه و مهارت رو یاد بگیره مثل فتوشاب کلیپ سازی طراحی سایت برنامه نویسی مکانیکی کشاورزی و...
 • صادق IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 1
  سلام علیکم بنده اگر مدیر بودم قطعا این سیستم آموزش رو اصلاح میکردم. یکی از اشکالات اساسی حوزه اجبار به حضور در کلاس که بعضا بی فایده هم هستن و امتحان هایی که اصلا ملاک درس خوندن نیستن. می شود کلاس را اختیاری کرد و امتحان را قرص و محکم و درست و حسابی گرفت. بیاید تعارف رو کنار بزاریم و اقرار کنیم وقتی وارد کلاس میشیم چند نفر خوابن و چند نفر سرشون تو گوشیه...من اگه کلاس ها وقتم رو نمیگرفت خیلی بیشتر درس میخوندم و بیشتر حضور اساتیدی که قابل استفاده بودن می رسیدم. حوزه اومده سیستم دانشگاه رو پیاده کنه شده کلاغی که راه رفتن خودش رو هم فراموش کرده. چرا حوزه جدید اینطوری شده؟! و نکته بعد اینکه خواهشا ی فکری بکنید که اون طلبه پایه پنج و شیش یه دیدی از آینده و سطوح عالی حوزه داشته باشه...بدونه چه خبره تا بتونه تصمیم بگیره بین این همه موسسه کجا بره...
 • 1234 IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 1
  سال ها قبل دولت پیشنهاد تعیین مقرری یه طلاب رو داده بود که مورد پذیرش حوزه علمیه نبود من اگر جای مدیر بودم با توجه به وضعیت اسفناک اقتصادی طلاب آن پیشنهاد را قبول میکردم
 • RO ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  سلام خدمت بزرگواران و خدمت گزاران حضرت ولی عصر(عج) اولا بسیار عالی این طرح و خیلی مفید میتونه باشه و دوما مدیرت بنظر بنده باید طوری باشع ک همه جا حسش کنیم حالا مدیر در هر مقطع که باشه باید طوری بشه که ب عنوان یک رفیق از اون نام ببریم و جو حوزه رو شبیه جو دانشگاه و مدیرت اونجا نکنیم طرح ها رو باید با جدیت و رفاقت اجرایی کنیم نه اینکه اجباری و حضور غیابی باید فضای درست بشه که خود طلبه مشتاق بعضی از فعالیت های بیررون حوزه باشه و اماده برای چند سال بعد ک انشالله تلبیغ میخواد کنه در مورد کلاس هام بنظرم یکم باید راحت بگیرن جاهایی ک طلبه کار های طبیغی انجام میده بهتره حضور بخوره بجای اینکه درسش حذف بشه و طلبه نامید از تبلیغ بشه با تشکر از پیشنهاد ایت الله اعرافی و همراهان بابت نظر سنجی ممنون
 • محمدحسن ... IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  اگر من جای مدیریت محترم بودم ... اولا ما چون قدم گذاشتیم در لباس مقدس روحانیت ک افتخار است . راهمونو مشخص کردیم ب این منظور ک اگه جز عوام بودیم تکلیفمون مشخص بود.راهمون معلوم بود .میرفتیم کارگری میکردیم یا کارای دیگه مثلا دستون باز بود بعد ۱۰ سال خوندن حداقل ی شغلی برامون پیدا میشد و بالاخره خرج و خوراکمونو در میاوردیم. اما اومدیم طلبه شدیم. من اگه جای مدیریت محترم بودم ۲ کار رو انجام میدادم: ۱:شهریه طلبه ها رو بیشتر میکردم .تا سر ماه دوام بیارن و نرن تو کارایی ک در شان روحانیت نیس. ۲:شغلهای زیادی رو مصداقا براشون مشخص میکردیم.ک دستشون باز باشه و تکلیفشون مشخص. با تشکر.
  • حسین IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   1 0
   چرا نمیشه پیام ارسال کرد
 • حسین IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  اگر من جای مدیر حوزه های علمیه بودم مهمترین چیزی که در وستور کار قرار میدادم وضعیت معیشت طلاب بود تا طلاب بدون دغدغه ی فکری به تحصیل بپردازند... خیلی از طلاب جنوب کشور هستند که هنوز برای زندگی خود استقلال مالی ندارند و از پدر و مادر خود کمک میگیرند با اینکه پدر و مادر آنها هم بسیار ضعیف هستند... خیلی از طلاب حتی بخاطر وضعیت مالی خانواده و خودشان تصمیم میگیرند از ادامه ی تحصیل خودداری کنند تا با کارگری به خانواده ی خود رسیدگی کنند و این انصاف نیست که شخصی که باید یک جامعه را اداره کند با درس خواندن از اداره ی خانواده ی خود هم باز بماند...و...
 • علی IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با سلام و تشکر از زحمات شما مدریت حوزه های علمیه اگر من جای شما بودم شرایط دست یابی طلاب به مدرک سطح سه و یا حتی چهار را سهل می کردم تا طلابی که دیگر انگیزه ویا توان ادامه تحصیل را ندارند بتوانند براحتی در ارگانهای مختلف خدمت رسانی کند. در این صورت فایده این همه دانش آموخته در حوزه بهتر بروز می کند. ممنون
 • فاطمه کراتی IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  وام مسکن را مختص طلاب برادر قرار نمیدادم
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم اگر من به جای مدیر محترم حوزه بودم مرکز مدیریت را از نیروهائی که به لحاظ اخلاقی، علمی، کارآمدی و برخورداری از تعهد و وجدان کاری در سطح و طراز مطلوب مرکز نیستند راپالایش می کردم. البته هر چند ممکن است این کار هزینه داشته باشد اما کار ارزشمندی خواهد بود و موجب ارتقاء سطح مرکز در همه جهات می شود.
 • محمد میردادی IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 1
  سلام علیکم طرح دیدار آیت الله اعرافی هر ماه با طلاب سراسر کشور
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 0
  اگر من به جای مدیر بودم به معیشت طلاب می پرداختم
 • علیرضا IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 2
  با سلام اگر من جای مدیر حوزه بودم 1. از اول ورود طلاب توامندسازی طلاب در زمینه های مختلفی که طلاب اشتیاق دارند را به وسیله پرسش از طلاب یا یاد دادن بعضی از رشته های مورد نیاز حوزه علمیه به آنها میکردم که با این کارباعث جلوگیری از خمودی یا از دست رفتن عمر یک طلبه می شدم و قبل از تمام شدن سطح حداقل در یک رشته یا زبان تبحر پیدا کنند و بعد از اتمام سطح حالا به فکر تخصص یا اینکه بگویند الان دیگر من بدرد نمی خورم نباشد 2. قربت مدرک حوزوی (حرفهای تکراری که کسی گوش نمی دهد) الان دقدقه بنده که سطح را تمام کردم و تخصصی هم خواندم تدریس و طرح هجرت هم بودم سابقه اجرایی در حوزه را هم دارم وقتی وارد حوزه های شهرستان می شوم حتی خود حوزه علمیه هم مدرک سطح 3 من را خیلط بها نمی دهد ولی اگر من یک مدرک بی خود از دانشگاه داشتم حتما اان هم در حوزه و هم دانشگاه تحویل می گرفتند. با احترام
 • حسابدار چپ دست IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  باسلام وقتتون بخیر...درمورد سفیران هدایت میخواستم بگم چرا مدرکش اعتبار ندارد؟ مدرسه ما از ۶نیم صبح شروع میشود تا ۶ بعداز ظهر ۵سال اینجوری باید تمام کنیم...بعداین دوران ۵سال هم تبلیغ! در اخر اصلا متوجه نشدم چرا مدرک ما اعتبارش مثل بلند مدت نیس! اگر صرفا نخواندن دوتا کتاب هست! خب این کتب هم در چارت درسی گذاشته شود!باتشکر
  • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   0 0
   به نام خدا احسنتم
 • محمد IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم اقای اعرافی خواهشا پیگیری نمایید دیدار طلاب با مقام معظم رهبری هر ساله به طور منظم برگزار شود همچنین اکنون که کرونا است میتوان جمعی از طلاب به وسیله ویدیو کنفرانس با رهبری دیدار کنند. همچنین خواهشا نظرات مقام معظم رهبری را درباره دروس حوزه کاملا اجرایی نمایید
  • س.مدرس FR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
   0 0
   عجیبه
 • محمد مفید IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با عرض سلام و ادب محضر مدیر حوزه های علمیه بنده در یکی از مدارس قم مشغول اجرای طرحی هستم که بیشتر جنبه آموزشی _ انگیزشی دارد و واقعا این نکته که طلاب علوم دینی انگیزه نداشته و برای خود هدفشناسی نمی کنند را بسیار ضرر آفرین میبینم. کسانی که وارد حوزه علمیه میشوند اگر با دوستان خود ارتباط داشته باشند میبینند که آنها در دانشگاه به یک بازدهی علمی رسیده اند در حالی که حوزه علمیه تا ۱۰ سال مسیر مقدمات را به شما نشان می دهد و این نکته بسیار بی انگیزگی و سرد شدن ایشان را فراهم می کند. بنده میدانم که چنین بی انگیزگی عقلائی نیست اما به نظرم می توان با برگزاری کلاس های جنبی در مدارس از این لطمه کاست. به نظر بنده کلاس هایی هم چون تاریخ علوم حوزوی . کتابشناسی کتب درسی و غیر درسی . علومی که در قدیم معدن آن حوزه علماء دینی بوده و الان هر چه بگردی استادی که آزاد به تو تدریس کند را پیدا نمی کنی مانند علم قرائات . ریاضی . هیئت و... به نظر بنده موسسات به تدریج لطمه سنگینی به حیث دین شناسی حوزه وارد می کنند زیرا اساتید کارکشته را جذب کرده و برای کسی که می خواهد برنامه شخصی داشته باشد و در همه علوم مربوطه تحصیل کند و در نتیجه با نگاه همه جانبه به حوزه دین نگاه بیاندازد راهی باز نخواهد ماند. دکتر شریعتی که خود مخالف روحانیت بود از دانشگاه ها خواست تا مانند حوزه فضای آزادی برای شاگردان فراهم کنند تا در انتخاب استاد مختار باشند ولی موسسات حوزوی این امر مهم را نابود کرده اند. بنده با اصل وجود موسسات مخالف نیستم بلکه عرضم این است که لا اقل هر استادی که در موسسه ای تدریس می کند برای رضای خدا به صورت آزاد هم آن درس را بگوید تا مستعدین دیگر هم بتوانند در آن شرکت کنند. بنده از این اطلاع دارم که مدیریت حوزه علمیه چقدر چالش بر انگیز است و هر کاری که قصد انجامش را داشته باشی واویلایی از گوشه آن بلند خواهد شد اما به خاطر رضای خدا گوشه ای از فضای حوزه را برای کسانی که می خواهند تلاش علمای قدیم را داشته باشند و در مسیر آنها حرکت کنند و از هر چشمه ای از علوم دینی جرعه ای بنوشند فراهم کنید. بنده بسیاری از کلاس هایی که شرکت نکردم را امتحان داده و نمره ۲۰ در آن به دست آوردم. واقعا چنین نظام آموزشی میتواند ملاک ارزیابی و نخبه شناسی باشد. از تصدیع اوقات جنابعالی واقعا شرمگینم اما این دل یک سر دارد وهزار سودا
 • مهدی فولادی طلبه ی قم IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من جای مدیر حوزه بودم منشور روحانیت امام و همچنین سخنان امام ره و فرمایشات مقام معظم رهبری را و انتظارات معظم له از حوزه و روحانیت را بصورت دقیق به مرحله ی عمل در می آوردم و تیمی و شورایی را تشکیل می دادم تا نحوه ی عملکرد را بررسی کرده ونظارت هم صورت گیرد که چقدر موفق به عمل بوده و کجاها ضعف وجود دارد که بصورت جدی پیگیر وعمل به دستورات امام و رهبری بشود.
 • مهدی IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  سلام اگه من جای آیت ا..اعرافی بودم حوزه ها را از دست ... نجات میدادم
 • محمد IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  آقای اعرافی سلام علیکم، حضور چند ساله حضرتعالی در حوزه علمیه علی رغم توهمات ما مبنی بر تغییرات قابل مشاهده در حوزه آموزش ، ترویج و سازمان دهی قانونمند عطف به آیه شریفه لم یکن شیئا مذکورا بود چرا که بنده جز تنزل کیفیت ها و سردرگمی چیزی ندیدم ،اگر من جای شما بودم یا سعی در یک رای کردن و جلب اعتماد عمومی نظام حوزه با برنامه ریزی صحیح منطقی علمی و حذف عناصر مفت خور می کردم یا بیشتر از این خودم را مدیون خون شهدای اسلام نمی نمی نمودم .البته از حوزه علمیه واتیکانی انتظار نمی رود که اشخاص مدیر بر سر کار بنشاند اما شما را به سخنرانی امام موسی صدر در جمع علما و طلاب قم ارجاع میدهم شاید که فایده داشته باشد
 • محمد حسین علی مددی IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم اگر من جای ایشان بودم.کرامت بخشی اساتید نسبت به طلاب را در بخش امتحانات شفاهی و بخش دفاعیات و پایانامه نویسی سطوح حوزه در دستور کار قرار می دادم. اگر جای ایشان بودم به میان طلاب می امدم و فاصله ایجاد شده بین طلاب جوان و نخبه و فعال با سیستم طلاب مسن حل می کردم.چرا که آسیب های جای دارد. اگر من جای ایشان بودم طرحی را تبلیغی یا علمی و مباحثه ای درشهرک های طلاب و هزاره ها برای ارتباط طلاب و درس و بحث در مجتمع ها راه اندازی می کردم. اگر من جای ایشان بودم به جای راه اندازی مؤسسات زبان خارجی الفت و ارتباط کامل بین طلاب ایرانی و خارجی برقرار می کردم تا هم با فرهنگ غرب و معصلات کشورهای دیگر اشنا شوم و هم زبان را محاوره ای می اموختم. اگر من جای ایشان بودم زمینه انتخاب موضوعات پایان نامه مانند یک همیار پایان نامه نویس دنبال می کردم و کتابخانه تخصصی مجازی برای انها راه اندازی می کردم.و در صورت امکان فضایی را در نظر می گرفتم تا در کوتاه ترین زمان و اسان ترین زمان به مدارک علمی برسند چرا که نیروهای مذهبی و مومن معمولا به دلیل مشغلیات ذهنی و دینی و دغدغه های مختلف کمتر به این اگر و بحث دریافت مدرک توجه دارند و همین امر مناصب مختلف کشور را با مشکل مواجهه کرده است. و نیز نیروهای مومن را از خدمت دور کرده است. اگر من جای ایشان بودم حضور روحانیون را برای مطالبه گری های جامعه جای می گرفتم چون همه امید انها به ماست تا حرکتی کنیم. و...ببخشید مطلب زیاد و فکر نمی کنم بیشتر وقت به بنده برسه التماس دعا وفق کم الله و من الله توفیق.
 • امینی IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  تبریک
 • ابوزینب IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اگر من به جای مدیر حوزه های علمیه بودم این ایام تمام دغدعه ام را برای معیشت طلاب میگذاشتم که همه چیز گران شده از اجاره مسکن گرفته تا خوراک و پوشاک و مرغ و تخم مرغ اما شهریه که تنها منبع معیشت طلاب است هر ماه به دلایل مختلفی قطع میشود دیروز هم با افتخار ۵۰تا کانال فضا مجازی در رابطه با حوزه ثبت کردن که مرکز خدمت واریز کرد....چقدر؟؟؟ ۴۰تا ۷۰ تومن.... این یعنی تحقیر کردن طلبه
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  15 4
  با سلام اگر بنده به جای حاج آقای اعرافی بودم و اینهمه مشغله داشتم حاضر نمی شدم مسئولیت حوزه را قبول کنم .
  • پاسخ IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   4 1
   احسنت.
  • حسن IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
   1 0
   عالی بود
  • عسل IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
   0 0
   اوهوم
  • فاطمه IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
   0 0
   خدا خیر اقای اعرافی رو بده که قبول مسئولیت کردن، اون هم با این روحیه خوب و ولایی و جهادی!!! خدا توفیقاشون رو روز افزون کنه!!!
 • امیر AE ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  سلام ۱.کاربردی کردن دروس ۲.طراحی سیستمی که در آن هر طلبه از روز اولی که وارد میشود معلوم باشد که کجا رفته چه کار کرده چه خدماتی داشته چه استعداد هایی دارد چه هنرهایی دارد و اینکه جامعه چه نیازی دارد و سپس تعینا او را بر سر همان کار گماردن ۳.از بین بردن شرائط حاضر حاکم بر دروس آزاد که اصلا هیمنه و جو علمی و تخصصی ندارد مثلا هر لحظه مردم کوچه و خیابان میآیند در درس اشکال میگیرند وقت استاد را میگیرند و به نظر من با توجه به اینکه دروس آزاد و خارج از سطح بالایی از علمیت برخوردار هستند باید در قد و قواره دانشگاه های بزرگ جهان نه ایران شناخته و مطرح بشوند ۴.ایجاد اعتبار علمی برای طلاب از طریق سپردن رسمی کهرهای علمی اجتماعی به ایشان و بعد به نمایش گذاشتن دستاوردهای ایشان تا مردم بدانند سطح علمی حوزه چه مشکلی از مشکلات جامعه را دارد حل میکند ۵.طراحی نهاد های نظارتی از حیث محتوا و سبک های اجرایی برای رصد کانون ها و مساجد(فعال فرهنگی و غیر فعال) و گروه های تبلیغی و .... و طراحی استاندارد ها و دقت در تطتبق تلاشها و میزان موفقیت های گروه های تبلیغی در هدایت جامعه ۶.تبیین عرصه های خدماتی حوزه مثلا منبر،استادی دانشگاه،استادی حوزه،تاسیس مدرسه علمیه و ... و طراحی استاندارد برای هریک و قرار دادن انسان های برجسته عالم و جوان و خلاق براین مسئولیت ها و اطلاع رسانی به مردم و علی الخصوص طلاب ۷.ترسیم جذابیت ها و زوای پنهان و زیبا حوزه برای مردم یعنی تشکیل یک کارگروه فنی و حرفه ای و تخصصی تبلیغاتی ۸. تبیین مبانی نظام در صدا و سیما به صورت رسمی و جذاب نه خشک و بی روح و خسته کننده و یک طلبه پیر و ضعیف ۹.نمایش خروجی های حوزه در عرصه های اقتصادی سیاسی قضایی فرهنگی و برنامه ریزی برای همه اینها ۱۰.اصلاح قوانین اداری خود حوزه و اصلاح کارمندان که بسیار در اذیت شدن و خسته شدن و ناامید شدن طلاب موثر اند ۱۱.ایجاد یک میز خدمت که ارتباط مستقیم با مدیریت دارد در تمام نهادهای مرتبط با حوزه تا از یکه تازی برخی افراد جلوگیری بشود ۱۲.معطل نکردن طلاب و بازکردن دست طلاب در برنامه ریزی تحصیلی ۱۳. ایجاد نهاد های مشاوره ای دقیق در مدارس برای هدایت طلاب زیرا خیلی طلاب در برنامه حوزه دچار بحران شخصیت میشوند و ....
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  اگرمن جای مدیر حوزه ها بودم حتما شخصا به تک تک حوزه ها میرفتم و از طلبه هایی نمره و درس ضعیفی دارن اخلاق و رفتار مدیرانشان را باان ها میپرسیدم تا هیچ پارتی بازی صورت نگیرد طلبه ای که درس قوی ای دارد کسی بهش نمیگوید بالا چشمت ابروست هر چی میکشیم از پارتی بازی مدیر و معاون مدرسست.... حق مارا ضایع میکنند که هیچ دست ماراهم پس میزنند . گزارش کار رو به مرکز استان بدهیم زیر اب مارو به مدرسه میزنن امان از تضیع حق طلبه ها من ازان ها نمیگذرم⁦⁩ دست مارو بگیرید حاج اقا. پایه پنجم...
 • عظیم تواضعی IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 0
  سلام علیکم اگر من جای مدیر حوزه بودم به غیر از دارالشفاسایر ساختمان های اداری مو ازی مثل جمکران وبلوارامین و... را تعطیل می کردم چون جز پیچیده‌ترشدن وسرگردانی برای طلبه چیزی عایدشان نمی شود
 • مجید البرزی IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام. اگر من جای مدیر حوزه های علمیه بودم در بخش آموزش: در نحوه چینش دروس حوزه تجدید نظر میکردم. به عنوان مثال فلسفه ای که مثل منطق جز دروس پایه ای برای فهم و تفکر بهتر است را در پایه های پایین تر قرار میدادم چون فاصله چند ساله بین منطق در پایه ۲ و فلسفه در پایه ۷ منطقی نیست. دروس حوزه را از صرف علمی و نظری بودن به عملی و کاربردی تبدیل میکردم. مثلا همانطور که در پایه اول تجزیه و ترکیب را به صورت عملی و با آیات قرآن کار میکنیم در تمام دروس حوزه باید این کار انجام شود به خصوص اصول فقه که طلاب، قبل از درس خارج ۴ دوره اصول فقه میخوانند اما به درس خارج که می رسند خیلی چیزها را نمی دانند چون به صورت عملی کار نکردند تا برایشان ملکه شود. دروسی مثل رجال و درایه و تفسیر را به عنوان درس اصلی مطرح میکردم. تمام دروس حوزه را در تمام پایه ها جریان میدادم. مثلا چرا باید بعد از ۱۰ سال تازه به فکر رجال و درایه باشیم آن هم به صورت بسیار ناقص و با تلخیص و نمونه سوال و جزوه. چرا دروسی مثل رجال و درایه را از همان پایه های ۴ و ۵ در کنار فقه آرام آرام نخوانیم؟ به جای ۳ سال ادبیات خواندن ۱۰ سال ادبیات بخوانیم تا بعد از ۱۰ سال در خواند چند خط کفایه مشکل نداشته باشیم. طرح بنده این است که تمام دروس حوزه در تمام ۱۰ سال حوزه به نحو درست و منطقی پخش شود. علوم غیر از فقه و اصول را وارد حوزه میکردم. علومی مثل نجوم و طب و امثالها را که واقعا به درد انسان میخورد وارد حوزه میکردم. البته نه به صورت تخصصی بلکه حداقل به نحو آشنایی با این علوم. سنت اجازه اجتهاد از مراجع تقلید را احیا میکردم. اینکه عده ای خودشان، خودشان را مجتهد بی نیاز از تقلید میدانند آفت بزرگی است.
 • صادق IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با عرض سلام و تشکر بابت این اتفاق مبارک. اگر به جای مدیر حوزه بودم: ۱- اخلاق را در حوزه‌های علمیه احیاء می‌کردم که منشا خیلی از مشکلات حوزه کم رنگ شدن اخلاق است. البته نمیدانم اساتید اخلاق مهذب و صاحب نفسی وجود دارد یا نه؟ ۲- اصراری بر پذیرش طلبه با تعداد زیاد نمی‌کردم و بیشتر توان حوزه را صرف ساماندهی طلاب موجود می‌کردم. چه بسا طلاب فاضل و متدینی هستند که بالاترین مدارج حوزه را هم طی کرده‌اند و الان بیکار هستند و هیچ زمینه‌ای برای فعالیت فرهنگی یا تدریس یا‌... ندارند. ۳- مدارس علمیه خرد که فراوان در کوچه پس کوچه‌های قم وجود دارد را جمع می‌کردم تا همه را در یک جا تجمیع و ساماندهی کنم. این مدارس آفات زیادی دارند. به عنوان نمونه آنها غالبا در محله‌های مسکونی هستند و رفت و آمد و سر صدای مدرسه و طلاب موجب آزار و اذیت همسایگان می‌شود. مثلاً در خیابان هفتم تیر- کوچه ۴ ، مدرسه‌ی حجت بن الحسن(ارواحنا فداه) وجود دارد که منزل ما هم (متاسفانه) در همسایگی آنهاست. متاسفانه در سه- چهار سال اخیر کارمندانی به این مدرسه آمده اند که بسیار همسایگان را اذیت می‌کنند. به طوری که هر کدام با یک ماشین می‌آیند و همه هم اصرار دارند که ماشین خود را جلوی در حوزه پارک کنند و همه‌ی کوچه را ملک خود می‌دانند و جلوی در منزل و پارکینگ همسایگان پارک می کنند و راه آنها را مسدود می‌کنند. بنده که یک طلبه‌ی معمم ۹ سال درس خارج خوان هستم، بارها و بارها به آنها تذکر داده ام و بارها هم با آنها دعوا و درگیری لفظی داشته ام و در نهایت آنها را حواله‌ی به حسابرسی قیامت داده‌ام. اما گویی آنها هیچ اعتقادی به قیامت هم ندارند! با دیگر همسایگان هم نزاع داشته‌اند که حتی یک بار یکی از همسایگان با ایشان به شدت دست به یقه شدند و... خلاصه که این اعمال تمام رشته‌های حوزه را پنبه می کند و همسایگان را نه تنها از حوزه، که از دین بیزار می‌کند. کما اینکه این حوزه مضحکه‌ی همسایگان شده است. توجه به نکات جزء ضروریات مدیریت حوزه است تا از دافعه‌ی حوزه جلوگیری کند. از شما بابت وقت گذاشتن برای این کار مفید و پر بازده سپاسگزارم. موفق باشید
 • یکی مث بقیه IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  توی گزارشات آقای اعرافی خیلی از تحول و نو آوری شنیدیم ولی بعضی بخش های حوزه چندان تکانی نخورده، چرا؟ گیر چیه که نه رشته های جدید عملی شده، نه شیوه های نو آموزشی آمده، نه در مسیر بازآفرینی هویت طلبگی برای ایران و دنیای معاصر اتفاقی افتاده؟ بحث معیشت رو اصلا نمی گم چون خیلی امیدی بهش نیست. فقط کافیه نرخ تورم ۶ سال گذشته با نرخ رشد شهریه مقایسه بشه. شاید ما اشتباه می کردیم که باور داشتیم طلبه نباید دنبال کار بده و باید مجتهد بشه و درس بخونه. آخه با روزی دو درس خارج، مباحثه، مطالعه و یک تدریس مگه میشه دنبال کاری هم رفت.... اگر لازمه ما طلبه ها کمکی بکنیم در خدمتیم
 • میلاد پورعسگری IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  آقای اعرافی لطف کنند به مراکز استان ها و حتی حوزه های کوچک شهرستان ها بدون تشریفات و بی خبر بازدید نمایند تا متوجه شوند اوضاع چگونه است.. با ماشین و تشریفات این ور و اون ور رفتن کاری رو حل نمی کنه.
 • سیدمحمد IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  سلام علیکم و رحمه الله اگر من جای شما بودم درس های روزانرو از ۴ درس به ۲ درس کاهش میدادم تا کیفیت درس ها افزایش یابد و فشار روزانه کمتر شود تا میزان یادگیری و بازدهی درس بیشتر شود به مبحث ارتقایی توجه بیشتری میکردم و مدارس را ملتزم میکردم اگر شخصی یا گروهی از طلاب احساس میکنند که میتوانند با سرعت بیشتری پیش روند ، پیش روند تا زودتر به ثمر برسند تا استعداد و هوششان تلف نشود شب خوابی در حجره ها را بسیار محدود میکردم و اگر ۵ شب در هفته است آنرا به دو شب کاهش میدادم چون از منظر روانشناسی این عمل عمل صحیحی نیست و بسیار مفاسد روانی و عملی درپی دارد برای این اوضاع مالی خراب طلاب که در اوضاع خوبی به سر نمیبرند چاره ای می اندیشیدم و با مسئولین صحبت میکردم دروس اضافه که هیچ ثمری جز اتلاف وقت ندارند را حذف میکردم، سه سال ادبیات که به راحتی میشود در یک سال و نیم و دوسال به طور صحیح خوانده شود به دوسال یا یک سال و نیم کاهش میدادم به جای سه کتاب مجمل و مفصل ادبیاتی ، دو کتاب قرار میدادم ، فقه و اصول را تحولی در کتاب هایش ایجاد میکردم اگر امکانش بود مانند دبیرستان یا دانشگاه از یک پایه ای به بعد رشته بندی ایجاد میکردم و برای شخصی که به کلام بیشتر علاقه مند است میزان دروس فقه و اصول را کم و کلام اضافه مینمودم و بالعکس خلاصه مطلب زیاد است ان‌شاءالله روزی رسد حوزه های علمیه از این نظام فکری سنتی که برا صد ها سال پیش است به سمت تحول پیش رود و طبق نیاز جامعه پیش رود تا جوری طلبه تربیت کند که بتواند به جامعه خدمت کند و دین را به من برساند نه اینکه طلابی کوته بین و کوته فکر تربیت کند (که شش سال از عمرش را به گوشه ای خارج از جامعه و در محیطی محدود از پایه ۱ تا ۶ بگذراند و چیزی از نیاز جامعه اش و سطح مردم متوجه نشود) که روز به روز نگاه مردم به طلاب بدتر شود ان‌شاءالله سلامت و پیروز باشید یاعلی
 • حسین جان کمالی IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  اگر من جای مدیر حوزه های علمیه بودم، واقعا فکر نه بلکه کاری برای معیشت طلاب انجام می‌دادم، تا بلکه طلاب از زیر خط فقر خارج، و حداقل اوضاع معیشتشان با این خط منحوس برابر گردد.
 • محمد حسین علی مددی IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  علی مددی: سلام علیکم اگر من جای ایشان بودم با طلابی که رعایت مسایل ذی طلبگی را در جامعه ندارند برخورد می کردم. اگر جای ایشان بودم جهادی جهاد گونه برای رسیدن محصولات سالم و اسلامی و ارزان به دست مردم طراحی می کردم اگر جای ایشان بودم طلابی که در مهدیه هستند و خانه دارند را بیرون می کردم اگر جای ایشان بودم با سازو و کاری نظارتی بر شهرداری ها و مسئولان شهری داشتم. اگر جای ایشان بودم نهضت هر مجتمع یک کتابخانه الکترونیکی و پایگاه تحقیقی و علمی را راه اندازی می کردم. با استفاده از نرم افزار های و کتاب ها. اگر جای ایشان بودم هر مجتمع یک قرارگاهی را برای مبارزه با فساد و فقر و فضای مجازی که فقر در جامعه در حال ترند شدن است به راه می انداختم. و..التماس دعا وفق کم الله
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  سلام علیکم با عرض ادب و احترام در دو سه سال گذشته شاهد بی میلی شدید نوجوانان به تحصیل در حوزه های علمیه بودیم بی شک یکی از عوامل مشکلات شدید معیشتی طلاب است ولی صرف نظر از این‌موضوع آینده شغلی مبهم مهمترین عامل این موضوع است تا کنون چه چاره ای اندیشیده شده است تا این مشکل مرتفع شود
 • حسین IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 3
  اگر من جای مدیر حوزه علمیه بودم هر سال یه آزمون صرف و نحو و احکام از روحانیون میگرفتم و فقط قبولشدگان میتونستن در لباس باقی بمونن
 • داود جهانگیری IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  از نظر محتوایی به نظر بنده بهترین ومهمترین نیاز حوزه ها تخصصی کردن محتوای ان می باشد هر طلبه در رشته ای مخصوص ادامه تحصیل بدهند از جهت ساختاری تقویت ساختاری حوزه اعم از اداری و اجرایی و اموزشی و تهذیبی و پژوهشی جذب و گزینش مناسب و داشتن امنیت شغلی کادر و اساتید و مزایایه استخدامی شبه دولتی تجدید نظر راجع به پشتیبان مال حوزه ها حضرت اقا وقتی می فرماید حوزه دست راست نظام است چرا وقتی به بحث مالی میرسید از نظام غریبه میشود در حوزه وقتی بحث پول میشود طوری نگاهت میکنند که انگار خودشان نه خانه دارند نه بچه دارند نه خرج و مخارج زندگی دارند و نه اصلا در دنیا زندگی میکنند خیال میکنند طلبه فقیر یعنی اوج پیشرفت حوزه جوانانی را میشناسم که مقابل تمامی حرف ها و حدیث ها حوزه امدن ایستادند ولی با این وضعیت مالی حاکم در حوزه صبرشان تمام شده اگر بنده مدیر حوزه ها بودم چنان عزتی به حوزه و روحانیت میدادم هم از جهت علمی و هم از جهت عزت نفس و هم هم از جهت جایگاه اجتماعی که باهوشترین و مستعد ترین جوانان برای ورود به حوزه دست از پا نمیشناختند دیگر ان زمان گذشته که با خواندن دروس مستحلک و بروز نشده طلبه را با دست خود از بطن جامعه دور کنیم و با ایجاد مباحث دیگر حصاری دور طلبه بکشیم که حتی در خانواده خود هم غریب باشد ومن الله التوفیق
 • شمس الدینی IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  سلام ،خدا قوت بهتر است مثل حوزه های قدیم دروس هیات ونجوم و فلسفه و عرفان و علوم غریبه تدریس شود ،و انسان کامل تربیت شود نه انبان الفاظ ولغت
 • محمد IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  باسلام خدمت حضرتعالی با توجه به اینکه حضرتعالی در جریان بی انگیزه بودن عده ای از طلاب نسبت به تحصیل دروس متدوال در حوزه های علمیه هستید ، به نظر میرسد تفاوت دروس پایه و سطح حوزه با نیازهای روزمره اجتماع سبب این اتفاق ناخوشایند گردیده که طلبه احساس کند بیهوده درس میخواند ( اگرچه بعدها به اشتباهش پی خواهد برد) اما بنده به عنوان استاد سطح ۳ پیشنهاد میدهم در ایام تابستان دروس مورد نیاز طلاب در مواجهه با عموم مردم من جمله ؛ روش سخنرانی ، فن رثاء ، تفسیر و شیوه بیان ان، روانشناسی ، جامعه شناسی ، کلام جدید و ... را به صورت جدی و الزامی در مدارس پیگیری نمایید تا طلبه با تمام وجود نیاز مردم به طلاب را درک و در ادامه مسیر خود ثابت قدم گردد. با تشکر موفق باشید
 • منصور IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  سلام اگر بنده بودم حتما در اولین قدم باید فکری به حال نگرش مسولین حوزه و مراکز استانی میکردم اگر نگرش تربیتی باشد نه پادگانی اونوقت طلبه عاشقانه حرف میپذیرد عاشقانه سر کلاس حضور پیدا میکند و عاشقانه خودش رو عین استاد و مسئول حوزه میکنه مشکل ما مشکل حضور غیاب و حذف درس و صرفا این نحو و ان نحو برگزاری کلاس..... نیست مشکل طلاب نداشتن راه روشن و نداشتن یک بینش روشن از اینکه چرا طلبه شده اند و این بینش و روش رو باید بصورت عملی از اساتید بیاموزند متاسفانه سیستم مرکز مدیریت سیستم فشل و بی انگیزه میباشد که اصلا نمیداند تربیت چطور است و با صرف گرفتن موبایل و ساعت ورود و خروج و بحث اجباری و مطالعه اجباری و..... بوالله این طور شما نمیتوانید مربی اخلاق و مربی دین تربیت کنید ببینید اگر رهبری عزیز ما و امثال این بزرگان بزرگ شدن و مربی بخاطر تربیت عملی که از منش و رفتار استاد گرفته اند بزرگ شدن نه اجبار به.... اقای اعرافی الان مراکز استان ها این جور طلبه ها رو که این گاه رو دارند و دست بسینه نیستند و دارای تفکر از عرصه کار دور میندازن راه معلومه و هزاران بار گفته شده بعضی مدیران مراکز و مداراس شما 20 سال مدیر هستند اگر کاری میتوانستند بکنند تا الان میکردنند بیایید زمینه بدست گرفتن کار توسط افراد دارای فکر و انگیزه را فراهم کنید اخلاق و تحصیل جزء با تربیت عملی و الگو گیری از استاد فراهم نمیشود الان عمل و حرف مسئولین و مدیران و اساتید متضاد است کسی که در معاشرت با مردم در حسد در غیبت در.... هوای نفس از طلبه جلو تر است چطور میتواند طلبه تربیت کند بیایید 1 روز وقت بزارید تا همه اینها رو حضوری برای شما اثبات کنم
 • مجید صالح IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من جای وزین ایشان بودم، ابتدا شرط تلبس برای مدارک سطح 3و 4 حوزه را بر میداشتم، سپس تحول حوزه که مورد نظر مقام عظمای ولایت هست را به جد و بدون توجه به مخالفت علمای سنتی و یا متحجر و عدم تحول خواه انجام میدادم و سپس نسبت به جدا کردن راه اجتهاد از راه تحصیل عمومی حوزه جدا میکردم و شهریه اصلی را فقط مختص به کسانی میردم که میخواهند راه اجتهاد و تبلیغ را پیش بروند، حاج آقای عزیز در این وانفسای فرهنگی و وفور مراکز مدرک دهی، کسانی هستند که میخواهند درس حوزه بخوانند مدرک حوزه بگیرند و متبرک به این علوم و این منهج شوند اما نمیخواهند مجتهد شوند ملبس شوند و یا مبلغ شده و کار اخوندی انجام دهند، چرا راه این افراد را هموار نمیفرمایید تا ورود به حوزه بیشتر و خروجی عمومی حوزه نیز راحتتر و بیشتر شود؟؟؟
 • سیدمحسن IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  باسلام بارها مطالب از طرق مختلف در مورد نابسامانی حوزه های علمیه کشور و مدیریت آن بحث شده و فایده ای بغیر از تلف کردن وقت نمی باشد چون حوزه های علمیه سلیقه ای مدیریت می شود . و عده ای طبق سلایق خود عمل می کنن به همین مقدار که بعداز ۴۰ سال متوجه شدید از عموم طلاب بپرسید واقعا قدم بجلوی خوبی است. با تشکر
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  شهریه طلاب رو زیاد کنید
 • تالد IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  من جای مدیران حوزه بودم این همه سخت گیری نمیکردم و حقوق ناچیز طلبه ها را قطع نمیکردم به هر دلیلی من همسر یکی از طلبه ها هستم که در دورانی که همسرم حوزه میرفتند بسیار از لحاظ مالی و اجاره بها تحت فشار بودیم و استاد حوزه باعث قطع حقوق هم شد و این باعث سد بدلیل ما از حوزه فاصله بگیریم و باعث تاسف من شد بعد چند سال اقا استاده زنگ زده حلالیت خواسته چه فایده بر عمر رفته و زمان که نامرد هس
 • ابوذر IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  جناب آیت الله اعرافی دامت توفیقاته مدیر محترم حوزه های علمیه با سلام و احترام یک سوال در جامعه وجود دارد؟ القاب یا عناوین حوزوی را چه کسی به روحانیون می دهد؟متاسفانه باید بگوییم که در اکثر موارد عناوین حوزوی توسط مردم یا رسانه ها به افراد روحانی اطلاق می شود. این روش نامناسب و غیرعلمی است و دخالت افراد غیر ذی صلاح در شئون مدیریت حوزه است. در سیره علمای سلف اینچنین بوده که بزرگان حوزه بر اساس صلاحیت های روحانیون به آن ها القاب و عناوینی را اطلاق می کردند که در میزان تاثیرگذاری روحانیون در جامعه بسیار موثر بوده است. در حال حاضر غالبا در جامعه نگاه یکسانی به همه روحانیون از جهات علمی وجود دارد در صورتی که در واقعیت تفاوت های اساسی وجود دارد. لذا مقتضی مدیریت حوزه های علمیه در موضوع به شکل جدی ورود کند و روحانیون محترم را بر اساس صلاحیت های علمی و تبلیغی و ... رتبه بندی و درجه بندی نماید. مشابه این موضوع در رتبه بندی نظامیان و اخیرا معلمان وجود دارد. درست است که حوزه مدرک علمی حوزوی در چهار سطح اعطا می کند؛ اما این کافی و گویا نیست. به نظر بنده لازم است برای هر مدرک تحصیلی حوزوی عنوان حوزوی مستقلی در نظر گرفته شود به طوری که روحانیون هر استان در هنگام دریافت مدرک علمی خود، عنوان حوزوی خود را نیز در مراسمی از عالیترین مقامات حوزه علمیه استان دریافت کنند. به عنوان مثال: سطح یک: امین الاسلام سطح دو: ثقةالاسلام سطح سه: حجةالاسلام سطح چهار: آیت الله مراجع تقلید: آیت الله العظمی با تشکر و دعای خیر
 • فائزه IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  7 5
  روحانیت رو از سیاست جدا میکردم کار روحانیون تبلیغ اسلام وراهنمایی مردم هست نه گرداندن مملکت ،واقعا با این تورم وفشار زیاد به ملت همه از دین واسلام وخدا گریزان شدن اندکی تامل....
  • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۱
   0 0
   سلام دوست عزیز در کدام منابع ومرجع ودر کدا دستهااز منابع اشاره شده که کار طلاب فقط منحصر به خطابه وعلوم دینی وامثالهم میباشد درتفسیر قران ودر جای جای نهج البلاغه و در فهوای کلام علمای بزرگ ومستقل شیعه وسنی ه اشاره دارند که دین از سیاست جدانیست
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 1
  باسلام اگرمن بجای مدیربودم اینهمه مسولیت قبول نمیکردم تابه مشکلات حوزه ها وطلاب بیشتررسیدگی می کردم وبیشتروقت ملاقات به طلاب ومتقاضیان میدادم وبه استان هاوشهرستانها مسافرت میکردم وبه درددل طلاب بیشترگوش می کردم ووووووووو
 • علی کریمی IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 5
  سلام اگر جای مدیر حوزه هابودم طلاب را از اینکه مستقیم از مردم پول بگیرند منع میکردم و مردم را توجیه میکردم که کمک به تفقه و اجتهاد وظیفه همگان است و اگر وظیفه خود میدانید پول را به دست امام جمعه هر استان برسانید و امام جمعه آن را بین طلاب مبلغ مدیریت فرماید و حتی طلاب از آموزش و پرورش هم اجرتی دریافت نکنند
 • مصطفی IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  مدیر شهرک مهدیه طلاب رو عوض میکردم
 • کوثر IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  محدودیت سنی و عدم شرایط برای افراد شاغل یک مصیبت است ..واقعا .باید راه برای تحصیل علوم دینی در هر سنی و هر شرایطی فراهم باشه ....من عاشق حوزه بودم ولی بخاطر یک ماه و ۲۰ روز از حضوری محروم شدم .در غیر حضوری تحصیل کردم ..کارمند علوم پزشکیم هر سال منتظر ثبت نام حوزه ام اما بخاطر معدل که ۱۶ بود و ۱۷ نشد محروم میشم از ادامه حوزه ...یا شوهرم کارمند مخابراته ...خیییلی پیگیری کردیم برا ورود به حوزه اما شرایط سن بهشون نخورد ...پیشنهاد میدم برای افرادی که شاغلند و تمایل به این مسیر دارند که بین همکاران من کم نیستند .شرایط تحصیل در آخر هفته ها و یا بعضی محدودیتهای سنی و معدل برداشته بشه .برای آقایون هم چون امرار معاش مهم است شرایط تحصیل در آخر هفته فراهم بشه ....استاد جهانگیرخان قشقایی از کی درس خواندند.وخیلی از بزرگان ....علوم دینی مثل فیزیک نیست مثل ریاضی نیست در هر سنی باید شرایط وارد افراد به مطالعه این علوم فراهم بشه
 • عباس IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  سلام به تک تک فرمایشات امام خامنه ای در خصوص حوزه عمل میکردم طلاب عالم کامل تربیت میکردم نه سکولار به مباحث سیاسی وفرهنگی ورود میکردم فعال میبودم نه منفعل رهبری رو در اداره انقلاب جهانیمون یاری میکردم به بانگهای ربوی میپرداختم تمام کوتاهیهای گذشته حوزه رو جبران میکردم
 • سیدعلی IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 1
  «درحیرتم آیا زچه رومدرسه کردند جایی که درآن میکده بنیادتوان کرد! »نقل است که جناب ملااحمدنراقی پس ازرویت مدرسه ای که خودساخته بود این شعرراسرودد. شاید اگر جای شمابودم تلاش می کردم به جای اینکه عملا به طلبه وحوزه تلقین کنم که توهمه چیز هستی وبقیه هیچ به اومی آموختم که توهیچ نیستی واینکه «آلعلماء باقون»ویژه «انمایخشی الله من عباده العلما» است نه طلبه متعارف، به طلبه می آموختم که ارزش تو به درک وشهود هیچ چیز بودن است ونه همه چیزبودن !وخلاصه بجای تقویت خودخواهی خداخواهی-نه بشکل ظاهری امروز- می آموختم وبه طلبه همان هشدارامام رامی دادم که خدانکند طلبه قبل ازتهذیب کاره ای بشود(نقل به معنا)طلبه امروز می آیدمدرک بگیرد ،قاضی بشود، خیلی بانظربالا بجای راجع الی الله مرجع خلق گردداین جو کجایش خدایی است؟ مریدپیرمغانم زمن مرنج ای شیخ چراکه وعده توکردی واوبجاآورد این نوشته ازطلبه ای درسن60سالگی است که سال 50 واردحوزه شده ودرجماعت 20-30 نفرانقلابی ازاین شهر به آنشهر رفته همانهایی که رادیوی شاه می گفت «مشتی بی وطن» ودوران جنگ ،جبهه جنوب و غرب راتبلیغ نموده و امروز بایک سبد خالی -که حوزه نه به او خداداده ونه خرما- سن پیری را می گذراند آمدیم حوزه به ماگفتیداول العلم معرفه الجبار وبعدا گفتیدضرب.... ومانه دیگر «معرفه الجبار»دیدیم و نه «تفویض الامرالیه» شمارابه خدا بس کنیم وحداقل همانند قبل ازانقلاب کمی خدارا هم دخالت دهیم
 • آوای توحید IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  باسلام و احترام. اقای اعرافی فرد با فراست و دارای علم و تقوا هستند و این موجب زینت حوزه است ، ما از چنین فرد توقع داریم در وهله اول وضع معیشت طلاب را رسیدگی کنند که طلبه با ذهنی ارام و مطمئن به مسایل علمی و معنوی خود بپردازد
 • آوای توحید IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  در مرحله دوم دروس حوزه را هوشمند و هدف مند مطابق نیاز جامعه اصلاح شود و طلاب بعد از اتمام سطوح در کشور و مناصب حکومت جایگاه شغلی و علمی پیدا کنند تا بتوانند ذینفع باشند
 • انتظار IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 0
  شناسایی و احیای موقوفات و استفاده از ظرفیت موقوفات
 • پوررمضان IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  هوالکریم باعرض سلام و ادب واحترام. بفرمایید چرا کسانی که میخوان سطح ۴ دفاع کنند گاهی بخاطر نیم نمره یا یک نمره کسری معدل از مصاحبه های خارج باید صبر کنه با مدام بره و نوبت بگیره و امتحان بده خواهشا مشکل این معدل رو حل بفرمایید چرا ۱۴ باید باشه چرا همون ۱۲ قبولی نباشه تا سریع بره برای دفاع سطح ۴خودش خواهشا کمکی بفرمایید قانون عوض بشه قانون درستی مصوب شود ارادتمند
 • انتظار 1421 IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  اجرای منویات امام ره خصوصا منشور روحانیت و منویات مقام معظم رهبری درباره تحول حوزه
 • وحید IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با سلام و عرض ادب...... ضمن تشکر از تلاشهای ایت الله اعرافی...... دغدغه اول و اصلی طلاب بحث معیشت و پرداخت شهریه ست. با توجه به تورم افسارگسیخته و گرانی های سر سام آور شهریه طلاب بالاخص متاهل ها را افزایش بدهند که آرامش خاطر و خیال راحت به مسائل علمی و پژوهشی طلاب رسیدگی کنند. دوم بحث هدفمندی دروس حوزه با توجه به نیاز روز مثلا کتاب هایی مثل سیوطی و صمدیه و..... تاریخ مصرفش برای دوره کنونی گذشته است و بسیار کتاب های جامع تر و بهتر می‌توان جایگزین آنها کرد. سوم آینده شغلی طلاب بررسی شود که بعد از سطح دو یا سه کسی دغدغه شغل و بیکاری نداشته باشد......... با سپاس یا علی مدد
 • امیر سروقد IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام وعرض ادب .اگر من جای مدیر حوزه ها بودم .به اولین مسئله که میرسیدم مسئله معیشت پایدار برای طلاب بود که اثر آن در تمام ابعاد نمایانه .اگر طلبه از این بابت دغدغه نداشته باشه استعداد های درخشان به خاطر امرار معاش حاضر نمی شود که از تایم درس خود بزند تا بلکه مقداری از بار سنگین هزینه ها کم کند .اگر معیشت طلاب بهبود یابد میل طلاب به امور پژوهشی و تبلیغی و.... بسیار بیشتر و بهتر میشود .البته باید طرحی ریخت تا جلوی سواستفاده نیز گرفته شود .با تشکر
 • گمنام IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با سلام اگر من جای مدیر حوزه های علمیه بودم تمام حوزه ها را به طور یکپارچه با یک سیستم عالی به پیش میبردم و اینطور نبود که هر حوزه ای با سلیقه ی خودش عمل کنه بعضی مدیران اصلا نه ارتقایی و نه انتقالی نمیدن بعضیا هم میدن اینگونه مسائل که کم هم نیستند باید یک قانون واحد داشته باشد نه اینکه وابسته به سلیقه ی مدیران مدارس باشد. درظمن خوب میشد اگر آیت الله اعرافی شخصا مدارس رو به صورت غیر حضوری حداقل سالی یک بار از آنها گزارش میخواستند .به طور کلی نظارت قم اگه به شهرستانها زیاد میشد وضع طلاب و مدارس هم خوب میشد. باتشکر از زحمات آیت الله اعرافی ممنون از این نظر سنجی
  • ..... IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   0 0
   فکر کردید گزارشهای درستی به قم میفرستن؟؟ ساده نباشید حضورا و سرزده باید برن و تک تک با کادر و اساتید و طلاب حرف بزنن.
 • مهدی IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  بسم الله الرحمن الرحیم _وضعیت کنونی طلاب از لحاظ معیشت بسیار سخت و دشوارهست با افزایش شهریه شاید قسمتی از مشکلات حل بشود اما مشکل بعدی و مهم ار این است که بعد از اتمام درس و کلاس های حوزه بعضا دچار تردید و حیرانی میشود شما اگر توان و مسئولیتی دارید کاری کنید که از ظرفیت طلاب در سطح آموزشی و فرهنگی کشور در نقاط مختلف ادارات دولتی طلاب به کار گیری شوند نه به طور موقت و.گذرا بلکه به نحو مصوب در مجلس شورای اسلامی تصویب بشود تا طلاب قوت قلبی از باب معیشت و موقعیت شغلی داشته باشند.یاعلی
 • صفاگرام IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  اگر جای آقای اعرافی بودم شهریه طلاب را چند برابر میکردم تا از #فقر نجات پیدا کنند
  • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   1 0
   سلام باید برن کار کنن ودرس بخونن نه راحت طلبی رو پیشه کنن
 • رنجبری IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 0
  دروس از کار افتاده 300 سال پیش که دیگه جامعه نیازی به آن نداره را حذف میکردم
 • صفا IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  ی فکری ب حال مسکن طلاب میکردم
 • حمزه IN ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام لطفا اگه میشه اون .....رو عوض کنید و بجاشون چندتا مجتهد جوان انقلابی بزارید تا حداقل یه امیدی به تحول باشه، مشکلات حوزه باید ریشه ای حل بشن از طرفی چندین سال هستش که طلاب به حجم مطالب و تناسب دروس با رویکرد و اهدافشون در دراز مدت اعتراض داشتنه اند اما استدلالات عصر قجری براشون آورده شده و نکته ای اساسی دیگه معیشت طلاب هستش ببخشید با شکم خالی نمیشه کار علمی و فرهنگی کرد تو این گرانی هااااااا باید دغدغه ی مالی طلاب برطرف بشه سپاس از توجهتون
 • صفا IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  ی فکری ب حال مسکن طلاب میکردم
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  یاعلی علیه السلام: خدمت مدیریت محترم حوزه های قم و شهرستان آیت الله اعرافی دام عزه سلام علیکم ۱-ایجاد سازو کاری برای آینده طلاب اعم از شهریه یا کسب وکار . چرا طلاب مستعد و تیز هوش بخاطر امور مالی مجبور می شوند از درس فاصله بگیرند و رفته رفته از حوزه کنار بگیرند چرا همانطور که برای جذب امریه با سازمانها وارگانها هماهنگی می شود و پیگیری می شود برای آینده کاری طلبه چنین هماهنگی هایی نمی شود چرا طلبه با وجود سختی ها ومشاکل موجود در قم تحمل کرده درس می خواند اما برای تدریس در حوزه شهرستان خود دچار مشکل می شود و مورد قبول واقع نمی شود من جمله خوزستان که پذیرش استاد بسیار سخت است ۲-پخش درسهای حوزه از تلوزیون ۳_ایجاد امنیت شغلی برای اساتید حوزه به اینکه هر موقع مدیریت حوزه عوض می شود به تبع اساتید هم از گردونه حوزه خارج می شوند . استاد از حوزه خارج شود مشکل پذیرش در حوزه دوم بوجود می آید ۳_ایجاد ساز و کار برای اساتیدی که یا حوزه عذر آنها را خواسته یا خود از حوزه خارج شده باشند بتوانند با رجوع به آن ساز وکار بتوانند با حوزه هایی که نیاز به استاد دارن آشنا شوند وبه راحتی با حوزه مقصد تماس گرفته و پذیرش شوند . این سازو کار درمورد طلاب هم صدق می کند و این که چرا باید طلاب اعم از مقدمات و سطوح عالی از اول طلبگی تا مرگ بای در رنج باشند آیا حق راحت زندگی کردن ندارند ۴_ سهمیه برای خانواده طلبه در سال برای زیارت قم یا مشهد و اینکه این بندگان خدا با تحمل این مشکلات حق سفر راحت و تغییر روحیه را داشته باشند ۵_حل مشکل مسکن و اجاره برای طلاب و اینکه خیلی از طلاب با مشکل پول رهن دست و پنجه نرم می کنند و مبلغ وامی که مرکز خدمات می دهد بسیار پایین بوده و جوابگوی مشکل رهن نمی باشد ۶_وجود سهمیه زمین مسکونی برای طلاب به اینکه بصورت اقساط زمینی در اختیار او بعنوان سرمایه قرار داده شود که در آینده بسازد یا بفروشد و با مبلغ آن خانه در جایی دیگر بخرند
 • سجاد IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 1
  شاید شنیده شود اما پشت گوش گذاشته می‌شود.پس نظری نمی‌دیم
 • عبدالزهرا IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با سلام. اگر من جای ایشون بودم، یه اقدام سریع و انقلابی جهت انگیزه دهی و شاد کردن دل طلاب انجام می‌دادم. اقدامی مؤثر در راستای تحول. پیشنهاد : حذف امتحانات کتبی پایان ترم. طلبه یک ترم میاد سر کلاس و زحمت میکشه اما نهایتا همه چی تو 90 دقیقه امتحان تعیین میشه، اونم نحوه امتحانی که غالباً با هدف تدریس کتاب درسی فاصله داره. متاسفانه حوزه از یک برهه ای خواست به اصطلاح به روز! بشه، اومد بعضی چیزا رو مثل دانشگاه کنه... اما نه اصالتش رو حفظ کرد و نه مثل دانشگاه شد. به عقیده بنده و خیلی از طلبه ها، امتحانات پایان ترم بسیار چندش آور هست. باید یه کاری کرد که اگر آزمون و ارزیابی هم هست، مدت دار و در طول ترم باشه تا درس خوندن برا طلبه ها شیرین بشه و نتیجه ترمشون حاصل همون مدت باشه و نه حاصل 90 دقیقه آزمون. این متاسفانه خطای فاحش سیستم آموزشی کشور ماست. یه مرد میدان و یه اقدام انقلابی لازم داره که رویه رو بشکونه. از اول ترم طلبه فکر امتحان هست و این بار روانی خاص خودش رو داره . البته بنده خیلی امیدی ندارم که این مهم محقق بشه،اما خب گفتنش خالی از لطف نیست. یه کاری کنید که هم درس خوندن برا طلبه شیرین تر باشه و هم ازتون راضی باشن طلبه ها. درخواست خیلی زیادی هم نیست. نه افزایش شهریه خواستیم و نه چیز دیگه ای... بیایید این سیستم آموزشی مریض رو درمان کنید. گرچه دیره امّا امروز انجام بشه بهتر از فرداست. یاعلی
 • علی IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  به جای اینکه ، هر سال محدوده ی کتاب ها رو تغییر بدم ، با چهار تا دانشمند و عالم کتابی تدوین می کردم که طلبه ی بیچاره مجبور نشه ، سه سال ادبیات بخونه و سال آخر ادبیات ، کتاب مغنی که برای سطح لیسانس یا فوق لیسانس ادبیات عربه (!!!) رو بخونه و آخرش هیچی گیرش نیاد. همه که نمی خوان در زمینه ی ادبیات مجتهد بشن. تازه اینجوری حرف رهبری رو هم گوش کرده بودم
 • خادم IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  باسلام اولابرای جذب وگزینش تمام مراکزحوزوی ضابطه ورابطه وواسطه راکنارمیگذاشتم وازمون برگزارمی کردم ثانیااستعدادیابی وخروجی برای افرادتحصیل کرده انجام می دادم که سرکاربروندنه اینکه احساس پوچی وبی انگیزگی کنندطلاب حوزه بعداز15یا17سال درس خوندن ثالثابرای معیشت طلاب ورتبه 4شهریه قرارمیدادم وشهریه هاروافزایش میدادم رابعامراکزحوزوی راازغیرحوزوی هاپاک میکردم چه شهرک هاچه مراکزاموزشی و....فقط طلبه هارواستخدام میکردم باین ظرفیت هاواستعدادهای که خاک می خورندخامسامعاونین خودم روتوسط طلاب موردنقدقرارمیدادم که چقدطلبه هاازعملکردشان راضی هستندسادسادردطلاب ازنظرمعیشتی فرهنگی اموزشی زیادهست به شرطی که یک فکری بردارندبراشون یک طلبه نهایتش با900زندگیشواداره میکنه یک مسئول یاکارگرنهادحوزوی یااستاداز3میلیون به بالاواخرشم گلایه میکنندکه 3میلیون کم می باشدوکفاف نمیده دیگه طلبه های بنده خداجای خوددارندسابعابرای تمام طلابی که خونه ندارندبانهادهاهمکاری میکردم وزمین میگرفتم وبامشارکت طلبه هاساخته بشه یاشهرک هایی که زمین موات زیادداره همانهارابرای طلبه هاخانه سازی می کردم وازطرفی هم تمام مسولین حوزوی که درچندجاشغل دارندشغل هایشان رایک شغله میکردم تاظرفیت برای طلبه هابازشود باتشکروتبریک وزحمات شماریاست محترم کل حوزه های علمیه کشور
 • سید حسن IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  به فکر خونه هایی مثل مسکن مهر برای همه طلاب میشدم و تخصیص بین اساتید و طلاب ممتاز و غیر نمیذاشتم. شان طلبه برام مهم بود
 • صادق IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  یاعلی علیه السلام: خدمت مدیریت محترم حوزه های قم و شهرستان آیت الله اعرافی دام عزه سلام علیکم ۱-ایجاد سازو کاری برای آینده طلاب اعم از شهریه یا کسب وکار . چرا طلاب مستعد و تیز هوش بخاطر امور مالی مجبور می شوند از درس فاصله بگیرند و رفته رفته از حوزه کنار بگیرند چرا همانطور که برای جذب امریه با سازمانها وارگانها هماهنگی می شود و پیگیری می شود برای آینده کاری طلبه چنین هماهنگی هایی نمی شود چرا طلبه با وجود سختی ها ومشاکل موجود در قم تحمل کرده درس می خواند اما برای تدریس در حوزه شهرستان خود دچار مشکل می شود و مورد قبول واقع نمی شود من جمله خوزستان که پذیرش استاد بسیار سخت است ۲-پخش درسهای حوزه از تلوزیون ۳_ایجاد امنیت شغلی برای اساتید حوزه به اینکه هر موقع مدیریت حوزه عوض می شود به تبع اساتید هم از گردونه حوزه خارج می شوند . استاد از حوزه خارج شود مشکل پذیرش در حوزه دوم بوجود می آید ۳_ایجاد ساز و کار برای اساتیدی که یا حوزه عذر آنها را خواسته یا خود از حوزه خارج شده باشند بتوانند با رجوع به آن ساز وکار بتوانند با حوزه هایی که نیاز به استاد دارن آشنا شوند وبه راحتی با حوزه مقصد تماس گرفته و پذیرش شوند . این سازو کار درمورد طلاب هم صدق می کند و این که چرا باید طلاب اعم از مقدمات و سطوح عالی از اول طلبگی تا مرگ بای در رنج باشند آیا حق راحت زندگی کردن ندارند ۴_ سهمیه برای خانواده طلبه در سال برای زیارت قم یا مشهد و اینکه این بندگان خدا با تحمل این مشکلات حق سفر راحت و تغییر روحیه را داشته باشند ۵_حل مشکل مسکن و اجاره برای طلاب و اینکه خیلی از طلاب با مشکل پول رهن دست و پنجه نرم می کنند و مبلغ وامی که مرکز خدمات می دهد بسیار پایین بوده و جوابگوی مشکل رهن نمی باشد ۶_وجود سهمیه زمین مسکونی برای طلاب به اینکه بصورت اقساط زمینی در اختیار او بعنوان سرمایه قرار داده شود که در آینده بسازد یا بفروشد و با مبلغ آن خانه در جایی دیگر بخرند
 • علی IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  نکته ای دیگه که هست ، اینه که هر کی از راه می رسه ، میگه (اگه من بودم شهریه رو اضافه می کردم). چرا باید طلبه خودش رو بچسبونه به شهریه ؟! این از ضعف مدیریتی چند ده ساله هست که طلبه فکر می کنه باید منتظر باشه تا ۱۰۰ تومن ، ۲۰۰ تومن به حسابش واریز بشه تا کاری از پیش ببره. اگه من مدیر بودم ، اولین کاری که برای معیشت طلاب می کردم ، راه اندازی گروه اقتصادی برای اشتغالزایی طلاب هستش. برای اینکه ظرفیت های حوزه و طلاب شناخته بشه تا با انجام اموری که خللی به طلبگی وارد نمی کنه ، معیشت شون به دست خودشون باشه. نه اینکه چشم شون به ۱۰۰ تومن ، ۲۰۰ تومن طلبگی باشه
 • یاسر IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  حوزه ها درگیر بروکراسی بی مورد هستن ۲.انفعال، فضای اموزشی داره به سمت دانشگاه میره، که شاید خوب باشه ، اما سبکی که حوزه پیش گرفته بین دانشگاه و حوزس که اصلا قابل قبول نیست. ورودی حوزه بدون فیلتر قوی انجام میشه، اکه مثل سپاه پاسداران فیلتر قوی داشت ، الان شرایط بسیار بهتر از وضع موجود بود
  • محمدی IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
   0 0
   با سلام . افرین به اقای اعرافی که فقط به فکر حفظ وضع موجودر مدت مدیریت خود نیستند بنده مهندس کشاورزی هستم هرحوزه ایی که جدید ساخته میشه یه سالن یا یه طبقه رو یرای کار افرینی طلاب اختصاص بدهید و با توجه ب استعداد طلاب به اموزش مهارت و تولید بپردازند. در حیاط حوزه هم مقداری زمین برای اموزش کشاورزی و تکثیر گیاه و درخت قرار بدهید.
 • امیرحسین IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  نجات طلاب از #فقر
 • مهدی مکتوبیان IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 1
  با سلام اشتباه ما این بود که نظام قدیم حوزه علمیه را تغيير داده و مانند دانشگاه ها کردیم و امروز طلبه به استاد می‌گوید شما درس خود را بدهید و بروید و به اخلاق ما کاری نداشته باشید لذا حتما باید نظام استاد محوری قدیم احیا شود برای احراز این که طلبه ای یک درس را گذرانده، تایید یک استاد، لازم و کافی باشد
 • حسین IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام بنده یک شهروند عادی هستم و معتقدم حوزه های علمیه در بخش مطالبه گری از مسعولان بسیار ضعیف و منفعل عمل میکند چه مراجع محترم و چه مبلغان در حد حرف و بیانیه از حق مردم دفاع میکنند و این نوعی عافیت طلبی هست مگر انقلاب ما و الگو سازی از حوزه های علمیه شروع نشد مگر نمی‌گویید سیاست ما عین دیانت ماست بزرگترین مشکل امروز جامعه این هست که مردم هر دولتی انتخاب میکنند در آخر کار منحرف میشود و مردم آسیب می‌بینند و اعتمادشان به نظام از بین میرود چرا ؟ چون هیچ نظارتی روی خود نمی‌بینند و در نبود نظارت عملی که وظیفه حوزه های علمیه و مراجع هست کم کم فاسد میشوند حوزه ها و مبلغان و مراجع را چه شده که از سیاست دوری می‌کنند و برای رفع تکلیف فقط بیانیه میدم و حرف میزنند مگر با بال سیاست به این نقطه نرسیده اند و دارای تمام امکانات معنوی و مادی نسبت به قبل انقلاب شده اند که حالا برای امور سیاسی برای خود حاشیه امن تعریف کرده اند امروز مراجع و حوزه ها به خاطر این کم کاریها مدیون مردم هستند و حق الناس به گردن دارند مگر اینکه در گام دوم انقلاب در راستای تشکیل یک دولت کار آمد اسلامی بکوشند و خود را درگیر نظارت بر عملکرد این دولت اسلامی کنند به طوری که مردم اطمینان داشته باشند که بعد از انجام وظیفه شرعی و اجتماعی خودشان در انتخابات بازوی قوی و جدی به نام حوزه و مراجع دارند و این کار اهداف زیادی را محقق میکند
 • جوادی IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  به طور کلی اگر بخواهیم به مسائلی که درگیر با آن ها هستیم و باعث عدم رغبت طلاب به درس شده می توان به اصلی ترین مورد که معیشت طلاب هست اشاره کرد این مسئله معیشت سالیانی است که مورد بحث هست ولی همیشه کمپین یا هشتگی زده میشه که طلاب مسائل را بازگو کنند ای کاش اندکی به شان و جایگاه روحانیت و طلاب توجه شود که دیگر جای این بحث ها در فضای همگانی مجازی نباشد
 • ابوطالب IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  تهذیب و تحصیل، ✒کار تشکیلاتی و نظام مند، ✒تامین معیشت به جهت عدم وابستگی طلاب به غیر، ✒مدیریت محترم حوزه های علمیه اگر زمینه این سه مسئله رو فراهم کنند کار کل نظام رو درست کردن، نه فقط حوزه ها رو
 • محمدرضا زارع IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام عليكم. مختصر. من ممتحنین مصاحبه خارج رو که سن بالا دارند رو عوض می‌کردم و به جاشون چند نفر میذاشتم که حوصله سؤال پرسیدن داشته باشند. ممتحنین فعلی چون حوصله سوال کردن ندارند در عرض چند دقیقه میان یک سال زحمت طلبه رو می‌سنجند و اون هم با ظن! مانند قضاوت آزمایشی حضرت داود که در سوره صاد ذکر شده. من پایان نامه سطح 3 را 20 گرفتم و الان دو سال فقه و اصول امتحان دادم و 4 درس رو 14 گرفتم و در تمام این 4 امتحان فقط به یک غلط اعتراف دارم. و همه نمرات اقایون بر اساس ظن میباشد. خدا از تمامی اسباب در این مورد انتقام بگیرد!
 • امیر IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اگر من جای آقای اعرافی بودم مهم نیست، مهم این است که الان حوزه را باید دارای شخصیت کنند چون حوزه شخصیت اصیل و اصیلی اش کمرنگ شده و نیاز به ترمیم دارد
 • سید مصطفی IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من جای آقای اعرافی بودم مهم نیست، مهم این است که الان حوزه را باید دارای شخصیت کنند چون حوزه شخصیت اصیل و دانشجو ام ولی واقعا بعضی از طلاب وضعیتِ مسکن و حقوقی که دارن افتضاحِ! حوزه باید حداقل در امور داخلی خودش از طلابِ خودش استفاده کنه ! رفقامو میبینم واقعا اعصابم خراب میشه، حداقل ساعتِ کلاسِ طلاب رو جوری بچینید اگر کسی میخواد بره سر کار بتونه هم درس بخونه و هم کار کنه.
 • امیر IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  شرایط ورود به حوزه رو درست میکردم. چه اشکالی دارد همزمان خواندن حوزه و دانشگاه. محدودیت ها رو برای ورد به حوزه برمیداشتم و به خود فرد قدرت تصمیم میدادم که میتواند همزمان بخواند و یا خیر
 • مصطفی نوذری IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام من اگه جای شما بودم طلبه تربیت میکردم که مردم رو به دین دعوت کنن .... چرا قرآن باید یه درس جنبی باشه.. .... طلبه دینی نتواند روخوانی قرآن بلد باشه... ساده ترین سوالات احکامی نمیتونن جواب بدن... عقایدم که هیچ هیچ... شما خیلی مسئول هستید وضعیت معیشتی طلاب که خنده آدم میگیره.. ما در خط مقدم و تمامی فحش ها و حرفای زشت تهمت ها برای ما هست... بجای نامه زدن به این آن بفکر ما طلاب باشید... و نکته دیگر چرا شماها میگوید بچه بیاوریم... خبر از شیر خشک و پوشک مگه نداری...با این شهریه ۴۰۰تومنی.....وااااای که چقدر مشکل هست این پویش هم هیچی دردی دوا نمیکند. یاعلی. خدانگهدار.
 • مهزیار IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اگر جای آقای اعرافی بودم این سیستم دانشگاهی و ترمیک که تو حوزه افتاده رو برمیداشتم و مثل قدیم کتاب رو میسپردم به استاد تا بتونه به هرشکل و تو هر زمانی که میخواد درسش بده! نه اینکه مثل دانشگاه کتابارو نصفه نصفه بخوننو نمره بگیرنو پایه های طلبه ها بره بالا
 • رضا IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام حضرت آقا یه فکری به حال شهریه طلبه ها بکنید آخه طلبه مجرد پایه نه میتونه با ماهی دویست تومن زندگی کنه یا متاهل با ماهی هفتصد و بعد از اون طرف هم فحش بخوره که جای خودش و بدتر جون خودشون رو هم وسط بگذارند به خاطر کارهای بد و اشتباه دولت اینجا اینها اگر کشته بشن که شهید حساب نمیشن بلکه خونشون به هدر رفته
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام اگر من بجای مدیر بودم هم به دروس طلاب اهمیت میدادم واز ان مهم تر به معیشت ومسکن که واقعا در مسکن طلاب در مضیغه هستن در حالی خود حوزه مسکن دارد ولی فقط عده ای خاص باشرایط خاص میتونن استفاده کنن چرا باید اینجور باشه بنده الان سطح خارج حوزه ام و۵ساله که قم هستم ولی به هیچ عنوان امتیازی ب بنده تعلق نگرفته درحالی از سال۱۳۸۸ تا ب الان مشغول تبلیغ بوده ام ولی چون این سوابق در دفتر تبلیغات ثبت نشده قبول نمیکنند!!!!!!من بخاطر وظیفه تبلیغ رفتم ولی حوزه هم همکاری نمیکند واین قوانین برای عده خاص از طلاب است . اگر نسب به این امر پیگیری کردید و برخورد کردید میدانیم که فقط شعار نیست والا اتفاق وتحولی نمیشه.موفق باشید. ۰۹۹۰۶۲۵۳۷۷۲
 • ابومهدیار IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام با تشکر از آیت الله اعرافی عزیز. به این سوال پاسخ میدادم چرا تنها چیزی که در تعیین مسئولین حوزه از شورا تا غیره مهم نیست نظر طلبه هاست؟ #دموکراسی. و نکته دیگه اینکه انفعال حوزه پسا انقلاب اصلا توجیه نداره لذا حوزه طراز انقلاب رو رقم میزدم و یکی از لوازمش آزادی روحانیون در نقد کامل بود.( یه وقت بچه های امور صیانت و دادگاه ویژه ناراحت نشن؟!!) و نکته آخر اینکه دروس فعلی حوزه بعضی شون خیلی هم نیازن ولی یه کم مسائل روبنایی تر و بروز تر هم نیازه. و نکته آخر اینکه فکری برای زمینه های فعالیت طلاب بعد از تحصیلات شون بشه.... این از حین تحصیل برنامه میخواد... باز ممنونم
 • شهاب الدین IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  کتب حوزه رو منطبق به نیاز و اقتضای عصر حاضر طراحی میکردم
 • احمدی IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  #اگرمن_جای_مدیر_حوزه_بودم_سبک_مدیریت_حوزه_خواهران_راتغییرمیدادم
 • شهاب IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  نمره محوری بودن حوزه رو تعطیل میکردم
 • علی اکبر IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اقای اعرافی به داد حوزه برسید ما از شنبه تا پنج شنبه میریم کلاس بعد این سیستم حوزه رو مثل دانشگاه کردن که دانشجو کلا هفته دو یا سه جلسه میره کلاس. ایا درست با طلبه مثل دانشجو برخورد بشه؟این سیستم حوزه رو یا واقعا به عینه مثل دانشگاه بکنید یا سیستم نظام اموزشی رو به رویه سابق برگردونید تکلیف حوزه مشخص نیست. بعد حوزه باید مستقل باش به هیچ جریان فکری وابسته نباشه
 • محمد کاظم IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 1
  سلام خدا قوت بنده فقط می رفتم سراغ اجرای کلام مقام معظم رهبری حرف آقا روی زمین ماند و در حال خاک خوردن است اگر همین اجرایی شود برای حوزه کافی ست اما مجری پیدا نمی شود
 • پوررهنما IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر جای اقای اعرافی بودم,,,,سری هم به زندگی طلبه ها میزدم که چطور با درآمد متاهلی نمیتوانند سر خود را جلوی همسر خویش راست کنند و مجردهای که با ماهی دویست هزار تومن پول کرایه ماشینشون هم در نمی اید ....تنها راهکاری که میتوانم خدمتتان بگویم این است که یک کار گروه طلبگی از بین و داخل خود طلبه ها انتخاب کنید و درد و دل انها را بشنوید و کمکشان کنید زیرا گاها دیده میشود که زندگی طلبگی با طلاق به پایان میرسه که خیلی برای جامعه اسلامی زشت میباشد و علت ترسیدن بعضی ها از ازدواج این است که درامدها کم و زندگی و وسایلش گران میباشد و توان خریدن و یا گرفتن ان نمیباشد ....با تشکر از حضرتعالی ....از بعد مادی به موضوع نگاه کردم.....التماس دعا
 • شاهین IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  به داد معیشت طلاب و تقویت اساتید شهرستان ها میرسیدم
 • احمدی IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  حوزه خواهران رو دریابید .....برای مدرک کارشناسی ۱۹۱واحد باید بگذرونن بعد حدودچهارسال باید درس بخونن برا مدرک ارشد دقیقا در سنینی که بهترین زمان مادرشدنشونه مجبورن صرف ۱صرف۲نحو۱نخو۲نحومقدماتی نحوعالی ۱نحوعالی۲نحوعالی۳نحوعالی
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام
 • پوررمضان IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  هوالکریم باعرض سلام و ادب واحترام. بفرمایید چرا کسانی که میخوان سطح ۴ دفاع کنند گاهی بخاطر نیم نمره یا یک نمره کسری معدل از مصاحبه های خارج باید صبر کنه با مدام بره و نوبت بگیره و امتحان بده خواهشا مشکل این معدل رو حل بفرمایید چرا ۱۴ باید باشه چرا همون ۱۲ قبولی نباشه تا سریع بره برای دفاع سطح ۴خودش خواهشا کمکی بفرمایید قانون عوض بشه قانون درستی مصوب شود ارادتمند
 • لطفا بخوانید IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم خدمت آیت الله اعرافی ۱ - اگر من مدیر حوزه علمیه بودم ، معیشت طلاب را حداقل در سنین اوایل طلبگی و حداکثر تا اتمام دروس سطح ، تامین و ضمانت میکردم تا طلاب در سنین پایین به راحتی بتوانند ازدواج کنند و اینقدر تحت فشار مجردی نمانند و به راحتی درس بخوانند . پس از اتمام درس خواندن ، با قطع شدن کمک مالی حوزه ، طلاب را به سوی فعالیت های مرتبط با طلبگی جهت میدادم ۲- اگر من مدیر حوزه علمیه بودم ، با ساماندهی طرح استعدادیابی ، استعداد تمام طلاب را (خصوصا جدید الورود) کشف میکردم تا اینقدر دچار حیرت و سرگردانی نباشند ۳- اگر من مدیر حوزه علمیه بودم ، فشردگی دروس اوایل طلبگی را بر خلاف نظام جدید کمتر میکردم تا طلاب در سنین پایین بتوانند ازدواج کنند
 • زهرا از تهران IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  گر من جای مدیر حوزه علمیه بودم به قول آقایی :نمیگذاشتم طوفان دانشگاه حوزه رو با خود ببرد. قراربود نسیمی از حوزه وارد دانشگاه شود اما متاسفانه طوفان دانشگاه ؛حوزه رو باخود برد .شاهدمثال این قضیه همین ترمی بودن درس هاست. ودیگه اینکه حداقل برای خانم ها درس ها رو ترمی نمی کردید و درس هایی که یه خانم تو زندگی وتو برخورد با اجتماع و خانواده و اطرافیان لازم داره رو می گذاشتید.واقعا یه خانم بعد از فارغ التحصیلی جز درس هایی که تو یه دانشگاه به خانم داده شده به اضافه یه درس اخلاق یه واحدی تو هر ترم چیزی دستگیرش نمیشه.و بعد ازمدتی اون درسهای حفظ کردنی هم فراموش میشه وفقط وفقط یه مدرک برای خانم می مونه. خدا قوت خواهشا یه فکری برای حوزه خانم ها بکنید نگذارید وقت خانم ها به درسهای دانشگاهی و ترمی و حفظ کردنی تلف شود .
 • محمدی IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  من اگر بجای مدیر بودم علاوه بر تلاش در تامین همه نیازهای طلاب و ارتقای سطح حوزه انقلابی، سعی می‌کردم تا نیازهای زمان را درک کرده و بفهمم که چرا رهبری می فرماید من اگر رهبر نبودم مدیر فضای مجازی می شدم و چرا فضای مجازی به اندازه کل انقلاب اهمیت دارد. اگر مسئولین حوزه، تاثیر فضای مجازی بر دنیا و عقبای مردم را متوجه بودند، وضعیت مان این نبود. واقعا حوزه در کجای معادلات فضای مجازی است؟ در زمانه ای که تخریب اسلام و روحانیت بالاترین آمارها را در میان محتواهای فضای مجازی دارد، کدام فعالیت چشمگیری در حوزه صورت میگیرد؟ پژوهش های عمیق در موضوعات رسانه ای، ارائه راهبردهای رسانه ای و تشکیل تیم های عملیاتی قوی حوزوی از نان شب واجب ترند. در زمانه ای که روحانیت منهای سیاست دنبال می شود و حوزه قم به عنوان کانون فتنه آینده انتخاب شده است، مدیر حوزه باید وباید و باید اقدامات مشخص، گسترده و اثرگذاری انجام دهد و با تشکیلات منسجم به نبرد رسانه ای با دشمنان اسلام و حوزه برخیزد. یاعلی
 • علی IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  من اگر مدیر بودم عزت و احترام طلاب را به آنها بر می گرداندم و نمی گذاشتم کسی هر مشکلی بود به گردن طلاب بیاندازد
 • مالامیر IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  شرایط اقتصادی طلاب بسیار ضعیفه ، مگر کسایی که برای خودشون کار اقتصادی میکنن، که این باعث میشه از متاسفانه درس فاصله بگیرند، در کل حوزه بنا شده ولی فکری برای زیر ساخت های اون نشد
 • محمد طاها IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 1
  سلام علیکم جناب آقای اعرافی. خیلی دیر اقدام به چنین پویشی کردید. من اگر به جای شما بودم اولین کاری که میکردم نام حوزه علمیه رو تغییر میدادم چون حوزه، علمیه نیست بلکه حکمیه است هیچ گونه علمی رو طلبه در حوزه یاد نمیگیره بلکه فقط احکام میخونه و مصیبت از همین جا آغاز میشه. در زمان ما حوزه هیچگونه کاربردی در مسائل زندگی فردی واجتماعی نداره چه برسه به مسائل اخروی. شما حوزه رو کاملا متشابه با دانشگاه کردید که این بدترین کاری بود که در حق حوزه انجام دادید. با برنامه ریزی بسیار مضحک دروس برای حوزه ها طلاب رو عملا بی علم بار آوردید واین جای بسی تاسف داره. طلبه ای که وارد حوزه میشه جز احکام گفتن(اون هم بصورت بسیار ضعیف) دیگه هیچی بلد نیست فکر می‌کنید چقدر میتونه به درد اسلام ومردم بخوره. وقتی علم از دین جدا شد نتیجش همین میشه که فردی بی دین ورقاص ومشروب خور(رئیس سازمان بهداشت جهانی) برای ما تصمیم بگیره و در کشور ما به بهانه ی این ویروس مجهول الهویه رسما دین رو تعطیل کنند(حرم تعطیل. مسجد تعطیل. نمازجمعه تعطیل. حج تعطیل. صله رحم تعطیل و...) وهیچ یک از علمای محترم حتی ککشون هم نگزه تازه اونا خودشون بیشتر از بقیه الکل بدست شدند. کجای تاریخ چنین چیزی آمده حتی تو اون زمان مرض طاعون وجذامش هم اینجوری دین رو تعطیل نکردند. چرا؟ چون علم واقعی رو از ما گرفتند ومزخرفات پزشکی نوین رو که هر روز نظریش تغییر میکنه به اسم علم به خورد ما دادند. جناب آقای اعرافی مگر دین اسلام کاملترین دین نیست؟؟!! دینی که نتونه امروز برای تک تک اجزا وشئونات زندگی مردم حرف برای گفتن داشته این دین نیست... مگر نه این که اهل بیت علیهم السلام رو در زیارت جامعه کبیره مخزن علم معرفی میکنه انتم خزان العلم. چطوره که در این وانفسا علم اهل بیت علیهم رو رها کردیم که برای همه شئونات زندگی دستور داره برنامه داره حتی برای ویروس مخوف کرونا، همه رو رها کردیم رفتیم دنبال برنامه های کاملا صهیونیستی سازمان بهداشت جهانی که امروز شاهد تعطیلی دین باشیم. شما هم بهتره دینتون رو عوض کنید چون دین بدون حج ومسجد ونماز جماعت ونماز جمعه و صله رحم و... دین اسلام نیست وبا بقیه ادیان دیگه فرقی نداره. اگر بجای شما بودم بجایی که دهنم به صحبت‌های کسانی باشه که به اسم علم اینجوری وخزنده وار مردم رو منهای دین کردند میرفتم بصورت جدی علوم اهل ب
 • اورنگی IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  من اگر جای مدیر حوزه علمیه بودم امر به معروف و نهی از منکر را در تمام عرصه های اقتصادی آموزشی علمی پژوهشی و حتی سیاست طوری رواج میدادم که هییییچ مسولی از انجام این فریضه ناراحت و غمگین نشود و انجام آن برای مردم عادی شود و عمل نکردن آن ضمانت اجرا داشته باشد
 • روحی IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اگر من به جای مدیر حوزه های علمیه بودم ، حتما تمهیداتی را در زمینه کمک هزینه خرید مسکن و خودروی طلاب و اساتید مستأجر اعمال می کردم
 • امیر علی IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  می رفتم به داد پشت بام های اجاره ای پردیسان توسط طلاب با خانواده هاشون می رسیدم
 • طلبه مظلوم IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اگر جای مدیر حوزه بودم کمی به طلاب اهمیت میدادم وبه طلاب احترام میگزاشتم الان بعضی مسئولین حوزه اصلا طلبه رو ادم حساب نمیکنند وگاهی بسیار با بی ادبی برخورد میکنند در مرحله اول طرز دیدتان رو باطلاب درست کنید ... ...
 • حسینی AE ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم خدا قوت اگر من مدیر حوزه بودم به جد مساله موقوفات حوزه را پیگیری میکردم و با توجه به حضور حضرت آیت الله رئیسی در راس قوه پیگیری حقوق حقه ی حوزه های علمیه میشدم و در زمینه رشد معنوی جامعه خرج میکردم. اگر من مدیر حوزه بودم به جد مساله تربیت اساتید انقلابی و گذاشتن دوره های مناسب برای تربیت استاد را پیگیر بودم تا امروز در حوزه شاهد حرج و مرج در این زمینه نباشیم. اگر من مدیر حوزه بودم حتما به بحث مسکن طلاب و به خصوص بخش اجاره نشین آنها توجه ویژه میکردم و با انبوه سازی طلاب بی خانه را (نه آنهایی که دارند و دوباره بخرند) صاحبخانه میکردم. اگر من مدیر حوزه بودم به جد پیگیر مساله سردرگمی طلاب بعد از تحصیلات حوزوی بوده و با تشکیل همایش های تخصصی و حضور عامه ی طلاب به هدف گذاری آنها کمک ویژه میکردم و البته هزاران فعلی که خداوند ان شا الله شما و کادر حوزه را در یاری سربازان حضرت موفق بدارد. ولی به جد به مساله ی معیشت طلاب رسیدگی کنید که این امر آبروی طلاب هست . حقیقتا دل حضرت با این صحنه ها می لرزد. خداوند به شما خیر کثیر عطا فرماید
 • علی IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام. اگر من جای مدیر حوزه های علمیه بودم پیگیری میکردم تا کتابخانه مدرسه فیضیه باز شده تا طلاب بتوانید مشغول کارهای پژوهشی بشن
 • یس IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  باسمه تعالی با عرض سلام ۱. اصلاح مقدار شهریه و نحوه ی پرداخت شهریه ها که منافات با مناعت طبع طلاب دارد. هر دفتری یک روال و شیوه ی خاصی دارد ۲. الزامی کردن بیان فلسفه ی خوانده شدن هر درسی را همراه با ثمره ی آن در ابتداء درس ۳.انتخاب اساتید هر حوزه برای هیئت علمی آن حوزه ۴.مسکن طلاب و اساتید متاهّل ۵.حقوق معوّق اساتید متاهل و مجرد(اساتید مجرد نه سهمی از ۶۰ درصد دارند نه از ۴۰درصد استان) ۶. امکانات ، حقوق و مزایای اساتید دانشگاه نه بلکه امکانات ،حقوق و مزایای دبیران آموزش و پرورش را به اساتید حوزه(حتی می توان سایر شهریه ها را قطع نمود اما این کار را کرد)
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  اگرمن جای رئیس حوزه علمیه بودم، عملکرد مدیران زیر دست خودم را (مخصوصا آنانی که ویترین گرا یا گزارش گرا هستند) فقط از خودشان سوال نمی کردم! هم از مدیران بالادستشان، هم از مدیران هم رده شان و هم خصوصا از مجموعه ها و کارمندان زیر دستشان سوال میکردم. تا مانند گذشته دچار توهم عملکرد بالا و مطلوب ایشان نشوم! ضمنا فریب طرحهای گوناگون و خوش رنگ و لعاب به ظاهر بدون هزینه اینگونه افراد را نمیخوردم. متشکرم
 • عبدالله IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  طلاب مجرب تنها جهت تبلغ تربیت می کردم مانند مرحوم فلسفی . کافی . رفیعی . انصاریان و
 • راد IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  سازماندهی طرح معیشت طلاب
 • محمدی خواه IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  شرط معدل و نمره بالا رک هم برای پذیرش هم برای ادامه برمیداشتم یا حداقل پایین تر میاوردمش
 • سید صادق حسینی BE ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  سلام و خسته نباشید خدمت شما که آغازگر تحولات جدید در مدیریت حوزه بودید عمده پیشنهاد بنده سه چیز است: 1- بحث معیشت و مسکن طلاب که باید از اولویت های شما باشد 2- اصلاح نظام آموزشی 3- نظارت بر مرکز صیانت حوزه های علمیه ورعایت شان و منزلت طلاب
 • گرام IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  طلاب #فقر نیستند #مسکین هستند
 • موسوی زاده AE ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  سلام حضرت آقا فرمودند جایز نیست برای مدرک حوزه معادل دانشگاهی بدهید و لازم است شما مدرک معتبر و در شأن طلبه را صادر کنید. 2.کم کردن سنوات طولانی و فرسایشی تحصیلی .3. برای جذب طلاب در آموزش و پرورش و ارگانهای دیگر واقعا چه مصیبتیست که باید طلبه دنبال پایان خدمت باشد مگر طلبه چقدر عمر می کند؟! 4.بماند که رغبت به محتوای کتبها کم شده است چرا که بعضا خود اساتید هم فهم درستی از کتب اصولی و فقهی ندارند 5 انتخاب و جذب طلبه های شایسته در حوزه که واقعا خود و حتی خانواده ایشان شان طلبگی را رعایت کند و...
 • حسین قویه IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  با سلام من اگر جای مدیر حوزه بودم اولا : ادبیات عرب رو بجای سه سال به یکسال تقلیل میدادم به اینصورت که سال اول بصورت کاملا تخصصی ادبیات عرب خوانده بشه و بقیه سالها فقط مراجعه باشه و ادبیات عربی در کار نباشد (چون هدر دادن وقت است زیرا همه طلاب نمیخواهند مجتهد بشوند ) دوما : حجم لمعه رو به حدی کم میکردم که فقط آشنایی به تمام ابواب فقهی باشد نه درس یادگیری اجتهاد و فقط به یکسال اختصاصش میدادم و مکاسب را اختصاص به یادگیری اجتهاد میکردم آن هم فقط نظرات خود شیخ اعظم و ادله هایش و خیلی از مسائل اضافه را حذف میکردم . و خلاصه کاری میکردم که نه پایه را در پنج پایه خلاصه میکردم و بیشتر به دروس تخصصی بها میدادم چون استعداد ها متفاوتند نمیتوانیم همه را مجبور به خواندن دروس عمومی بکنیم . سوما :اساتید حوزه مخصوصا شهرستان ها را غربالگری سفت و سخت میکردم . چهارم :شهریه طلاب را افزایش میدادم . پنجم : همراه دروس عمومی حوزه ، یک کتاب آموزش حرفه و فن قرار میدادم تا طلای بتوانند هم برای خودشان شغل ایجاد کنند و هم کار آفرین باشند تا محتاج پول های منبر و مساجد نباشند و مستقل باشند . ششم: دروس عقاید رو جزء دروس اصلی قرار میدادم مخصوصا کتاب المحاضرات . هفتم : شهریه های دستی را منتقل به کارت میکردم جهت حفظ کرامت طلبگی . با تشکر
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام. اگر من به جای مدیر حوزه های علمیه بودم کار های ذیل را در صدر دستورات قرار می دادم. 1. ایجاد نظام آموزشی درست و کارآمد و نظارت کامل بر آن: _ مدیریت دقیق و نظارت کامل بر پیشبرد درس ها و اتمام آنها با بودجه بندی درست دروس _ برنامه ریزی برای تحصیل و تحقیق تخصصی علوم فقه، اصول، ادبیات، علوم حدیث، تفسیر، تاریخ، کلام، روانشناسی، جامعه شناسی، فلسفه، منطق برای تمام طلاب در دوره زمانی کوتاه و مفید. توجه: این علوم باید جزو درس های اصلی قرار بگیرد. _ افزایش روز های تحصیلی و کم کردن تعطیلات _ برگزاری کارگاه های مهارت افزایی: پژوهشی _ تبلیغی 2. ایجاد نظام تربیتی و اخلاقی درست و کار آمد و نظارت کامل بر آن: _ برنامه ریزی برای دوره تهذیب و اختبار با محوریت 1) تبیین درست و صحیح وظائف روحانیت در راستای ایجاد تمدن نوین اسلامی و زمینه سازی ظهور 2) تبیین مبانی اندیشه درست و ناب اسلامی _انقلابی _ برگزاری جلسات هفتگی توسل به اهل بیت (علیهم السلام) در تمام مدارس _ برگزاری جلسات هفتگی بصیرتی و تبیین و تحلیل مسائل روز _ برگزاری جلسات هفتگی درس اخلاق 3. برنامه ریزی و پیگیری بلا وقفه برای حل اساسی مشکل اقتصادی و خدماتی 4. برگزاری انتخابات جهت انتخاب نمایندگان طلاب توسط خود طلاب 5. ایجاد طرح های صحیح و کارآمد تبلیغی و استفاده از طلاب با سواد و فاضل در این طرح ها همراه با نظارت کامل 6. مدیرت و نظارت جهادی و پر تلاش برای پیشبرد کامل برنامه ها
 • حسین قویه IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 2
  با سلام من اگر جای مدیر حوزه بودم اولا : ادبیات عرب رو بجای سه سال به یکسال تقلیل میدادم به اینصورت که سال اول بصورت کاملا تخصصی ادبیات عرب خوانده بشه و بقیه سالها فقط مراجعه باشه و ادبیات عربی در کار نباشد (چون هدر دادن وقت است زیرا همه طلاب نمیخواهند مجتهد بشوند ) دوما : حجم لمعه رو به حدی کم میکردم که فقط آشنایی به تمام ابواب فقهی باشد نه درس یادگیری اجتهاد و فقط به یکسال اختصاصش میدادم و مکاسب را اختصاص به یادگیری اجتهاد میکردم آن هم فقط نظرات خود شیخ اعظم و ادله هایش و خیلی از مسائل اضافه را حذف میکردم . و خلاصه کاری میکردم که نه پایه را در پنج پایه خلاصه میکردم و بیشتر به دروس تخصصی بها میدادم چون استعداد ها متفاوتند نمیتوانیم همه را مجبور به خواندن دروس عمومی بکنیم . سوما :اساتید حوزه مخصوصا شهرستان ها را غربالگری سفت و سخت میکردم . چهارم : شهریه طلاب را افزایش میدادم . پنجم : همراه دروس عمومی حوزه ، یک کتاب آموزش حرفه و فن قرار میدادم تا طلای بتوانند هم برای خودشان شغل ایجاد کنند و هم کار آفرین باشند تا محتاج پول های منبر و مساجد نباشند و مستقل باشند . ششم: دروس عقاید رو جزء دروس اصلی قرار میدادم مخصوصا کتاب المحاضرات . هفتم : شهریه های دستی را منتقل به کارت میکردم جهت حفظ کرامت طلبگی . با تشکر
 • اکبر IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  جا داره بگم مگه پرچم فرهنگ و امور فرهنگی کشور نباید به دست حوزه باشه و منشاء تفکرات فرهنگی جامعه در نظام اسلامی بدست حوزه باشه چرا اونوقت وزارت ارشاد که یسری افراد که نمیدونن دین چیه اصلا فرهنگ اسلامی رو متوجه نیستن فرهنگ جامعه اسلامی رو در دست گرفتن.اصلا باید پرچمداری فرهنگ و ارشاد کشور باید دست حوزه باشه. نه در دست وزارت ارشادی که فقط بودجه و بیت المال رو پایمال میکنه و هیچ کاری برای فرهنگ وجامعه دینی انجام نمیده. اینم نظرات بنده بود حالا نمیدونم چقدر درسته یا غلط نیاید مارو بکوبید به هرحال ما آزادیم حرف مونو بزنیم .
 • احدی IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سبک مدیریت حوزه خواهران اصلا به درد نمیخوره دروس به درد نخورش زیاده آخرشم کلی ازطلاب بیسواد بار میان اینم شده وضعیت بحرانی دین بین بانوان جامعه ...
 • علی IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با عرض سلام و احترام و تشکر اگر بنده بجای ایشان بودم فکری برای اساتید مخصوصا اساتید شهرستان ها می کردم که عمر خود را گذاشتند ولی متاسفانه برخی مدیران بی تقوا بی دلیل برای جلب منفعت خود استاد را اخراج می کنند و یا کاری می کنند که استاد را مطیع خود کنند آیا در حوزه مرجعی هست که اگر استاد از مدیری اعتراض کند بررسی شود؟ و حق را به حق دار بدهد ؟ حوزه که پرچم دار ظلم ستیزی بوده و هست از شما خواهش می کنم که عزت اساتید رابر گردانید نگذارید هر که مدیر هست بتواند هر کاری که دوست دارد انجام بدهد که با بررسی مشکلات اساتید و اجرای عدالت حوزه علمیه پویا و طلاب جوان را تشویق به ماندن در حوزه وورود به عرصه تدریس می کند با تشکر و سپاس فراوان از حضرتعالی و بقیه مسئولین که این امکان را فراهم آوردند
 • رضاپور IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  سلام .اول از همه امر به معروف و نهی از منکر رو به بهترین وجه ممکن احیا و اجرا میکردم دیانت عین سیاست و سیاست عین دیانت را به معنای واقعی در مدیریت حوزه پرورش میدادم
 • علی IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  بخدا از لحاظ معیشت هم به مردم میگی هیشکس باور نمیکنه تو این اوضاع میگی طلبه ۲۰۰تومن اقا دویست تومن شهریه میگیره باور نمیکنن اخه با این شهریه کی میتونه زندگی کنه .بحث ازدواج طلاب هست که اصلا با ابن شهریه ادم خودشو نمیتونه اداره کنه چطور میتونه ازدواج کنه بعد بره به مردم بگه النکاح و سنتی مردم ازدواج کنید ... اون ........ میفرماید اگر شهریه طلبه هارو زیاد کنند کفن پوش میاد تو خیابون بهش بگین واسه این اختلاس ها و این معیشت کفن پوش بیاد بیرون کجان این بزرگواران چرا صداشون در نمیاد
 • راد66 IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سازماندهی طرح خدمت و نظام وظیفه طلاب 3.0سازماندهی استخدام طلاب نخبه در. سیستم خود حوزه 4.0استخدام اساتید و کادر حوزه علمیه همانند استان خراسان .5. سازماندهی ستادهای شهرستانی
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  دیدگاه های رهبری در مورد تحول در حوزه را عملیاتی می کردم. به معیشت طلاب رسیدگی می کردم. در مورد شان و جایگاه طلبه بیشتر سخت گیری می کردم که هر کسی طلبه نشود.و اگر خطایی از طلبه ای سر می زد برخورد قاطع می کردم. با طلابی که اشرافی گری می کنند و جایگاه طلبه گی را مخدوش می کنند برخورد می کردم. صداقت و راستی را سر لوحه کار طلاب قرار می دادم.سعی می کردم طلاب صادق تربیت کنم.
 • باقری IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر جای مدیر حوزه بودم حوزه رو از حالت تک بعدی که فقط منحصر در فقه و اصول است خارج میکردم و جای علوم دیگر رو در حوزه باز میکردم
 • محمد IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم حاج آقا اگر من جای مدیر بودم ، وضعیت معیشتی طلاب را از سطح ۲ به بعد سر و سامان میدادم، بحران مالی بین طلاب روند طلاق و دعوای خانوادگی را زیاد کرده. حوزه علمیه .... .....از مدیری استفاده کرده که فاقد علم ادبیات عرب و فقه و اصول است، و بیشتر با لابی گری مدیر شده، و این سبب شده که بدبینی زیادی نسبت به طلاب ایجاد شود
 • سرداری IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم 1. جدای از هرگونه سلیقه مدیریتی با هرگونه دیدگاه و مبنایی هر کسی که بی طرف به وضعیت فعلی حوزه و طلاب محترم فارغ التحصیل نگاه کند در خواهد یافت که این مجموعه فعلی با آن چیزی که انتظارش میرفت و میرود و شأنش مقتضی است فاصله بسیاری دارد و یقینی اجمالی حاصل میشود که اشکالاتی "اساسی" در سیر تحصیلی و چارچوب های تشکیلاتی موجود است. این ثابت میکند ولو اینکه هیچکدام از آراء آقای فلانی و فلانی هم مورد قبول نباشد، بالاخره آن کسی که این ها را قبول نمیکند اقلا خود باید یک راهکار مناسب و "بنیادی" ارائه کند و ما شاهد تغییرات اساسی که حاکی از این تصمیم است باشیم لکن فعلا چنین چیزی برای ما ثابت نیست. خلاصه اینکه مشکلات اساسی تغییرات اساسی میطلبد نه جزئی. حال در ادامه به برخی ریشه ها از نظر ما میپردازیم لکن با توجه به این مقدمه اگر آنها هم مورد قبول نبود دلیل بر بی نیازی از تغییر نیست. 2. با هر مبنا و تفکر قبلی، اجمالا همه متفقیم بر اینکه حوزه رسالت اجتماعی بزرگی دارد و اصلا همه چیز پیش درآمدی برای آن اجتماع است. نیز همه اتفاق نظر داریم با این مواد و سیر آموزشی، انتظاری از فارغ التحصیلان برای انطباق مهارت و دانش ایشان با نیازی های روز کشور و جهان نباید داشته باشیم. از طرفی گاها به گوش میرسد که: این سیر آموزشی جهت مباحث مبنایی و بنیادی است و خود طلبه باید در ادامه جهت تکمیل و تطابق با نیاز ها قدم بردارد. حال در جواب این توجیه دو سوال مطرح میکنیم: الف. در دنیایی که با توجه به وضع اقتصادی و همچنین مشغله های بیشمار عملا میبینیم که چنین سیری ابدا محقق نمیشود، آیا این همنوایی با دشمن نیست که با توجیه "ان شاء الله گربه است" چشم خود را ببندیم و فقط بگوییم که باید بروند و بشود و وقتی که نمیشود هیچ نگاه انتقادی به عملکرد خود نداشته باشیم؟! ب. با فرض محال اینکه چنین سیری هم محقق شود و با اعجاز و کرامت این انتظار غیر عادی هم برآورده شود... چه میزان زمان برای چنین سیری لازم است و آن شخصی که با این برنامه به علوم و مهارات مورد نیاز جامعه رسید، چند ساله است؟! چه انتظاری از او در این سن میتوان داشت؟ ادامه دارد...
 • میثم نجفی مقدم IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  توجه توجه توجه سلام نمیدونم اصلا میخونید یا نه اگه من جای مدیر حوزه علمیه بودم حتما حتما حتما برای آینده شغلی طلبه ها یه فکری درست و حسابی میکردم.،بنا نیست که همه سخنران و مبلغ و پژوهشگر بشن تو موسسات حوزوی که همش پارتی میخواد یه آشنایی کسی که معرفت باشه، غیر حوزوی هم که یا طلبه نمیگیرن یاهم اگه میگیرن شرایطش سخته که طلبه ها نمیتونن قبول بشن کلا طلبه اگه از لحاظ آینده شغلی و مالی امنیت داشته باشه خیلی میتونه مفید باشه مخصوصا الان که قیمت‌ها چند برابر شده ولی شهریه ثابت قدم مونده
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من جای مدیربودم.قسمت آموزش رو کلا تغییر میدادم مخصوصا حوزه خواهران.
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام دو نکته در نظام آموزشی قابل تامل است و آن اینکه: 1. نظام حضور و غیاب و امتحانات باید از حوزه برداشته شود، نیروی محرک طلاب برای درس خواندن باید از درون بجوشد، نه اجبار باشد. 2. جلوی اسراف در اموال و بودجه های حوزه گرفته شود. ساختمانی و ... 3. برای حل مشکلات اقتصادی حوزه فکر راهبردی و کارآمد و اساسی شود 4. جلوی نفوذ برخی مزدوران دشمن در حوزه گرفته شود. 5. نظارت ها دقیق باشد. 6. نظام آموزشی و تربیتی تغییر کند
 • مهاجر IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 2
  از همه کارهای غیر از مدیریت حوزه کناره گیری میکردم
 • مجتبی AE ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 1
  سلام پیشنهاد بنده این هست که مسکن طلاب رو در هر نقطه ای از کشور تامین کنید،این بزرگترین مشکل طلاب هست،شهرک مهدیه دست چه کسانی هست؟!؟!
 • حسین IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام .به نظر من مدیر حوزه یا هرجایی دیگه باید مستقل ویک جای باشد نه اینکه چند جای وهیچ جای نباشد ...آیت الله عراقی وقتی اومدن ....تمام سیستم آموزشی .خوابگاهی ...هرچی که بوده هم ریخت .طوری که تمام طلاب الان سردرگم هستن .... البته غافل نباشیم یک کارهای مفیدی انجام داد اما خیلی کارهای که قبل روال حوزه بود وداشت خوب پیش می رفت ....الان به هم خورده
 • حسینی IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام و خسته نباشید برای آموزش حوزه 1.ما حدود 20 رشته علوم حوزوی وانسانی داریم. هر کدام یک گروه داشته باشند و برای هر پایه حوزه، یک واحد آشنایی با آن رشته را داشته باشند مثلاً در پایه اول یک واحد داشته باشند آشنایی با فلان رشته دروس عمومی مثل فقه و احکام هم در طول هفته مثلاً 5واحد در هفته باشد. از پایه ششم به بعد هم همه اجبار شوند در یک رشته تحصیل کنند حتی فقه و اصول هم هر کدام یک رشته جدا گانه باشند. در هر رشته ای هم واحدهایی عمومی برای فقه و اصول و دیگر رشته ها وجود داشته باشد تا یک بحث بین رشته ای هم داشته باشیم. 2. چون مشکل بیشتر طلاب عدم تسلط کافی به عربی وادبیات آن است، پیشنهاد می شود طلاب از همان ابتدای ورود، یک سال در نجف اشرف، فقط ممحض شوند در تسلط به عربی تا دیگر تا پایان حوزه مشکلی در این تسلط به متون عربی نداشته باشند و شرط ورود به پایه دوم، تسلط کامل به عربی و متون آن باشد. 3.متاسفانه پایان نامه های غیر کاربردی زیاد شده است. لازم است حداقل پایان‌نامه سطح سه و ارشد حذف شود البته کلاس های تحقیق و پایان نامه نویسی در دروس حوزه گنجانده شود. با تشکر از زحمات شما
 • منصف AE ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام حضرت آقا فرمودند جایز نیست برای مدرک حوزه معادل دانشگاهی بدهید و لازم است شما مدرک معتبر و در شأن طلبه را صادر کنید. 2.کم کردن سنوات طولانی و فرسایشی تحصیلی .3. برای جذب طلاب در آموزش و پرورش و ارگانهای دیگر واقعا چه مصیبتیست که باید طلبه دنبال پایان خدمت باشد مگر طلبه چقدر عمر می کند؟! 4.بماند که رغبت به محتوای کتبها کم شده است چرا که بعضا خود اساتید هم فهم درستی از کتب اصولی و فقهی ندارند 5 انتخاب و جذب طلبه های شایسته در حوزه که واقعا خود و حتی خانواده ایشان شان طلبگی را رعایت کند و...
 • ممد بازی IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام اگه جای شما بودم همین الان یه جلسه با الان خودم میذاشتم تا کامل توجیهتون کنم که باید چیکار کنیم آدرس ایمیلم هست محل کارمون هم شیرازه
 • یه بنده خدا انشالله ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  خودتان را گول نزنید تا وقتی در اطاعت محض سیدعلی نباشید حوزه هیچ دستاوردی ندارد علتش این است تنها کسی که برای این مملکت با تمام وجود ایستادگی میکند تو همه عرصه آقا سیدعلی ( پسر فاطمه سلام الله علیها) است فکر میکنید باغیرتا نمیدونند آقا هر چی دربرای حوزه میگه درصد بالایشو برعکس اجرا میکنید بهمین سبب طلبه سالم النفس از حوزه ها خارج نمیشه یه مشت طماع و حریص تشنه بیت المال بی دانش و بی تقوا فارغ التحصیل حوزه میشوند نکته بعد اینکه یه زمانی(40سال پیش) طلبه از حوزه فارغ التحصیل میشد با توجه به تقوا و دانشی که داشت یه محله را برای حل مشکلات دینی و اعتقادی و فرهنگی میتوانستیم به این طلبه یسپریم ولی الان چی؟ وا اسفا نکته بعد اینکه برای طلبه هاتون تبیین کنید اگر تحت سیره ولایت فقیه باشیم میتوانیم عدالت مقدم بر پیشرفت را داشته باشیم وگرنه برعکس میشود مثل شرایط فعلی یکی از کارهای خوبی که طلبه ها میتوانند انجام دهند به عنوان تبلیغ، موقع انتخابات است تا مردم را بیدار کنند و به نفوذیها رای ندهند تا مملکت به این وضع آشفته نرسد. متاسفانه تبیین کسب لقمه حلال برای طلبه ها از بین رفته است طلبه هرکاری میکند که پولدار شود. خیلی از طلبه ها در بحثهای سیاسی و اعتقادی متاسفانه تهی هستند میدونم کی میگم تمام تلاشتونو بکنید که وارد پست های اجرایی نشوید چون اینکاره نیستید! خمیرمایه اعتقادی طلبه ها باید با شناخت و درک شخصیت بزرگوار اسلام حضرت زهرا سلام الله علیها و درک ولایت پذیری ایشان شکل بگیرد ولی متاسفانه نمیدانم تو حوزه چی به اینا میگن که بعضی طلبه ها در خصوص بحث شهادت ایشان هم حرف دارند واقعا باعث تاسفه!!!! مهمترین رذیله اخلاقی طلبه ها خودبرتر بینی و اینکه فکر میکنند از همه بالاترند والا من همکار طلبه زیاد دارم خداییش به لحاظ اخلاقی برتری ندارند نمیگم همشون ولی اکثرشان متاسفانه به معنای واقعی روحانی نیستند. طلبه جماعت باید در ولایت پذیری پیشرو همه مردم باشد که نیست چرا تو این پنجاه سال این همه تغییر کردید فکر نمیکنید لقمه هاتون عوض شده است. حوزه علمیه برای کشور باید فیلتر باشد هر مسئله اعتقادی درست یا غلط و هر انحرافی وارد در هر زمینه ای وارد کشور میشود باید حوزه سریع برای آن راه حل داشته باشد یا آن مسئله درست است باید ترویج داده شود اگر نیست و انحراف است سریع برای مردم تبیین شود و....
 • محمد IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  حوزه ی بازار را راه اندازی می‌کردم. حوزه‌ای که ارتباط تنگاتنگ و صمیمی با بازار داشته باشد. مکاسب، فرهنگ، خورد و خوراک، پوشاک،لقمه حلال و ......
 • حجت رحیم زاده AE ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام تقویت روابط عمومی ها در حوزه های علمیه و بکارگیری کارشناسان رسانه و پرهیز از بکارگیری هر نیروی اضافه در روابط عمومی
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 1
  باسلام و تحییت ای کاش آیت الله اعرافی در دوره جدید اولا از کلیه مناصبی که دارند کنار میکشیدند و بخاطر خدا ممحض در حوزه میشدند. ثانیا برخی از معاونت های خود مثل معاونت تبلیغ که با حضور برخی افراد افراطی عملاً در بعضی موارد ضد تبلیغ اسلامی عمل میکنند را تغییر میدادند. باتشکر انشاءالله موفق باشید
 • محمد IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام. این گونه حرکات از جانب شما خیلی امیدوار کننده است. ان شاء الله این سنت نیکو در سیره همه مدیران زیر مجموعه و اعضای شورای عالی قرار بگیرد.چرا که یکی از درخواست های مورد تاکید امام خامنه‌ای از مسئولین حوزه می‌باشد. با تمام وجود التماس می‌کنم فکری به حال طلاب شهرستانی که انگیزه و همت و جدیت در مسیر رشد علمی خود دارند ولی به خاطر مشکلاتی امکان حضور در شهر مقدس قم و استفاده از مراکز علمی و اساتید خوب آن‌جا را ندارند، بکنید. یکی از کارهایی که می‌تواند به حل این مسئله کمک کند،یک برنامه متقن و اراده جدی برای تشکیل حوزه مجازی می‌باشد. یکی دیگر از کارها، فراهم دیدن درگاهی برای ارتباط مستمر حضوری و غیر حضوری استاد راهنما و مشاور با طلاب شهرستانی است. وپیش نهاد آخر هم این که در این مسئله گرفتاری ها و آیین نامه های کلاسیک اداری حتی الامکان حذف شود تا هر طلبه بتواند طبق شرایط و ظرفیت خاص خود از این فضا استفاده کند.البته چنین چیزی مانع استفاده از تمهیدات مدارک حوزوی و امتیازات دیگر برای طلاب نباشد. و هم اگر چنین بستری فراهم شده است، اطلاع رسانی کنید. وفقکم الله.
 • AE ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  باسلام واحترام .۱تامین شغلی.۲ معیشت طلاب.۳افزایش شهریه.۴.دروس بروز ۵متاسفانه تفسیر دربار درحال میشود جنبی چرا
 • فاطمه IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  ممنون بابت این پیشنهاد من اگه جای مدیر حوزه بودم درس هایی که خواندن انها فایده ای ندارد را حذف و درس هایی که در زندگی با انها سرو کار داریم رو میگذاشتم
 • محمد IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  با سلام شهریه هر سال با تورم افزایش پیدا کند. شهریه برای طلاب مجرد و متاهل و متاهل دارای فرزند فرق کند. اینقدر انتقاد که چرا با تورم واقعی حقوق کارگران اضافه نمی شود یا مناسب با فرزند آوری عمل نمی شود به حوزه خیلی بیشتر این انتقاد وارد است متاسفانه.
 • سهیل تبریزی IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام من اگر مدیر حوزه علمیه بودم اولا دو واژه دیکتاتوری و اجبار را که در عمل بعضی از حوزات دیده میشود از لسان و عمل همه ی مسئولان حوزه سراسر کشور حذف میکردم ثانیا به امر تبلیغ رسمیت میدادم که مسئولان سازمان تبلیغات دم به دقیقه زنگ نزنند و تهدید به قطع پول پفک فرزندانمان نمایند الان یک مبلغ از حیث مالی در حد یک رفته گر هم نیست رسمیت مبلغین به این است که مثل سایر مشاغل دولتی و مثل یک معلم ،استخدام شده و دارای حقوق مشخص و سایر مزایا طبق مقررات دولتی هرچند کم باشند و بازنشستگی و فیش حقوقی و ...را برای یک مبلغ که کاراییش از یک معلم بالاتر است و در بعصی موارد مربی معلمین هست در مجالس و مساجد با جدیت پیگیری میکردم تا طلاب از امر تبلیغ فراری نبوده و همگی دنبال استخدامی نباشند چرا طلبه مبلغ در یک شهر و روستا نباید اندازه طلبه استخدامی در یک ارگان ارزش داشته باشد کاش خوانده شده و ترتیب اثر داده شود که ارزویی بس ... ممنون
 • mortza IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام من خیلی از خوزه ها میبستم و خیلیها را هم پالایش میکردم.
 • علی IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  #اگر_من_جای_مدیر_حوزههای_علمیه_بودم؛ ۱. از دانشگاهی شدن حوزه جلوگیری می کردم و تاکید بر سنت حسنه حوزه قدیم یعنی عالم پروری و رویکرد اجتهادی داشتم. رویکرد اجتهادی منافاتی با پرداختن به علوم جدید ندارد!صرفا روشی بهتر و پر فایده تر است. متاسفانه شاهد کمیت گرا شدن حوزه ها هستیم.. با کارهایی از جمله ترم و واحد محور کردن دروس و دروس جنبی زیاد وقتگیر اجباری و ... . به طور ویژه در جامعه المصطفی. ۲.تاکید بیشتری بر مباحث اخلاقی می داشتم. جایگاه اساتید و کلاس های اخلاق مانند سابق احساس نمیشود و علما بر این مهم اذعان دارند. ۳. حوزه ها را بیش از پیش با مبانی معرفتی انقلاب اسلامی و نظرات رهبری آشنا شوند.. نه در قالب طرح مطالعاتی اختیاری ! بلکه بصورت کتاب و درس باید مطالعه و تدریس شود . بابت همه زحمات ممنونیم. اجرکم عندالله
 • سیدکمال محمدی صفت IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام و سپاس از این برنامه زیبا. در روستاهای شدیدا محروم کهگیلویه و بویر احمد فعالیت کودک و نوجوان را در 200 روستا داریم. خواهش میکنیم حمایت مون کنید.دعوت شبکه های سراسری شدیم.تشکر
 • احمد IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  به فکر معیشت طلاب بودم که زیر خط فقر دارند زندگی می کنند
 • موسی ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام اگر من جای مدیر حوزه بودم ۱- جریان «هوش مصنوعی» را در حوزه به راه میانداختم و جلو این جمود فقهی در حوزه که باعث میشود پدر به خودش اجازه دهد بخاطر حکم فقهی که دارد و میداند اعدام نمیشود دختر خود را تهدید به قتل یا به قتل برساند. خون این‌ها به گردن شما و فقها نیست؟ ۲- طلاب و علما را تشویق میکردم که تقیه نکنند و ترس از بیان نظرات فقهی نداشته باشند. ۳- به حق طلاب و علما را در بیان نظرات سیاسی و اجتماعی و فرهنگی تشویق میکردم بطوری که تضمین میدادم گرفتاری برایشان پیش نیاید. اگر حوزه گشایش سیاسی و فکری داشته باشد، گشایش اقتصادی هم خواهد داشت. ۴- انرژی خود را صرف کارهای کلان توام با کمیت و کیفیت میکردم . ۵- از بزرگان تمام جناح‌های فکری و سیاسی در شواری مدیریت دعوت میکردم. بزرگانی هستند که مدرسین سطوح عالی یا مراجع بهشان اعتقاد دارند اما بعلت تفاوت نگاه سیاسی، طرد شده اند.
 • ابراهیم IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اگه بودم ،طلبه ها را از این ذلت با افزایش شهریه ها نجات میدادم
 • گمنام IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  تک تک طلاب حوزه های علمیه را توسط مشاورین مرکز خدمات استعدادیابی می کردم...
 • همایون IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  نظرات طلاب رو سطحی مطالعه کردم دغدغه بیشتر محدود به اوضاع اقتصادی بود،در حالیکه اقتصاد خیلی مهم هست ولی ندیدم هیچ کس به دروس آموزشی در حوزه ها اعتراض کند .بنده منتقد دروس سطحی و پوسته ای حوزه هستم .
 • مجتبی IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  باسلام و ادب چون ما بسیار اهل شعار و تظاهر هستیم باید عرض کنم که حوزه امروز در بهترین شرایط ممکن است و هر روز هم رو به بهبود می‌باشد و ما هم قدردان و سپاسگزار مسئولین و بزرگان حوزه هستیم و الحمدلله که همه چیز خوب است. اما واقع امر این است که حوزه‌ سرشار از مشکلات داخلی است که نتوانسته آنها را حل نماید، و قطعا قادر به حل مشکلات خارج از خود هم نخواهد بود مشکلاتی که از هدف حوزه، برنامه‌ریزی و اجرای آن شروع می‌شود و تا بی‌جایگاهی حوزه و روحانیت در جامعه نسبت به مردم و نظام ادامه می‌یابد. اگر من جای مدیر حوزه بودم در گام اول پذیرش حوزه را متوقف می‌کردم و تمام هم خود و نیروهای متخصص حوزه را مصروف داخل می‌نمودم و تا پایان حل این مشکلات از بسیاری امور خارج از حوزه پرهیز می‌نمودم. راه باز است، اما فقط برای به امید ساخت حوزه‌ای شایسته
 • محمد حسین رضاپور IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  با سلام و عرض ادب . توانایی و علم طلاب دوران انقلاب قابل مقایسه با طلاب قدیمی نیست و از سطح بسیار پایین تری برخوردار است و همچنین اکثر طلاب توانایی انجام کار اقتصادی و کسب درآمد خارج از سیستم حوزوی را ندارند که لازم است وابستگی اقتصادی طلاب به سیستم حوزوی کم شود و ایشان در زمینه های کسب و کار توانمند شوند .
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  مثل قدیم هرکسی خودش احساس وظیف میکرد، میرفت درس میخوند و با همه مشکلات میساخت،،، الان متاسفانه همه چیز مدرن شده و کسی از سر وظیفه درس نمیخونه الا شذ و ندر...
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  ضمن عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما ابتدا قدر دانی میکنم از همه زحمات حضرت آیت الله اعرافی اگر من جای ایشان بودم..ابتدا فکری به حال نظام آموزشی مخصوصا امتحانات شفاهی میکردم بارها بارها دیده ایم که اساتید از هرکی خوششون بیاد حتی با تعریف یک جک بهش نمره میدن واز هرکی خوششون نیاد رد میکنن ونمراتی که میدن خدا میداند حق نیست از روی میل است بعدا فکری به حال وضع معیشتی وشهریه طلاب میکردم در این اوضای اقتصادی بعدا سروسامانی میدادم به شهرک مهدیه که پراست از خونه های خالی وطلاب در به در فقط میدانند ۵سال یک نفر که تمام شد بیفتند دنبالش بیرونش کنند وسالها خونش خالی باشه وبه کسی ندهند آخه چرا؟؟؟؟!!!!
 • مجید IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب عالی . اول اینکه حوزه علمیه .یعنی علم ن فقط اسلام طبق گفته قران و پیامبران علم همه چی حتی توان موشکی و هواپیما بازی علم هسته ای و پزشکی .این یک مورد .مورد دوم چرا مدرسین و صاحبین حوزه ها حرف و عملشون یکی نیست .شما از ساده زیستی و از اصراف همیشه گفتید ولی عایا تو خود حوزه ها این عمل اجرا میشه .دو سال پیش قسمت شد بیام قم به یکی از حوزه ها سر زدم .از نمای بیرونیش گرفته تا نمای داخل از کاخ سعد اباد هم مجللتر از کولر و چراغها اضافی روشن بگیرین تااااا خودکار و این چیزها .ببینید من ساکن خوزستانم گرما اینجا فیل رو از پا در میاده بعد کسایی هستن کولر ندارن و در فقر مطلق زندگی میکنن .خب الان اون حوزه علمیه که من سر زدم و یا اون مرجع چجوری دلش میاد زیر کولر یخچالی دو تیکه نشسته ولی اون خانواده بدون کولر هستن .اینجور نمیشه حرف و عمل باید یکی باشه .که متاسفانه نیست .خب حوزه تربیت اخوند میکنه که چی بشه ؟؟ که مسائل رو خوب درک و تفهیم کنه .وقتی یکی مثل اقای قاضی منصوری متهم فرار و یا اقای خاتمی و یا اقای کروبی و یا خویینی ها و خود رئیس جمهور فعلی علنی دارن دروغ میگن علنی دارن مردم رو تحقیر میکنن و هلیه نظام و دستشون با مفسدان تو یک کلسه هست چرا حوزه نسبت به این افراد کنشی و یا واکنشی نشون نمیده .مگه امام خمینی نگفتن امه دیدید اخوندی فساد در عمامه اس رو از سرش بکشین پایین .چرا حوزه اینکارو نمیکنه و تا چه حد سکوت در قبال این جور مسائل .مردم دارن به دینشون شک میکنن وقتی یک اخوندی در لباس پیامبری تو رسانه ملی دورغ میگه و هیچ عکس العملی از بزرگان دین نیست این همه گرانی و هیچ عکس العملی نیست این همه ظلم و هیچ عکس للعملی نیست و همش سکوت سکوت تا کی اخه. زمان شاه و قبل از انقلاب شعار عدالت ی چیز گران میشد اول علما حرف میزدن و اعتراض میکردن ولی الان چی شده .به قول یکی از بزرگان شما .مثل جریان حضرت یوسفنشود پرتغال رو بدن دستتون بعد دستتون رو ببرید. الان که قدرت و ثروت کل مملکت دست شماست .اگه شما و حوزه علیمه نتونید یک نظام اسلامی ایجاد کنی و درس کنید پس چه موقع نظام اسلامی درست میشه .ایا شاهی هست که جلو شمارو بگیرد و یا مردمی هستند که جلو شما وایسن هرچی گفتین چشم و صبر کردن استقامت کردن .وقتش نیست ی انقلاب درون خودتون ایجاد کنید و از بانک داری شروع کنی
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام با احترام به اساتید ممتحن درس خارج مشهد .فرق است بین این گروهها بعضی خیلی راحت ولی بعضی هم خیلی سخت گیر اند به نظرم اصلا عدالت نیست دلیل من اینه که یک نفر یک سال امتحانی به سه چهار گروه امتحان بده و نمرات رو مشاهده کنید .
 • طلبه ی سردرگم IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اقای اعرافی به وضعیت معیشت طلاب برسید طلاب درامرازدواج دچارمشکل هستند طلبه های زیادی سراغ دارم ک فقر و مشکل مالی باعث طلاقشان شده مشکلات یکی دوتا نیست ازیک طرف دروس سخت و تکراری ک موهایمان سفیدشد تا پاس شد ازیک طرف وجود معاونت های بیسواد دربرخی مدارس ک باعث عقب افتادن طلاب میشوند و ازطرفی شهریه ی ناچیز حوزه
 • محمد حسین خاتمی نژاد IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  یک مجموعه و کادر مجرب و مورد اعتماد برای امور اقتصادی تشکیل میدادم تا طلاب، بدون دغدغه سرمایه اندک خود را در آن سرمایه‌گذاری کنند و این قدر کلاه سرشان نرود
 • محمد حسین رضاپور IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با سلام . حوزه های علمیه به سبک فعلی دیگر قادر به ادامه حیات نیست و لازم است سریعا نسبت به تغییر اساسی در تمامی امورات و قوانین حوزه اقدام گردد .
 • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  فکری به حال معیشت طلاب میکردم
 • یا زهرا IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام اگرمن جای آیت الله اعرافی بودم برای معیشت طلاب فکری میکردم که دیگر طلبه ای که سطح۳دارد بخاطر مشکلات مالی زندگی اش بهم نخورد حداقل اورا جایی استخدام میکردم تا مشکل اش حل شود. اگر من جای آیت....اعرافی بودم شناسایی میکردم وطلبه های نیازمندی که درشهرک مهدیه ساکنند را بزور از شهرک بیرون نمیکردم چون توان مالی برای تهیه منزل را ندارند وسرگردان میشوند وبجایش خانه های خالی درشهرک مهدیه را پر میکردم که هر محله حداقل ۱۰الی۱۵خانه خالی دارد. منزلت اساتید را حفظ میکردم تا این که استاد حوزه علمیه اولین حقوق سالش را در اسفند نگیرد با این که از شهریور درس میداده. اگرجای مدیرحوزه علمیه کشور بودم در انتخاب مدیر تک تک مدارس علمیه دقت میکردم تا اینجور نشود که برخی طلاب در برخی مدارس اذیت شوند وبرخی مدیران طلبه ها را به تنگ بیاورند و با وجود مدیریت ضعیفشان طلاب را دچار مشکل عصبی و...کنند.برخی مدیران سبک ۳۰سال پیش را اجرا میکنند واصلا قابلیت درک طلاب را ندارند. جایگاه طلاب را در کشور بالا میبردم. طلاب را استعداد یابی میکردم و آن طلابی که به طور مثال در یک رشته قوی تر بودند ومستعد بودند را طبق همان استعداد برنامه ریزی میکردم و برنامه های جنبی میگذاشتم تا قوی تر وزود تر به آن هدفشان برسانم. در کتب حوزه تجدید نظر میکردم. با چند دانشگاه قرارداد مینوشتم تا ورود طلاب به آنجا آسان شود وآنها را در همان جا مشغول به مدیریت وتدریس میکردم. امورصیانتی را قوی تر میکردم تا با طلابی که مشکلاتی از امور...داشته باشند برخورد قاطع شود واینکه در هرمدرسه و موسسه ای یک نماینده از همان طلاب مشغول در آنجا میگذاشتم تا مشکلات مدرسه و موسسه را بدون واسطه از طلاب بشنوم. در هر رشته ای طلبه می پروراندم تا در هر رشته ای نیرو داشته باشم. چند گروه مشاوره ای میساختم که از اساتید جوان وفعال حوزه باشند تا در امور متعدد با مشاوره کمکم کنند. و در آخر میگویم که از وقتی شما آمدید به هر حال خیلی اوضاع از قبل بهتر شده و کمال تشکر را دارم.
 • سامان IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما آنچه که بنده بعنوان اشکال یا آسیب در حوزه های علمیه می بینم در ابتدا بحث مشاوره و وجود و حضور برنامه ریز و استعداد یاب برای طلاب در سراسر حوزه های علمیه است و انتخاب اشخاص کارنابلد در این خصوص میتواند مهمترین آسیب در اجرای این برنامه باشد دومین از مطالب بحث علمی و پژوهشی است که متاسفانه نگاهی غلط گونه در برخی حوزه ها بر آن حاکم است و آنطور که باید به آن پرداخته نمی شود مورد سوم زمان طولانی تحصیل در حوزه می باشد و یک راهکاری که می شود در این خصوص ارائه داد ترتیب یک برنامه جامع است که طبق آن خود طلبه اختیار داشته باشد که با توجه به شرایط و مشاوره تعداد پایه ها و دروسی که نیاز است را بخواند و یادبگیرد با تشکر و آرزوی توفیق روزافزون
 • محمد IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با سلام. اگر من جای مدیر حوزه های علمیه بودم حتما در زیر زمینی در نیروگاه ساکن می شدم و بدون خدم و حشم در دسترس طلاب قرار می گرفتم تا مشکلات طلاب را از نزدیک حس و لمس می کردم، مگر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نمی فرماید: رئیس القوم أضعفهم یعنی رئیس هر گروهی باید در سطح ضعیفترین آنان زندگی کند. در این صورت دیگر نه نیاز به پویش بود نه هیچ مانور دیگری. همچنین متمحض در اداره حوزه میشدم و از امامت جمعه قم و میبد و ریاست چندین مدرسه علمیه در قم و عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای نگهبان و جامعه مدرسین وووووو کنار می کشیدم تا کاری از پیش ببرم. در غیر این صورت عطای این مدیریت را به لقایش می بخشیدم.
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اگر من جای ایشان بودم از ظرفیت نماز جمعه برای مسائل جامعه استفاده بهتری می کردم تریبون نماز جمعه قم تریبونی کشوری و حتی جهانی است. و پرداختن به مطالبات حق مردم.امروزه مردم علنا فحاشی می کنند به روحانیون و علنا انگشت خود را به سمت آقا دراز می کنند.چرا؟امروزه باید از سازوکارهایی ستاد مطالبه گری مردمی نماز جمعه را راه اندازی کرد. چرا نماز جمعه یک کتابخانه الکترونیکی مانند عابر بانک ندارد تا مردم پرسش و پاسخ های خود را و سؤالاتی که نمی خواهند از کسی بپرسند در آنجا ببینند.مانند نرم افزار پرسمان نها رهبری که الان هم هست. چرا نماز جمعه هنوز گروهی را برای امر به معروف و نهی از منکر در کنار مصلی و پارک بازی و دور شهر و اطراف حرم مطهر ندارد. چرا پارکی که متعلق به موقوفه حضرت معصومه است و درمانگاهی که متعلق به مصلی هست آمار بد حجابی بالایی دارد.و چرا مسئولان کاری نمی کنند برای هدایت و ارشاد و راهنمایی قوی توسط روحانیون و روانشناسان. و جامعه شناسا ن ماهر در جامعه.تا عملا برای نهی از منکری موظف به مراجعه به انها باشند. چرااز پتانسیل روحانیون و حمایت انها از حضرت عالی غفلت داریم. چرا از مذهبیون قم و تعطیل شدن برنامه های فرهنگی و مناسبتی توجه نداریم و جایگزین مناسبی نداریم مانند #هیئت مجازی. اگر من جای ایشان بودم. فضا را برای نقد مخالفین خصوصا طلاب باز می کردم البته با حضور کارشناسان و نیروهای های پر توان تا انها را جذب کنم.و قانع شوند. چرا در بحث معیشت و گرانی ها ما متولیان حوزه بی تفاوت شدیم و فقط کمک مؤمنانه. کافی نیست این امر وظیفه دولت هست و ما وظیفه شناسایی اما و عوامل و ساز و کار و تشکلیلاتی برای حل اصل مشکل نیستیم. ومن یتوکل علی الله فهوحسبه التماس دعا
 • سرباز AE ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  سلام،بنده اگر به حای ایشون بودم،اول از همه به حال این نظام آموزشی شکست خورده فکردی میکردم و دوم به جای افزایش شهریهرکه دردی از طلاب دوا نمیکنه،به فکر اشتغال اونوها میبودم،برای مثال زمینه رو برای حضور طلاب در آموزش و پروش فراهم میکردم...چرا که آموزش و پرورش به شدت با کمبود نیرو مواجه هست
 • عاشق طلبگی IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم حاج آقا اعرافی خواستم که بگویم معیشت طلاب خیلی مهم است . در مورد حوزه هم در صدا و سیما باید تبلیغ زیادی شود تا دید مردم به حوزه به صورت درست باشد . بنده ان شا ٕالله می خواهم با دیپلم وارد حوزه بشوم و چهار سال است عاشق حوزه هستم . کاملا هم با حوزه علمیه آشنایی دارم . ممنون از شما . طلبه ایی اگر لطف کند کمی به بنده در ایتا اطلاعات بدهد ممنون میشوم بنده از تمام حوزه آشنایی دارم . از سختی ها و ...
 • لبیک یا خامنه ای IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم بنده اگه جای آقای اعرافی بودم به داد معیشت طلاب میرسیدم خصوصا طلاب متاهل آقا باور کنید ماهم داریم توی این مملکت زندگی میکنیم وقتی کارمندان و کارگران با حقوق های میلیونی نمیتونن زندگی کنن پس ما طلبه ها چیکار کنیم که شهریه ها مون کفاف دوروز زندگی رو هم نمیکنه آقایون مسئول تا کی این بی توجهی آیا این درسته که طلاب نسبت به زمان طاغوت فقیر تر وفقیر تر شدن واقعا حق طلابی که بیشتر زحمت های انقلابو کشیدن این نیست.
 • سجاد حسن زاده IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم ،با تشکر از زحمات شما اگر بنده به جای مدیر بودم خیلی حوزه را با واقعیات زندگی و جامعه هماهنگ تر می کردم 1- کتاب های جدید و اموزشی که با نظرات علماء جدید در هر زمینه ، ادبیات ، فقه ، و.. را جایگزین کتاب های قدیمی می کردم 2- قرآن و حدیث را به عنوان اصلی ترین درس حوزه قرار داده و مباحث کلامی و سبک زندگی را همینطور 3- اخلاق را از چیز فرمالیته ای به نام درس اخلاق پنج شنبه ها به دروس اخلاقی مبتنی بر قرآن و حدیث در سبک زندگی در دروس اصلی حوزه تبدیل می کردم 4- حوزه خیلی دور از روزگار را به روز می کردم ، مثلا حوزه ای که قم را نمی تواند تغییر دهد از نظر فرهنگی ، و هیچ برنامه خاصی هم در عمل برای فرهنگ و حجاب آسیب خورده خود قم ندارد و فقط گلایه مندی بی عمل است ، چطور ادعای فرهنگ سازی جامعه ایرانی اسلامی را دارد!!! یا مثلا حوزه ای که اینهمه گلایه سیاسی پراکنده دارد اما یک شبکه رسمی در صدا و سیما ندارد و یک تشکیلات منسجم در روند سیاسی و تربیت رجل سیاسی برای کارآمدی نظام ندارد به نظر بنده اصلا حق اعتراض به شرایط موجود فرهنگی و اقتصادی جامعه ندارد!! 4- طلاب را طیف بندی می کردم و همه را با یک چوب نمیراندم که بعد از ده سال برخی طلاب سر از تاکسی و کار در نانوایی و فروشگاه در نیاورند ، به خاطر بی توجهی به استعداد و علاقه متناسب با هر طلبه و مجبور کردن همه طلاب به گذراندن درسهای همانند!! لذا طلاب را با استعداد و علاقه و نیاز جامعه به رشته های مختلف بعد از پایه شش سوق داده و از معطلی آنها و اجبار آنها به خواندن مکاسب و...نجاتشان میدادم و عمر و آرزو و علاقه آنها را نابود نمیکردم امیدوارم این دغدغه های صریح بنده موجب ناراحتی شما نبوده باشد ، و السلام
 • محمدمهدی پرورش IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من جای مدیر حوزه های علمیه بودم؛ حتما آموزش که رکن مهم حوزه است؛ را در راس کار قرار میدادم. آثار شهید مطهری رو جز دروس اصلی قرار میدادم.
 • عبد الله IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام خدمت استاد ارجمند حضرت آیت الله اعرافی با گذشت از مقدمات و ذکر موضوعات متنوع فقط به ذکر چند ایده بسنده می نمایم: ۱. یکی از مواردی که باعث شده حوزه علمیه و طبیعتا طلاب محترم خروجی لازم رادر تولید علم نداشته باشند. اطاله (دروس مفید اما با نگاه غیر تخصصی) است. قالب طلاب با انگیزه وارد حوزه می شوند ولی ناکارآمد از آن خارج می شوند - این نشان میدهد که انگیزه اولیه آنهاکور می شود و دائما منتظرند یک روزی به ابزارهای ضروری ِ مواجه تخصصی با منابع دین دست پیدا کنند و در این انتظار طولانی خیلی ها خواسته یا ناچارا از گردونه دسترسی به علوم حوزوی خارج می شوند و نهایتا تبدیل می شوند به یک طلبه ای که قرار بود مشکل انقلاب راحل کند حالا خودش شده است یکی از معضلات انقلاب. راهکار: بخش تحصیلات عمومی حوزه محدود شود به ۱ سال تحصیل عمومی که محور آن پرداخت به سلوک طلبگی باشد و از سالهای بعدی بر طبق نیاز های اساسی انقلاب و دغدغه های رهبری رشته هایی تدوین شود مثل تربیت اسلامی، اقتصاد اسلامی، رسانه اسلامی، طب اسلامی و ... که همه دروس سطح سوار بر آن موضوعات آموزش داده شود این روش از همان ابتدا به طلبه تشخص تخصصی می دهد و باعث می شود فکر نکند علمش دخلی در هدفش ندارد. دروس سطوح بالاتر حوزه هم منطبق با گرایش های تخصصی تر همان رشته ها طراحی شود. مثلا استاد سطح یک در دروس ادبیات رشته تخصصی تربیت روی متون تخصصی تربیت کتاب تالیف شده را تدریس کند. همینطور در بقیه سطوح و رشته ها ۲. الان باید بپذیریم که با بحران ورودی حوزه مواجه هستیم- یکی از کارهایی که خلا عالم را در فضای جامعه پر میکند آسان کردن راه بازگشت طلاب خارج شده یا اخراج شده از حوزه است. راه توبه را باز بزارید ولی شرایط ویژه جبران بگزارید الان این قاعده کاملا برعکس است: اجازه بازگشت به سختی در کمسیون ها داده می شود ولی وقتی اجازه داده شد پیگیری جبران اتفاق نمی افتد. و انقدر راه ورود تنگ است که خیییلی از طلابی که به علت های مختلف سرد شده بودند و دروس را شل می گرفتند حالا که ارزش دروس را فهمیده اند و به بلوغ فکری و تشخیص مسیر رسیده اند به علت سن نمی توانند برگردند در صورتی که برگشت همراه با بلوغ و پشیمانی آنها منجر به موفقیتشان خواهد شد. می توانیم شرایط جبرانی بگذاریم. ۳. راهکارهای برای رفع مشکل معیشت ... (محدودیت در تعداد کلمات)
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام و عرض ادب خدمت شما در کتب نظام جدید حوزه های علمیه برخی از کتاب ها ایرادات و یا نقاط ضعفی دارند و از پختگی کامل یا در خور حوزه های علمیه امروز (با حجم مسائل پیش آمده) نیست و کتاب های مستدل و دارای قوت و بیان بهتر میتواند نیاز های طلاب را برطرف کند و حوزه ها نیازی نداشتند کتاب ها را تعویض کنند ..چون با این حال بسیاری از کتب دارای اهمیت حوزه در طول قرن ها به دست فراموشی و یا بی رغبتی قرار می گیرد... و مسئله دیگر معیشت طلاب است که دغدغه خیلی از دوستان طلبه می باشد که بهتر بود بیشتر به این مسئله و مسائل روز جامعه و پرداخته شود ....
 • اااا IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با این وضعیت کرونا به مدارس مجوز برگزاری اردو تابستانه ویا ترم تابستانه به هیچ وجه نمیدادم
 • وحید IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام خدمت حضرت آیت الله اعرافی که از وقتی اومدن امید ما هم بیشتر شده. اگه مدیر کل حوزه بودم یه سری مشاورین اقتصادی پاکدست انتخاب می کردم که به شکل مستمر در پی سیاست گذاری های کلان اقتصادی برای حوزه باشن. و حرکت اقتصادی حوزه رو رصد کنن. ولی انجام این سیاست ها و کارهای اداری و... که نیاز به تخصص نداره رو دیگه به اینها نمیدادم. و شاید از مهمترین این سیاست ها ایجاد منابع پایدار مالی برای حوزه باشه. مثلا کارخونه هایی که با سرمایه ی حوزه ساخته بشه. تو عرصه ی علمی نظام آموزشی رو مفید وو چابک میکردم. توی تحول نظام آموزشی از روانشناس های تحصیلی استفاده میکردم. کسانی که خودشون هم حوزی باشن و مشکلات رو درک کنن. اهداف تحصیلی میچیدن و بعد از یک دوره مقدمات و آشنایی کلی با علوم مختلف انسانی و اسلامی نوبت به انتخاب رشته می رسید. الآن هم تو سالهای ابتدایی مقدماتی خوانده می شه اما هم کتب نقص فراوان دارن هم به خیلی از علوم پرداخته نمیشه و به بعضی از علوم بیش از حد پرداخته میشه. جای برخی علوم هم خالیه. البته اینجا چندتا چیز باید با هم پیش بره. هم این سالهای مقدماتی نباید زیاد باشه. هم دروس نباید بیش از حد سنگین باشن. هم کتاب ها با بهترین روش باید بهترین محتوای مورد نیاز دوره ی مقدمات رو فراهم کنن(در حدی که برای انتخاب رشته موثر باشه و بعد از انتخاب رشته هم علوم مرتبط با اون رشته رو هنوز باید ادامه بدن) و هم چینش این دورس مقدماتی باید با کارشناسی تحصیلی باشه. وقتی که رشته ها مشخص میشد طلاب خیلی انگیزه پیدا میکردن. و سعی میکردم هم زمان با تحصیل اون رشته کارآموزی هم به شکل محسوس براشون برگزار کنیم. مثلا هر طلبه ی در حال تحصیل در اون رشته موظف باشه طی فلان مدت کارآموزی بره و محلی که برای کارآموزی میره مورد تایید همون حوزه ی علمیه قرار بگیره و سخت گیری بی جا هم نکنن. مثلا یه طلبه برای تبلیغ اگه میره این هم گاهی همراهش بره. قطعا اگه فضا اینطور باشه طلبه ها از حیرانی در میان و با انگیزه درس میخونن و دیگه نمیگن که ما نمیخوایم مجتهد بشیم پس چرا باید رسایل و مکاسب رو بخونیم و... ...
 • السید الکاظمی IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  نقطه عطف تحول حوزه را ، تحول در اساتید حوزه قرار میدادم، با بالابردن سطح علمی ، روش تدریس و ...
 • حسن بیگدلو IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام سعی میکردم عدالتو اجراکنم بی برنامگی وبی نظم بودن حوزه رو ساماندهی کنم ومسئولین حوزوی که طلبه رو درک نمیکنن و...عوض کنم این چه سایتی درست کردین براازمون غیرحضوری؟! کل نمراتو پایین داده جوابای درستو غلط علامت زده'خواهشانوبت دوم امتحان حضوری برگزار‌کنید.
 • حسین IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم. خسته نباشید بنده اگر به جای مدیر حوزه ها بودم روی نکات زیر بیشتر دقت و نظر میکردم و به آنها ترتیب اثر میدادم: ۱_ اولین نکته این مطلب است که به هنگام پذیرش از داوطلبانی پذیرش به عمل بیاید که از لحاظ درسی و خانوادگی انسان های دُرست و درس خوانی باشند و اینکه اگر هم داوطلب کم هست لازم نیست همه‌شان جذب شوند (خوب و بد) و در مورد جذب هم یک کارگروه تشکیل دهند و در مدارس نخبه ها و درس خوان ها رو به شرط مودب بودنشان جذب کنند. ۲_ اگر موارد بالا تا حد ممکن رعایت شود باعث میشود که کاستی ها و کمبود ها تا حدی بین طلاب رفع شود اما این موارد کامل نمی شود به شرطی که از مدرسین عالم و با سواد و صد البته متخلق به اخلاق حسنه و الگوی مناسب استفاده شود در تدریس. ۳_ پس فرایند جذب و تدریس خوب که ویژگی‌های خاص خود را دارد موثر هستند اما موردی دیگر که باید مد نظر باشد مباحث انگیزشی است که در ادامه مسیر باید رعایت شود و به کار گرفته شوند و مورد دیگر زمانی که مجبور شویم در برهه هایی عده ای را از حوزه پاکسازی کرد و موانع موجود را بر طرف کرد. ۴_ پس از این ها باید طلاب را به سمت و سوی تخصصی شدن سوق داد یعنی در حوزه ها کارگاه های مختلف؛ تبلیغی_ پژوهشی_ مخصوص تالیف_ مخصوص تدریس و بسیار موارد دیگر... ۵_ تو جه به شهرستان ها و... امیدواریم حوزه های علمیه هر چه بیشتر و بهتر به سمت آرمان های اصیل شیعه و علوم اسلامی حرکت کند و کمبود های موجود را بر طرف کند و خداوند متعال در این راه مجاهدین این عرصه را مورد توجه و لطف خویش قرار دهد و موفق باشند.، ان شاالله...
 • بهار IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  معیشت طلبه ها داغونه آقا .......به داد طلبه ها برسید فقط همین .
 • نیکرفتار RO ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اول سرمایه‌گذاری اقتصادی می‌کردم و مثل آستان قدس رضوی کاری می‌کردم که این همه دست و بال اقتصادی حوزه تنگ نباشد و بعد با فراغ بال سراغ برنامه های آموزشی و تخصصی و علمی اقدام می‌کردم.
 • Hossein IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم. خسته نباشید بنده اگر به جای مدیر حوزه ها بودم روی نکات زیر بیشتر دقت و نظر میکردم و به آنها ترتیب اثر میدادم: ۱_ اولین نکته این مطلب است که به هنگام پذیرش از داوطلبانی پذیرش به عمل بیاید که از لحاظ درسی و خانوادگی انسان های دُرست و درس خوانی باشند و اینکه اگر هم داوطلب کم هست لازم نیست همه‌شان جذب شوند (خوب و بد) و در مورد جذب هم یک کارگروه تشکیل دهند و در مدارس نخبه ها و درس خوان ها رو به شرط مودب بودنشان جذب کنند. ۲_ اگر موارد بالا تا حد ممکن رعایت شود باعث میشود که کاستی ها و کمبود ها تا حدی بین طلاب رفع شود اما این موارد کامل نمی شود به شرطی که از مدرسین عالم و با سواد و صد البته متخلق به اخلاق حسنه و الگوی مناسب استفاده شود در تدریس. ۳_ پس فرایند جذب و تدریس خوب که ویژگی‌های خاص خود را دارد موثر هستند اما موردی دیگر که باید مد نظر باشد مباحث انگیزشی است که در ادامه مسیر باید رعایت شود و به کار گرفته شوند و مورد دیگر زمانی که مجبور شویم در برهه هایی عده ای را از حوزه پاکسازی کرد و موانع موجود را بر طرف کرد. ۴_ پس از این ها باید طلاب را به سمت و سوی تخصصی شدن سوق داد یعنی در حوزه ها کارگاه های مختلف؛ تبلیغی_ پژوهشی_ مخصوص تالیف_ مخصوص تدریس و بسیار موارد دیگر... ۵_ تو جه به شهرستان ها و... امیدواریم حوزه های علمیه هر چه بیشتر و بهتر به سمت آرمان های اصیل شیعه و علوم اسلامی حرکت کند و کمبود های موجود را بر طرف کند و خداوند متعال در این راه مجاهدین این عرصه را مورد توجه و لطف خویش قرار دهد و موفق باشند.، ان شاالله...
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  تمامی دروس شفاهی رو حذف میکردم و به امتحانات کتبی اکتفا میکردم، بیایم دردی از طلاب دوا کنیم، نسبت به ورودی های حوزه بیشتر دقت میکردم منظور اینکه قانون مناسبی وضع میکردم،ایستادن در صف شهریه رو حذف میکردم .
 • سرداری 2 IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  ... 3. در دنیایی که دشمن رند ما بی امان با بی اساس ترین و فاسد ترین اعتقادات با استفاده صحیح و عاقلانه از ابزار های روز که فضای مجازی از قوی ترین آنهاست، توانسته اثری فرهنگی و اعتقادی ای در جامعه خود ما بگذارد که مقایسه اش با تاثیر مستقیم حوزه چیزی شبیه به یک شوخی باشد تا برآورد علمی. آنگاه در این شرایط چنین ابزار هایی مثل هنر و فیلمسازی، تخصص و سواد رسانه، مهارت های دنیای مجازی، مهارت های ارتباط گیری جمعی و بسیاری دیگر که از نان شب برای یک شخص خواهان تاثیر واجب تر است، یا بالکل مغفول است یا فلان فرع و معاونت از فلان بخش است که عملا میبینیم نتیجه اش هیچ است! در منطق کار با دنیا و اجتماع فعلی، بعضا یک جمله کار ده ها جلد کتاب را میکند وانگهی میبینم که دشمن دانای ما ده ها جلد از آن یک جمله ای ها را استفاده کرده ولی ما هنوز یک خط از آن ده جلدی ها را ننوشته ایم! جالب اینکه هنوز هم دیده میشود که بعضا و چه بسا اغلب به نظرات مدیریتی کسانی بها داده میشود که اخبار و اوضاع چند کوچه پایین تر از خانه شان هم مطلع نیستند چه رسد به فضای عمومی کشور که صد ها برابر قم بدتر است و فضای عمومی جهانی که صد ها برابر ایران بدتر است! هم از لحاظ اخلاقی هم فکری هم اعتقادی هم اجتماعی! 4. همه میدانیم که اصل محرک و منظم در سیر رشد یک طلبه همان بعد اخلاقی و معنوی است و تمام انگیزه و مصونیتش وابسته به آن است. واقعا نمیتوان ادعا کرد این وضع موجود مطابق شان این اهمیت بی همانند است که در این مورد هم تقاضا داریم بازنگری جدی شود. ادامه دارد ...
 • AF ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام اگر‌من جای مدیر حوزه های علمیه بودم چند طرح را در اولیت قرار میدادم ۱: وضعیت معیشتی طلاب در سطر برنامه هایم قرار می‌گرفت و هرچه زودتر به مشکل معیشتی طلاب رسیدگی می کردم و اولین قدمم در این راستا مشکل مسکن طلاب بود و در قدم دوم وضعیت شهریه طلاب با وضعیت پیش آمده و قیمت مسکن و خوراک و پوشاک طلاب دیگر وقتی برای فکر کردن به درس و بحث نخواهد ماند، طلبه ی که صبح از خواب بلند میشه به فکر شکم و مسکن حودش و خانوادش باشه چگونه میتونه درس بخونه و آینده داشته باشد. یکی از کارهایی که در این راستا میشه انجام داد شهرک مهدیه است از شهرک‌مهدیه میشه به نحو احسن استفاده کرد و برای طلاب برای مدتی معین بدن و بعد وقت معین باید طلاب خونه ها رو تحویل بدن که این کار به معضلی برزگ تبدیل شده، هستن کسانی که سالیانی زیادی در شهرک مهدیه بدون هیچ برنامه ی ساکنن ولی کسی نیست برایشان گوزد کنن. و دیگر راه هم اینکه اختصاص قرض الحسنه رهن برای طلاب و تشویق انسان های خیر برای رهن و اجاره مناسب برای طلاب. و... ۲: حذف نیروی اضافه و کم کردن کار کنان حوزه های علمیه و بکار گماشتن نیرو از میان طلاب هر حوزه. مثلا خود بنده در مدرسه ی درس میخوندم وقتی کاری اداری داشتم باید ده تا ۱۵ آدمو میدیدم که هر کدوم بزرگترین کارشون این بود که میگفت به نفر بعلی مراجعه کن و هیچ و هیج. یک‌نفر طلبه بیچاره از صبح تا ظهر میدوه از این و مسولین مدرسه فقط به نفر بعدی ارجا میده و در نهایت کارش به فرای دیگه موکول میشه. ساعت های کاری افراد هم ک مشخص نیست یکی ساعت ۱۰ میاد اون دیگه اصلا اون روز نمیاد و مشکلاتی از این قرار. ۳: بر کناری افرادی که دیدگاه ملیتی در حوزه دارند من شاهدم و دیدم افرادی رو که در ظاهر شخص محترمی هستند ولی در باطن شخصی به شدت ملیت گرا بوده و بین طلاب از ملیت های مختلف فرق میذاشته مثلا طلابی از فلان کشور محترم تر نسبت به فلان کشور دیگه بوده هرچند که درس نمیخونده ولی به نسبت کشورش سنجیده میشده. ۴: حذف درس های بی فایده و از کار افتاده حوزه و جایگزین کردن دروس کار بردی و بروز در حوزه های علمیه. ۵: هدف مند کردن تحصیل طلاب مثلا یک نفر طلبه نهایت چند سال باید در حوزه باشد و بعد از سپری کردن مدت پیش بینی شده دیگه جای دیگران را اشغال نکنه. من دیدم افرادی که در حوزه ها ول معطل هستن و هیچ برنامه ی ندارند.
 • اقای الف AF ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام اگر‌من جای مدیر حوزه های علمیه بودم چند طرح را در اولیت قرار میدادم ۱: وضعیت معیشتی طلاب در سطر برنامه هایم قرار می‌گرفت و هرچه زودتر به مشکل معیشتی طلاب رسیدگی می کردم و اولین قدمم در این راستا مشکل مسکن طلاب بود و در قدم دوم وضعیت شهریه طلاب با وضعیت پیش آمده و قیمت مسکن و خوراک و پوشاک طلاب دیگر وقتی برای فکر کردن به درس و بحث نخواهد ماند، طلبه ی که صبح از خواب بلند میشه به فکر شکم و مسکن حودش و خانوادش باشه چگونه میتونه درس بخونه و آینده داشته باشد. یکی از کارهایی که در این راستا میشه انجام داد شهرک مهدیه است از شهرک‌مهدیه میشه به نحو احسن استفاده کرد و برای طلاب برای مدتی معین بدن و بعد وقت معین باید طلاب خونه ها رو تحویل بدن که این کار به معضلی برزگ تبدیل شده، هستن کسانی که سالیانی زیادی در شهرک مهدیه بدون هیچ برنامه ی ساکنن ولی کسی نیست برایشان گوزد کنن. و دیگر راه هم اینکه اختصاص قرض الحسنه رهن برای طلاب و تشویق انسان های خیر برای رهن و اجاره مناسب برای طلاب. و... ۲: حذف نیروی اضافه و کم کردن کار کنان حوزه های علمیه و بکار گماشتن نیرو از میان طلاب هر حوزه. مثلا خود بنده در مدرسه ی درس میخوندم وقتی کاری اداری داشتم باید ده تا ۱۵ آدمو میدیدم که هر کدوم بزرگترین کارشون این بود که میگفت به نفر بعلی مراجعه کن و هیچ و هیج. یک‌نفر طلبه بیچاره از صبح تا ظهر میدوه از این و مسولین مدرسه فقط به نفر بعدی ارجا میده و در نهایت کارش به فرای دیگه موکول میشه. ساعت های کاری افراد هم ک مشخص نیست یکی ساعت ۱۰ میاد اون دیگه اصلا اون روز نمیاد و مشکلاتی از این قرار. ۳: بر کناری افرادی که دیدگاه ملیتی در حوزه دارند من شاهدم و دیدم افرادی رو که در ظاهر شخص محترمی هستند ولی در باطن شخصی به شدت ملیت گرا بوده و بین طلاب از ملیت های مختلف فرق میذاشته مثلا طلابی از فلان کشور محترم تر نسبت به فلان کشور دیگه بوده هرچند که درس نمیخونده ولی به نسبت کشورش سنجیده میشده. ۴: حذف درس های بی فایده و از کار افتاده حوزه و جایگزین کردن دروس کار بردی و بروز در حوزه های علمیه. ۵: هدف مند کردن تحصیل طلاب مثلا یک نفر طلبه نهایت چند سال باید در حوزه باشد و بعد از سپری کردن مدت پیش بینی شده دیگه جای دیگران را اشغال نکنه. من دیدم افرادی که در حوزه ها ول معطل هستن و هیچ برنامه ی ندارند.
 • دا IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من جای رئیس حوزه بودن بخش هنرهای سینمایی تاسیس میکردم. از بدنه غربزده سینمای ایران فیلم فاخر با درون مایه دینی بیرون نمیاد. حوزه باید دست بکار بشه. دوره هدایت از طریق منبر 50 یا 60 نفره نیست رسانه و مدیا بسازید میلیارد نفر هدایت کنید
 • محمود IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  باسلام وخدا قوت بنده اگر جای مدیر بودم فرقی بین طلبه سفیران وبلند مدت می گذاشتم نکته دوم اینکه مراحل تلف شدن وقت طلبه در امور پایان نامه سطح ۳و۴رو کوتاه می کردم وبه خود مدارس تحویل می دادم ‌مدارس بااستان در ارتباط باشند ‌
 • باقر IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  من صرفا یک مطالبه رهبری رو تکرار و گوشزد می کنم: "یک نکته‌ی دیگری در ذهن من هست -البتّه این را در مورد کلّ حوزه بنده عقیده داشته‌ام که تا حالا هم نشده، بارها هم با مسئولین حوزه، بخصوص حوزه‌ی قم، مطرح کرده‌ایم [امّا] ظاهراً سخت است برایشان- که کسی که یک درسی را میخواند و به یک جایی میرسد، احتیاج به مدرک دارد، احتیاج به شهادت دارد. اشتباه بزرگ این بود که آمدند این شهادت را با شهادتهای دانشگاهی مخلوط کردند؛ حالا اوّل که [حتّی] میخواستند اسمش را دکتری و مانند اینها بگذارند که غلط بود، بعد معادل دکتری [گذاشتند]؛ این هیچ لزومی ندارد. بیایید شما مشخّص کنید که [اسم] کسی که مثلاً فرض کنید این سه سال اوّل عمومی را میگذراند -یک سه سال عمومی دارید دیگر- چیست؛ اسم آن طلبه‌ای که محصول سه سال درس خواندن در این موسسّه است که لزوماً مطابق با سه سال درس خواندن در حوزه‌ی آزاد نیست و یک خصوصیّات بیشتری دارد چیست، یک اسمی برایش معیّن کنید. " (بیانات در جمع اعضای موسسه عالی فقه و علوم اسلامی۹۷/۱۲/۱۳ ) حوزه باید اعتبار اجتماعی خود را جسته و مدرک و عنوان متناسب با آن را خود ایجاد کند نه اینکه مدرک و اعتبار اجتماعی دانشگاهیان را عاریه بگیرد انگار مسئولان مربوطه چندان اهمیت این مطلب را درک نمی کنند
 • علی اصغر IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  من اگر جای ایت الله اعرافی بودم .یه چله در مسجد جمکران می گرفتم.و از حضرت ولی عصر نصرت میخواستم....اون هم با تضرع فراوان...برای بهبودی حوزه های علمیه ....چون جامعه ما که مشکلی داردبه خاطر حوزه های خراب است تفکرات غربی در حوزه از جمله امتحان های سبک دانشگاه...یک کلام من به عنوان طلبه پایه ۶ میگویم حوزه ما رو پیر کرد و از مسولین مربوط رضایت ندارم.
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  عرض سلام خدمت ریاست محترم حوزه های علمیه اگه من جای شما بودم برای اینکه اولا ورودی حوزه های علمیه زیاد بشه وانتخاب بیفته دست حوزه یه پایه حقوق مناسب برای طلاب قرار میدادم و ثانیا بجای اینکه یک به یک دفاتر مراجع رو بگردن برای اینکه دستشون به ناچیزی بند بشه بشینن و مرتب درسهاشون بخونن.واقعا حضرت آقا وضعیت اکثر طلاب زیر خط فقر که هیچ زیر خط قبره.آبروی مومن که از کعبه بالاتره ولی اکثر طلاب دیگه آبروی براشون نمونده دیگه انقد دفاتر میگردن برا عبادت استیجاری واقعا این حق طلاب نیست
 • ناشناس IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با سلام و از این پویش سپاسگزارم اگر من جای مدیر حوزه علمیه بودم از تمام مسئولیتهایی که دارم انصراف میدادم و فقط به امور حوزه و طلاب رسیدگی میکردم زمانه الان اقتضا میکنه بیش از پیش به امور حوزه رسیدگی شود تا طلابی تربیت شوند که در راستای آرمانهای انقلاب قدم بردارند که متأسفانه فاصله بسیاری بین آرمانهای امام و انقلاب و حوزه هست و منازل خالی از سکنه شهرک مهدیه را در اختیار طلاب مستحق قرار میدادم موفق باشید
 • عبدالحجت حق جو IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  عرض سلام و ادب چون بحث پیشنهاد است با حفظ احترام و ارج نهادن به زحمات بی دریغ مدیریت فعلی حضرت آیت الله اعرافی و همکاران ایشون و تبریک به مناسبت انتصاب جدید ایشون، تنها یک مطلب را که خود مشتمل بر عناوین متعدد است و شاید طیف وسیعی از تذکرات دوستان را پوشش بدهد، عرض و چند نمونه را هم ذکر می‌کنم: اگر جای مدیریت حوزه بودم به جای کمیت طلاب به فکر کیفیتشون بودم. به عنوان نمونه متاسفانه سالیانه تعداد زیادی از طلاب را جذب می‌کنید و این را جزء افتخاراتتون می‌دونید در حالی‌که هنوز برای طلابی که چندین سال قبل وارد حوزه شده‌اند برنامه بخصوصی حتی در زمنیه نیاز‌های اولیه مثل مسکن، شغل، معیشت و... که برخی دوستان هم در کامنت‌های پیش از این اشاره کردند تدوین نشده‌است. یا مثلاً طلاب با تحصیلات دانشگاهی جذب می‌شوند ولی غافل از این‌که باید ایشان به مقتضای وضعیت خودشان تحصیل کنند نه این‌که مثل طلبه جذب شده از دیپلم یا سیکل تحصیل کنند و تا بخواهند به حد سطح 2 یا 3 برسند دیگر عملاً کارائی خاصی به جهت سن بالا ندارند و... به بیان دیگر اگر جای مدیریت حوزه بودم سعی می‌کردم روی تعداد محدودی سرمایه‌گذاری مستقیم انجام بدهم تا این تعداد محدود به صورت غیر مستقیم در امر ترویج دین -اگر این مسئله دغدغه اصلی ما باشد که هست ان‌شاءالله- افراد دیگری که می‌توانند نامحدود باشند را تربیت کنند نه این‌که تعداد زیادی طلبه جذب کنم که هر کدام در شغلی کاملا غیر مرتبط با حوزه -با احترام کامل به سایر مشاغل- مثل نانوائی، بقالی،‌ مسافرکشی و... مشغول کار باشند. این عنوان عام، همان‌طور که در ابتدا هم عرض شد مشتمل بر عناوین متعددی است که در فرصت مقتضی و طی مباحث کارشناسی باید مطرح شود که حقیر به چند مورد اشاره مختصر کردم. وفقکم الله لمرضاته
 • سرباز IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  ۱_ معیشت طلاب ۲_معیشت طلاب ۳_معیشت طلاب
 • سرداری3 IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  ... 5. از سیر آموزشی و مطابق نبودن با نیاز هایش انتقاد شد. حال نکته جالب اینکه در همین مواد و سیر و نهایتا اهداف نیز نتیجه دلخواه حاصل نمیشود که از اصلی ترین علل آن ضعف معنا دار سیستم سنجش است. اصلا کانه طراحان سوال همکار نشر جزوه های نعلبندی و قربانی و مرحوم قلی پور هستند که سوالاتشان توان تمییز افراد با سواد و افراد شب امتحانی را ندارد! هم در فقه هم اصول هم ... نیز در وضعیتی که تفسیر و تاریخ و کلام و حدیث و... با این اهمیت وافر در فرع هستند، کمک به آزمون دهنده برای رد کردن بی دردسر آنها واقعا توجیهی ندارد... 6. طبق تجارب متخصصین از عوامل خود یادگیری، پژوهش و تلاش برای ارائه است. نیز از عوامل تقویت (و در برخی موارد اصلا وجود) قلم نویسندگی همان پژوهش است. چنین وضعیتی نیز در پژوهش حوزه حقیقتا جای خالی دارد که جای اطاله بیشتر کلام نیست. در پایان لازم به ذکر است اینها بخش کوچکی از موارد مورد نقد است که فعلا این مقام، مقام پرداختن به آنها نیست. علت کاهش ورودی ها و سیستم شایسته سالاری نیز برخی از موارد جامانده است. با تشکر و التماس دعا
 • جواد IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  من اگر جای مدیر حوزه بودم چند کار را در اولویت قرار میدادم : ۱_ استقلال اقتصادی طلاب ؛ نه به ان معنا که شهریه را زیاد کنم یا مقرری دولت را قبول کنم بلکه از پایه اول مهارتی علمی را به طلاب یاد بدهم مثلا ترجمه کتب که برای خود بازاری دارد ونیاز فرهنگی کشور هم هست ورهبری هم اشاره فرموده اند یا مهارتهای مربوط به علم..... ۲_ به نظر بنده یا حوزه سازمان نیست یا اگر به فرض محال سازمان باشد بسیار سازمان فشلی است به طور مثال هیچ سوال وجواب یا سخت گیری سازمانی منطقی نسبت به طلاب صورت نمیگیرد اصلا نمی گویند توی طلبه باید این قسمت از فرهنگ را باید مهندسی بکنی و ما این را از تو میخواهیم . ببینید در دانشگاه طرح ایجاد رابطه و وحدت بین دانشگاه و صنعت را اجرا کردند نتیجه اش شد شرکت های دانش بنیان که چه ثمراتی دارد که رهبر انقلاب بارها تاکید فرموده اند در حوزه هم میتوان موسسات دانش بنیان فرهنگی ایجاد کرد واز طلبه به طور سازمانی ومطالبه گرانه خواست که این معضل فرهنگی را مثلا در طی ۵ سال حل کند . ۳_ عمیقا معتقدم دروس حوزه با قداستی که حقیقتا دارد کارایی وکارامدی خود را نزدیک به ۸۰ درصد از دست داده است وفرساینده شده است . وباید راهکاری برای ان اندیشید . وبحث های دیگری مثل خانواده طلاب و ازدواج انها و مسایل اخلاقی و بحث تربیت دینی وتمدن سازی نوین اسلامی و همه وهمه نیازمند حرکتی جهادی و زمان بندی شده است نه به گونه ای طولانی باشد که بگویند کالعدم است.
 • رجب زاده IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  باید از خودتون بپرسید اگر امام صادق (ع) بودند چه طور حوزه رو مدیریت میکردند؟ قطعا روند غلط دانشگاهی شدن حوزه و ترک سنت سلف صالح به استحاله حوزه منجر خواهد شد. کیفیت باید جای کمیت را بگیرد. حضور و غیاب، امتحان آخر ترم و سیستم ترمی واحدی همه باید حذف شوند و شیوه های رایج سنتی باید جای آنها را بگیرد. باید سیستم امام پرور باشد. در سیستم فعلی طلبه قدرت مدیریت خودش را هم پیدا نمی‌کند چه رسد به یک تمدن.
 • انتظار IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم اگربه جای مدیرحوزه بودم ۱_اولین کاری که میکردم افرادی مثل اقای ... برمیداشتم چون ایشان ۲۰وخورده ای سال هست که این سمتهاراداردوهرچه ایده داشته به اجراگذاشته است.الان دیگرنوبت جوانهاوایده های نابشان است۲_فکری به حال طلابی میکردم که عشق به یه هنردارندمثلاسخنرانی،کارباکودک یاهرچیزدیگری اماهیچ کس ارانهاحمایت نمیکنه۳_مشکلات مالی طلاب راحل میکردم چون مانع رشدعلمی آنهاست.طلبه هاچه فرقی بایه دانشجوی نظامی یاسپاهی یا....دارندکه اونهاماهی سه تومن بگیرنداماطلبه ها۴۰۰؟؟؟ اگه همین سه تادرست بشه خیلی کارکردید.امااقااعرافی به طلاب جوان وبااستعداددرحوزه هیچ اهمیتی داده نمیشود
 • سعید IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام اگر به جای ایشون بودم به معیشت طلاب رسیدگی میکردم که اینقدر ذلت وخواری نکشن ودنیا واخرت وعلم وپژوهششان در هوا نباشد.
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام کاش دوره های غیر حضوری را از ترم اول بود اصلا نتونستم سر همه کلاسها باشم چون دروس تکراری بود و حوصله سر میرفت فقط دوری سخت را دوست داشتم و انگیزه داشتم منتها نشد ادامه دهم کاش یه فکری برای این افراد میشد و هم خانم ها ولی به جای آن با شرکت در مباحثه فرد را میسنجید که واقعا درس خونده یا مثلا مدرک این افراد محدود تر بود مثلا فقط تدریس یا تحقیق یا ...تبلیغ یا شاید هم مدرک مثل بقیه نمیدونم! و هم تذهیب نفس و سیر سلوک مهم باشد و فرد رشد اخلاقی داشته باشد تشکر از لطف شما و نظر خواهی پاینده باشید
 • محمد رضا IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر بنده مدیر حوزه علمیه بودم،نسبت به گزینش کادر حوزه حساسیت به خرج میدادم و هرکسی را به عنوان مسئول در نظر نمیگرفتم؛چرا که هرکدام از مسئولین حوزه اعم از معاون آموزش،تهذیب و...نقش به سزایی در شکل گیری رفتار و اخلاق طلاب چه در حوزه آموزشی و چه در حوزه تعامل با سایرین دارند.کادری که خود هیچ درکی از اخلاق و هم چنین هویت حوزه علمیه که محل انسان سازی است نبرده است و در حوزه علمیه با طلاب همانگونه رفتار میکند که در یک اداره با ارباب رجوع،چگونه می تواند دیگران را رشد دهد؟ معاون آموزشی که هیچ درکی از صحیح چیدن برنامه آموزشی نداردو نهایت کارش فقط ثبت غیبت است،چگونه میتواند سطح علمی طلاب را افزایش دهد؟ آیا در حوزه ای که در طول دوسال هیچ گونه برنامه تهذیبی اجرا نشده است،باید انتظار خروج انصاری ها و مرعشی ها را از این حوزه داشت؟ اگر من مدیر حوزه علمیه بودم،سعی میکردم تمام وقت خودم را بر روی مدیریت و بهبود شرایط حوزه میکردم،ته اینکه در هفته ۶ روز مشغول مغازه لباس فروشی خویش باشم! اگر من‌مدیر بودم،نظارت بیشتری روی اعمال کادر و زیرمجموعه حوزه اعمال میکردم تا هیچ مسئولی در حوزه من نتواند کاری کند که طلاب حتی یک‌لحظه از راهی که آمده اند پشیمان شوند اگر من‌مدیر بودم،فقط از اساتیدی استفاده میکردم که حکم تدریس دارند و با آن درس کاملا آشنا هستند و می توانند آن را به طلاب تفهیم کنند،نه که استادی باشد که نهایت توانایی اش خواندن مطلب قبل از کلاس و بازخوانی آن برای طلاب باشد! دلگرم بودن طلاب در مسیر تحصیل و تبلیغ به یک پشتیبان مانند یک نهاد بسیار مهم است،متاسفانه طلاب امروزه هیچ پشتیبانی برای خود حس نمیکنند و حتی در خودِ حوزه محل تحصیل نیز همواره با جنگ اعصاب های بسیاری دست و پنجه نرم میکنند بحث معیشت طلاب اهمیت بالایی دارد،البته هیچ طلبه ای تقاضای وضع مالی بسیار بالا و اعیانی ندارد،اما حداقل انتظار یک طلبه این است که بتواند حداقل های یک زندگی را برای خانواده اش تامین کند تا بخاطر نقص معیشتی به کارهای متفرقه و دور از شان روحانیت نپردازد و از وظیفه خویش که تبلیغ معارف اسلامی است باز نماند و خانواده اش نیز از این وضعیت درمانده نشوند به امید تاثیر این نوشته ها و اصلاح وضعیت موجود و من الله توفیق
 • سعیدقلیچ خانی IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  حذف نمره و حضور و غیاب از حوزه .اختصاص دوره ی پذیرش به شناخت ابعاد وجودی طلبه .اختصاص دوره تثبیت به شناساندن نسبتا کامل به حوزه و اهداف حوزه و...،دادن حق انتخاب کتاب شاگرد و.. به استاد و جداسازی استعدادها و به طور کلی نظام تربیتی که هدف در آن پرورش صحیح باشد و چارچوب های خشک و دست و پا گیر نداشته باشد
 • سیدمحسن امام AE ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  یه فکری برای مصاحبه درس خارج می کردم الان یک ماهه هر روز روزی چندین مرتبه میرم توی سایت اما نوبتی وجود نداره حتی کنسلی هم گیر نمیاد آخه یک مصاحبه انقدر باید دنگ و فنگ داشته باشه
 • میلاد IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  مباحث اقتصادی رو وارد حوزه میکردم تا حوزوی ها بتونن نظریه های اقتصادی و مدیریتی متناسب با اسلام و براساس اسلام بدن کرسی های آزاد اندیشی راه مینداختم بعد توی فضای مجازی این کرسی ها رو میذاشتم
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  باسلام وخسته نباشید اگه من جای مدیرحوزه های علمیه بودم سیستم اموزشی حوزه روعوض میکردم وبجای سیستم ترمی واحدی وامتحان دونیمسال سیستم ارزشیابی تحصیلی رواجرامیکردم به این شیوه که تعدادکتب روکمترمیکردم مثلاهرسال تحصیلی دوتاکتاب که طلبه درطول سال تحصیلی بایددروس روخوب یادمیگرفت واخرسال کل اون کتاب رومیومد کنفرانس میدادوامتحان کتبی وجودنداشت واینطورطلبه مجتهدبارمیومدتواون درس ولی الان مایه بخش میخونیم یه بخش نمیخونیم اینطورطلاب هم بیشتربه خودشون زحمت میدن وپیگیردرساشون میشن
 • محمد IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام عليكم من اگر به جای مدیر حوزه‌های علمیه بودم: ١. سیستم اداری حوزه را یکپارچه می‌کردم، الآن در حوزه موازی کاری زیاد هست. مثلاً طلبه‌ای که بخواهد در امور تبلیغ فعال باشد باید چندجا پرونده تشکیل دهد، دوره ببیند، امتحان دهد. درحالی که امکانش هست سازمان تبلیغات، اوقاف، معاونت تبلیغ، دفتر تبلیغات و... برای مبلغ یک پرونده مشترک تشکیل دهند. ٢. رسیدگی به طلاب مبلغی که چندماه هست حقوق دریافت نکرده‌اند. و شهریه هم نمی‌گیرند. ٣. آموزش سبک زندگی و تربیت اسلامی به طلاب تا حداقل مشکلات زندگی خود را حل کنند. ۴. اهمیت دادن به مباحث سبک زندگی و طب اسلامی برای منقح شدن مباحث و جلوگیری از سوءاستفاده دشمنان و غرض‌ورزان.
 • علی IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام من به دروس حوزه علاقه مند هستم ولی چون شاغل هستم نمیتونم وارد حوزه علمیه بشم واقعا این همه سختگیری برای خواندن درس دین دلیلش چیه من تقاضا دارم که طرح هایی مثل حوزه به صورت غیر حضوری فعال بشه که کسانی که استعداد دارند ولی بخاطر اینکه مجبورند کار کنند ولی میتوانند در امتحانات حوزه شرکت کنند نابود نشه منظورم غیر حضوری از همان پایه اول میباشد ایمیلم درج کردم لطفا به ایملم پاسخ بدید که چرا منبا وجود شاغل بودن نتونم درس حوزه بخونم و در امتحانات شرکت کنم شهید بگید درس حوزه سنگین و سخته که باز هم این مشکل خودمه مگر معیار قبولی همین امتحانات نیست خب من اگر بتونم غیر حضوری بخونم و امتحانات قبول بشم چه اشکالی داره
 • احمد IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من جای مدیر بودم در این شرایط که وضعیت استان خراسان رضوی قرمز شده دستور میدادم امتحانات طلاب سطح 2و 3 رو غیر حضوری کنن و جان 100ها طلبه رو به خطر نمی انداختم
 • یک طلبه IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  در درجه اول طرح ها و پرروژه های مالی و تجاری زیاد و پردرآمد ایجاد میکردم تا طلبه ها از نظر مالی دغدغه نداشته باشه در درجه دوم نظام آموزشی حوزه رو تغییر میدادم مثلا دروس وقت تلف کن رو کنار میذاشتم وعلوم روز مثله (البته به طور مقدماتی )علوم سیاسی ،جامع شناسی، طب ، روانشناسی و مدیریت واقتصاد و... تا طلبه از پایه اول یه عالم باشه و نظام اموزشی حوزه محدودبه فقه واصول نباشه همچنین یادگیری چند زبان رو الزامی میکردم
 • ستار IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  ######فکری بحال معیشت و شهریه ناچیز طلاب میکردم که هر روز دارن شرمنده زن و بچه اشون میشن ######
 • مجید IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  سلام وقت بخیر به نظر من موقوفات باید آزاد و در اختیار حوزه قرار گیرد. بجای وقف مال اگر اشکال شرعی نباشد باید اوراق وقف را به جای مال ثبت نمود.تا صف در وقف هم جمع شود یا فرد پشیمان نشود. خرج و درآمد حاصله را به آموزش کارهای خانگی و تولید توسط خانواده طلاب خرج کنید. تولیدات را با تقلید از حرم رضوی،حرم حضرت معصومه و جمکران به فروش( در مساجد و مصلی ها و دنیای مجازی )برسانیم محصولات باید فرهنگی، دینی بوده و در زمینه های مختلف همچون پوشاک، تابلو،سی دی،پرچم، و تمام اقلام مورد نیاز مردم و جامعه و آن شهرستان تهیه و توزیع گردد. مقداری از درآمد حاصله را خرج تهیه بسته های فرهنگی در ایام تبلیغ،کمک به طلاب در قالب طرح های مختلف و در ایام خاص با عنوان عیدی برای کمک به معیشت طلاب و کارهای جهادی شود. بورس و یاد دهی به طلاب برای کسب درآمد از بورس با آن شهریه اندک صورت گیرد. وام های اشتغال به طلاب داده شود. از مراجع اعظام مخصوصا آیت الله مکارم،جوادی آملی و... در خواست شود به بهانه شیوع کرونا درس های خارج را تعطیل و به نگارش کتاب های درسی برای پایه های مختلف حوزه مشغول شوند.تا کتاب ها با جایگزین های بسیار مناسب و طبق مسایل روز و ساده با کتاب های مکاسب و .... جابجا شوند. باید حوزه دروس خاصی را برای آشنایی طلاب با بانکداری اسلامی و تمدن اسلامی برگزار کند. بهترین راه حل برگزاری و ارائه داشته های خود در دنیای مجازی و با ایتا و.... در گروه ها و کانال های مختلف است. بدین ترتیب هم طلاب پاسخگویی بهتری درباره چگونگی بانکداری اسلامی دارند هم مطالب چکش کاری می شود. شرکت در پروژه های عمرانی در قالب گروه های جهادی و با کمک سپاه. تهیه نرم افزارهای عالی قرآنی، نهج البلاغه و همچنین گروه و کانال و سایت برای استفاده کل جهان و آشنایی آنان با مطالب شیعی در موضوعات حساس اجتماعی همچون عدالت،بانکداری اسلامی،ولایت فقیه،ارکان جامعه اسلامی،تمدن اسلامی و... برگزاری کلاس های مداحی و صداسازی و عمامه پیچی در قالب دوره های سه الی چهارماهه در مدارس حوزوی بصورت رایگان و اجباری. اجرای طرح های بزرگ تبلیغی و حتی اعلام آن از صدا و سیما در بعضی استان ها با حضور گسترده طلاب. مثلا در تلویزیون تبلیغ شود که به مدت یک هفته در تهران در تمام خیابان ها با حضور طلاب معمم به تمام سوالات مردم جواب داده می شود
 • طلبه IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  جناب اقای اعرافی..... از شما خواستار برداشت چند قانون دست و پاگیر حوزه هستم اول اینکه مدارس را از دو دسته دیپلمی و سیکلی بردارید تا هرکس خواست با صلاحدید مدرسه وارد هر مدرسه ای که خواست بشود بنده خودم میخواستم وارد یک مدرسه دیپلمی شوم اما قانون مانع شد دوم این شرایط را فراهم کنید که طلاب بتوانند در سطح یک هم به طور طلبه ازاد دروس را غیر حضوری بخوانند یا در همان مدرسه غیر حضوری بخوانند.....
 • سیدمهدی IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اگر من جای مدیر بودم کارهای زیر را انجام میدادم : 1- جوانگرایی و پویایی در سطح مدیریت و کارکنان حوزه 2- نظارت های سرزده به بخش های مختلف حوزه و پیگیری مشکلات سیستم اداری حوزه 3- به روز رسانی خدمات حوزه به حوزویان متناسب با شرایط روز و از بین بردن ضوابط پیچیده و زمان بر اداری ( به طور مثال سالهاست که وام مرکز خدمات حوزه برای ساخت خانه و یا ودیعه 5 میلیون تومان است که این مبلغ در این شرایط اصلا قابل توجیه نمی باشد) 4- بازنگری در دروس حوزه و متناسب سازی آن با نیاز جامعه و همچنین نگاه جامع به اینکه دروس حوزه چه تناسبی با نیازهای اجتماع دارد؟ آیا دروس کنونی جوابگوی مسائل مختلف جامعه می باشد؟ آیا با دروس موجود طلبه میتواند براساس آن چیزی که رهبری فرمودند نقش آفرینی کند؟ 5- تنظیم سیاست های تشویقی و انگیزشی برای جذب حداکثری جوانان برای پیوستن به حوزه 6- محور قرار دادن دروس اخلاقی و تربیتی خصوصا برای طلاب پایه اول و دوم 7- ایجاد بسترهایی برای توانمند کردن طلبه به خصوص کارآفرینی و تولید در پایان از حضرت آیت الله اعرافی درخواست دارم به ما جوان ها این فرصت را بدهند تا بتوانیم حداقل راه کارهای خودمان را به صورت برنامه ای جامع در گام دوم انقلاب عملی کنیم تا انشاالله قدمی در پیشبرد تمدن اسلامی برداریم .
 • علی IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  با سلام. دوره مطالعاتی آثار شهید مطهری بر مبنای سیر مطالعاتی بینش مطهر که سال گذشته در برخی حوزه ها برگزار شد، بسیار مفید بود ولی متاسفانه ادامه پیدا نکرد. سیر مطالعاتی که موسسه بینش مطهر برای آثار شهید مطهری آماده کرده بود بسیار نظام مند و مرتب بود و برای طلاب، مطالعه چنین طرحی بسیار لازم و ضروری است. لطفا سیر مطالعاتی دوره بینش مطهر، برای سال تحصیلی آینده، مجددا در برنامه مطالعاتی حوزه های علمیه قرار بگیرد.
 • مریم IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با عرض سلام وادب واحترام به خدا دیگه خسته شدم پنج ساله طلبه حوزه علمیه خواهران شدم. نه کتاب ها بار علمی دارد ، نه رفتار واخلاق بعضی کادر حوزه بعضی از اساتید درست است. پیشنهاد وانتقاد هم که می دهیم بهشون بر می خورد. من شکایتم پیش حضرت مهدی (عج)می کنم که صاحب حوزه هست ومن را سرباز خودش کرده. کتابی که معانی تفسیری بسم الله رحمن الرحیمش هنوز عوض نشده. کتابی که حجمش زیاد وبار علمیش کم خدایا این چه علمیست! پڗوهش حوزه علمیه خواهران سطح دو استان اصفهان کپی برداری است. بهم می گویند مقاله بنویسم که کپی است چرا؟ مگر از روی کتاب ومقاله های دیگر کپی برداری نیست. خب چرا ؟ چرا ادبیات عرب ومکالمه نحو را همزمان قواعد نحوی یاد نگیریم اخه چرا اینقدر قواعد برای آموزش هست در حالی که نیاز داریم عربی صحبت کنیم
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  سلام علیکم . مشکلات معیشتی طلاب را یکی پس از دیگری داره از حوزه می گیره طلبه هایی که باید بعد از سالها درس خواندن در خدمت دین و اسلام باشند فلافل فروش و نگهبان و مسافر کش و ...شده اند . به داد دین و اسلام برسید
 • علی IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من مدیر بودم از شهرستان ها شروع کرده و به کیفیت می پرداختم نه به کمیت الان 90 درصد مشکل طلبه ها این است که متاسفانه چون تو شهرستان خوب درس نخوندند و سواد درست و حسابی ندارند الان اومدن تو قم غرق شدن به والله اگر طلبه ای سواد خوبی داشته باشه البته همراه با تقوا الان تو جامعه دور سرش میگردن کار هست واسش اما اگر طلبه ای مثل من نه سواد داشته باشه نه تقوا تا هنگام جون دادن ابروی خودمو خانوادمو امام زمانو میبریم شما رو به امام حسین به داد طلاب شهرستان ها برسید
 • حمیدرضا کریمی IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام و خداقوت اگر من به جای مدیر حوزه های علمیه بودم.... ای کاش عزیزان کلی گویی نکنند و هرچه در ذهن دارند را شیوا و رسا و به صورت جزیی بیان کنند. چون در کلیات خیلی اختلاف دیده نمی شه. مهم اجرای جزییات است. اما نظر حقیر: اگر من به جای مدیر حوزه علمیه بودم دروس اخلاق رو در حوزه بیشتر گسترش میدادم. به طوری که اساتید خوب اخلاق از کرسی وعط پیاده نشن. چالش ها: اساتید قلابی اخلاق مباحث بی کیفیت اخلاق در راس نبودن مساله اخلاق راه حل: ارائه آمارها به اساتید تا واقعی تر مباحث رو بیان کنند تشویق اساتید واقعی و بزرگ نشان دادن آنها با تجلیل از این اساتید در برنامه ریزی اخلاق را نقطه پرگار قرار دادن. باتشکر
 • هادی قمری IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من جای مدیر محترم حوزه های علمیه بودم چهار مورد زیر را اولویت فعالیت ها قرار می دادم: 1 - نخبگان حوزوی را در کنار نخبگان دانشگاهی قرار می دادم برای طراحی یک نظام اقتصادی اسلامی. 2 - طراحی علوم (مخصوصا علوم پایه) اسلامی. 3 - طراحی و پیاده سازی علمی سبک زندگی اسلامی - ایرانی. 4 - طراحی نظام آموزش و پرورش اسلامی.
 • علی IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  یاسر موافقم
 • سیدعبدالله IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام وتشکراززحمات شمابزرگوار اگرمن جای مدیرحوزه هابودم کاری میکردم که طلبه درس رابرافهمیدن بخواندنه نمره گرفتن ازهمان پایه های اولی استعدادطلبه راکشف میکردم مثلاشخصی دراصول ومنطق مشکل داردولی درکلاس داری ودرس های دیگرخوب است اورااخراج نمیکردم بلکه کمک میکردم تادرهمان زمینه رشدکند دروس تاریخی وسیاسی رابیشترپررنگ میکردم دروسی که مبانی انقلاب راتشریح میکندرابیشتردرحوزه می آوردم مدیران حوزه راازافرادی میگذاشتم که ازهمه ی جوانب درحدعالی میبودند افرادی رامی آوردم که روابط رابرضوابط ترجیح نمیدادند طلبه را فقط برای درس ترببت نمیکردم بلکه برای آمادگی جسمانی اش فکری برمیداشتم چون امام زمان عجل الله تعالی فرجه نیروی آماده ازهرلحاظ نیازدارند اگرمن بودم جلوی خیلی سنت های غلط رامیگرفتم وازارزش های اسلامی وانقلابی بیشتردفاع میکردم اگرمن بودم کاری میکردم تاکه حداقل پارتی بازی هادرحوزه هاکمترنباشد وطلبه بفکردرسش باشد روی اعتقادات طلبه هااساسی کارمیکردم کاری میکردم یکی ازاولین چیزاهایی که طلبه درحوزه یادمیگیردپیروی محض ازولایت فقیه باشددرهمه ی امورومردم ازاویادبگیرند نه اینکه مثلاوقتی حضرت امام خامنه ای میفرمایندبایدجمعیت کشورزیادشود طلبه مثل جهّال نگویدخرجش راازکجابیاورم وتوکل وایمانواعتماد به خداوفرمان پذیری ازولایت نداشته باشد انشاالله نظرات حقیرهرچنددقیق نیست ولی مثمرثمرباشد
 • مجتبی IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  باسلام ۱_ تمام موقوفات حوزه‌های علمیه رو از دست اوقاف می‌گرفتم و دل امام زمان عجل الله رو شاد میکردم بیش از دو سوم درآمد های حاصل از موقوفات به جیب عوامل اداره اوقاف می‌ره ۲_ تمام کسانی که منتظر پایان نامه هستند مدرک سطح سه رو میدادم این همه حجم اذیت و معطلی برای یک پایان نامه سطح سه، به خدا درست نیست. من خسته شدم و رها کردم با تشکر
 • حمید IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  به سیر کتب موجود در بازار بیشتر اعتنا می کردم. مثلا چند تا سیر مطالعاتی مناسب تدوین میکردم و به عنوانی هریک از این سیر رو پیشنهاد می کردم. مانند نمره اضافه یا دروس جنبی یا جبران نمره. سیر هایی مانند: کتب شهید مطهری کتب شهید صدر کتب حکیمی کتب مرحوم امام کتب علمای ماضی مثلا شیخ کاشف الغطا یا علامه مجلسی یا شهید اول
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  به نظرم اینکه عده ای به شهریه اعتراض دارن و مدرک و آینده شغلی شان طلبه پایین میآید طلبه ها می گویند اگر علم برای خدا باشد رزق هم می رسه در گذشته شهریه نبود ولی همیشه مورد احترام مردم بودن و مردم کمک میکردن و هیچ وقت در ضروریات نماندن ولی علم را گذاشتن طلبه واقعی کسانی می تونن وارد شون ولی امکان غیر حضوری برای همه باشد ممنون
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  لطفا در حوزه های علمیه خواهران ، استفاده از بستگان و آشنایان را بردارید
 • zeinal IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  حرفام رو با این نیت میزنم که اگر ایشان را ملاقات میکردم و از من دراین رابطه پرسش میکرد و حقیر احساس امنیت میکردم میگفتم که آقای مدیر،بنده شرمسارم از اینکه ما طلاب از دولت و نظام، بودجه دریافت میکنیم کاش مثل سابق وابسته نبودیم و حرفا رو میزدیم تا لا اقل این دژ مستحکم در مقابل دشمن تشیع، حفظ میشد الان میبینیم که حوزه در ردیف بودجه های دولت و نظام قرار گرفته، و مع ذلک مردم ناراضی هستن و بعضا به طنز میگن اگر هر قشری اعتصاب کند ضرر دارد الا روحانیون که اعتصابشان تماما خیر است این حرفا آزار دهنده است هرچند سخیف می باشد ولی تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها
 • محمد IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام خدمت آقای اعرافی، ورودی حوزه ها هر ساله رو به کاهشه، که یکی از عوامل مهم نبود آینده کاری و حقوق مناسبه، فک کنم دیگه وقتش رسیده که فکری بکنید تا دیگه طلبه مجبور نشه به خاطر یه لقمه غذای ساده وقتش رو بذاره بره کارگری کنه
 • محسن IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  سلام در ابتدا بدنبال محلی برای تامین مالی زندگی طلاب در حال تحصیل می بودم تا برخی از ترس مخارج زندگی شخصی یا خانوادگی(طلاب متاهل) از درس و بحث و کلاس و حوزه فاصله نگیرند تا کیفیت تحصیلی اونا افت بکنه و همچنین به دنبال اجاره یک چاپخانه به مدت ۶ ماه یا ۱ سال و خرید کحلی برای انبار کتاب میرفتم تا کتب اصلی و رسمی درس های سطوح ها رو با خرید کاغذ به صورت عمده و با تخفیف فرضا در سال حاضر خریداری میکردیم،کتب اصلی (بطور مثال،صرف ساده،هدایه،سیوطی،مغنی،اصول مظفر،لمعه،رسائب،مکاسب،فرائد،کفایه،بدایه،نهایه و...) را به میزان تقاضای جامعه آماری طلاب رسمی حوزه (پیش بینی طلاب ورودی و پایه های مختلف در هر سال) طی یک دوره یا دو دوره چاپ با تیراژ بالا (فرضا برای مدت ۵ سال تحصیلی) با حق انحصاری حوزه علمیه چاپ میکردیم و انبار میکردیم و هر سال به میزان تقاضا به حوزه های علمیه با قیمت تمام شده در همان سال چاپ میفروختیم اینطوری نه قیمت کتب درسی حوزه هر سال با افزایش قیمت کاغذ و جوهر و حق نشر بالاتر و بالاتر نمیرفت و قیمت کتب ثابت میماند هم یک منبع درآمد نسبی ثابت برای مرکز حوزه علمیه در ابتدای هر سال تحصیلی وجود داشت البته با توجه به تغییرات کتب در نظام آموزشی جدید برای این دوره آموزشی قبل چاپ یک دوره تدوین و تحصیح و متون کتب توسط اساتید مجرب برگزار میکردیم تا تمام تغییرات مدنظر قبل از چاپ حداکثری صورت پذیرد
 • مهدی IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  تعدادی از مناصب خودم را واگذار می کردم تا بتوانم متمرکز در مدیدیت حوزه و حل مشکلات شوم
 • مجتبی IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  شبکه های هیبریدی و چند وجهی حل مسئله را جایگزین نهادها و سیستم های کلاسیک مدیریتی در حوزه می کردم؛ این شبکه ها دارای خصوصیات ذیل هستند: خود تأسیس و نه تأسیسی حالت پایه در مدیریت: غیر متمرکز سلسله مراتب اقتدار: ندارد) Flat ( سلسله مراتب تخصص: دارد انگیزه ی عضویت: طبیعی و نه تصنعی دارای ساختار پویا و نه پیش ساخته و خشک تک لایه و یا نهایتا کم لایه پر عضو با جریان نسبتا آزاد اطلاعات بهره گیری از عضویت خود آگاه متد کنترل: همراه کردن و نه وادار کردن مدل تقسیم وظلیف: هم پوشان مبتی بر عضویت موازی الگوی خدمات: سیال) Reusable ( و نه ) Embedded از منظر جغرافیا: بی مکان و توزیع یافته دارای ساختار هم سطح و هولوکراتیک اشاره : متاسفانه بعد از مدیریت آیت الله اعرافی نه تنها حوزه از ظرفیت شبکه های هیبریدی استفاده نکرده است بلکه متاسفانه ستاد میانی ها هم به ستاد و صف اضافه شد، پیچیدگی غیر ضرور سازمان که به دیوان سالاری افراطی خواهد انجامید شبکه های فوق بهترین راه بهره برداری از نخبگان حوزوی است
 • سعید امینی IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام اگر من بودم.الگوی مولا علی علیه السلام رو در کار کردن به طلبه ها یاد می دادم.تا بعد از فراغت از حوزه معطل شهریه حوزه نباشند و با زحمت تن و عرق جبین پول خودشون رو در میاوردن البته روحانیونی رو می شناسنم که چنین رویه ای رو دارند
  • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   0 0
   ولی اگر من به جای مدیربودم بر طلبه حرام می کردم به غیر درس بپردازد و او را هم تامین می کردم و قیاس طلبه در این امر با حضرت امیر قیاس مع الفارق است چون علم حضرت لدنی و علم ما کسبی است و بهترین کار یک طلبه کار فرهنگی است که جامعه به آن نیاز دارد نه بیل زدن که جامعه بیل زدن دارد اما نظریه پرداز و استاد و مبلغ خوب کم دارد.
 • محسن IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام خدمت حضرت آیت الله اعرافی ، در برنامه های امتحانات دانشگاه ب دانشجویان خود اعتماد کرد ،ولی حوزه بی اعتماد بود نسبت ب طلبه های خود و امتحانات را حضوری برگزار کرد ، طلبه اگه با حضور و غیاب بخواد کلاس بیاد ک طلبه نمیشه ، طلبه اگه برای نمره بیاد کلاس ک طلبه نمیشه ، متاسفانه اینگونه هست ک دیگر طلبه هایی مثل امام خمینی پرورش داده نمیشه داخل حوزه ، با سواد حوزه ای زیاد هست ولی امام زمان ظهور نکرد ،ب معتقد بودن طلبه ها بیشتر توجه کنید ، طلبه ها رو ب سمتی رفتن ک از ترس مدیر حوزه میان ،کاری کنید ک طلبه ها خودشون مدیر خودشون باشند ، دانشگاه ها دانشجویان خودشون رو ب زیارت میبرند ،ولی متاسفانه حوزه ها ...
 • رضا IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با سلام و عرض ادب. من اگر مدیر حوزه علمیه بودم، شهریه طلاب رو جوری با افزایش قیمت ها افزایش می دادم تا طلبه برای حفظ آبرو مجبور نشه به تپسی و اسنپ و ام دی اف کاری و... رو بیاره. وقتی کف حقوق کار دو میلیون و پونصد داره محاسبه میشه، چرا طلبه متأهل بچه دار سر خونه باید حدود هفتصد حقوق بگیره. حتی برای کار های علمی و پژوهشی هم اینقدر ارزش قئل نیستید تا اگر طلبه خواست از راه انجام وظیفه طلبگی ش شکم زن و بچه رو سیر کنه، نگرانی ای نداشته باشه. تشکر فراوان بابت راه انداختن این پویش. اما ای کاش در یک فضای مناسب تر می شد بیان کرد نه به صورت کامنت زیر یک پست خبری!
 • یاحق IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  سلام.شهریه طلاب رو مبتنی بر سیاست فرزندآوری میکردم
 • عربی زاده IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من به جای ایشان بودم هدف و ظرفیت طلبه را مشخص می کردم و هر طلبه ایی را متخصص در موضوع خاص و مورد علاقه او می کردم و این درس امام صادق علیه السلام به ماست چون هر شاگردی را در رشته ایی متخصص می کردند نه اینکه همانند آقای اعرافی که متاسفانه با موسسات میانه خوبی ندارند بلکه در برخی جاها سبب تضعیف آنها شده اند
 • نیاز بامری IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  لطفا یه بازنگری تو دروس آموزشی طلاب از پایه اول تا درس خارج انجام بدید دروسی که بدرد جامعه امروزی نمی خوره حذف بشن. و به معیشت طلاب اساسی رسیدگی شود. با تشکر بامری روحانی مستقر اعزامی از قم در سیستان وبلوچسنان
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم اگر جای مدیر حوزه بودم ۱.نظرات امام ،آقا،وشهیدمطهری و شهید بهشتی را با تعمق درباره نقش و عملکرد حوزه مطالعه میکردم و راهکارهایی که شهید مطهری برای حوزه پویا پنجاه سال قبل پیشنهاد دادند را دوباره مرور و عملیاتی میکردم ۲.مطالعه کتب شهید مطهری را بشیوه نوین در حوزه ها راه می انداختم و اندیشه شهید مطهری که بعد چهل سال هنوز نیاز امروز جامعه ما الخصوص حوزویان هست را ب مبلغین آموزش میدادم تا فکرهای پویا تربیت کنم تیمهای پژوهشی و خوش فکر و بروز اسلام شناسی را صدر کارها قرار میدادم ۳. آموزش مهارتهای گفتمان منطقی و تعامل صحیح را برای مبلغین بصورت جدی و سختگیرانه قرار میدادم و ناصح پرورش میدادم. کرسی های آزاد اندیشی و مناظره های دو نفره با افراد کاملا مخالف را برپا میکردم. ۴.مدافع حریم اعتقادات و لشکر سایبری از حوزه در فضای مجازی تشکیل میدادم. ۵.کاری میکردم مبلغین در کف جامعه و در دل مردم و براساس روانشناسی و جامعه شناسی و مخاطب شناسی حضور پیدا کنند و در دل عموم مردم قرار بگیرند. ۶.استقلال مالی حوزه ها را همانطور که شهید مطهری میفرمایند جدی پیگیری میکردم. ۷.برای حوزه ها تیم رسانه اختصاص میدادم ۸.درباب مرجعیت مرجعیت تخصصی را جدی پیگیری میکردم و با مرجعیت تخصصی بازوان قوی برای حکومت اسلامی بوجود می اوردم این موارد شاید ایده آل است ولی هم شدنی و هم لازم است خدارحمت کند شهید مطهری را که درد و درمان را باهم بیان کردند ولی .... ۹.کاری که میکردم به گفته امام خمینی روحانیت را در مقام نظارت و هدایت در صدر نهادها قرار میدادم حوزه پویا و کارامد را شاهراه یا گلوگاه میکردم در تمام نهادهای حکومت اسلامی و پرهیز روحانیت در کارهای اجرایی ۱۰.و نقش حوزه را در امر آموزش و تربیت نسل جدید و آشنایی آنها با قرآن و اسلام جدی میگرفتم.
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  باسلام، چرا طلاب نباید سنوات بازنشستگی داشته باشند؟ به راستی ایا زحمات یک روحانی معمم در مدت تبلیغ کمتر ازیک معلم اموزش وپرورش است؟این کمترین حق طلبه هاست که بعد ازبازنشستگی وبا یک درامد بسیار ناچیز حداقل ازسنوات استفاده کنند.
 • مصطفی IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام می خواستم پیامی بدم بابت طلاب متفرقه که اگه بشه فکری به حالشون بشود و درست راهنمایی بشوند که الاف نشوند
 • فاطمه IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  حوزه ها الان باید به رویکردهای کلیشون نگاه کنن و ببینن چرا قدیم که درس دادن تو حوزه سیستماتیک نبود آیت الله بهجت ها و امام خمینی ها متولد می‌شدند. حالا چرا طلبه ها آنقدر راکت و بی ثمرند. چون فقط فکرشون اینه مشروط نشن. واحد هارو پاس کنن. دریغ از یک ذره تفکر. سیصد تا کتاب میخونی وقت نمیکنی به یکی عمل کنی. خوب ده تا کتاب باشه ولی مفید درس داده بشه.
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  معمم شدن طلبه های که استعداد دارند از پایه ۱گرفته تا ۱۰
 • محمدجواد بیگ خراسانی IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  مدیریت حوزه علمیه را متحد میکردم یعنی حوزه علمیه خراسان بطور مجزا مدیریت نشود دیگه چقدر باید اینو داد بزنیم تا بفهمید هیچ یک از طلاب از مستقل بودن حوزه خراسان راضی نیستند
 • محمد مهدی معین فر IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  باسلام و عرض ادب خدمت مدیریت محترم حوزه های سراسر کشور بدون مقدمه خدمتتان عرض میکنم برای نجات کشور روحانیت نیاز به باز نگری در عملکرد این چهل سال را باید در سر لوحه همه کارها قرارداد. اینکه در بیش از یکصد سال پیش برای حوزه برنامه ریزی شده درست است یا غلط من صاحب نظر در این بخش نیستم. اما اینکه نیاز امروز جهان اسلام چیست؟این پر واضح و روشن است.ان حوزه ها آیت الله محلاتی،ایت الله بروجردی،امام راحل،منتظری و.....را تحویل جامعه داد.حوزه های امروز خلع بهشتی،مطهری،علامه محمد تقی جعفزی و......بقیه را با کدام برنامه ریزی وبسایت می خواهد دنبال کند. گزینش چیکار گیری طلاب بایستی دگرگون ولااقل پس از اخذ دیپلم ومشابه دانشگاه ها باشد. سقوط امروز روحانیت منشأ وسرچسمه اش حوزه هاست.باید تجدید نظر اساسی در متون و مطالب درسی حوزه ها قرار گیرد. در خاتمه توفیقات همه خدمت گذاران به اسلام و کشور عزیز ایران را از درگاه حضرت حق خواهانم.
 • محمدجواد IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  باسلام. بنده اگر بودم... 1 اول هدف گذاری که قرار است به کجا برسیم ودر کجا تاثیر گذار باشیم مثلافرهنگ، سینما، اخلاق، صدور تشیع و انقلاب به دنیا، صدا سیما اموزش پرورش، دانشگاه، اقتصاد، روابط خارجه و... 2 برنامه ریزی و اماده کردن بستر ها ازجمله دروس مرتبط و محتوای لازم ,هماهنگیها ومشخص کردن ظرفیت مورد نیاز که حداقل چند نفر لازم است در هر بخش و اگر چیزی مورد نیاز هست انرا موضوع برای مقالات و پایاننامه ها و حتی دروس خارج و موسسات قرار میدادم تا این نشود که علما که یکی از وظایفشون تولید علم بود مطالب بعضا تکراری را بحث کنن. و ده ها درس فقه و اصول باشد اما نیاز های روز مثل اقتصاد تربیت سیاست حتی معماری و علوم جدید و بسیاری از مسایل که هنوز نظر اسلام دقیقا استخراج نشده و لذا در عمل نهایتا به صورت التقاطی از نظرات غربی که بعضا با مبانی اسلام و انقلاب مشکل داره کشور اداره میشه و اونوقت یا خرابیها به اسم اسلام و انقلاب میفته در حالیکه نظر اسلام اجرا نشده یا تیشه میزنه به ریشه اعتقادات مثل اموزش و پرورش و دانشگاه ها که بی دین تحویل میدن. پس 3 ساماندهی موسسات و دروس خارج و مراکز اموزشی که نیاز واقعی را تولید کنن نه دلبخواه و اینکه یک موضوع ده جا بحث بشه و موضوعات عدیده و ضروری هیچ... نباید طلبه سردرگم باشه در انتخاب درس خارج یا موضوع پایان نامه (چه معنی داره طلبه دنبال موضوع باشه. بلکه باید موضوعاتی که مورد نیاز هست مشخص باشه و همانها کار بشه تا ان پایان نامه بعد اینهمه وقت گذاری به یک دردی بخوره و الا اینهمه مقاله در جشنواره علامه حلی و پایان نامه ها الان کجان و کدومشون باعث جلوتر رفتن علم شد؟ اگر بود بگویید که بدانیم... البته وقتی به ما نرسیده معلومه... چون هیچ تغییری در هیچ جا نکرده و هیچ مطلبی از دروس اضافه یا کم نشده... پس فایده ان تحقیق چه بود؟) این بحث در مورد دروس علما هم هست و باید با عرض احترام باید در موضوعاتی که مورد نیاز کشور هست بحث کنن و تولید علم جدید کنن نه اینکه تحقیقات پیشین خود را بحث کنن. 4 رفع موانع ادامه دارد
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 0
  بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم درد و درمان را هم رهبر و هم شهیدمطهری بیان کردند در هر زمینه ای راهکار هم دارند فقط کافیست اجرا شود و من الله توفیق
 • محمدجواد IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  4 رفع موانع مثل هدایت تحصیلی،چون سردرگمی مشکل بسیاری از طلابه،استعدادیابی، ایجاد انگیزه،حل مشکلات معیشتی، مشکلات معیشتی که در شرایط فعلی بسیار طلاب در مضیقه هستن. ساماندهی موسسات و دروس خارج(اگر نمیتوانید پس خیلی از کار های دیگر را هم نمیتوانید چون یک سیستم اموزشی اگر قسمتی از ان کار نکند باقی هم بیفایده و مختل میشود.) 5 ایجاد بستر مناسب شغلی و فعالیتی و علمی و ایجاد سامانه های واحد وتقویت اموزش مجازی و کاربردی . یک پیشنهاد برای سالهای اول درس خارج : که بجای شکل فعلی به طور کامل با شیوه و متد استنباط حکم که اول رجال بعد درایه و فهم کلام بعد فحص و یاس از دیگر روایات و قیود و مخصص ها بعد نظرات علما و رد واثبات و نهایتاحکم بیان شود. ایجاد سامانه و تعهد از طلاب که واقعا فعال باشن و معلوم باشه در کجا، یا تبلیغی یا پژوهشی یا... نه اینکه بسیاری از مساجد و مراکز و شهر ها و روستاهایی حتی یک روحانی نداشته باشد. (البته با رفع نیازها و وجود مشوق ها و بستر ادامه تحصیل و استفاده علمی مهیا باشد) 6 نظارت بر اجرا و وجود ضمانت های اجرایی و پالایش حوزه از روحانی نماها و ضد انقلاب و بی اخلاقها که شئون طلبگی را رعایت نمیکنن مورد برخورد قرار بگیرند، حذف برخی سختیها و بروکراسیها و قوانین دستو پا گیر. نکته:چه ضرورتی دارد که حتما دروس لازم برای طلاب تا پایه 10 تمام شود در حالیکه میشود بعد از درس خارج هم بعضی مطالب مورد نیاز یا مهارتی ادامه داشته باشد در کنار درس خارج البته با ملاحظه زمینه تخصصی و شرایط وقتی و... البته ما از تغییرات اساسی با وجود شرایط فعلی و تفکرات حاکم خیلی امیدوار نیستیم چون بسیاری از مطالب چیز جدیدی نیست که گفته نشده باشد، ما از خودمان نگفتیم از قدیم بوده اما اراده و همت کافی برای تغییر و اجرا نبوده، به هر حال گفتیم که دقدقه ی خود را بیان کرده باشیم. انشالله موفق باشید. لطفا هر کدام از نظرات طلاب را قبول دارید بیان کنید و زمانبندی اجرا بگویید و اگر ندارید دلایل را بیان کنید تا متنبه شویم. وگرنه با عرض پوزش فرقی با دولت ها ندارید که وعده میدهند و هیچ نظارت و ضمانت اجرایی ندارن و پاسخگو نیستن، بعد میروند و فقط وقت ملت را هدر میدهند، یا بعدی می اید و ادامه نمیدهد راه قبلی را و کار ابتر میماند بدون هیچ توبیخی.... علت هم نبود یک برنامه بلند مدت و الزامی است که
 • محمدجواد IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  یماند بدون هیچ توبیخی.... علت هم نبود یک برنامه بلند مدت و الزامی است که اگر خلاف ان عمل شد مجازات و عزل در پی داشته باشد. بهانه های اجرایی هم قابل قبول نیست چون کسی که کار را شروع میکنه باید موانع را پیشبینی کند و اگر تصویب شد دیگر عذر موجه نیست، وباید گزارش پیشرفت بدهید و طلاب امکان رصد و مطالبه داشته باشن. و اگر نمیتوانید( از نظر اجرایی) بهتر است وعده ندهید و کار را به دیگری بسپارید.
 • سید علی سید جعفری IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 1
  بسم الله الرحمن الرحیم اولا تقدیر و تشکر بابت نظرسنجی و عمل به اصل«وشاورهم فی الامر» ثانیا عمده انتقادات و پیشنهادات حقیر برمی گردد به نظام آموزشی حوزه علمیه که به صورت مختصر خدمتتان ارائه می گردد 1.چرا باید حق اعتراض نمرات فقط برای نمرات 8 تا 14 باشد؟؟با چاین منطقی؟؟آیا این امکان وجود ندارد که اساتید بزرگوار در شمارش نمرات بالای 14 اشتباه کنند؟؟!! آیا این امکان وجود ندارد که استاد بزرگواری در نمرات بالای 14، پاسخی از سوالی را از روی یهو و خطا ندیده باشد؟؟؟!! 2.چرا امکان تحصیل هم زمان برای طلاب برتر در حوزه و دانشگاه وجود ندارد؟؟؟چرا باید حتما بعد از سطح 2 این اقدام صورت گیرد؟؟؟ 3.چرا امکان زودتر تمام کردن سطح برای طلبه مستعد و مجتهد وجود ندارد و حتما همگی باید 1500 واحد در سال را بگذرانیم؟؟؟ 4.چرا امکانات و تشویق ها برای طلبه های جوان تراز اول و شاگرد اول فقط در شهر قم وجود دارد؟؟؟چرا باید فقط معدل های بالا در شهر قم تشویق شوند و چرا باید طلبه های معدل الف که فقط متاهل هستند تشویق شوند و شهریه بگیرند؟؟؟کجای این کار عدالت هست؟؟؟آیا این راه تشویق طلاب برای ازدواج است؟؟؟ 4.چرا هنوز به عمق فاجعه جمله شهید مطهری و مقام معظم رهبری پی نبرده ایم که شهید مطهری در خاطرات خود دارند «زمانی که به تهران آمدم فهمیدم آنچه که مردم از منهمه می خواهند حوزه بمن یاد نداده است» و جمله حضرت آقا«مغنی کتاب اجتهاد در نحو است ما که نمی خواهیم مجتهد در نحو شویم»؟؟؟؟؟!!!!! 5.و هزاران مشکل دیگر که قصه دراز دارد.... و من الله التوفیق
 • میلادطالبی IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  بادرود وسلام محضر شما بنده یه سوالی از حضرت عالی دارم مسائل معیشتی طلبه ها رو کی باید درست کنه درضمن دوستان غیر حضوری. که عالم دهر نیستند اینقدر امتحاناتشون رو سخت میگیرن
 • جابرقائمی IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام عزیزان اگر من به جای اقای اعرافی بودم چند مسئله را به طور جد دنبال میکردم1معیشت طلاب با سازماندهی کردن موقوفات 2مسکن طلاب واجاره بها 3رسانه ای کردن زندگی طلاب و کارهای خوب طلاب برای رفع سوء تفاهم جامعه 4حمایت از طلابی که به طور جدی تبیلغ میکنندودر روستا هستند
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم «پویش اگر من بجای مدیر حوزه های علمیه بودم» با سلام و عرض احترام خدمت آیت الله اعرافی بنده پیشنهاداتی در زمینه های مختلف خدمت شما دارم: اخلاق: نسبت به اهمیت آن برای این موضوع بیشتر وقت گذاشته و اهمیت داده شود و با توجه به الگوهای معرفی شده از طرف علما خصوصا مقام معظم رهبری مثل الگوی سیر خاص الخاص علامه طباطبایی ره و شاگردان این سیر خصوصا مرحوم آیت الله سعادت پرور و با برنامه ای منسجم حمایت و تقدیر و استفاده بیشتر شود چراکه تعداد طلاب زیاد شده ولی برای همه برنامه تهذیبی مناسبی وجود ندارد. آموزش: لطفا برنامه ای به روز و نظام مند تدوین شود تا مطابق منویات و مطالبات مقام معظم رهبری صورت گیرد. معیشت: در این باب ظاهرا اسراف هایی مداوم در حوزه صورت میگیرد که به پیرمردان بی حوصله و بی فایده که در درس خارج ها شرکت می کنند در حالی که می خوابند و الکی وقت صرف می کنند شهریه را مرتب می گیرند ولی مبلغین و بعضی کارمندان زحمت کش و باسواد از شهریه محروم می شوند. به مسکن و ازدواج طلاب جوان بیشتر اهمیت داده شود. نخبگان: برنامه های جامع(علمی، پژوهشی و بصیرتی) طراحی شود. بصیرتی: به این جنبه بیشتر اهمیت داده شود خصوصا در تعلیم مبانی انقلاب و حکومت اسلامی به طلاب جدید الورود خاتمه: پیشنهادات زیاد است لکن توجه و اهمیت و عمل کردن به آن مهمتر و لازم تر هست بنده در آخر می خواهم بگویم که اگر من بجای شما بودم تنها همین مسئولیت را بر عهده می گرفتم و شبانه روز برای حل مشکلات و پیشرفت آن تلاش می کردم بجای اینکه ده ها مسئولیت خطیر و بزرگی رو بر عهده بگیرم تا بار خودم رو برای قیامت سنگین تر نکنم. والسلام علیکم و رحمة الله
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  برای مرکز مدیریت مسئولینی انتخاب می کردم که به جای حل مکلات درون سازمانی به فک کل حوزه های علمیه و حل مشکلات کلان باشند و اینکه حوزه هارو مثل اول انقلاب همراه و همصدای مردم در مسائل روز قرار میدادم طلاب رو تشویق می کردم اظهار نظر های درست کنند برای مسائل روز تا چراغ راهنما برای درست رفتن راه برای مردم باشند از اینکه درگیر تایید و تشویق بی فایده مسائل درون سازمانی و درون حوزه ها باشم کناره می گرفتم و بیشتر در سطح کلان به مسائل نگاه می کردم حوزه های علمیه رو پشتیبان ولایت فقیه قرار میدادم و این همه طلاب پر شور و پر انگیزه که اماده جان فدا کردن برای ولایت فقیه هستن رو فعال در این زمینه می کردم به نحوی که حضور و دفاع ایشان از ولایت فقیه و نشان دادن راه درست توسط طلاب به مردم و اظهار نظر درباره مسائل روز توسط ایشان مثل وضع حجاب خانم ها یا دوچرخه سواری خانم ها در شهر و بیان احکام و علت احکام توسط طلاب به خصوص نخبگان در جامعه حس بشه همین طور برای تبلیغ کلان در سطح شهر توسط طلاب بودجه زیادی قرار میدادم
 • باصری IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اگر جای آقای اعرافی بودم همه اشتغالات غیر حوزه اعم از امامت و تدریس و شورای نگهبان و عضویت در جاهای مختلف را رها می‌کردم و در حوزه متمرکز می‌شدم. با ابوالمشاغلی نمی‌توان کاری کرد
  • حميد IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
   0 0
   سلام باصري جان گل گفتي
 • رئیسی IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  سلام. اگر من جای مدیر بودم تسهیلات کمک درمانی مثل وام بلند مدت برای درمان زوجهای نابارور در نظر میگرفتم .مخصوصا باتوجه به مشکلات جمعیت کشور
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اگر من به جای مدیریت محترم حوزه علمیه قم بودم، تمام مناصب به غیر از مدیریت حوزه رو واگذار می کردن تا شاید بتونم کاری بکنم و گرنه همین آش و همین کاسه است .....
 • سیدفاضل سجادی IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم ضمن عرض قبولی طاعات و عبادات شما بنده در حوزه علمیه سفیران هدایت ولیعصر عج اهواز سطح۲ و سطح۳ را خوانده ام و تعهد تبلیغ را انجام داده ام جهت علاقه به امر تربیت قصد تحصیل در سطح۳ مشاوره اسلامی اهواز را دارم اما طبق قوانین پذیرشی ، فارغ‌التحصیل سفیران هدایت پس از انتقال رسمی به بلند مدت میتوانند در مراکز تخصصی ثبت نام نمایند در صورتی که در دانشگاه اگر دانشگاه آزاد یا پیام نور تحصیل کرده باشیم ، مدرکمان برای ادامه تحصیل در دانشگاه دولتی پذیرفتنی است اما در حوزه مدرکمان برای ادامه تحصیل معتبر نیست بنده به عنوان فرزندی از فرزندان این حوزه از شما درخواست دارم شرایط یکسان تحصیلی برای همه فرزندان ایجاد نمایید تا همگان بتوانند با شرایط یکسان بدون مانع رشد کنند باشد که امید های آینده نور چشمانمان و رهبر عزیز مان باشیم و من الله التوفیق فرزند کوچک شما سیدفاضل سجادی
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم ابتدا حوزه ها را از نظر مالی مستقل میکردم. دوم بوسیله کارشناسان مجرب نظرات شهید مطهری را بررسی و اجرایی میکردم و مرجعیت تخصصی را بر خودم واجب میکردم
 • بهنام IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  باسلام از افراد کارشناس و خبره در اداره حوزه استفاده شود برای مثال جواب دهید در مرکز مدیریت ستاد ، آیا یک نفر دکترای مدیریت ، دکترای اقتصاد ، دکتری حسابداری ، دکترای علوم تربیتی ، دکترای مدیریت فرهنگی ، دکترای برنامه ریزی و نظارت ، دکترای فن آوری ، دکترای برنامه ریزی آموزشی و ... دارید ؟
 • ناشناس IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من جای مدیر حوزه های عملیه بودم اولا اجازه نمیدادم طلاب گدای نان شب باشند ثانیا اینقدر شرافت داشتم که این نظر را تائید کنم تا به نمایش مخاطبین در بیاید در خانه اگر کس است یک حرف بس است
 • سمیه IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم تشکر میکنم از طرح زیباتون امیدوارم تاثیرگذار و عملی باشد اگر من مدیر حوزه های علمیه بودم به حوزه های علمیه خواهران جور دیگری نگاه میکردم ، چون خواهران هم باید طلبه باشن هم مادر هم همسر و کارهای خانه و .... و در کنار این همه مسعولیت دوست دارن طلبه هم باشن و متاسفانه حجم بالای واحد های درسی و هر روز هفته صبح تا ظهر رو بودن در حوزه عملا دیگه انرژی واسه وظیفه ی اصلیشون باقی نمی‌ذاره متاسفانه با مدرک گرایی شدن حوزه ها معنویت و ... از حوزه رفته است چه میشد به جای این همه واحد و نمره ساعت های زیاد در سر کلاس بودن بیشتر به کیفیت رسیدگی میشد و برای خواهران جوری برنامه ریخته می‌شد که زمان کمتری رو در بیرون از منزل باشند و فقط برای درسهای ریشه ای و ضروری به کلاس میومدن و ملزم هم نبودن حتما باید فلان واحد پاس شود الان از بس دنبال پاس کردن واحد ها هستیم اصلا عمیق درسها خوانده نمیشه و خروجی میشود چیزی که می‌بینید حاج اق اعرفی بزرگوار به نظرتان علت این همه انصراف از حوزه علمیه خواهران ام هم در پایه های سوم به بعد چی می‌تونه باشه ؟ طلبه ای که مجرد وارد حوزه میشه یا باید تا پایان سطح دو ازدواج نکند یا بچه نیاورد چون واقعا اجتماع اینها با هم سخت هستش نتیجتا ی جایی کم میارن و از حوزه خارج میشن !!! با تشکر از شما
 • سیدهادی IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و خسته نباشیدخدمت جناب اعرافی بنده اگر مدیر بودم اولین روز کاری بعد از سابقه چند سال مدیریتم رو صرف نظر سنجی از طلاب ایران میکردم ببینم آیا واقعا تغییری در رویکرد حوزه دیدن یانه درثانی چقدر از من راضی هستن یا ناراضی ضمنا فکری به حال معیشت طلاب میکردم تو جامعه که فک میکنم طلبه ها هرکدوم سرمایه دارن در واقعیت هم که هیچی ندارن واقعا اجاره منزل در تهران و قم یکیست؟! که شهریه مراجع به قم داده میشه ولی تهران..... خلاصه آقای اعرافی وضع اقتصادی و مسکن طلبه ها خرابه .
 • مهدی رجبی IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من جای مدیر بودم تلفنم رو بر میداشتم و ناشناس به شماره های مرکز مدیریت زنگ میزدم مثلا میگفتم: «یک سرباز طلبه که تازه متاهل شده و امتحانات غیره حضوری مجازی داشته و در یکی از امتحاناش سایت خراب شده باید چه کار کنه؟» البته جهت راحتی شما من این کارو کردم گفتن «بله سایت ایراد داشته اما دیگه همینه شما ترم بعد امتحان بده!!!»
 • میثم IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام. از ساعات درسی کم میکردم و به ساعات ورزشی و کارگاه عملی اضافه میکردم سوما روی دروس تخصصی کار میکردم چهارما بیشتر روی اخلاق و عمل طلبه ها کار میکردم تا دروس تئوری پنجما حضور و غیاب کلاسها رو برمیداشتم و اختیاری میکردم ششما به هر کس ک دوست داشت واحد غیر حضوری میدادم هفتما امکان تبلیغ و نماز و کار رو فراهم میکردم.
 • بهنام باقری اقدم گلعنبر IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با عرض سلام ۱_ به وضعیت اخلاق اساتید حوزه علمیه اهمیت داده شود 2_ زیاد بودن کتاب ها و محدوده‌ی کتابها باعث شده که فهم مطلب کم تر شود به عنوان مثال در نظام جدید ۱۰ تا درس اخلاق خوانده میشود به جای آن میتوان یک دور معراج السعادات خواند
 • سید IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام و احترام، با عنایت به کمبود نیروی انسانی و منابع مالی حوزه و در نتیجه عدم رسیدگی کامل به طلاب از لحاظ فکری و مشاوره و درسی، لذا از پذیرش تعداد بالای داوطلبان ممانعت میکردم و به شدت در عوض پرداخت به کمیت، به کیفیت طلاب میپرداختم
 • وحید IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام از پایان نامه های طلاب بهترین استفاده رو میکردم و بانک پایان نامه ها و کتب رو قرار میدادم براش. بانکی دسته بندی شده که موارد نیاز به پژوهش رو هم توی هر دسته مشخص کرده. نه اینکه فقط دنبتل موضوع تحقیق دادن باشن بلکه یعنی تو فلان عرصه ها واقعا مشکل داریم و نیاز به تحقیقه. این عرصه ها رو از موسسات و مراکزی درگیر کار هستن استخراج میکردم. مثلا میگفتم ما نیاز به پژوهش های آمار روانشناختی توی شهرهای مختلف هستیم تو موضوع فلان. کسانی که این بانک رو مدیریت می کردن هم افراد متخصصی بودن که با زیر و بم پژوهش آشنا باشن. تو عرصه ی تربیتی معاونت های تهذیب هر مدسه رو همراه میکردم با مشاوران تربیتی یعنی کسانی توی هر مدرسه باشن که روانشناس باشن و با همه ی طلاب اون مدرسه آشنا باشن. از ابتدای ورودشون به حوزه نمرات و مشکلات هر طلبه رو مد نظر بگیرن. شخصیت هر طلبه رو پرورش بدن. نقاط ضعفش رو برطرف کنن و مهارت هاش رو ارتقا بدن. مهارت های عمومی هر طلبه رو تو سالهای مقدماتی به طلاب یاد بدن. مهارت ها زندگی، ارتباط با خانواده و همسر و ما بقی مهارت ها. الان طلاب کارهای عجیبی میکنن که از شان طلبه به دوره. وضعیت اخلاقی توی حوزه ها اصلا جالب نیست. تو عرصه ی تبلیغی اولا برخی مهارت های تبلیغی و دانستنی های عمومی تبلیغی رو به طلاب تو دوره ی مقدماتی آموزش بدن اما اون که میخواد کار فرهنگی کنه بیشتر به مطالعات مشاوره ای بپردازه. طلاب خیال می کنن کار فرهنگی علمیت نمیخواد. درصورتی که کار فرهنگی مدام ربط به مشاوره پیدا میکنه. حوزه باید نظامی تبلیغی فراهم کنه نه اینکه طلبه ها هر کی خودش جزیره ای کار میکنه. البته نه یعنی کار طلاب رو مختل کنیم و مجبور کنیم که مجموعه هاشون رو منحل کنن. بلکه یعنی نظارت کلی و سیاست گذاری های تبلیغی و کمک به اجرای اونا توسط مجموعه های پایین دستی. همچنین حوزه باید ورود به رسانه کنه. انیمیشن سازی، تهیه ی فیلم و مستند و موشن گرافیک و... نه اینکه طلبه بره رشته ی گرافیک بخونه. بلکه یعنی حوزه افرادی رو به خدمت بگیره. و از سیاست گذاری حوزه تبعیت کنن و طلبه ها هم تو حیطه ای که مربوط بهشون هست با تخصص ورود کنن. مثلا ما به طلابی نیاز داریم که فیلمنامه بنویسن. بررسی روانشناختی کنن و... تبلیغ توی حوزه ها خیلی سطحی نگاه میشه. حاج آقای پناهیان خیلی میتونن تو تهیه ی نظام تبلیغی کمک کنن
 • ارجمند IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم. با احترام به جایگاه ایشون اگر من جای مدیر حوزه های علمیه بودم به طور جدی پیگیر از بین بردن فساد در میان روحانی نماهای مفسد به شدید ترین حالت مجازات همراه خلع لباس مقدس اهل بیت علیهم السلام برخورد میکردم.. تا چهره ی دین و روحانیت با یک عده مفسد زیر سوال نره... و واقعا سوال من اینه که چرا امثال .... که علنا ضد ولایت و نظام عمل می‌کنند باید هنوز پشت لباس دین ظاهرسازی کنند.. چرا دادگاه ... با این قضیه برخورد نمی‌کند. و حوزه های علمیه در برابر آنها سکوت کرده.. من نمیتونم در این جایگاه باشم ولی به طور جدی از آیت الله اعرافی تقاضا دارم این قضیه رو پیگیری کنن و دین رو از شر روحانی نما ی فاسد نجات بدن. با تشکر
 • سید محمد IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  دروسی مثل رسائل و مکاسب و کفایه را از حالت اجباری خارج می کردم و وظیفه مراکز تخصصی فقهی می دانستم که این دروس را تدریس کنند به جای آنها دروس مراکز تخصصی را که عموما بعد از ظهر ها و در خستگی طلبه برگزار می شوند، صبح ها برگزار می کردم تا هر کس بسته به علاقه اش رشته تخصصی خودش را در بهترین ساعات یادگیری روز بخواند و بعد از مقدمات ۶ ساله حوزه وقتی پایه ده را گرفت یک تخصص داشته باشد،
  • رضا IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 0
   این دغدغه‌ی خیل کثیری از طلاب و اساتید هست. چه کنیم؟! برخی به دروس رسائل و مکاسب علاقه ندارند ولی می‌توانند مثلا در رشته روانشناسی و یا... تا حد دکتری هم بخوانند. خواهشمندم فکری کنید.
 • احمد IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام عرض میکنم خدمت آیت الله اعرافی، اگر اجازه بفرمایید بنده در مورد شورای نگهبان صحبتی داشته باشم که مهمتر است ، یک عیب بزرگی که در قوانین وجود دارد این است که برای ریاست جمهوری حتما باید سوابق اجرایی داشته باشد ، مثلا یکی مثل دکتر زاکانی رد صلاحیت میشه چون سابقه اجرایی ندارد ، خب حالا روحانی و دیگرانی که سابقه اجرایی داشتن و رییس جمهور شدن چه گلی به سر ما زدن ، به نظر بنده آنچه مهم است تفکرانقلابی است ، لطفا در تایید و رد صلاحیت ها خیلی دقت کنید، شورای نگهبان در این مشکلات اقتصادی شریک است چون روحانی را تایید کرد.
 • مجتبی IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم اگر لطف کنید بفرمایید علت عدم درج پیام حقیر چه بوده بسیار ممنون میشوم
 • حسینی IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  به طلاب زبان دان بهای بیشتری می دادم امروزه دنیا تشنه معارف ناب شیعی است ولی متاسفانه فضای بین الملل در دست مبلغین وهابی افتاده
 • یا علی IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام اگر من جای مدیر حوزه های علمیه بودم 1. تقلیل دروس حوزه مثل دانشگاه به 4 سال با مدرک لیسانس آخه 9 سال درس بجز خستگی هیچ چیز دیگر ندارد. تازه بعد ده سال یا چندتا بچه شغلت هم عوض میشه مخارج زیاد می‌شود باید بروی کارگری. 2. من الان سرباز آموزش و پرورش هستم بعد ده سال مدرک لیسانس گرفتم اینم نه خود لیسانس معادل که همه مارا مسخره می‌کنند از مجلس بخشنامه برا جذب سرباز معلم میاد اما برا سرباز طلبه هیچ . بنظرم شما اصلا طلبه ها را رها کردید . حق و حقوق طلبه پس کجا رفت چه کسی باید از آن دفاع کند. یا علی
 • محمد IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت حضرت آیت الله اعرافی و بقیه دست اندرکاران و تشکر بابت این نظرسنجی. اولا اینکه توقع اولیه و کمترینی که میتوان داشت اینست که در بحث مدیریت های استانی و سپس مدیریت های مدارس نیروهای انقلابی و جهادی بکار گرفته شود، نیروهایی که عملکردشان گویای انقلابی بودن است نه شعار دادن هایشان. ثانیاً اینکه حتماً حتماً هرچه سریعتر حوزه های علمیه ای که واقعا یقین بر این داریم که جز با هدر دادن اموال عمومی و وجوهات کار دیگری نمیتوانند بکنند را تعطیل کرده و حتماً هم تعداد خود مدارس و هم تعداد طلبه ها کم شود ، غربال شود تا ان شاء الله شاهد افزایش کیفی طلاب و مدارس باشیم. که در این صورت هم وجوهات آزاد شده و میتوان در خدمت نیروهای فعال قرار داد و هم مدیون امام زمان عج نمیشویم و هم اینکه طلاب جهادی امکانات حداقلی لازم را دارا خواهند بود. ثالثاً در بعضی از شهرها و در بعضی از مدارس که از لحاظ ساختمانی بسیار وسیع بوده ولی تعداد طلاب و کادر آن با ظرفیت شاید یک چهارم آن مدرسه حضور دارند و باید این حوزه های کم جمعیتی که دارای ظرفیت زیادی اند را باهم تلفیق کرد تا هم اساتید و هم کادر مدرسه به اندازه کافی در مدرسه حضور داشته باشند و هم اینکه دوباره از بحث اسراف باز هم جلوگیری میشود. رابعاً بحث کتابهاییست که در حال تدریس در حوزه ها هستند. مثلا کتابهای اخلاق و عقاید نظام جدید حوزه ها که واقعا از نظر بنده بهتر بود همان کتابهای اخلاقی و اعتقادی تراث قدیم را تدریس میکردند که بیشتر هم جنبه عملی داشتند تا تئوری و یک عده الفاظ بدرد نخوری که فقط در فضای ذهن میایند و سپس فراموش میشوند و میروند. با تشکر
 • احسان آرمک IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم طلاب کتب شهید مطهری را خوب بخوانند و تقریر بنویسن و مباحثه کنند،ویادگیری زبان های سه گانه فارسی و عربی و انگلیسی مکالمه به طور متداول در حوزه ها مرسوم شودو یادگیری کامل شود،برای جهانی شدن حوزه.
 • حسین IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام اگر من به جای مدیر حوزه علمیه بودم.... هر طلبه ای که وارد حوزه می‌شود رو در حوزه ای که تخصص دارد استعداد یابی میکردم مثلا یکی اخلاق دیگری ادبیات و یا حتی فیلم و انیمیشن.... چون جهان امروز در خیلی از بخش های خود نیاز به کار حوزه دارد... تا دین اسلام بتوانند به خوبی نشان داده شود... همه حوزه نباید در ادبیات و احکام. و اجتهاد......خلاصه شود... طلبه هایی هستند که در حوزه انیمشین سازی بسیار علاقه مند و مستعد هستند.... از این سرمایه می‌توان در زمینه انیمشین برای اسلام کار کرد.... چون خیلی از طلبه ها تقریبا چون استعداد یابی نشده اند تا آخر عمر فقط به یک نماز جماعت اکتفا می‌کنند... با تشکر.....
 • طلبه IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام و عرض خدا قوت خدمت مدیریت محترم برا خروجی طلاب اندیشه بکنید مثلا ورود به آموزش و پرورش ، که بهترین جا برا تربیت نیروی های انقلابی برا نظام می باشد .
 • طلبه‌ی نیازمند حمایت IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  عرض سلام و ادب. اگر من جای مدیر حوزه بودم، یک مرکزی رو آماده می‌کردم و اعلام می‌کردم که بدون هیچ پیش شرطی (پایه تحصیلی و...) هر طلبه‌ای که فکر می‌کنه ایده‌ای داره و میتونه برای حوزه مفید باشه و فقط نیاز به حمایت (مادی و معنوی) داره، بیاد و برنامه‌ی خودش رو بگه، اگر مورد قبول واقع شد، در همه‌ی عرصه‌ها ازش حمایت جدی بشه. با تشکر.
 • طلبه‌ی نیازمند حمایت IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  عرض سلام و ادب. اگر من جای مدیر حوزه بودم، یک مرکزی رو آماده می‌کردم و اعلام می‌کردم که بدون هیچ شرطی (پایه تحصیلی و...) هر طلبه‌ای که فکر می‌کنه ایده‌ای داره و میتونه برای حوزه مفید باشه و فقط نیاز به حمایت (مادی و معنوی) داره، بیاد و برنامه‌ی خودش رو بگه، اگر مورد قبول واقع شد، در همه‌ی عرصه‌ها ازش حمایت جدی بشه. با تشکر.
 • علی IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  به نام خدا اگر من به جای مدیر حوزه علمیه بودم: 1. از اول ثبت نام حوزه مشخص می کردم که چه کسی می خواهد درس بخواند تا مجتهدی شود، مبلغی شود و هر کاری که در شأن لباس طلبگی است و نیز چه کسی می خواهد از طریق حوزه مدرکی بگیرد و فردا سر کاری برود، بنابراین از همان آغاز به گروه اول شهریه می دادم و به گروه دوم تنها حق خواندن درس حوزه می دادم، به گروه اول حق تلبس می دادم و به گروه دوم نه. 2. تمام امتحانات کتبی حوزه رو حذف می کردم، و به جای آن امتحانات شفاهی می گذاشتم. 3. طلبه ها را مجبور می کردم که برای هر ماه یک پژوهش بنویسند، چند صفحه ای. 4. سه ماه رمضان، محرم و صفر را تعطیل اعلام می کردم که خود به خود هم تعطیلند و به جای برنامه ریزی بر اساس سال شمسی بر اساس سال قمری برنامه ریزی می کردم. 5. هر دو ماه یک بار از طلاب درس خارج امتحان شفاهی می گرفتم و نیز در هر فصل یک پژوهش 40 یا 50 صفحه ای می خواستم، تا بعد از 5 سال مشخص شود چه کسی توان اجتهاد دارد و چه کسی ندارد. 6. حوزه علمیه باید در ساخت فیلم/انیمیشن/بازهای کامپیوتری باید حرف برای گفتن داشته باشد، وگرنه تبلیغ دین از طریق فیلم و انیمیشن و بازیهای کامپیوتری، دست کسانی می افتد که هیچ از دین سر در نمی آورند و به جای حقایق، خرافات تحویل مردم می دهند. 7. باید برای هر 5 نفر ایرانی یک طلبه و روحانی داشته باشیم که پاسخگوی سوالات باشد. یعنی باید تعداد طلاب زیادتر بشود، البته طلاب مبلغ نه کسانی که درس حوزه را می خوانند و مدرکش را می گیرند و بعد با آن مدرک سر کاری می روند و حوزه را از یاد می برند و هدف حوزه را فراموش می کنند.
  • طلبه IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 0
   احسنت احسنت احسنت خدا حفظتون کند
 • محمد IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من جای مدیر حوزه بودم تشکیلاتی مجزا و جدای از چارت حوزوی ایجاد میکردم که توان و قدرت بالایی در همه امور داشته باشد و همچنین مورد اعتماد خودم باشد تا در هر نقطه از سازمان حوزه علمیه برای طلبه ای مشکلی یا بیعدالتی یا کم کاری صورت گیرد سریعا پاسخگویش باشیم و مشکلش را رفع کنیم . حداقل سرو سامان گرفتن حوزه حدود 10سالی طول میکشد .فضایی برای پذیرش ایده پردازیهای طلاب باشد
 • عبد IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام استاد حصرت آبت الله اعرافی، ۱ توجه به زمان و مکان ۲ رها نکردن طلاب بعد از عمامه گذاری ۳ کنترل افکار و عقاید طلاب و روحانیون ۴ اختلاف نظر و عقیده در بین طلاب و جناح و جناح بندی و افکار انحرافی بنظر میرسد در طلاب زیاد است. ۵ بنظر همه باید در مسیر ولایت باشن ولاغیر و........‌‌‌‌‌‌
 • عاشق حوزه IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  فقط ی مورد رو بیان کنم من اگر جای آقای اعرافی بودم از تمام سمت های خود با افتخار استفعا می دادم و از بعد ازنماز صبح تا شب در خدمت طلاب بودم و......
 • سلام IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام اگر به جای مدیر بودم دست کسانی را که با طلاب بد برخورد می‌کردند کوتاه می کردم. وحدت رویه را در حوزه ها جاری می کردم. می‌گشتم ببینم آیا طلبه‌ای هست که بتوانم به او کمک کنم. خودم را وقف طلاب می کردم. ممحض در کارم می شدم هرچند سودی نکنم. جلوی سو استفاده ها را می گرفتم. جلوی رفیق بازی و جناح بازی ‌ها را می گرفتم. جلوی غارت بیت المال را می گرفتم. طلبه‌ای که سال ها ممتاز بوده را حمایت می کردم. تجدید نظر در خدمت سربازی طلاب می کردم. قوانین هوشمندانه و ثابت را به حوزه بر می گرداندم. خواندن باب رابع را دوباره در حوزه علمیه اصفهان رواج می دادم. داغ دل ستمدیدگان از نظام حوزوی و برخی مسئولین حوزه را می‌ستاندم. حوزه را به حوزویان می‌سپردم که در متن حوزه بوده‌اند نه آنان که سال‌ها از حوزه دور بوده‌اند و در نهادهای مقدس دیگریدچون سپاه مشغول بوده اند. ارتباطات با مسئولین حوزه را تسهیل می کردم. و..‌
 • علی IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  بنده اگر مدیر حوزه بودم: ۱. سیستم‌های مفید آموزشی آکادمی‌های خارج از کشور را داخل در حوزه می‌کردم. ۲. دروس حوزه را مبتنی بر فقه سیاسی بازنویسی می کردم. ۳. برنامه درسی حوزه را به گونه‌ای تنظیم می‌کردم که گام اول آن پرورش اسلام شناس و گام دوم آن تربیت مجتهد باشد نه همچون اکنون که تا پایه ۱۰، ۵ کتاب شهید مطهری و مانند آن در نظام حوزه نیست. ۴. هر آنچه طلبه را به سمت حفظ مداری پیش می‌برد از حوزه حذف می‌کردم. ۵. دغدغه بسیاری از طلاب مالی است، نظام آموزش حوزه را در سطح دو مبتنی بر تخصص گرایی کرده و مراکزی را برای جذب و ساماندهی متخصصین راه اندازی می کردم و مسیر اجتهاد را به دو صورت متمرکز و غیر متمرکز تبدیل می کردم، پس طلبی که در جهت تخصص هستند و در آن جهت فعالیت و کسب درآمد میکنند مشکل درآمد ندارند ولی در مسیر اجتهاد قرار ندارند مگر به صورت غیر متمرکز که قاعدتا مجتهد تراز نخواهند شد اما مسیر اجتهاد متمرکز تنها برای نخبگان حوزه خواهد بود و چنین افرادی که به نسبت گروه قبل زیاد نخواهند بود را حمایت می‌کردم
 • محسن IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  من اگر جای مدیر حوزه بودم حوزه را به دانشگاه امام صادق-علیه السلام- تبدیل می کردم تا با بهترین برخوردها بالاترین پاسخ ها را برای مردم و به ویژه متفکران و نخبگان جامعه داشته باشد . متاسفانه برخی کوته فکران در سال های اخیر برخی حوزه ها را به پادگان سیاسی تقلیل داده اند و بسیاری از اساتید و طلاب را به بهانه هایی مثل "مثل ما نبودن" ،"هماهنگ نبودن" و ... حذف کردند ؛مثل ... که در یک اقدام سخیفانه ،اساتید علمی خود را با بهانه های واهی حذف نمود . در مکتب علمی امام صادق(ع) خوش فکرها جذب می شدند و به شبهه ها پاسخ علمی داده می شد ،اما امروز برخی مسئولان حوزه جلوی هر نوع فکر کردن را گرفته اند و انتظار دارند در عالم فکر و سیاست ،مقلِد پروری کنند ؛و این سم مهلکی برای آینده حوزه و موقعیت آن در جامعه خواهد بود . متاسفانه با این کوته اندیشی ها دارند جایگاه حوزه را در افکار عمومی جامعه حتی نزد خود طلاب و اساتید حوزه به شدت تخریب می کنند و مصالح بزرگ حوزه را فدای منافع شخصی خود می کنند ! بگذارید حوزه یک مکان علمی باقی بماند و آن را به یک پادگان سیاسی که در آینده جایگاهی ندارد تقلیل ندهید . با سپاس محسن
 • سیدهادی حسینی IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  من اگر جای مدیریت محترم بودم اول از همه پیگیر تغییر معادل سازی مدارک حوزوی با مدارک دانشگاهی میشدم اینکه بعد از ۶ سال تحصیل کامل زبان عربی و همچنین معارف و فقه ، مدرک سطح ۱ معادل فوق دیپلم باشد ظلم فاحش به طلاب است و همچنین سطح ۲ و ۳ که اسفناکتر هم میباشد دوم اینکه یا بحث پایان نامه برای سطح ۳ را کنسل میکردم و یا پروسه زمانی آنرا تقلیل میدادم چرا پروسه تعیین موضوع پایان نامه سطح ۳ اینقدر طولانی است که اکثر طلاب پشیمان میشوند بهترین گزینه حذف پایان نامه سطح ۳ میباشد که خود آقایان هم میدانند که هیچ تاثیری نداشته جز محروم کردن طلاب از دریافت مدرک سطح ۳ با معادل کارشناسی ارشد در حالی که اگر یک طلبه سطح ۲ را بگیرد و برای ارشد به دانشگاه مراجعه کند هم زودتر به نتیجه میرسد و هم مدرکی دریافت میکند که ... بماند باتشکر
 • سید IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام 1- چرا باید برای نوشتن نظر تا انتهای پیام برویم این ایراد دارد می توانید برطرف کنید و
 • سید IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  برای علاقه مندان به مباحث حوزه که تحصیلات دانشگاهی دارند و مشغول کار هستند بستری مهیا کنید تا بتوانند از مباحث حوزه استفاده کنند
 • امیرحسین IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خسته نباشید خدمت حضرت آیت الله اعرافی بنده را عفو کنید چون که قصد دارم در این پیامی که خدمت شما می نویسم کاملاً واضح صحبت کرده و درد و دل هایم با شما به اشتراک بگذارم. بدون مقدمه به سراغ مطالب اصلی می روم ۱-حاج آقا اول از همه بگذارید به سراغ بعضی از حوزه های سکولاریسمی برویم چرا که این حوزه ها بدترین ضربات را به نظام وارد کرده و می کنند. متأسفانه سکولار در بعضی از حوزه های علمیه هست و قابل انکار هم نیست اما در کنار اینها حوزه های دیگری هستند که شاید در ظاهر و سیستم تئوری ضد سکولار باشند اما متأسفانه در عمل کاملاً سکولاریسم هستند و طلابی از این حوزه ها خارج می شوند که بویی از سیاست نبرده اند و جلوه ای دیگر از اسلام در ذهن دارند. ۲-بگذارید از برنامه نظام جدید حوزه شکایت کنم چرا که کاملاً به صورت واضح اخباری گری و جریانات اخباریون در بعضی از کتاب های نظام جدید دیده می شوند و دوم بگذارید از برنامه فشرده نظام جدید گله کنم که طلاب را از پا در می آورد(البته بنده چندان از برنامه نظام جدید خبر ندارم ولی در حال حاضر بنده که در شهرستان ساوه مشغول تحصیل هستم اوایل سال شش تا کلاس می رفتم و نزدیک به ۱۲ ساعت برنامه علمی داشتم که متأسفانه بدترین ضربات را از این برنامه نظام جدید حوزه دیدم البته شاید حوزه ساوه اینگونه عمل کرده و در جاهای دیگر جور دیگری است) ۳-حاج آقا متأسفانه بعضی از حوزه های علمیه غرق در اشرافیت هستند و ظاهراً بعضی ها حوزه را با کاخ اشتباه گرفته اند.البته به نظر حقیر ریشه این اشرافیت بازی ها در شخصی سازی بعضی از حوزه های علمیه است این در حالی است که بعضی از حوزه های علمیه در فقر و بی پولی به سر می برند،نمونه اش حوزه علمیه ولیعصر(عجل الله تعالی)ساوه که متأسفانه ما در اینجا دغدغه تهیه مایه دستشویی و شلنگ داریم .
 • حمید IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  بنده اگر مدیر حوزه های علمیه بودم در مورد طلاب جدید الورود به حوزه کیفیت را در اولویت قرار میدادم تا کمیت. تحول بنیادی در نحوه آموزش دروس میدادم. یعنی از بعد مقدمات به جای خواندن کتاب، کلاس ها را به شکل کارگاهی و پژوهشی برگزار میکردم. در مورد مقدمات هم مقدار ۶سال را کم میکردم. در مورد درس های خارج طوری بذنامه ریزی میکردم که طلاب بعد از تمام کردن هر بحث ملزم به اخذ مبنا و رسیدن به نظر باشند
 • Sadra AE ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام و خدا قوت به اطرافیانم نگاه می‌کردم و آدم‌های بی لیاقت که در مناصب دولتی و غیر دولتی و حوزوی مشغولند ارزیابی مجدد می‌کردم خیلی از مدارس دارای مدیریت های ضعیف و نالایق هستند.
 • محمد باقر IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام درس های حوزه بسیار طولانی و فرسایشی است ضرورتا باید کاهش یابد کتاب ها باید آموزشی و کاربردی و مناسب زمان حاضر باشد.زمان کتب قدیمی دیگر به سر آمده است. سطح یک مربوط به مقدمات و از سطح دو رشته های تخصصی آغاز شود. با تمام توان از دولت و مجلس می خواستم که در وزارت آموزش و پرورش دروس مرتبط با معارف دینی را فقط از روحانیون جذب کنند.
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  مبانی امام خمینی وامام خامنه ای رودر حوزه تدریس میگردم وحوزه انقلابی انقطای برپا میکردم
 • مصطفی IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  یکی از معضلاتی که حوزه ها ، خصوصا حوزه های شهرستانها «مانند اهواز» با آن روبرو است بحث عدم ساماندهی اساتید و ارزیابی طلاب جهت استادی می باشد متاسفانه طلاب بسیار مستعد و با سوادی بدلیل نبود سازوکاری مشخص جهت استادی پیگیری می کنند لکن به نتیجه نمی رسند حتی برای اخذ مدرک استادی نیز اقدام میکنند ولی با دلایل یا بهانه هایی همچون اشباع استان از استاد مواجه می شوند فلذا استعدادها و اساتید بالقوه ی با سوادی با این دلایل واهی تلف میشوند طلبه هایی که قطعا از بسیاری اساتید فعلی به اصطلاح پیش مطالعه ای یک سر و گردن بالاترند اما در نهایت جهت امرار معاش و فراهم کردن نفقه ی واجب مجبور به پناه بردن به کارمندی یا سپاه و نیرو انتظامی و... می شوند درحالی که براحتی می توان با برکزاری سالانه یک مصاحبه و یا آزمون عمومی جهت شناسایی طلاب با سواد و مستعد استادی با پتانسیل بالا را شناسایی کرد و بطور تضمین شده آنها را برای ارتقای سطح علمی حوزه ها وارد کارهای علمی پژوهشی کرد تا هم امرار معاششان مانع ثمره دادنشان نشود و هم حوزه از این سرمایه های انسانی عظیم بیشترین بهره را ببرد
 • شریفی IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  باسلام و خسته نباشید به مدیران زحمت کش حوزه . اگر من جای مدیر حوزه بودم اول نیروهای انقلابی و موفق و عاقل سر کار می آوردم (البته منظور این نیست که الان مدیران فعلی برخلاف صحبت هستند ) چون تقریبا خیلی از مدیران خسته هستند و در تصمیم گیری ها خوب عمل نمی کنند و از طرفی فکری برای آینده کشور داشتم که برای تمام مدیران عالی کشور نیرو تربیت می کردم ارتباط مستقیم و همیشگی طلاب کشور با مدیر و ارتباط مستقیم با مدیر محترم حوزه فکری برای آموزش صحیح حوزه بودم که کتاب ها رو طوری تدوین کنم که سریع تر و زودبازده باشند و مفید برای جامعه استعدادیابی در تمام طلاب تا یک طلبه هم بیکار نماند طلابی تربیت می کردیم که اجرش رو فقط از خدا می خواست نه از بنده خدا فکری برای تربیت و اخلاق طلاب میشدم چون عظمت انسان به بینش اوست نه به دانش او . تمام پژوهش ها ی حوزه رو به سمت حل مشکلات کشور می بردم تشکیل سامانه برای ارتباط مستقیم طلاب با مدیر حوزه شهریه ها رو براساس نیازها تقسیم می کردم نه بر اساس علمیت چون همه ی طلاب اگر فقیر هستند نباید علمیت آنها باعث افزایش شهریه شود تقسیم بر اساس نیازها باشد . تربیت اساتید اخلاقی در تمام حوزه ها و...
 • فالح عریضاوی IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با عرض سلام . 1:مشکل کتاب های حوزه رو حل و بروز می کردم . 2:مشکل مسکن طلاب رو فورا و سریع حل می کردم . 3:مشکلات شهریه رو حل می کردم . 4:پایان نامه سطح سه رو برداشته و بجاش پایانه اتمام چهار سال درس خارج رو جایگزین میکردم . 5:فکری به حال اجتهاد حوزه می کردم . 6:امتحانات شفاهی استان ها را به خودشون واگذار می کردم . 7:فکری برای درس خارج می کردم .. این معنی نداره که کسی بگه من 10سال دارم خارج میرم ... خروجی آن چیست ... 8:اجباری کردن درس های خارج برای تدریس موضوعات جدید ... مثل فقه و اقتصاد .. فقه و سیاست ... فقه و سبک زندگی اسلامی دینی ...فقه و مدیریت ... پول با تشکر . .
 • هاشم زاده IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  من اگر مدیر حوزه بودم ، بسیار انقلابی تر از چهل سال گذشته عمل میکردم نه منفعلانه ....متاسفانه بعضی وقتها حس میکنیم با یک حوزه .....سکولار طرف هستیم ! حوزه باید در همه ی موضوعات فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی جامعه ، پیش رو و خط دهنده باشد نه تماشاگر !!
 • جواد IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  قطعا فکری بحال وضعیت نامناسب واسفناک معیشب طلاب میکردم، وقطعا یکسری از نیروهای بدردنخور مراکزمدیریتی راحذف میکردم و معافیت دائم برای طلاب وروحانیون میگرفتم
 • عبدخدایی IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم رسیدگی به خانواده ی طلاب بخاطر نگاههای خاص جامعه نسبت به فرزندان طلاب از بعضی تفریحات سالم و امکانات محروم هستن شرایطی ایجاد بشه که با هزینه های کم و محیط با نشاط بتونن اوقات فراغت و تحصیلات مفیدی رو بگذرونن. یکی از دغدغه ها حضور در مدارس با رویکرد مذهبی قرآنی و مهارتی است که معمولا این مدارس بصورت غیرانتفاعی خدمات ارائه میدهند که شهریه ی مدارس حتی به ازای یک فرزند غیرقابل پرداخته چه برسه به چند فرزند در یک خانواده. با تشکر از تشکیل این پویش
 • عباسی RO ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام اگر من جای مدیریت حوزه علمیه بودم ترتیبی اتخاذ میکردم که دانش آموختگان پس از اتمام دروس ،تبلیغ را در مدارس و دانشگاهها به صورت یک تکلیف و وظیفه انجام دهند.وبدون سابقه کار به سطوح بالاتر نروند. زی طلبگی و دین مداری باید در تمام شئون کشور وارد شود‌
 • طاهر IR ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  از جوان گرایی و افزایش ارتباط چهره به چهره با مردم که بگذریم حوزه این توانایی رو داره که مثل سپاه با افزایش گروه های جهادی و مانور و تبلیغ درست از آنها در میان مردم محبوبیت بیشتری کسب کنه و از همه مهم تر امید به جامعه تزریق کنه سعی کنید در بخش اقتصادی گروه های جهادی متععدی رو به کمک مردم بفرستید و بخوبی ازش مستند نشون بدید و در جامعه منعکس کنید.
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  من اگر جای ایشان بودم به طلاب اجازه سر کار رفتن میدادم تا درآمدی برای خود وخانواده تهیه کنند!!
 • احسان IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 2
  اگر من مدیر حوزه علمیه بودم. حقوق ماهیانه طلاب رو قطع میکردم تا دانشجویان رشته های دانشگاهی حس تبعیض بهشون دست نده و همینطور هرکس واقعا عاشق طلبگی هست به این مسیر پا بزاره.
  • رضا IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 0
   این نظریه را از روی شکم سیری گفتید بعدشم مگر شما مجهد هستی
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  باسلام واحترام اگر بنده مدیریت حوزه دستم بود حوزه رو از گدایی خارج میکردم تا دانش آموختگان علوم حوزوی توانایی کسل علم و علم آموزی داشته باشند و کمتر آخوند درباری داشته باشبم متاسفانه الان عزت طلاب بسیار زیر سوال رفته معیشت، تحصیل، حضور در جامعه و فضای مجازی از دغدغه های امروزه رهبری است که اگر من مدیر بودم از سرمایه گذاران فرهنگی دعوت میکردم در تجهیز و تامین حوزه های علمیه کمک کار باشند این فکر که حوزه نباید وابسته به فلان دولت یا فلان جایگاه باشد درست است ولی با عرض تاسف باید اعلام کنم اکثر طلاب و روحانیون وابسته این جریانات شدند
 • زینب IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  حتما به وضع معیشت خواهران طلبه توجه میکردم چون واقعاباکمترین امکانات دارن درس میخونن.دوم اینکه حوزه مادیگرا شده پول کمتر بابت کتابها میگرفتم چون اکثر طلاب شغلی ندارن وباید پول کتاب و... هم بدهند.سوما رقابتها برسر نمره شده واخلاقیات کمتر مورد توجهه به این مسئله بیشترتوجه میکردم.چهارما کسانی که درطول تحصیلات نشون میدادن ک شایستگی روحانی شدن روندارن و ابروی این قشر رومیبرن دستورمیدادم ازادامه تحصیل محروم بشن تا شاید این حجم از روحانیون بظاهر مذهبی ودرباطن منافق کم بشن
 • مرتضی RO ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  من اگر جای مدیر حوزه بودم فکری بحال طلاب غیررسمی و آزاد میکردم. این طلبه های آزاد واقعا با عشق وارد حوزه شدند و هیچ چشمداشتی ندارند ولی متاسفانه در بدترین شرایط بسرمیبرند. ایکاش به داد این طلبه های غیررسمی میرسیدید چون واقعا در شرایط بسیار بد اقتصادی و معیشتی بسر میبرند.بنده هم طلبه غیررسمی هستم. ممنون از شما
 • .....17 AE ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  به نظر بنده مهم ترین مشکلات پاشایی ترین آنها در مبانی تربیت وغریب ماندن مبحث تربیت است.تربیت وتذکیه به قرآن خواندن ونهج البلاغه حفظ شدن قطعا نیست.اگر به بیانات حضرت آقا رجوع کنیم می فرمایند که در تربیت سراغ جریان خاص الخاص بریم. حال از مدیریت محترم تمنا دارم که به این جریان بها دهند والا مانع این کار از سوی ریز مدیریت ها حداقل نشوند. مشکل اساسا از تربیت است.به این جریان بها دادن هم وظیفه
 • کمالی IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من ب جای مدیر حوزها بودم ب فکر حقوق کم طلاب و نارسیدهگی ب وضع معیشتی انها بودم مخصوصا طلاب غیر ایراانی
 • علی IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  استاد محوری را در بخش آموزش تقویت می کردم به علاوه در باب معیشت طلاب، به هرجا شده رو می انداختم.
 • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  ۱.توجه به وضعیت شغلی ومعیشتی طلاب چه خواهرچه برادر۲.قراردادن شهریه برای طلاب خواهر۳.اجرای دوره های مهارت آموزی های کاربردی وعملی طبق نیازروزبرای طلاب .
 • مهدی IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  بینشی از قبیل اهدافتون و نگاهتون به دین
 • طلبه فعلی، دانشجوی سابق IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  باسمه تعالی با سلام و عرض خسته نباشید بسیار عالی است که این چنین اقدامی صورت گرفت. ان شاء الله یک سامانه برای این کار طراحی شود تا بتوان نظرات را به صورت خصوصی ارسال کرد. آن بخش از پیشنهادها و نظرات که قابلیت عمومی دارند را در اینجا ارائه میدهم. همانطور که مستحضرید مدرسه علمیه معصومیه(سلام الله علیها) افتخار دارد به عنوان یکی از مدارس انقلابی کشور مهد پرورش طلابی باشد که با هزار امید و آرزو برای تحصیل در دانشگاه علم و تربیت امام صادق(علیه السلام) از دانشگاه هجرت کرده‌اند. اما متاسفانه به گفته بسیاری از طلاب و اساتید مدرسه نتوانسته آنگونه که زیبنده و شایسته این مدرسه است نسبت به اولویتها و نیازهای نظام اسلامی طلاب را با طرح و برنامه‌ی مناسب هدایت و راهبری کند. ریشه‌ی این مسئله علاوه بر نداشتن برنامه متناسب با فارغ التحصیلان دانشگاه به ریاست مدرسه نیز باز می‌گردد. تقریبا هیچ تفاوتی بین برنامه تحصیلی یک طلبه سیکلی و یک طلبه لیسانس مشاهده نمی‌شود. تقربیا مناسبات بین حکم و موضوع که طلبه_دانشجو با اقتضائات سنی، روحی و ... است به هیچ عنوان لحاظ نشده است. نیازهای نظام که جای خود دارد. در مورد شیوه مدیریت هم ملاحظاتی وجود دارد که اینجا جای مطرح کردن آن نیست. باشد که بتوان در جلسه‌ای باحضور جنابعالی این مهم بررسی شود. اجمالا اینکه تناسب میان جایگاه، اهداف، نیازها و چالشهای مدرسه معصومیه و مدیریت محترم آن به هیچ عنوان برقرار نیست... ضمن تشکر از تلاشهای جنابعالی در جایگاه مدیریت حوزه‌های علمیه و آرزوی توفیق روزافزون شما در این جایگاه از شما درخواست می‌نمایم تا جلسه‌ای ترتیب دهید تا جهت ارائه گزارش، حضوری خدمت برسم ان شاء الله. التماس دعا
 • من IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  هر آخوندی که ماشین خارجی سوار میشه و هیچ ابایی نداره، خلع لباس میکردم... نمونه اش برخی روحانیون حوزه علمیه خرمشهر
 • میثم IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سیستم حوزه اشکال دارد اگه مردهستید اینو درست کنید منباب مثال به جای اینکه ده سال عمومی باشه شش سال هم کافیه نه اینکه کنید دوازده سال و،به‌جای اینکه این همه درس وکلای بزارید گزینشی کنید این همه عمرجون راتلف چی میکنید همه رازده کردید رفت اینهارایعنی نمیدانید،خروجی حوزه چی شدو....
 • محمدجهان IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  وضعیت معیشتی بسیاری از طلاب خیلی ضعیفه فکری بحال این موضوع بر میداشتم
 • بیرجند IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام اول توی گزینش طلبه ها دقت میکردم،
 • سیدرضارسولی IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم پیشنهاد میکنم دروس حوزوی را برای برادران(مثل حوزه خواهران) به صورت نیمهوقت هم ارائه دهین. واقعا نیازمندیم. تشکر.رسولی از یزد
 • 4178 IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  طبق فرموده مقام معظم رهبری تغییر در کتب اموزشی حوزه های علمیه 2_و همانطور که شهید مطهری فرمودند نباید جوری باشد که هر فرد عادی غیر طلبه بتواند لباس طلبگی را بپوشاند و از آن سوء استفاده کند حتما باید برای این نکته تمهیداتی اندیشیده شود 3_وضعیت معیشتی طلاب هم که قابل بیان نیست مسئله ای است که همه نسبت به آن عالمند
 • 4178 IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  نبود نظارت بر حوزه های شهرستان ها و به دلیل ثبت نام کم اشخاص برای حوزه های علمیه متاسفانه هر کسی را میپذیرند که باعث خراب شدن چهره طلاب میگردد
 • سید IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  چندتامعاونت درشورای مدیریت هست هیچ کدامشان کاربلدنیستند.فقط درمحور بند های پ،س؛ر.میچرخند.واکثریت معاومت هامسائل شخصی رابه قانون ترجیع میدهند..هرکدام ازطلاب بیچاره وگرفتاروقتی مراجعه میکند بادرب بسته مواجه میشود.دیگه همه باکلمه (حاج اقاجلسه دارند؛حاج اقاوقت ندارند؛حاج اقادارندتلفنی حرف میزنند؛حاج اقادارندقران میخوانندو...)تازه بایدبه آن دفتردارش هم ؛تمام ریزودرشت کارهایت رابگی بعداگردلش خواست ازت خوشش امد وبهت رحم کرد اجازه دخول میدهد.آشناهستیم.لذاحوزه ثقل ادب بایدباشد.نه ثقل فخرفروشی وحب ریاست .به صورت ارباب رعیتی نبایدباارباب رجوع برخوردکرد
 • سجاد IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم بنده اگر مدیر حوزه های علمیه بودم علاوه بر بحث علمی وبحث معیشتی طلاب موقوفات حوزه را احیا میکردم وطلاب را متناسب باشرایط زمان فعلی بار می آوردم تا پاسخگوی مردم جامعه باشند
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم اگرمن جای رییس حوزه علمیه بودم باباندبازی واستخدام افرادی که جزبه دریافتی خود به چیز دیگری توجهی ندارندویا به اسم موسس حوزه هرکاررابه اسم قانون رقم می زنند مقابله می کردم . الان شرایط کاری آنقدر بد وافراد متقاضی زیاد که موسسین سواستفاده کرده افراد متدین ومنتقد را به هر اسمی اخراج وافراد فرمانبردار راوارد تا راه برایشان هموارشود . .چرا درحوزه های ما مطهری وبهشتی وطالقانی و.....خروجی ندارد . شاید راه رابه خطا رفته یادرزمین دشمن بازی می کنیدمتاسفانه بجای علوم الهی اول انسانیت رابخورد خودتان بدهید که انسانیت واقعی همان علوم الهیست . بدون نفاق .
  • یک طلبه منتقد IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 0
   سلام علیکم ضمن تشکر از زحمات بسیار حضرت عالی وتلاش شما جهت بهبود بخشی به وضع حوزه های علمیه حقیر پیشنهاداتی داشتم که امیدوارم به سمع ونظر جنابعالی برسد: ازشما استدعای عاجزانه دارم به وضعیت علمی واجتماعی طلاب توجه ویژه ای داشته باشید؛ ۱_متاسفانه ماطلاب با مشکل مهمی مواجه هستیم وآن انتظارات نابجا وعدم دید صحیح تصمیگیران میباشد که فکر میکنند چون از دل کتب چندقرن پیش امثال شیخ انصاری ها بیرون آمده اند پس امروز هم با این کتب قدیمی وبرنامه قدیمی میتوان کارخانه تولید شیخ انصاری راه انداخت اما هیچگاه گویا به خروجی کلی حوزه توجه نمی کنند وفکر میکنند طلاب ما تنبل شده اند اما غافل از اینکه حدوسط دوره ما باحدوسط دوره شیخ زمین تاآسمان فرق کرده واصلا زمانه ما زمانه ای نیست که یک طلبه با انزوا طلبی وگوشه گیری به دور از تکنولوژی بتوان طلبه ای کارآمد باشد لذا میطلبد جنابتان در جهت تغییر کمی وکیفی دروس وبرنامه های آن تدبیری درست بیاندیشید. ۲_متاسفانه ماشاهدیم حوزه های علمیه سیاست خود را از توجه به کیفیت طلاب وحوزه به کمیت آن تغییر داده ودرصدد افزایش طلاب وحوزه های علمیه بوده ولی غافل از اینکه اکثر حوزه های علمیه فاقد اساتید مجرب علمی واخلاقی هستند متاسفانه طلاب مطلوبی از دل این حوزه ها بیرون نمی آیند(مثل حوزه علمیه خودما). ۳_عاجزانه خواهشمندم که حداقل برای هر حوزه ای یک استاد اخلاقی مجرب ویک استاد روانشناس ومدیر قوی وتوانمند درنظر بگیرید۴_خواهشا دربرنامه های تهذیبی ومراقبتی،به موازای طلاب برنامه های عملی برای اساتید هم درنظر بگیرید چرا که اینان الگو عملی طلاب هستند که دائما با آنان در ارتباط هستند وآنان هم معصوم نیستند، متاسفانه برای نمونه ما شاهد صفات رذیله ای مثل عجب وتکبر وحسادت و... دراساتید هستیم۵_لطفا برنامه های حوزه را براساس نیازهای فقاهتی بچینید؛همانطور که حضرت آقا اشاره کردند اجتهاد در تمامی کتب برای فقاهت لازم نیست وبنده که داشتم برسی میکردم متوجه شدم به گفته غالب فقها این حجم از کتب حوزه مثل ادبیات عرب متداول در حوزه اصلا برای فقاهت لازم نیست. تشکر از توجه شما
 • حسینی IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  به فکر معیشت طلاب بودم
 • م م پ IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  بسمه تعالی با سلام محضر مدیر حوزه های علمیه کشور حضرت آیت الله اعرافی در جهت توفیق خدمت و پیشرفت طلاب در عرصه های مهم و مختلف علمی و فرهنگی حتی در حوزه های علمیه موانعی وجود دارد که اگر میخواهید مفید باشید و گره گشایی کنید لطفا در جهت رفع و اصلاح این مسائل با همکاری مسئولین دیگر بربیایید. شرط تاهل‌ الان برای عده ای که طلابی که به سطح مناسب علمی رسیده اند، اما بخاطر قوانین‌ دست و پا گیر در بعضی عرصه ها نمی توانند وارد شوند. طلبه ای که مشغول سطح چهار است و در پی ازدواج با این شهریه کم، باید بتواند توفیق تدریس پیدا کند تا از محک قوه علمی رشد کند و هم اینکه از لحاظ مالی هم بجایی برسد... مگر حضرت موسی اول ازدواج کرد بعدا خداوند به او نبوت عنایت کرد؟ یا حضرت عیسی بن مریم‌ علیه السلام و دیگر توفیقات اولیاء خدا ؟؟! این نظام و قوانین به قول حضرت آیت الله جوادی آملی باید زنجیر از دست و پای انسان باز کند نه اینکه دست و پا را ببندد. چندان دور نیست که اگر حوزه کارآمد نشود و از امور طلاب در جهت رشد و آسان شدن زمینه پیشرفتشان گره ها باز نکند، به انزوا خواهد رفت و دیگر کسی مایل به ورود داشتن به حوزه نیست و ما نیز نمی توانیم مشوق کسی در این زمینه باشیم. و السلام علیکم
 • الله بخشی IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  باسلام...از اول کسی که وارد حوزه میشه باید مدیران بدانن که این برای چ کاری آمده میخاد استاد بشه پژوهشگر باشه مبلغ باشه مرجع بشه و بر این مبنای علاقش براش برنامه ریزی کنند مثلا طرف که میخاد مبلغ باشه دیگه روی کارهای تبلیغی باهاش کار کنن و کتاب های حوزه هم بخانه و از طرف هم به عنوان کارمند دین ازش کار تبلیغی بخان و یک حقوق خوب هم بهش بدن.متاسفانه الان طلبه سطح عالی هم تمام می‌کنه و دستش به هیچ جایی بند نیست حتی هم طلبه فاضلی باشه ..البته استثنا هم وجود داره ولی غالبا اینطور هست که عرض کردم خدمت شما.........
 • طلبه دردمند IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  سلام تا حوزه و شورای عالی از مدیریت گردشی بیرون نیاید پویش که سهل است بهترین برنامه‌ها هم اجرا نمی‌شود. یعنی حوزه‌ی به این عظمت نتوانسته بعد از انقلاب نیروی جوان، فعال، دلسوز، مردمی و... برای خود حوزه تربیت کند که فقط بین چند نفر می‌گردد.
 • صفوی IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 0
  بازنگری در کتب حوزه د تمام سطح ها.چون بسیاری از کتاب های حوزه پرشده است از کلی گویی و گاها خارج از موضوع جامعه امروز است .
 • سالمی IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  سلام اگر جای مدیریت محترم حوزه بودم هیچ وقت معیشت و زندگی و شهریه طلاب را بند به امتحانات شفاهی نمیکردم. و صرفا به امتحانات کتبی بسنده می کردم. البته امتحان شفاهی را هم برای اخذ مدرک قرار میدادم. آقای اعترافی عزیز تو را به حضرت معصومه سلام الله علیها قسم میدهم شهریه را بند به امتحان شفاهی نکنید. باور کنید که خسته شدیم. الآن درس خارج هستم متاهلم امتحان کتبیم کامله. ولی شهریه مقدمات میگیرم. باور کنید دیگه کشش امتحان شفاهی ندارم. خواهش میکنم به احترام بی بی شهریه رو از امتحان شفاهی جدا کنید.
 • الله بخشی IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  بعد از همه مهم تر واقعا اون علمای بزرگوار که امتحان شفاهی میگیرن همه غالبا 60سال به بالا هستن رو بازنشسته میکردم
 • سجادی IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  بنوبت هرماه عده ای از طلاب تا علما رو میفرستادم مناطق محروم، مگر نه اینکه دغدغه یه روحانی آموزش دینه، میفرستادم تا با زحمت کنار کشاورزان و روستائیان کار کنن و دین رو عملا آموزش بگیرن و آموزش بدن
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اولین کارم این بود مدیر عامل شهرک مهدیه رو برمیداشتم بقیش رو هم بهم زنگ بزنه تا بهش بگم
 • سید محمدهادی IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  افزایش دانش سیاسی طلاب و جامعه شناسی در طلاب.ضعفی که در خیلی از طلاب مخصوصا درس خوان ها بعد از بیرون آمدن در حوزه وجود دارد این است که شناخت درستی از جامعه ندارند و بامردم شبیه فضای حوزه برخورد میکنند حقیقتا بغیر از بحث آموزش وامتحانات هیچ نظارتی بر نحوه مدیریت حوزه های شهرستان ها نیست
 • شهیدعلی IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  فکری برای معیشت طلاب میکردم
 • محمدرسول IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  من به جای اینکه این همه کتاب به درد نخور تو حوزه هست و الان دیگه هیچ کاربردی نداره رو بر میداشتم و به جای آن مطالب روز رو سیاست و فقه رو میگفتم الان یک پایه اولی که میره حوزه بلد نیست روزه بگیره یا اسم امام ها رو بلد نیست پشت سر هم بگه آداب اولیه دینش رو بلد نیست میان صرف ونحو سیوطی رو فشرده میکنن تو مغزش ولی بنظر من اون سه سال اول فقط باید کتاب های عقاید فقه و اینجور کتاب ها تدریس بشه چرا اون طلبه ای که یک ماه اول پایه یک میره بخاطر سنگینی درس هاست آقایان بزرگوار در جریان هستید در این زمان از هر صد نفر یک دونه آیت الله مکارم از دل حوزه میاد بیرون یک شاذ وندری مثل آیات عظام جوادی آملی وحسنزاده عاملی میاد بیرون تقاضا داریم که روش تدریس رو عوض کنید
  • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 0
   کتابهای حوزه بهترین کتابهایند. طلبه ای که ادبیات بلد نباشد بدرد نمیخورد، اینکه خروجی های حوزه فعلا کمتر مجتهد میشوند بخاطر عدم تلاش خود طلبه و مقداری هم بخاطر برنامه درسی حوزه است نه بخاطر کتب.
 • گلی خانم IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من به جای ایشون بودم تغییر اساسی در کتب و دروس ایجاد میکردم .خصوصا درس های مختص طلاب خواهر که حقیقتا به کار یک طلبه خانم نمی آید. بازده هی و نتیجه موثری در زندگی فردی و اجتماعی او ندارد.همان گونه که متاسفانه برخی ازطلبه ها الان بیشتر صرف گرفتن مدرک و پاس کردن یک درس با آن برخورد میکنند. در حوزه مدرک گرایی بروز کرده است و این بسیار بد است
 • مهاجر IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  ا سلام و احترام؛ رهبر انقلاب در جلسه ای که با اعضای شورای حوزه های علمیه داشتند مطالبه ای تحت عنوان تاسیس مرکز پژوهش های راهبردی حوزه مطرح کردند؛ ولی پس از گذشت حدود دو سال از این فرمایش ظاهرا هنوز اقدامی در این راستا انجام نشده است. آن مقام والا مستحضر هستند که حرکت در مسیر پیچیده جهان امروز جز با دور اندیشی و تصمیمات راهبردی در عرصه تولید علم و تبلیغ که دو رسالت بزرگ حوزه های علمیه است، مقدور نمیباشد. این اقل الطلاب تقاضا دارد مدیریت محترم حوزه های علمیه راه اندازی این مرکز پژوهشی را اولویت و تسریع بخشیند و آینده درخشان حوزه های علمیه را رقم زنند. به امید وصول این نامه به مقصد حقیقی و تحقق این فرمایش حکیم بزرگ وار انقلاب اسلامی. با سپاس
 • رضا IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  طرح تبلیغی می زاشتم و میگفتم هر کی بره منطقه ای تبلیغ کنه با حقوق ثابت ماهانه دو تومن و طبق فعالیت ها حقوق اش رو افزایش میدادم، اینطور همه طلبه ها تبلیغ میرن هم مشکل تبلیغ حل میشه هم معیشت طلاب و فساد در جامعه منطقه و محله ها کم تر میشه
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام و عرض ادب و احترام من اگر جای مدیر حوزه بودم چنتا کار انجام میدادم ۱_حتمن حوزه رو خالی از افراد نالایق می کردم و افرار جوان نخبه باهوش فعال ومفید میکردم ۲-امتحانات شفاهی از دم حذف میکردم شاید یکی واقعا نتونه اونموقه اون همه سالش همه برباد میره ۳-حوزه رو بسمتو سوی واقعی خودش میبردم ۴-ب طلبه در راستای انجام کارمفید و درکل مفید بودن،انجام کار فرهنگی مفیدو....ن تنها کمک و تشویق ک راه رو براش باز میکردم ن فقط ضَرَب ضَرَباخوندن یادبگیره ۵-بیشتر ب حرف رهبر گوش میکردم ۶-یکی از دروس رو حتمن سیاست میزاشتم همراه با کار عملی ن فقط تئوری تا طلبه ها سیاسی بار بیان ن فراری ار سیاست ۷-پای درودل طلبه جماعت میشستم مشکلاتشو میفهمیدم ۸-ی مدیر حوزه باید محکم باشه با اقتدار ۹-جلو طلبه فعالی ک میخاد برای جامعش مفید باشه سنگ نمینداختم کمکش میکردم ۱۰-حوزمو بروز میکردم طلبه هامو با مسائل بروز اشنا میکردم دوتا زبون جدید ب طلبه هام یاد میدادم ۱۱-حوزه رو ازهمون دوسه سال اولش میبردم بسمت رشته تخصصی ن ک بعداز۵سال۱۰سال بعد برم دوباره امتحان بده بره تخصصی بخونه مبادی و نحو همون دوسال بسه ن اینکه همه حوزه فقط همونا بشن حوزه رو با رسانه و سواد رسانه بیشتروبیشتروبیشتر اشنامیکردم وووو خیلی کارای دیگه در اخر اینکه امیدوارم این چالش و پویشتون ب ی نتیجه و ثمری برسه ن تنها فقط خوندن موفق باشین در مسیر امام زمان یاعلی
 • میرزایی IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  چرا یه محدوده درسی اعلام میکنید که میدونید تموم نمیشه بنده اگر جای مدیر حوزه بودم این امر رو با توجه به تجربه اساتید اصلاح میکردم و زمینه تدریس آزاد رو برای طلاب مهیا میکردم ان شاء الله
 • امیرمحمد IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام نکته اول که امری بسیار مهم هست وضع معیشت طلاب افتضاح هست با چشمان خودم دیدم ۶۰ طلبه تحت پوشش گروه جهادی قرار گرفتن و بسته غذایی میگیرند از پارسال حدود ۶ نفر از دوستان طلبه ام بخاطر وضع بد معیشتی زندگیشون پاشید و طلاق گرفتند و الان زیر بار سنگین مهریه هستن با شهریه ۲۰۰ تومن بدلیل قطع شدن شهریه متاهلی نکته دوم پذیرش کیلویی نکنین یادمه وقتی وارد حوزه شدم از چندتا فیلتر رد شدم چند بار امتحان کتبی دادم نمره قبولی نمیگرفتم به هیچ وجه قبول نمیکردن وارد حوزه بشم اخلاقم بد بود نمیزاشت تو حوزه بمونم الان هر کی هر جا راه نمیدن هرکی مشکل جسمی داره و ... میاد تو حوزه حوزه ام قبولش میکنه با کمال میل بدون سخت گیری طلبه های که تو پایه اول درساشون میفتن نکته سوم ورد به طلبگی رو فقط دیپلم کنید نکته چهارم مدرک حوزه رو معتبر کنید بعد از ده سال مدرکم را هیچ جا قبول نمیکنند هیچ ارزش و اعتباری ندارد حتی یک شرکت معمولی هم نمی پذیرد حتی سپاه و خود حوزه علمیه مدرک من رو قبول نمیکنه هر چند میدانم هیچ تاثییری ندارد این نوشتار ۴۰ ساله حوزه رو منفعل کردین حوزه رو رو به زوال بردین حوزه وقتی حرفی میزد زن پادشان قلیان میشکست الان بماند .......
 • وقایع الایام IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  من اگر جای مدیر حوزه‌های علمیه بودم: ۱ به تهذیب و اخلاق طلبه‌ها توجه جدی می‌کردم. ۲ طلبه رو در انتخاب استاد و در تعیین مدت زمان برای خواندن فلان درس و فلان کتاب آزاد می‌ذاشتم. ۳ برای آینده‌ی شغلی طلبه‌ها فکر جدی می‌کردم. ۴ به طلبه‌هایی که برای تبلیغ از قم هجرت می‌کنند بیشتر شهریه میدادم نه اینکه شهریه‌شون رو قطع کنم
  • حسن ابراهیمی IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 0
   انقدر به طلبه ها سخت نمیگرفتم
 • ایمان IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  عمر طلبه هارا به بطالت نمیگذروندم ،ده سال به اجبار درس میخونیم به هیچ دردمونم نمیخوره ،من مدیر بودم این هم کتب هایی که سالیان سال هست که دیگه زمانش گذشته رو میزاشتم کنار چند سال اول رو به تفسیر و ضروریاتی مثل احکام و... بعنوان درس مشترک آموزش می‌دادیم بعد رشته بندی هرکس برحسب علاقه اش ....دوستان ما دانشگاه رو تمام کردن الان رفتن مشغول ب کار هستن ما تازه داریم امتحان پایه ۸میدیم
 • سابقی IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  سلام علیکم خواهش میکنم از شما محبت بفرمائید سیستم حوزه رو به همون سیستم دروس سنتی برگردونید این کتاب های جدید و بی فایده و این سیستم دانشگاهی که بر حوزه حاکم شده اگر به درد میخورد که انقدر فارع التحصیل بی سواد از دانشگاه نداشتیم.خواهشا برگردانید به همان سیستم قدیمی خودش ما نمیخواهیم مدارکمان هم سطح دانشگاه ها با شه و با معیار وزارت علوم سنجیده بشیم ما میخوایم با سواد باشیم و دانش کاربردی داشته باشیم.با این کمبود وقت جامعه امروزی رسیدگی کنین درس های غیر ضروری حذف بشه و دروس پایه و نحوه پژوهش و قدرت تحلیل و بهره برداری طلاب بالا برود با تشکر
 • احسان IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  نمیگذاشتم مثل آب خوردن هر نهادی دلش بخواهد لباس را از تن طلبه ها بکشد بیرون
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  پوشیدن لباس روحانیت را در مکان هایی غیر از محل کار و تحصیل که همواره باعث سواستفاده برخی شده را ممنوع میکردم
 • نرگس IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  باسلام و احترام #اگر_من_جای_مدیر_حوزه های_علمیه بودم اول از همه فکری به حال معیشت طلاب خواهر وبرادر میکردم .چرا طلاب باید از لحاظ معیشت پایین باشن . دوم اینکه تغییری اساسی در روند آموزشی حوزه خواهران وبرادران ایجاد میکردم . دروس حوزه ها بسیار زیاد شده اما متاسفانه روز به روز طلاب از لحاظ علمی ضعیف تر میشوند . سوم اینکه یک طلبه باید روانشناس خوبی باشه اما متاسفانه چنین چیزی اصلا تو حوزه ها کار نمیشه . چهارم : یک طلبه باید از لحاظ سیاسی از بصیرت بالایی برخوردار باشه اما متاسفانه ضعیفه
 • نرجس IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  درد طلاب تو حوزه ها زیاده متاسفانه.... اما کسی پیگیر حل کردن مشکلات طلاب نیست
 • کمالی IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 1
  با سلام اگر من جای مدیر حوزه بودم ب عملکرد و پیگیری کارمندان المصطفی رسیده گی میکردم
 • مهدی IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  5 2
  اول تفکرات متصعبانه و کهنه و غلط خود را بیرون میریختم و بعد با فکری نو پ اصیل به مدیریت میپرداختم
 • سجاد IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  باسلام باتوجه به برنامه ریزیهای دشمنان اسلام وایران جهت به چالش کشیدن نظام علی الخصوص دردوبعدفضای مجازی وتغذیه به نظرمی رسدقراردادن این دوعنوان دردروس عمومی وتخصصی حوزه های علمیه راهگشاباشد.همچنانکه علمای گذشته نیزدرعلم طب نیزمتبحربوده اند.باتشکراززحمات شما.
 • علیرضا IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من مسئول جایی بودم فقط تلاش نه بلکه باید آنجارا به جای بهتری تبدیل میکردم،اما اگر جای شما بودم قطعا شایستگی بودن در آنجارا نداشتم و دوما اینک با روش های مختلف آن کس که از خدا دور شده را به او نزدیک میکردم امثال من جوان نیازمند پاسخگویی به مسائلمان هستیم اما هنگامی که مسئول دین کسی که دین را تبلیغ و توضیح میدهد به آن عمل نکند چه فایده دارد اگر یک پدر روحانی یا راهبه مسیحی گناه انجام دهند برای یک مسیحی معقتد دیگر گناه کار عادی محسوب میشود زیرا این کار نزد کسی انجام شده که قدرت نگه داشتن نفس خود را داشته حال اگر من رئیس حوضه علمیه بودم اول به فکر کودکانی بودم که مغزشان به دست پدر و مادر از خدا دور شده شان نزد دشمن است آن ها را در میابیدم تا حداقل جامعه خوب و اسلامی در آینده داشته باشیم من طلبه ای پرورش میدادم که خود خطا کار هم بوده دیگر در این لباس خطا نکند چون دیگر توقع ما بودن آنان مثل پیشوایشان است
 • محمد IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  بنام خدا با سلام اگه بنده جای آقای اعرافی بودم تخصص گرایی رو در مرکز مدیریت حوزه های علمیه جایگزین رابطه ها و سلایق می کردم. در واقع انتخاب سمت ها رو بر اساس تخصص و و توانایی و شایسته سالاری قرار می دادم. در حال حاضر اتفاقی که افتاده عکس این مساله رو نشون می ده
 • رضا IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  معیشت و تبلیغ
 • سرباز IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  من ترجیح میدادم بجای راه اندازی این پویش، شرایطی را فراهم کنم تک تک طلاب بتوانند هر مشکلی ک در زندگی با آن روبه رو میشوند را بدون هیچ معذوریتی برایم مطرح کنند تا من هم بعنوان دغدغه اصلی به نوع مشکلات رسیدگی کنم
 • افسر جوان IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  گوش بدهکار نیست که بگم. #تماممممم
 • محمد IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  قطعا در انتخاب مسئولین و کارمندان مرکز مدیریت قم تجدید نظر میکردم
 • حسین IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  برا ورودی حوزه فیلتر قرارمیدادم واز اول راه هرکسی جدا می کردم کاردیگه معیشت وشهریه کافی تاپایه 10وبعدآن قطع می کردم
 • مرادی IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  تمام بحث اعتقادی مدارس رو به طلبه های خوب و دارای شرایط حوزه میدادم و احازه نمیدادم توی مدارس هرکسی بیاد در مورد دین با بچه ها حرف بزنه. هم طلبه ها دیگه نیازی به شهریه نداشتن و درآمد مناسب داشتن. هم نسل جدیدمون بهتر رشد میکرد
 • باقری IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام.شاید یکی از مهمترین کارهایی که حوزه باید خیلی جدی بگیرد ارتباط مستقیم با دانشگاه است..مباحثهای بین دانشجو و طلاب رو برگزار کنن و شاید در برخی موارد خوب است که کلاسهای مشترکی داشته باشند تا تبادل اعتقاد و نظر اتفاق بیوفتد..من در دانشگاه فرهنگیان درس میخونم و به نظر جا یک مبلغ دین در بین اساتید کم است تا به دانشجوها نوع ارتباط و نحوه ی تبلیغ و پاسخ به شبهات رو یاد بدهد..
 • سلمان RU ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  بنده سه بار امتحان شفاهی دادم به اتاق های دادندکه واقعا سخت امتحان میگرفتندسه باردادم قبول نشدم خدمت سربازی وآموزش سه ماهه هم از حوزه رفتم کارت پایان خدمت ندادم.وسه سال سرباز بودم پولی هم ندادندبه من ....
 • . IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 1
  همه ی وقتم را صرف رسیدگی به امور حوزه میکردم
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  من اگر مدیر حوزه بودم کلا فکری نمیکردم برای حوزه ای که صددرصد شده دانشگاه ، نمره ، پاس کردن ، حضور و غیاب اجباری ، فاصله بین استاد و شاگرد ، رابطه ی بین شاگرد و استاد تا دم در کلاس و نا آگاهی از معیشت و مشکلات شاگرد و نبود ارتباط معنوی بین استاد و شاگرد
 • حشمت IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  بخش رسانه ای و خبری حوزه را تقویت می کردم تا فعالیت های طلاب بهتر و بیشتر و کامل تر انتشار پیدا کنه و مردم نسبت به خدمات روحانیون آگاه تر بشن.
 • احسان IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اقای اعرافی عزیز.. طلبه ای که درونش اتیش نخورده از عشق خدا چطور میخواد جامعه رو با عشق الهی اشنا کنه؟ من اگه جای شما میبودم قبل از شروع دروس پایه1حداقل یک سال روی اخلاق و عرفان طلبه کارمیکردم بعد از یک سال اون طلبه در به در دنبال خدا میگرده تشنه خداست.. تشنه ی نشر مفاهیمه.. تشنه ی یادگیری فقه و اصوله..
 • مرتضوی US ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  کتاب های سطح عالی را عوض کنید و دوره تحصیل سطوح را به 5 سال (نصف میزان فعلی برسانید) مرتضوی طلبه پایه 7-8
 • حسینی دینوری IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 2
  باسلام واحترام و سپاس از فرصت فراهم شده،بنده به عنوان یکی از اساتید حوزه علمیّه یک نقد و یک پیشنهاد به محضر حضرتعالی داشتم:اما نقد:چرا باید شرط نگارش پایان نامه سطح3تلبس باشه ،چرا فرد را مجبور میکنید برای پیشبرد کارش مقطعی ملبس شود،چرا در هر استان کمیته ای دلسوز برای بررسی و راستی آزمایی افرادی که تمایل به تلبس ندارند اما دوست دارند پایان نامه سطح3رابنویسند تشکیل نمیشود
 • فروتن IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اول اخلاق بعد علم .علم بدون اخلاق مساوی افت . توجه به بدنه ی اداری حوزه و اساتید چون تاثیرگذاربر طلاب هستند . توجه به اینکه طلاب خانم علاوه بر درس باید همسر داری و فرزند پرکری و فرزند اوری داشته باشند .قوانین سخت و دست پاگیر این عزیزان را دچار صعف جسمی و روحی خواهد گرد و اثرات منفی بر فرزندان و خانواده خواهد داشت . باعث کم رونق شدن حوزه و عدم استقبال از حوزه خواهد شد .
 • علی IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام
 • فامیل دور IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  صحبتی که بعد اون عملی نباشه بی فایدست خودتونو خسته نکنید
 • علی IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  با عرض سلام و خسته نباشید من اگه جای مدیر حوزه بودم مدیرانی انتخاب می کردم که دارای شعور و درک بالا باشند
 • طلبه IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 2
  رسیدگی به وضع معیشتی طلاب را در اولویت قرار میدادم
 • علی IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با سلام بیایید پیشنهاد شهید مطهری و آشیخ عبدالکریم حائری را درخصوص تخصصی شدن مرجعیت تقلید عملیاتی کنید مدیریت حوزه برای خروج مردم از تشتت، یک رساله متشکل از چند مرجع ارائه دهد تا تکلیف مردم روشن شود. اگر مرجعیت تخصصی شود ولی فقیه بازوهای تخصصی خواهد داشت و نهایتا ولی فقیه به حکم می پردازد نه استفتاء. مرجع اقتصادی، پزشکی،تربیت، مشکلات و شلختگی مالی حل می شود، همه وجوهات دست فقیه مبسوط الید می رسد به حوزه ها اقبال می شود و هر طلبه تکلیف رشته و دروسش روشن می شود. محتواها متحول و به روز می شود.
 • طلبه IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 1
  رسیدگی به وضع معیشتی طلاب را در اولویت قرار میدادم
 • حیدری IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  باسلام و احترام .لطفا شرط تلبس رو برای پایان نامه سطح 3بردارید.من میتونم برای گول زدن آموزش مقطعی برای پیشبرد کارم ملبس بشم اما اخلاقا درست نمیدانم چرا شرطی میذارید که افراد به زحمت بیفتن؟!
 • mojtabaf IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  من اگر بجای حوزوی ها بودم ابتدا ساختار حوزه را بر اساس تلقفیق دانشگاه حوزه می کردم یعنی حوز ه ودانشگاه را در هم ادغام می کردم و علوم را از حوزه می گرفتم و به دانشگاه ارائه و مبانی تکنیک های علوم دانشگاهی را از دانشگاه وارد حوزه می کردم اینطور بود که علوم بر پایه علوم تلفیقی از پیشرفته ترین سیسیتم ها می شد یعنی اینکه وقتی مثلا آیات قرآن مجید را بر اساس ریاضی فیزیک شیمی مکانیکم روان شناسی بررسی کینم می بینیم که دانشگاههای غرب علت برتری اشان این بود که علوم دنی وثلا قرآن را با مباحث ریاضی و فیزیک و شیمی و دیگر علو.متطبیق و به پیشرفت و جهش علمی رسیدند نه فقط رنسانس این بود که وقتی دانش ها را از علوم شرق و غرب جمع کردند و هر سیستم را بر اساس مبانی علوم نقلی رد یابی کردند از مثلا قران مثلا اینشتین بییشترین استفاده را در ساخت بمب اتم گرفت و یا تسلا نیز از قرآن مجید علوم را گرفت در یک جا آمده که پیمبر خدا رسول گرامی اسلام ضله الله علیه و آله وسلم در شب معراق پایش به کوزه خورد و آب جاری شد در برگشت آب همچنان می ریخت ولی هیچ یک از مردم و فقهای شیعه به این نکته توجه نمی کنند در حالیکه تسلا با همین فرضیه اقدام به تله پورت کرد و الان دانشگههای کشورهای مختلفدارند از او به نیکی یاد می کنند ولی الان انیچنینیست
 • رضا احمدی IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  اگر جای مدیر حوزه بودم نسبت به ساخت مسکن برای طلاب قم عموما(نه فقط اساتید وممتازین)اقدام میکردم سالهاست بخش مسکن مرکز خدمات عملا غیر فعاله وطلبه ها ی مستاجرگرفتار ودربدر هستن وهرسال هزینه رهن واجاره کمرشکن تر میشه
  • محمدمهدی IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
   0 0
   ما همه ساله ممتاز بودیم چه فایده ای داره؟!!! وقتی شهریه ات حتی کفاف ضروریات زندکی را نمیکنه از کجا می آوردم خونه ثبت نام کنم. الان استاد تمام وقتم یک و دویست بیشتر نمیدن اونم دادم یه زیر زمین اجاره کردم!!!! از کجا بیارم خونه ثبت نام کنم؟!!! مشکل معیشتی واقعا جدی هست
 • فامیل نزدیک.. NL ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  چرا نمیخوایم یاد بگیریم؛ زمانی که بدرد پست یا مقامی نمیخوریم یا قبول نکنیم یا اینکه کناره گیری کنیم ولله بهتره...
 • کریمی پور IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  باسلام و عرض ادب. کلا حوزه ها و دروس و خط مشی حوزه ها را تغییر میدادم. از اساتید و مدیران جوان استفاده میکردم همه خسته شدیم از اساتید و مدیران پیر و خسته. دروس اصلا کاربردی نیست مخصوصا حوزه خواهران . نه مبلغ نه اخلاق نه خانه داری و نه شوهرداری و بچه داری هیچکدوم از این موارد که به درد طلاب در زندگی روزمره و همیشگی باید یادبگیرد اصلا تدریس نمیشود فقط درس و درس و درس.... درس مهمه ولی وقتی یک طلبه فارغ‌التحصیل میشود نه به احکام و نه به زبان عربی مسلط نیست.عملا مدرک گرا شده حوزه. تازه اگه اساتیدی باشند که ازنظر اخلاقی خودشون در سطح بالا باشند!!!!
 • جلیلی IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  4 3
  سلام. چه ساده ایم ماها هیچکس اینا رو نمیخونه
 • محمد IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  معیشت معیشت معیشت طلاب در فشار مالی بسیار وحشتناکی قرار دارند، بعد از ظهر ها با اسنپ کار میکنند تا زندگی اداره شود و وقتی برای درس خواندن باقی نمی‌ماند حجم دروس را کم کنید و به مباحثه بهای بیشتری بدهید طلاب جدید توان سخنرانی و خطابه ندارند و این بسیار بد است درس اخلاق و فلسفه اصلا جدی گرفته نمی‌شود و این یعنی پایان عمر حوزه
 • شهید IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر بنده مدیر حوزه بودم به کتب روایی و احادیث و به خصوص به کتب اربعه ی شیعه و کتاب بحارالانوار و روایات و احادیث حضرت محمدص و آل محمد علیهم السلام به طور ویژه ای اهمیت میدادم و به طور ویژه به مسئله ی بسیار مهم امامت شناسی اهمیت میدادم و تا جایی که ممکن هست امتحانات رو به کمترین میزان ممکن تقلیل میدادم که طلبه های محترم برای نمره درس نخوانند بلکه با خیال راحت و بدون استرس فقط برای رضای خداوند متعال درس بخوانند و درس های اضافه ی حوزه را که اصلا مفید فایده نیست حذف میکردم و به جایش قرآن و احادیث را به عنوان اصل در حوزه های علمیه قرار میدادم و امکان تحصیل رو برای همه ی مومنین که عاشق فراگیری علوم حضرت محمد ص و آل محمد علیهم السلام هستند را فراهم میکردم
 • جعفر مهدوی IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  سلام علیکم. من اگر به جای مدیر محترم بودم روش درس خواندن حوزه نجف و حوزه قدیم خود همین قم را اجرا میکردم و امتحانات کتبی را بکلی حذف و بجایش برای هر پایه ای امتحان شفاهی ساده قرار میدادم و البته در بعضی پایه ها مثل پایه هفت و نه و ده امتحانش را سخت میگرفتم و همچنین طلبه را در انتخاب درس و استاد آزاد می گذاشتم و توجه جدی نسبت به اخلاقیات و عرفیات و تهذیب طلاب میکردم.
 • حمید AE ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من مدیر بودم نمی گذاشتم طلبه هایی که برای تحصیل به قم آمده اند به حال خود رها شوند بلکه آنها را سازماندهی می کردم . مثلا از راه استعداد یابی یا کشف علاقه مندی طلاب و... آنها را به سمت و سوی مناسب راهنمایی میکردم. برای درس خارج و سطوح عالی هم که به صورت آزاد برگزار می شود حضور و غیاب جدی قرارمی دادم. و از طرح های تشویقی برای مباحثه کردن و پیش مطالعه و تقریر و. .. توسط طلاب، استفاده می کردم.
 • IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر بنده جای ایشان بودم جلو این همه ظلم در این ایام به زائر های حرم های معصومین می شود رو میگرفتم با تریبونی که در اختیار دارند نمی شود تالار عروسی و پاساژ و پارک و قهوه خانه ها و... باز بشوند بعد زائر رو در حیاط و گرما نگه بدارند. صحن ها رو باز کنید زدن ماسک هم اجباری کنید این خیلی سخت است چرا در برابر کسانی که دین شناس نیستند و حرم را نمی فهمند محل نزول ملائک است و از هر ناپاکی به دور است نمی ایستید و رهبر حتما باید از عابرو خودشان مایع بگذارند در ماه رمضان دیدیم چگونه سکوت بی معنا و بی جایی انجام شد آیا با بستن حرم و تعطیل کردن مراسم ها آمار بیماری پایین ٱمد؟ ای کاش ما هم مثل شما قدرت و تریبونی داشتیم و نمی گذاشتیم این طوری رفتار بکنند با روح دین و اعتقادات مردم
 • salva2018 IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  اگرمن جای ایشون بودم حداقل دوواحددرسی درموردطب اسلامی میگذاشتم. وفکری به حال اشتغال طلاب میکردم الان شخص .... چهارتاشغل داردوبیچاره طلبه حتی ی نمازهم نمیتونه پیداکنه
 • رسول IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  با سلام اگر من مدیر بودم جوان گرایی را ایجاد می کردم مطلب بعد رسیدگی به طلابی که در شهرستان ها مشغول تبلیغ هستند برداشتن امتیازات از طلابی که در قم هستند وبه تبلیغ نمی روند
 • بهرام IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  حوزه را در تمامی علوم مثل نجوم ، شیمی و... رشد می دادم نه فقط در فقه...تعداد طلبه ها را کم میکردم و بر روی کیفیت کار میکردم. ورزش برای روحانیون اجبار می کردم.
 • مهدی IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم اگر من جای آقای اعرافی بودم یک سیستم گزینشی دقیق برای جذب طلبه در حوزه علمیه ایجاد می کردند طاهر فردی نتواند به راحتی با گرایش های فکری غربی وارد حوزه شود همچنین در طول تحصیل طلبگی سیستم نظارتی را در حوزه ایجاد می کردند تا نسبت به رفتار و اعمال طلبه ها دقت بررسی نماید همچنین سامانه ای را طراحی می کردم تا در زمینه های مختلف شغلی احکام نوظهور در رابطه با ابهامات و شبهات آن شغل شناسایی و نسبت به پاسخگویی آن اقدام می نمودم ونیز در خصوص احکام فقه بازار و کسب روزی حلال در کلیه شهرستان های کشور مسائل مبتلابه را شناسایی و و با استفاده از اساتید متخصص ص نسبت به پاسخگویی آن اقدام می نمودم
 • جعفری IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 4
  باسلام . ممنون از لطفتان . من اگر جای مدیر بودم اول به معیشت طلاب می پرداختم تا مشکلات زندگی طلبه ، آموزشی طلبه ، عزت طلبه ، نخبه پروری طلبه ، تربیت فرزند طلبه ، آرامش و آسایش طلبه و نهایت درد طلبه حل بشود . حاج آقای اعرافی من اگر مدیر بودم اتاق های غیرضروری رو از داخل مرکز میریت خالی می کردم . من اگر مدیر بودم معیشت و تهذیب طلاب را خط مقدم خودم می دانستم و برای بهترشدنشان جان می دادم . در آخر من اگر مدیر بودم شخصا بلند می شدم سفر های استانی ام را برنامه ریزی می کردم و به منزل طلاب می رفتم و از نزدیک حسشان می کردم ........
 • غفور IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  حتما به فکر معیشت طلاب بودم... داخل ابن دوره با این شهریه ی ناچیز واقعا سخته... خیلی از طلاب مستعد به جای تمرکز روی درس و بحث بخاطر دغدغه ی مالی از ادامه تحصیل باز می مونن یا اون طوری که باید طلبگی کنند نمیکنند....
 • علی حسین ازبل IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام اگر من جای مدیر حوزه علمیه بودم در روش آموزشی حوزه تجدید نظر میکردم مخصوصا در زمینه تبلیغی و فعالیتهای فرهنگی طلبه ها را مشغول میکردم و صرفا از درس خواندن و در حجره ماندن یا خانه نشینی طلبه های ترم پایین مخصوصا در سفیران که سن و سال طلبه ها بیشتر است یا متاهل هستند و مجبور به کسب در امد در کارهای غیر ضرور از جمله اسنپ یا بازار یابی و ... که از مشغول شدن به درس و فعالیت در زمینه درسی و تبلیغی جلوگیری میکند و گاها در شئون طلبگی نیست جلوگیری میکردم و زمینه فعالیتشان رو هدفمند و مثبت میکردم همانطور که در رشته پزشکی جان انسانها را در اختیار انترن های علوم پزشکی میگذارند تا تجربه انها بالا رود ولی یک طلبه سفیران تا پایان پایه پنج بدون هدف و بلا تکلیف درس میخواند بعد از پایه پنج تازه از حوزه بیرون میرود و بلا تکلیف از لحاظ تحصیلی و شغلی و بدون تجربیات لازم در زمینه تبلیغ میباشد اما اگر بنظرتان این شخص از پایه سه به تبلیغ در روستاهای کشور در ایام تبلیغ بپردازد آیا موجب پیشرفت وی در تحصیل و تبلیغ و ایجاد انگیزه برای ادامه تحصیل طلبه نمیشود؟الان بسیاری از طلاب نسبت به حوزه و دروس بی انگیزه شده اند راه حل مناسب تری اگر هست ارائه کنید با تشکر
 • محمدی IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام جناب آقای اعرافی عزیز بنده نیز به سهم خودم انتخاب به حق و شایسته شمارو تبریک و آرزوی موفقیت روز افزون دارم من اگر مدیر حوزه علمیه بودم علاوه بر اینکه به وظایف خود با توکل به خدا عمل می کردم و شب و روز غصه دار مسولیت خود بودم تا مبادا بدهکار دین و مردم و مذهب باشم غصه روزی را می خوردم که از کم کاری و یا بدکاری ام خیلی ها می توانستند بهتر باشند اما.. و هزاران کارهای دیگر اگر جای شما بودم دو کار مهم را انجام می دادم ۱- حوزه علمیه را از حالت حجره خارج می کردم و به صف و بازار و کوچه انتقال می دادم یعنی بجای اینکه تنها به فتوی و مسایل کلامی که قطعا نیاز و ضروری هست اکتفا نمی کردم امروزه خواننده، بازیگر، بازاری و سیاسیون. و... خوب و بد با همه سوابق وقتی جامعه دچار مشکل میشه مستقیما درگیر می شوند و مردم حس می کنند که آنها در کنارشان هستند مثلا زلزله. سیل، کرونا گرچه ممکن است کمک علمای بیشتر باشد که قطعا چنین هست اما مردم علما را در کنار خود ببینند طبعا احساس دیگری خواهند داشت یعنی دین باید و باید رنگ و بوی اجتماعی داشته باشد ولاغیر ۲- حقیر اگر جای شما بودم حتما جایگاه رهبری را بیشتر تقویت می کردم در دو جایگاه // اول نقش ولایی ایشان مثلا همه علما باید ملزم به پیروی مقام معظم رهبری باشند در رهبری سیاسی و دینی نظام جنابعالی مستحضرید تنها کشور شیعه جهان که فرهنگ ناب محمدی شکل گرفت ایران است چرا دیگر علما در برهه خاص به کمک حضرت آقا نمی آیند و نگران موقوفات خود هستند چرا در مسائل مهم و حساس علما از خود مایه نمی گذارند چرا علما نگران فرهنگ، حجاب، محرمات، و.. نیستند چرا مراجع ما از عید فطر کوتاه نمی آد و نظرش خلاف نظر آقاست و پافشاری می کنند اما در خصوص ارزاق مردم حتی یک بار به دولت کنایه نمی زنند لذا علمای ما باید رنگ و بوی اجتماعی داشته باشد و از توده مردم باشند اگر عالمی در منزل زیر کولر بگویند روزه در هوای گرم و فصل برداشت برنج ثواب زیادی خواهد داشت و.. اما خودش یک بار نورد کنار کشاورز حتی ده دقیقه باهاش کار کند با دهن روزه هرگز برای اون کشاورز حکم او دلچسب نیست گرچه او هم توقع ندارد اما این اتفاق بیفتد او به دین و بزرگان دین دلگرم تر می شد همچون علی (ع) و مثالهای از این دست
 • AE ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  بنده اگر جای مدیریت بودن اول از همه شؤون حوزه و حوزویان را حفظ و بلکه برمی‌گرداندم.. زیاد دور نیست زمان مرحوم آقای بروجردی و حائری ببینید چه به معیشت طلاب و فراهم کردن رفاه ایشان می‌پرداختند که فراغ خاطر پرداختن به مسائل مهم دینی خودشان را داشتند
 • محمدی IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  مطلب آخر اینکه من جای شما بودم حتما خودم را با ضعیف ترین مردم هم طراز می کردم و به جای اینکه فقط با بزرگان جلسات داشته باشم حتما پای صحبت بی دین ها و کم دین ها و حتی مردم فقیر و ضعیف می نشستم جمله آخر حتما تلاش می کردم شعبه آیی چون کمیته امداد حوزوی درست می کردم تا بجای خرج سمینار پول مستقیم به حساب خانواده هایی می رفت تا مبادا بابت فقر به گناه مرتکب شوند در پایان بیشتر با مردم می بودم بجای برای مردم باشم و بسنده کنم به سخنرانی آرزوی توفیق دارم برای حضرتعالی حتما مستحق بودید و هستید که مجددا در این مقام ابقا شدید در پناه خدا محفوظ و ماجور باشید ارادتمند محمدی هستم 09121487035
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  سلام من اگر جای مدیریت محترم جناب آقای اعرافی بودم ۱_ ورود به حوزه رو سخت و حقوق و مزایا حوزه را زیاد میکرم مانند دانشگاه فرهنگیان. ۲_ نظام آموزشی در سبک قدیمی و به صورت علاقه وار برنامه ریزی میکردم اینطور نباشه که طلبه فقط برای حضور وغیاب بیاد مدرسه ما میخواییم خروجی حوزه شیخ انصاری ها باشد. ۳_ فکر کار و شغلی مناسب برای کسانی که حداقل ۱۰ سال تو حوزه درس خوندند میگداشتم به فکر ازدواج و مسکنشون میشدم.
 • رضا IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آیت الله اعرافی. اگر من جای مدیر حوزه های علمیه بودم،به وضعیت معیشت و گذران زندگی طلاب نگاه ویژه ای میکردم. وضع معیشت و زندگی طلاب در این اوضاع اقتصادی کشور اصلا مناسب نیست و نیازمند توجه و نگاه شما و مراجع عالی قدر است. ان شالله زنده و سلامت و مستدام باشید.
 • صبوری IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  ااقا اعرافی چند مسئولیتی با تکثر مسئولیت تحولی رخ نخواهد دادهرچقدر حوزه متولی گوناگون داشته باشد خواهش میکنم فقط حوزه و رفع موانع طلاب برای نیل به گام دوم و وتحول الان نجاح نمتونه یک ازمون مجازی برگزار کنه کرونا .....فقط تونست شهریه رو وارد حساب کنه
 • سید مصطفی کاظمی IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم اگر من رئیس حوزه بودم جامعه المصطفی را برای غیر ایرانی ها اجباری نمی کردم. اگر به قول رهبر معظم انقلاب ما خارجی نیستیم پس چرا باید در نظامی خارج از نظام حوزه طلاب درس بخوانیم. جامعه المصطفی هر چقدر هم که خوب باشد، باز هم در کسب اعتماد طلاب بسیار ضعیف است. در واقع همین قانون که طلبه غیر ایرانی حق ندارد از زیر چتر جامعه الصطفی خارج شود، خود همین قانون سلب اعتماد می کند. فقیه و مجتهد شدن برای ما سال به سال سخت تر می شود. این نظریه سال به سال تقویت می شود که ایرانی ها نمی خواهند کشوری به جز ایران مرجع تقلید داشته باشد. یک نظر سنجی به تفکیک کشورها انجام بدهید که اگر ورود به مدارس دیگر حوزه برای اجباری نباشد آیا طلاب حاظرند باز هم بمانند؟ (البته چون جواب سوال را می دانید بعید می دانم چنین کاری انجام دهید) شما یا باید اجازه بدهید ما خارج از جامعه المصطفی درس بخوانیم، یا شرایط انتخاب مسیر را برای ما باز بگذارید. مثلا ما بتوانیم برای اصول از بین اصول مظفر و حلقات یکی را انتخاب کنیم، بین لمعه و فقه استدلالی انتخاب کنیم. یا مثلا تعداد مدارس فقه و اصول را برای ما زیاد کنید. در ضمن جامعه المصطفی نباید برای کشور ما تعیین کند که به چند طلبه نیاز داریم. اگر هم جای کافی ندارد راه حل آن همین است که اجازه بدهد در حوزه آزاد بخوانیم.
 • گمنام IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  سلام اگر من جای مدیر حوزه بودم واحد های هنری اعم از عکاسی ،فیلم سازی و ...را جز واحد های درسی قرار میدادم ..البته هر رشته هنری مجزا از دیگری باشد.... تا با این کار، معارف دینی که در حوزه آموخته ایم را در قالب کار های بروز به جوانان منتقل کنیم...
 • سجاد IR ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 3
  اختیارات مدیران استانی را محدود و به مدیران خود مدارس واگذار می کردم.
 • يوسف US ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  با عرض سلام اگر بنده جاي مدير حوزه بودم ورودي حوزه را كنترل ميكردم، در فكر ارتقاي سطح دانش و بينش از همان ابتدا در طلاب جديد الورود مي بودم
 • حمید IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  اگر به جای مدیر حوزه های علمیه بودم فکری به حال مسکن و شهریه طلاب می کردم.امسال نرخ تورم حدود 43 درصد بوده است، و متناسب با آن حقوق ها هم افزایش یافته البته به جز شهریه در حوزه های علمیه.این نرخ تورم فقط مال امسال رو عرض کردم چه برسد به سال های قبل.
 • سید IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 1
  با عرض سلام مدرک گرایی و کپی برداری از دانشگاه را کنار می گذاشتم. با حذف رویکرد کمّی حوزه در ثبتنام های ورودی به رویکرد کیفی می رسیدم. نیازهای کشور به مبلّغین را تامین می کردم. و ...
 • رضا IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام و عرض ادب.من اگر به جای مدیر حوزه های علمیه بودم،مدارس ویژه ای برای فرهنگیان و هنرمندان مشتاق فراگیری علوم اسلامی راه اندازی می کردم تا آنها ضمن استفاده معنوی بیشتر از برکات قرآن و اهل بیت(ع)،با مدد گرفتن از معارف قرآن و اهل بیت(ع) بتوانند خدمت بهتری به جامعه اسلامی ارایه دهند.با تشکر
 • یاحسین IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  فقط یه کلمه میگم وساده میگم درخانه کس هس یک حرف بس است وبخدا اگه بتونند کاری کنندوبی تفاوت باشند قیامت به حضرت زهرا سلام الله علیها شاکی هستم امام خمینی فرمود معلمی شغلی انبیااست ولی ماطلبه ها لباس انبیا پوشیدیم درشغل انبیانیستیم اگه معلم باشیم بادانش اموززندگی میکنیم ودانش اموزیعنی همه کاره فردای کشور دانش اموزمعلم رابیشتزازپدرمادرقبول داره وحرف براش خیلی موثرتره تا درپیری درماه مبارک ومحرم الان چرادین زندگی وعلوم انسانی عربی وقران مدارس راحوزه تدریس نمیکنه چراکشورملیونها ازپول امام زمان به طلبه هزینه میکنه ودوباره دانش جومیپذیره براتدریس ومعلمی علوم انسانی درمدارس بااینکه حوزه دراین علوم تخصص کافی داره طرف بادوسه واحد درس اومده مدرسه ودانشگاه علوم اسلامی تدریس میکنه واسلام راهم هنوزنشناخته اونوقت متخصص اسلام شناس رفته مسجد بادوتا پیرزن وپیرمرد وقت کشی میکنه درسته مسجد هم بایدبریم ولی اگه مدرسه بریم مسجدی ها فقط پیرها نمیشن جوان ودانش اموزهم میادمدرسه الان میخوای معلم بشی میگن بایدپایان خدمت داشته باشی خاک برسراین مسول که نمیگه ده سال براتوهزینه کردم بجای اینکه بری پشت میزکاغذ امضا کنی بیاعقاید دانش اموزراامضا کن بیا اسلام یادش بده چراطلبه متعهد راازپایه پنج وشش که شش سال عربی خوانده ومتخصص عربی شده برامدارس معلم عربی نمیفرستی خوب حداقل ازپایه ده بفرس پایان نامه به چه درد دانش اموز میخوره میگه اولاباید پایان نامه بنویسی بعد پایان خپمت بعد که پیر وبی حوصله شدی بای پیش دانش اموزان . یکی هم این که کشور اسلامی رو ازظاهرش بشناسی که یکی ازمظاهرش حجابه چرا حوزه درمورداین ولنگاری ساکته.
 • m IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  با سلام و عرض ادب اقای اعرافی بنده اگه جای شما بودم اولین کاری که میکردم دیدار مرتب و هرسال طلاب با حضرت آقا رو تنظیم میکردم .. این کار باعث بالاتر رفتن جایگاه حوزه در پیش مردم و نخبگان میشه این کار رو هم حتما انجام بدید نشه مثل سال های قبل چرا دانشجویان هر سال در یک زمان دقیق با آقا دیدار دارن ولی طلاب نه..
 • احمد IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  پیگیری معیشت طلاب - پیگردقضایی مسئولین بی کفایت سابق حوزه و معاونینشان که نرفتند رایزنی کنند با دولت ومجلس برای اشتغال طلاب مثلا در نهادهای فرهنگی وفقط وفقط حقوق مفت گرفتند که طلبه الان با مدرک سطح دو و اتمام پایه ده باید بره اسنپ کارکنه. مثلا چقدر میشد از ظرفیت آموزش وپرورش استفاده کرد . معلمین قرآن وعربی که خودشان قرآن بلد نیستند و معلمینی که اعتقادی به اسلام وانقلاب ندارند الان تربیت بچه های ما افتاده دستشون
 • ناشناس IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  امتحان گرفتن را حذف میکردم.
 • علی IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با سلام و عرض تبریک دهه کرامت،اگر من جای مدیر حوزه بودم به عملکرد کارمندان مرکز مدیریت بیشتر نظارت می کردم تانامه ای بی پاسخ نماند
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با تشکر وتقدیر فراوان نسبت به عمل کرد نوین و مخلصانه ایت الله اعرافی طی ایام مدریت.من اگر جای مدیر حوزه بودم نسبت به فضازی مجازی مبلغ تربیت میکردم و برا گمراهی و گیر افتادن جوانانمان در این باتلاق فکری می اندیشیدم وضعیت فضای مجازی الان و گیر افتادن مردممان در ان اشک ادم را در میاورد.
 • علی IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  سلام علیکم. اگر بنده جای مدیر حوزه علمیه کشور بودم، از روش سنتی تا حد امکان استفاده می کرده و در نظام حوزه تغییر ایجاد می نمودم تا طلاب بتوانند بیشتر سطح علمیشان بالا برود. چون به هر حال سطح یادگیری در انسان ها متفاوت است و ممکن است برای یک طلبه خواندن چندین علم مهم در یک روز او را نه تنها از علم سیر نکند بلکه زده بشود و بسیار سطحی و در حد آمادگی برای انجام امتحان درس بخواند. با تشکر.
 • حسن IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  سلام. من اگه جای مدیر بودم ۱. به معیشت طلاب توجه بسیار میکردم تا طلبه با آرامش خاطر درس بخواند و تحقیق کند و در خدمت جامعه باشد. ۲. به کارکنان زیر دستم از جهت معیشت خصوصا کارکنان ضعیف بیشتر توجه میکردم و خوب رسیدگی می نمودم تا خوب و به احسن وجه کار را انجام و در خدمت به طلاب باشند و تا کوتاهی صورت نگیرد. چون وقتی کارمندی از جهت معیشت در تنگنا باشد و روحیه و اعصاب خوبی نداشته باشد همه چیز به هم ور میشود و بالعکس آن موفقیت کارها با درصد بسیار بالا و خوب انجام میشود. ۳. نظام آموزشی حوزه حتی متون آن را تغییر و بر اساس آموزش عالی و به روز تنظیم و از سختگیری های بی مورد جلوگیری میکردم. ۴. خودم را خادم و در دسترس طلاب قرار میدادم و هر روز ساعاتی را تنظیم تا هر طلبه ای با هر گرایش و منشی بتواند با مدیرش راحت صحبت و گفتگو کند درب اتاق و محل کارم بروی همه باز باشه و بدون تشریفات باشه اقتدا به مولا علی (ع)..
 • IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  باسلام و وقت بخیر بنده اگر مدیر حوزه های علمیه بودم همان طور رهبری معظم تاکید داشتند اول از همه موقوفاتی را که برای حوزه است را احیا میکردم و در اختیار پیشبرد اهداف حوزه علمیه استفاده میکردم.
 • امیر IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  واقعا از جهت معیشت تقریبا همه طلبه ها در مضیقه شدیدی هستند. با تشکر
 • تفکر IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر به جای مدیر حوزه علمیه بودم به اخبار دقت می کردم و با وضیعت بیماری، از اول اجازه برگزاری دوره تابسانی را نمی دادم و جلوی آنهایی هم که می خواهند برگزار کنند را می گرفتم. چون اخبار حاکی از سه برابر شدن آمار فوتی ها و شیوع بیشتر این بیماری و بدتر شدن وضعیت هست. یا اینکه به مدیران اعلام می کردم که در صورت برگزاری اختیاری باشد. تا نه تنها خدای نکرده اگر کسی به خاطر برگزاری این دوره های تابستانی مبتلابه بیماری شد بتوانم جوابگو باشم بلکه بتوانم بگویم که تلاشم را برای جلوگیری از فراگیری این بیماری کرده ام.
 • سید مهدی ذهنی تهرانی IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  عرض سلام و ادب و خسته نباشید خدمت حضرت استاد اعرافی حفظه الله عارضم خدمت شما که خود به مشکلات حوزه و حوزویان از همه بیشتر واقفید اما برای خالی نبودن عریضه نکته ای را متذکر میشوم و بیشتر از این مصدع اوقات شریف شما نمیشوم هرساله برنامه ریزی حوزه دچار مشکلات فراوانی در انتخاب درس و استاد دارد و قسمت سایت حوزه به عناوین مختلف دچار مشکلات فراوانی خواهد شد و دانشحوی علوم دینی را دچار سردرگمی های عدیده خواهد کرد و جای تعجب است که چرا هر ساله مشکلات تکرار میشود ؟! نمیتوان گفت که حوزه انقلابی با کمبود نیروی متخصص انسانی روبروست چرا که نیروی توانمند در بطن حوزه کم نیستند اینکه طلبه ای تمام دغدغه فکریش به جای تحصیل علم صرف ابزار دستیابی به علوم دینی شود خارج از انصاف و به دور از ذی طلبگی است . اگر بنده حقیر جای مدیر محترم حوزه های علمیه بودم در وهله اول تمامی زیر ساخت های مدیریتی برای دستیابی به علوم دینی را برای طلاب محترم هموار و آسان میکردم باشد که ان شاء الله مدیریت محترم حوزه های علمیه به این امر توجه خاصی بنمایند و من الله توفیق
 • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  شرط تلبس برای مدرک سطح ۳ را حذف بفرمایید
 • حمید IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  اگر من جای مدیریت حوزه بودم حتما مطالبات رهبری از حوزه علمیه را اجرا میکردم مثل تغییر کتب کم کردن سنوات دروس سطح انقلابی کردن حوزه علمیه بررسی شبهات روز رسیدگی به معیشت طلاب و...
 • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  با سلام اگرمن جای مدیر حوزه بودم طلبه ها را جذب میکردم و شغل مناسبی به آنها میدادم تا بعد از این که ارشدش را بگیرد بدون شغل نباشد واینکه سنش به جایی رسیده که دیگر نمیتواند حرفه ای را یاد بگیرد
 • مجتبی IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام و ادب حوزه ای که سرشار از مشکلات است و از حل آن عاجز است؛ قطعا قادر به حل مشکلات خارج از خود هم نخواهد بود اگر من مدیر حوزه بودم، موقتا پذیرش حوزه را متوقف مینمودم تا مشکلات داخلی حل شود و یا به حداقل برسد و بعد از آن با هدفی مشخص و برنامه ای قوی نیروی جدید پذیرش نموده و به تربیت آنها می پرداختم حوزه در گام اول سه نیاز اصلی دارد: 1. تعیین هدف غایی حوزه و مشخص نمودن آن برای کلیه نیروهای موجود 2. بازسازی ساختار و برنامه های موجود متناسب با هدف 3. شفاف نمودن جایگاه حوزه در اجتماع نسبت به مردم و نظام به صورت حقیقی و کاربردی نه فقط در حد شعار پس از حل این سه نیاز نوبت به حل 32 مشکل اصلی دیگر می رسد که در صورت تمایل ارائه خواهد شد
 • امین IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من مدیر حوزه های علمیه بودم، به صورت جدی، با اولویت یک و مهم ترین کارویژه خود، مطالبات مقام معظم رهبری از حوزه های علمیه رو به ویژه سخنرانی معروف معظم له در دهه هفتاد و فرمایشات معظم له در سال ۸۶ در جمع اساتید حوزه، سخنرانی سفر سال ۸۹ رهبری به قم و سایر مطالبات ایشان از حوزه ها رو در خصوص منابع درسی، مدرک، رسالت خطیر حوزویان پیگیری و اجرا می کردم.
 • سعید IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  متاسفانه مشکلات معیشتی فراوان خصوصا در چندسال اخیر مانع تلاش علمی طلاب شده،من دانشجو هستم و با چند تن از طلاب سابقه دوستی چند ساله دارم،ماهی ۵۰۰ یا ۶۰۰ هزار تومان برای طلبه ای با چند فرزند و مدرک دکتری فقط میتواند یک شوخی باشد،طبق اطلاعات و از آنجایی که رشته ام اقتضا میکند این را میدانم که قبل از انقلاب طلاب وضعیت معیشتی به مراتب بهتری داشته اند و لذا افرادی همچون امام و علمای فعلی پرورش یافتند،اگر فکری برای این مسئله نشود در حوزه هم همچون دانشگاه با فرار مغزها مواجه خواهیم بود البته نه به خارج،بلکه به سایر نهادها، فکر میکنم دشمن و عناصر نفوذی داخلی هم به خوبی از خطر حوزه برای خود آگاه هستند،ولذا در بودجه بندی چند سال اخیر بسیار بودجه فرهنگی را کاهش داده اند
 • IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  سلام علیکم؛ چند پیشنهاد: 1. سعیم بر این بود که سیستم حوزه را به همان قدیم برگردانم، یعنی آن سیستمی که طلبه با میل و اختیارش دنبال درس بره و اجباری در کار نباشه، هر طلبه هم به حسب استعدادش کلاس انتخاب کنه و سر درس هر استادی میخواهد بره. البته این داستان در پایه ها هفت به بالا تحت عنوان «آزاد» مطرح هست، اما من میگم: کلا سیستم باید برگرده نه فقط عده ای. 2. در شهریه دادن کمی سختگیر بشم. به این معنا که هر طلبه حق خوردن شهریه را نداره. طلبه ای که درس نمیخونه یا رعایت زی طلبگی نمیکنه (به هر دلیلی) حق خوردن مال امام زمان را نداره . 3. سعی نکنم از همان اول سیاسی بار بیان. یعنی بذارم از ابتدا درس ها رو درست بخونند، بعد اگر تمایل داشتن، خودشان دنبال اینجور مسائل میرن، ولی من برنامه سیاسی بهشان نمیدادم، چون معتقدم طلبه از اول اگر اینجوری بار بیاد، طلبه نمیشه، میشه رجل سیاسی، ما طلبه میخواهیم، نه مرد سیاسی. بله در حد تفقه زمانه خوبه ولی بیشتر از آن آفت برای درس هست. 4. اساتید اخلاقی که ما علمشان در عمل هم ببینیم رو جلوی بچه ها میذاشتم و سعی بر برقراری انس بیشتر طلاب با اینگونه آدم ها میکردم. 5. دنبال حزب گرایی در حوزه نبودم. یعنی میذاشتم حوزه هرکی که عاشقش هست وارد بشه، حالا از هر مسلکی میخواهد باشد، اگه من عرضه داشتم به طرف راهی که فکرمیکنم درسته جذبش میکنم و الا مانع ورودش به حوزه نمیشدم ...
 • محمد DE ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  مسجد، مسجد و مسجد
 • رضا IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 1
  فکری به حال معیشت طلاب بفرمایید
 • مجید IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام وخسته نباشید حوزه باید طلاب شجاع ونترس رو پرورش دهد چرادرجریان فتنه به غیر تعدادانگشت شمار بقیه درحمایت از نظام ساکت بودن چرا جریانهای انحرافی درحوزه رشد میکنن چرا حوزه تخصصی نمیشود ودرزمینه های اقتصادی اجتماعی علوم جدید رایانه وغیره چرا درمورد فضای مجازی کم کاری میکنیم و.‌.چرا
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام خدمت مدیریت محترم و زحمت کش حوزه. همیشه به کار گرفتن تیروهای بازنشسته در همه ارگانها جزئ مسائل مهم بوده و هست . در بین اساتید حوزه در شهرستانها اساتیدی هستند که بازنشسته ارگانهای مختلف ازجمله آموزش و پرورش و عقیدتی نیروی انتظامی ....هستند که سپس امتحان استادی شرکت کرده و الان بعنوان استاد مشغولند. آن عزیزان اگرچه عموما از نظر علمی مجربند اما مسلما از نظر سن در سنن بودند که بازنشسته شدند و از طرفی حقوق بازنشستگی براشون واریز میشه یعنی هم موقعیت اجتماعی دارند هم مالی اما در این بین اساتید جوانی هستند که هم پرتلاش و چالاک هستند و هم نیاز به بحث مالی دارند . حقیر اگه بجای مدیر حوزه بودند با آن عزیزان خداحافظی میکردم و از اساتید جوان و پر شور استفاده میکردم . وجدانا حضور برخی از آن عزیزان برای درس اخلاق هفتگی خوبه نه تدریس روزی 4 درس برای بچه های سطح 1.
 • سید حسین IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  یک نکته خیلی مهم، فراگیر کردن دروس حوزوی حداقل تا سطح اول و یا حتی دوم بین تمامی مشاغل و کسب و کارها اعم از اداری و تجاری هست. مردم خیلی از سبک زندگی دینی فاصله گرفتند و اونهم بخاطر آموزهای مدرسه ایه. اگر جای مدیر حوزه بودم حتما فضا رو برای انواع آموزش های مختلف حوزوی به مشاغل مختلف رو فراهم میکردم. مطمین باشید خیر جامعه در این هست، ان شاءالله
 • علی رضایی IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  ورودی حوزه باید بسیار محدود باشه و چندین فیلتر برای ورود باید داشته باشیم. فرض کنید اگه ما سالانه سی هزار نفر ورودی داشته باشیم، خروجی چند نفره؟ دو هزار نفر؟ چقدر؟ یعنی چیزی حدود 10 درصد اونم اگه باشه. اما وقتی ورودی رو محدود کنن، میتونن همه ی هزینه هایی که برای اون سی هزار نفر میکردن رو بزارن برای پنج هزار نفر و اصولی روی این افراد کار کنن و بفرستنشون شهرای دیگه. وقتی میشنویم چه تعداد درس خارج خوان توی قم حضور دارن، واقعا سردرد میگیریم. میدونم خونده نمیشه و به دست ایشون هم نمیرسه ولی خب تیری انداختیم تو تاریکی.
 • ابوالعرفان IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  با سلام بنده اگر به جای آیت الله اعرافی بودم: 1. تخصصی کردن دروس حوزوی از پایه هفتم به بعد؛ به این معنا که طلاب تا هفت سال دروس مورد نیاز مقدماتی را گذرانده و از پایه هفتم به بعد، دروس حوزه به نحوی تدوین شود که طلاب مثلا در سه یا چهار تخصص اصلی حوزوی بتوانند وارد شوند و همه طلاب را به سمت تحصیل فقه و اصول سرازیر نکنیم. به عنوان مثال چهار رشته اصلی «فقه و اصول»، «فلسفه و کلام»، «تبلیغ» و «مشاوره و روانشناسی» را قرار داده تا طلاب پس از هفت سال تحصیل مقدماتی دروس حوزه، وارد یکی از این رشته ها شده و وقت خود را برای فقه و اصولی که به آن علاقه ندارند، هدر ندهند و با این کار، شما طلبه هایی متخصص داشته که نتیجه آن سرزنده بودن طلاب و رسیدن سود به مردم خواهد بود؛ نه اینکه طلبه پس از ده سال تحصیل، سرخورده شده و نمی داند چه کاری باید انجام دهد. 2. پیگیری جدی برای ورود طلاب به مشاغل مرتبط با طلبگی همانند آموزش و پرورش، قضاوت و ... (این پیگیری امروز وجود دارد؛ اما باید پیگیری جدی تر و سهمیه بیشتری کسب شود). 3. هموار نمودن راه برای هجرت طلاب ( امروز یکی از دلائل اصلی عدم حضور طلاب در شهرستان ها، مشکلات مسکن، خرج زندگی و ... است و طلبه با اینکه دوست دارد به وطن خود برگردد، اما وقتی به مشکلات پیش روی خود نگاه می کند، از این تصمیم منصرف می شود و همچنان در قم می ماند). 4. برگزاری دوره های گوناگون همچون دوره های مشاوره، روانشناسی، خطابه و تبلیغ و ... برای طلاب تا این عزیزان در کنار تحصیل دروس حوزه، بتوانند تخصصی داشته و پاسخگوی نیاز مردم باشند. اگر طلبه تخصص داشته باشد، به معنای واقعی کلمه می تواند مثمرثمر باشد و به مردم خیر برساند؛ اما وقتی یک طلبه می بیند فقط فقه و اصول خوانده و در کنار آن، هیچ تخصصی تبلیغی ندارد، سرخورده می شود و فقط روزگار خود را در قم می گذراند. 5. افزایش سهمیه جذب طلاب در مراکز تخصصی از ضروریات امروز حوزه علمیه قم است. امروز ورود به مراکز تخصصی برای برخی از طلاب سخت است و به همین دلیل عمر آنان در حال سپری شدن است و نمی توانند مثمرثمر باشند. شاید فلان طلبه در فقه و اصول ضعیف باشد؛ اما اگر بتواند در فلان مرکز تخصصی وارد شود، بسیار قوی عمل کرده و از طلبه های موفق شود
 • م IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  ایجاد قسمتها و یا شعبه های تخصصی مثلا شعبه معماری، معاد، نبوت، طب اسلامی، حضرت عباس ع، فیلمشناسی و...
 • عباس ملاتقی IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  برای هر سطح، در حد یک درس مبانی شیمی، فیزیک و ریاضیات قرار می دادم. بخش پژوهش و تمرین پژوهش را بیش از قبل، وارد دروس می کردم. اسلام واقعی بدون لحاظ هرگونه مصلحت را به مردم از طریق رسانه ها معرفی می کردم. ارتباط خواص روحانیت با مردم را بیش تر ترویج می کردم. درس تجوید را برای طلاب چند برابر می نمودم. در گزینش طلاب، بیان، ظاهر و آراستگی را لحاظ می کردم. دوره های فنی و حرفه ای را در کنار دروس می گنجاندم. زبان های خارجی را وارد دروس می نمودم.
 • رضا حبیبی IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  سلام اگر من به جای آقای اعرافی بودم شهریه قم و شهرستان را یکی می کردم تا فرقی بین طلاب قم و شهرستان نباشد
 • NL ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  بهتره متکلم تربیت کنید تا به شبهات پاسخ بدهند
 • کیوان IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  به طلبه ها شهریه بیشتر میدادم
 • مصطفی کاظم زاده IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  سلام اهتمام به موقوفات حوزه و تامین معیشت طلاب باید از اولویت ها باشد سبک تدریس دانشگاهی ضربه ای ویرانگر به حوزه زده است والسلام علینا و علی عباد الله الصالحین
 • فاطمه قربان زاده معافی IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  باسلام بنده عضوهیات مدیره نظام پزشکی کرج هستم، علاقمندبه دروس معارف، ارشدمعارف رو با گرایش قران و حدیث گذراندم اماعطش فراگیری ،سعادت حضور در حوزه رو نصیبم کرد به نظرم سیستم اموزشی حوزه نیاز به بازنگری داره، عناوین دروس رو که رصد کردم واقعا مطالعه بعضی ازانها اتلاف وقته، در حوزه خودمان و تحقیقی که از چندحوزه کرج داشتم متوجه عدم کارامدی دروس شدم ..طلبه باسوادیعنی توان مقابله با شبهات و توانمند نه طلبه ای که نگران نمره و آزمون شب امتحانه!!!! من واقعا نمیتونم درک کنم تفاوت حوزه باسیستم دانشگاه در چیه؟ قطعا اگر جای مدیر حوزه بودم دروس بیفایده رو حذف یاتقلیل میدادم و به دنبال کمیت نبودم کیفیت رو مدنظر قرارمیدادم و طلبه های فعال و پویا و علاقمند رو تشویق و منفعلین رو ابتدا دعوت به تلاش و درصورت عدم پیشروی، استعدادیابی میکردم.
 • هادی مرادی IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  به نظر بنده آنچیزی که گمشده حوزه امروز هست و در سطوح مختلف حوزه از مدیریت تا امور مدارس و طلاب خودش رو نشون میده غفلت از سخنرانی تاریخی امام خامنه در ۷۹/۷/۱۴ در مدرسه فیضیه هست که باید بارها و بارها در اون سخنرانی اندیشه کرد و مشکل اساسی در واقع عالم نبودن ساختار حوزه به زمانه خودش از هر جهت هست که گره های کوری رو موجب شده اگر طلبه ما امروز تعریف دقیقی از خود به عنوان رکن اساسی جریان هدایت در جامعه نداره به دلیل ضعف در تحصیل و یا نداشتن دغدغه نیست بلگه به دلیل گم شدن هویت طلبگی و حوزه در زمانه ماست با تشکر از ایجاد فضای صمیمی و باز از شما
 • حسینی IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم 1. بین مرکز مدیریت و تمام روحانیون و طلاب از طریق یک سامانه تعاملی با ثبت نام کاربری مشخص و کدملی و ثبت سوابق دیدگاه ها و ... رابطه مستمر برقرار می کردم تا از ظرفیت ها، تجارب و دیدگاه های آنان برای پیشبرد اهداف حوزه استفاده کنم. 2. با توجه به سوابق مدیریتی شخص استاد اعرافی پیشنهاد می شود یک دوره درس خارج فقه الاداره برگزار فرمایند زیرا یک درس خارج کفایت نمی کند. 3. حوزه ها نیازمند تجربه نگاری مدیریتی هستند و برای مدیریت حوزه باید ادبیات مدیریتی تولید شود. اگر من جای مدیر حوزه بودم برای این کار اهتمام می کردم و از تولید مقاله، پایان نامه و کتاب در این زمینه حمایت می کردم. 4. حوزه و نظام اسلامی نیازمند مدیر، امام جماعت، امام جمعه و مدیریت شایسته مساجد است. اگر من مدیر بودم در زمینه تربیت مدیر اسلامی و تربیت امام چماعت و امام جمعه و مدیریت صحیح مسجد هر کاری از دستم بر می آمد میکردم 5. اگر مدیر حوزه بودم از هدر رفت وقت طلاب در دروس خارج جلوگیری می کردم از طریق 1- ارائه آموزش های لازم درباره منهج اجتهادی فقها به آنان، 2. راه اندازی سامانه آزمون های استاندارد آزمایشی الکترونیکی درس خارج برای بازخورد دادن به طلاب خارج درباره سطح دانششان 3. برگزاری درس خارج با مشارکت 2 استاد یا بیشتر با رویکرد آموزش فعال یعنی ارائه شاگردان تصحیح و تکمیل اساتید (روش آیت الله مقدس اردبیلی) 4. ارائه مشاوره تحصیل درس خارج به صورت الکترونیکی ناظر به حل مسائل طلاب خارج مانند اینکه کدام درس بروند درس کدام استاد بروند با چه روشی درس بخوانند و ... 6. برای تقویت مستمر علوم ادبی طلاب و روحانیون فکری شبیه سامانه پیشنهاد شده قبلی می کردم. 7. رشته تخصصی احکام گویی را به شدت گسترش می دادم 8. برای پوشش بهتر بیمه تکمیلی طلاب و روحانیون سعی میکردم تمام مراکز حوزوی و مرکز خدمات به صورت یکجا تجمیع شوند و هر کدام از شرکت های بیمه تکمیلی بیشترین خدمات با کمترین بیمه را ارائه داد با همان بیمه قرارداد منقعد می کردم (در بیمه تکمیلی اگر تعداد افراد بیشتر باشند، پوشش بیمه بیشتر با بیمه کمتر ارائه می شود)
 • قائمی IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اگه من جای مدیر حوزه بودم بیشتر با دانشگاه تعامل میکردم و با بر پایی کلاس و جلسه و گذراندن واحد اعتقادی، به داد فرزندان مملکت امام زمان میرسیم
 • IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من جای مدیر حوزه های علمیه بودم 1...حضور مشاور کاردان در حوزه تا طلاب بتوانند در مقابل جامعه و خانواده و.... راهکارهای درستی را بکار ببندند 2...به طلاب جدیدالورود درست حوزه را معرفی میکردم نه جوری که فکر کند فقط باید مجتهد صاحب رساله شود و سعی در پرورش استعداد های و سلیقه های مختلف می شدم 3...توجه به کیفیت طلاب نه کمیت و به تبع آن حضور برخی در سلک و لباس حوزه که باعث رفتن آبروی حوزه می‌شود
 • IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام و عرض ادب ای کاش در مرکز خدمات توجه بیشتری به روحانیون میشد چون به خاطر شرایط کرونا همگی خیلی در مضیقه هستند و از طرف قرض الحسنه دفتر تبلیغات هم خیلی بهشون فشار می‌آورند و با آبروی طلاب بازی میکنند . و اینکه تسهیلاتی برای مسکن و خرید جهزیه ایرانی برای طلاب ایجاد شود .
 • زکیه IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام و عرض ادب اگر به جای شما بودم از ظرفیت طلاب باسواد ودغدغه مند و کاربلد برای ورود به مدارس استفاده میکردم همانطور که میدونید وضعیت اخلاقی مدارس اصلا خوب نیست و این خلاء اخلاقی در مدارس رو طلبه های خانم و آقا میشه تا حدود زیادی رفع کرد.
 • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  سلام من اگر جای مدیر حوزه بودم و امکانش بود وامی را برای خرید مسکن با سود کم و اقساط زیاد برای طلاب قرار میدادم تا صرف خرید مسکن کنند. ما هر چه در سال پس انداز میکنیم باید بابت رهن تقدیم صاحبخانه کنیم
 • mohammad#h62 IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  اگر من جایش بودم 1- برای کسانیکه در سنین بالا می خواهند وارد حوزه شوند فکری می کردم 2- برای مسکن طلاب از دولت مسکن ملی می گرفتم 3- دروس حوزه را بروز میکردم 4- بی خبر و نامحسوس به حوزه های شهرهای کوچک سرک میکشیدم تا دردهای انها را بفهمم 5- معیشت طلاب را بهبود می بخشیدم
 • مرتضی IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 3
  با سلام و خسته نباشید. درخواستی که داشتم این بود که امتحانات را اگر اصرار بر کتبی گرفتن هست به صورت کتاب باز یا open book برگزار کنند چون در این صورت هم تکیه بر حفظ کردن برداشته میشود و بیشتر روی فهم مطالب کار میشود و همچنین طلبه مجبور است یک دور در کلاس حاضر باشد یا حداقل یک دور شرح مطالعه کند تا بتواند در امتحان مطلب مربوط به سوال را در کتاب پیدا کند. چون روش در حال حاضر برای امتحانات واقعا مفید نیست همانگونه که خود کلاسها با توجه به محدوده ها کفاف نمیدهد. مجدد تشکر میکنم. فی امان الله
 • مهدی AE ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  سلام من اگر جای مدیر حوزه های علمیه بودم شهریه طلبه هارو بیشتر میکردم
 • . IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام بنده معاونت تبلیغ یکی از مدارس سطح یک هستم. تا وقتی که به طلبه میگوییم باید نحو بخوانی و آخر از او امتحان تئوری میگیریم نه امتحان تجزیه و ترکیب متن قرآن حوزه چیزی نمیشود. تا وقتی به طلبه میگوییم فلان جلسات غیبت داشتی و نمی‌گوییم مطالب فلان جلسات را نفهمیدی حوزه مشکل دارد. اگر اینجا حوزه است و طلبه میخواهید حضور و غیاب و امتحان را حذف کنید به جایش از طلبه امتحان شفاهی تفسیر و تجزیه و ترکیب و.. از قرآن و حدیث بگیرید . از طلبه پایه شش امتحان لمعه نگیرید که ظلم است از او امتحان فتوا دادن بگیرید به او حدیث بدهید تا حکم را استخراج کند اگر بلد است، مدرک بدهید و حضور و غیاب نخواهید اگر بلد نیست، به او مدرک پایه یک هم ندهید هر چند هزاران ساعت حضور در کلاس داشته باشد و برگه سیاه کرده باشد. کاربردی کار کردن یعنی این
 • محمد IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  بعضی چیزها گفتنش خنده دار است؛ مثل اینکه محدوده های تعیین شده برای دروس در اکثر اوقات و موارد، تمام نمی‌شوند. راه حلش سخت است؟! و مشکلاتی از این دست که وجودشان بسیار واضح است اما آنقدر ادامه یافته اند که شاید برخی فکر کنند حتما درستش همین است! من اگر جای مدیر حوزه بودم، ابتدا ساده ترین مشکلات را حل میکردم و بعد سراغ طرح های کلان و تغییرات دفعی میرفتم. تغییر دفعی یعنی اینکه تصمیم گرفته شود حضور در دروس سطح اجباری باشد اما در نظر نگیریم که بسیاری از طلاب مخصوصا متاهلین، بر اساس ساز وکار قبلی برای زندگی خود برنامه ریزی کرده اند و بدون اینکه از حداقل سه ماه قبل اطلاع رسانی درست و کامل به همه طلاب انجام دهیم، دفعتا کلاس ها را اجباری کنیم. تغییر دفعی یعنی اینکه تصمیم گرفته شود حضور در کلاس درسی که امتحانش داده نشده را اجباری کنیم، و باز هم بدون اطلاع رسانی درست و کامل به همه طلاب، آن را اجرایی کنیم تا علاوه بر ایجاد مشکل در برنامه های شخصی طلاب، برخی از طلاب به فکر دور زدن این قانون بیفتند و بعد به فکر این بیفتیم که جلوی تخلف را بگیریم! پس حق بدهیم به کسانی که می گویند گوش شنوا وجود ندارد. آیا پس از اجرای دفعی تصمیم اول، کسی اعتراض نکرده بود؟! پس چرا دوباره اجرای دفعی یک تصمیم دیگر؟! حال اگر طلبه ای به خاطر این بی توجهی، مسیر زندگی اش عوض شده باشد، شما آن را جبران می‌کنید؟! صادقانه تشکر میکنم که به فکر مصالح عامه حوزه هستید، ولی لطفا چند وقت قبل از اجرای یک تصمیم اساسی که به نفع کلیت حوزه است، یک اطلاع رسانی دقیق و کامل به همه طلاب مرتبط با آن تصمیم انجام دهید تا مصالح شخصی برخی طلاب به خطر نیفتد. نوشتن یک اطلاعیه یک خطی و حتی چند خطی در پنل طلاب، به درد نمیخورد. پیامک به همه طلاب درگیر با آن تصمیم مهم اجرایی، شاید راه حل خوبی باشد.
 • محمداسماعیلی IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم اگر من جای حضرتعالی بودم همه امتیازاتی که برای طلبه معمم درمقابل غیرمعمم درنظر گرفته شده ازجمله شرط مدرک دکتری و شهریه بیشتر و شرط برای اساتید وغیره را لغو میکردم چون همین امتیازات غلط و ناعادلانه باعث لوث شدن این لباس مقدس شده و بسیاری فقط برای رسیدن به منافع مادی بیشتر ونه برای خدا، وبرخلاف میلشان معمم شده اند درحالیکه شایستگی اخلاقی و شرط تقوی که اصل است را ندارند و مایه وهن این لباس مقدس شده اند.واز طرفی عده ای از طلاب که شایستگی اخلاقی و علمی رادارند ولی بخاطر شرایط خاص خود و موانع شخصی وعلیرغم میل باطنی نمیتوانند معمم باشند،از این مزایا محرومند.واین از مصادیق بارز ظلم و بیعدالتی در حوزه های علمیه است باتشکر.وفقکم الله فی سبیل الهدی
 • امیریان IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  سلام و درود. پویش خوبی را راه اندازی کردید به شرطی که به گفتن بسنده نشود و عمل شود. به نظر من درشرایط خاص جامعه باید مبلغینی اختصاص به قشر نوجوان و جوان در مدرسه ها و دانشگاه ها به کار گرفته شوند که شرایط نوجوان و جوان امروز را که با انواع هجمه ها در فضای مجازی روبه رو هستند بدانند و آنها را با توجه به هجمه ها و با شرایط و روشهایی که جوانان بپذیرند هدایت کنند. البته مبلغینی که کاملا به روز باشند. برایتان توفیق از درگاه خدا مسئلت دارم.
 • هاشمی IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام بنده را بواسطه اینکه حین تحصیل در حوزه در دانشگاه هم تحصیل نموده ام توسط قسمت آموزش تمامی سوابق تحصیلی ام لغو و محو شده است: ۲ تقاضا: ۱.امکان ادامه تحصیل در حوزه ۲.بعلت مقدور نبودن در حضور سرکلاس ، امکان ادامه تحصیل بصورت غیر حضوری
 • محمد علی IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من جای مدیر حوزه علمیه بودم حکم استادی را لغو میکردم و به همان مدرک کارشناسی تا دکترا اکتفاء میکردم تا این رانتی که الان در حوزه ها بخصوص در قم هست بوجود نمی آمد و هر مدیری از آشنایان خود را برای تدریس دعوت نکند بلکه همه فرصت داشته باشند که برای استادی اقدام کنن و هر آن کس که استعداد استادی داشته باشد به بروز و ظهور برسد. وقتی مدرک حوزه رو خود مسئولينحوزه قبول ندارند و برای هر چیزی امتحان کتبی و شفاهی میگذارند باعث درست شدن رانت علماء میشود و استعدادها از بین خواهد رفت... اگر من رییس حوزه بودم خیلی کارها میکردم تا حوزه ازین بی ثمری الان دربیاید و به حالت سابق خودش برگردد.... آقای اعرافی هم نمی‌تواند کاری کند اگر می کرد در چهار سال گذشته میکرد... یاعلی
 • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام و احترام، ابتدا تشکر میکنم از آقای اعرافی که اجازه دادن ما انتقادات و پیشنهادات خودمون رو بیان کنیم .. و انشاءالله که ایشون پیام های ما رو میخونن و به ما طلبه هایی که دغدغه داریم کمک میکنن باید اصل کار و هدف از آمدن به حوزه رو یادآور شد چون بعضی از افراد هدف از آمدن به حوزه رو فراموش کردن و انگار بعضی از ما ها برای نمره و مدرک درس میخونیم - هدف از آمدن به حوزه اول خودسازی و بعد زمینه سازی برای ظهور است و ...ممکنه اگر افراد بدون امتحان و پرسش درس بخونن بهتر و راحت تر یاد بگیرند و از اطلاعاتشون استفاده کنند و اگر هدف پرسش و پاسخ، تکرار هست ، پس مباحثه برای چیه ؟! دروس تکراری و دروسی که خیلی مورد نیاز نیست را حذف میکردم .. البته یکی از کار هایی که میشه انجام داد امانت گرفتن کتاب هست بهتره ما فرهنگ امانت گرفتن کتاب رو گسترش بدیم همچنین چرا باید کتب حذفی داشته باشند؟ ! اگر قرار به حذف کردنه اصلا برای چی باید این همه کاغذ و جوهر و ...هدر بره .؟؟؟ شاید یکی از ملاک های انتخاب استاد رو تواضع و فروتنی و دوستی واقعی با طلاب قرار میدادم .... شاید خیلی خیلی چیزای دیگه باشه برای گفتن اما مجال سخن نیست باز هم تشکر. خداقوت و یاعلی
 • حسینی IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام اگر من جای مدیر حوزه بودم برای طلاب مبتدی کارهای زیر را انجام میدادم: 1. دروس وابسته به قرآن را با یک نظام مناسب در طول دوره مقدمات و حتی سطح یک و دو به عنوان درس اصلی لحاظ می کردم مانند روخوانی، روانخوانی، تجوید، قرائت، مفاهیم پایه، مفاهیم پیشرفته، ترجمه، تفسیر، حفظ 2. برای احکام از بدو ورود تا پایان دوره مقدمات و حتی سطح یک و دو مانند آنچه برای قرآن کریم عرض شد پیوسته برنامه آموزشی و کارگاهی مستمر در برنامه شون قرار می دادم (نکته بارز ضعف عموم طلاب در عصر بعد از انقالب اسلامی ضعف در احکام است) 3. روایت خوانی را جزو دروس اصلی مستمرشان قرار می دادم 4. ترتیبی می دادم تا طلاب دروس طرح ولایت را در شش سال به عنوان درس اصلی به صورت عمیق بخوانند. 5. در زمینه ادبیات عرب دو یا سه سال اول را به مکالمه عربی و صرف و نحو مقدماتی در کنار صرف و نحو فارسی و 3 سال بعدی را به صرف و نحو پیشرفته و سایر علوم ادب عربی اختصاص می دادم.
 • حامد IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  اگر جای مدیر حوزه بودم ، به طور خیلی جدی و قاطع موقوفات و اموالی که برای حوزه هست را احیا و به حوزه باز میگرداندم و آنها را مولد میکردم ؛ و مدرس های متعدد و فرصت های تدریس رو برای طلاب ایجاد میکردم ؛ وسطح کتب درسی حوزه رو ارتقاء میدادم و کتاب های بهتر و جدیدتری رو وارد چرخه آموزش می کردم.
 • سایه نشین حضرت صاحب IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  مقررات خشک رو از جلوی پای ورودی ها بر میداشتم، من جوان وقتی میخواهم وارد حوزه شوم از اینکه بگویند جوراب رنگی نپوش مقنعه رنگ روشن ممنوع چادر مدل دار قدغن، میترسم فراری میشوم میپندارم قرار است همه چیزم را عوض کنم و خودم نباشم، من جوانم بدون آگاهی، من آیت‌الله نیستم، از مهمانی خانه ی خاله آمده ام دوست دارم در حوزه آگاه شوم، نمیتوانم وانمود کنم به چیزی که نیستم، اگر مهلت بیابم و آن معارفی که شما و رییس حوزه ی شهرم آموخته اید بیاموزم من هم شبیه شما میشوم البته نه با ریا و به زور، با آگاهی و انتخاب و حقیقی من جوانم کافر نیستم...من بی اطلاعم اما مسلمانم، شیعه هستم، کاری که الان میکنید جمع کردن شبیه های خودتان دور هم در جایی به نام حوزه است با شکافی عمیق بین خودتان با امثال ما چقدر خوب میشود که امثال ما هم بتوانند آگاه شوند، پذیرفته شوند، اگر نمیشود لااقل ما را هم جایی جمع کنید بکی از همین خود های مقدستان را هم به استادی امثال من جوان دعوت کنید به خدا ما هم شیعه ایم، چه بسا ما بیشتر نیازمند آموزش باشیم و دیگر اینکه چقدر زیبا میشود که اتاقک ها و حجره هایی در بازار باشد که یک خانم و یک آقا یا بک شیفت خانم یک شیفت آقا بیاید وسط بازار بین مردم انقدر علم را مرموز و پیچیده و دست نیافتنی و دور نکنید، علم برای عرضه است نه برای ذخیره! اصلا با عرضه کردن تازه ذخیره میشود مخلص کلام من اگر مدیر حوزه بودم امر میکردم حضرات عبا به تن و بانوان چادر به سر مومن بیایید بیرون، با بقیه مثل خواهر و برادرتان تعامل کنید برای نشر دین نمیگویم بگذارید امثال من در حوزه ها حرج و مرج ایجاد کنند میگویم ما را هم طرد نکنید، برای به راه آوردن امثال من برنامه بریزید و یک کار دیگر هم میکردم، آن هم اینکه طلبه ها را مدیریت شده در سایر زمینه ها آموزش میدادم بخصوص در زمینه اقتصادی، تا هرگز به گرفتن حقوق و شهریه نیازمند نباشند، اتفاقا اینگونه تازه این علما با جامعه تعامل پیدا میکنند و فرصت نشر دین در عمل را بدست می آورند، البته نه اینکه بدون ایجاد زیرساخت ها، زیر پایشان را خالی کنم و بدتر از بدتر حوزه از اینی هم که هست مهجورتر شود!بالعکس آنطور منافعش از حالا هم برای حوزه هم برای طلبه ها هم مردم بیشتر میشود با سپاس برای پرسیدن این پرسش اگر خواندید واکنشی هم نشان بدهید من بودم اینکار را هم میکردم.
 • عارف شجاعی IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  سلام خدمت پدر مهربان طلاب، اقای اعرافی عزیز بنده اگر جای شما بزرگوار بودم اول از همه موضوع اخلاق را پیگیری میکردن بدلیل اینکه این کفایه و فقه نبود که امام خمینی ره را امام کرد بلکه رابطه امام ره با خدا بود که ایشان را روح الله بعنی روح خدا کرد، اگر اخلاق و معنویت به طلاب تزریق شود تمام مشکلات علمی تحصیلی پژوهشی تبلیغی و معیشتی طلاب حل خواهد شد چون ان معی ربی و خدا را حاضر ببینیم دیگر مشکلی وجود نخواد داشت دوم هم اینکه موسسات غیر فقهی را افزایش میدادم تا طلاب که انگیزه اصول فقه ندارن وارد علوم کاربردی تر مثل تاریخ و کلام و روانشناسی و تفسیر و..ـ شوند تا ازاین افسردگی علمی وحس بی فایده بودن خارج شوند ممنون از محبت و زحمات تان دعاگویتان هستیم
 • طلبه حقیر IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  سلام حضورشخصیتی موجه و فاضل؛ حضرت آیت الله اعرافی بر این مسند مغتنمه و نباید از شخصیت برجسته حضرت آیت الله بوشهری هم غافل شد الحمدلله شخصیت هایی هستند که دغدقه شون رفع مشکلات طلابه ولی اینقدر مشکل هست که یک شبه حل شدنی نیست اما میشود به کمک همین طلاب جوان و پرانگیزه بر تمام این مشکلات فائق اومد ای کاش مسؤلین و ندیران قدر این طلاب را میدانستند در عصر و زمانه ای که دنیا با ابزار رسانه فعال و جذاب خودش سعی بر اغفال دارد متاسفانه ماهم تلاش فعال و جذابی برای هدایت و جذب نداریم به نظرم یکی از مشکلاتی که وجود داره و متاسفانه کسی هم بهش نپرداخته، مشکل طلابی است که از نظر عرف و جامعه طلبه و روحانی اند و باید مسؤلیت اجتماعی و تبلیغی را زیر ذره بین مردم انجام بدهند ولی از نظر مدیریت و ساختار حوزه طلبه نیستند و پرونده و کدی ندارند به تعبیری از اینجا رونده و از اونجا مونده هستند و به تعبیر آیین نامه ای طلاب تبصره ۱۰ و ۱۸ قدیم و ۱۰۸۸ جدید ای کاش مدیر فاضل دیداری با اینها میگذاشت و درد دل اینها را میشنید و راهکار را از خود اینها می‌گرفت اگر میشه یه وقت ملاقات بدید که حضوری خدمت برسیم ممنون
 • الف IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام من گله و شکایت دارم چرا برای نوشتن پایان نامه تلفن پشت تلفن که استاد راهنما پیدا کرد تازه این روحانی ناز میکنه قبول نمیکنه یا استاد دیگری معرفی میکنه اقا شما روحانی عزیز شما بهتره از استاد راهنما انصراف بدهید یکساله درگیر استاد راهنما باشی.حتی مسئول پژوهش میگند زنگ بزن تا یکی استادها قبول کنند التماس کن. اقای اعرافی این اسمش چیه؟؟ لطفا پیگیری کنید
 • کاظمی IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  گر من جای مدیر حوزه بودم اولا ۷۰ درصد طلاب را در رشته تبلیغ و مبلغ دینی تربیت میکردم، اجازه نمیدادم یک طلبه بیش از دو یا سه سال در حوزه بماند بعد از دو سال باید دو برابر اندازه تحصیل تبلیغ کند مثل دانشجویان نظامی که نمیتونند مقاطع تحصیلی را پیوسته طی نمایند باید آموزه ها را در میدان عمل پیاده کنند بعد دنبال ارتقاء تحصیلی باشند گاهی بعضی طلبه ها بیش از ده سال است در حوزه تحصیل می‌کنند یعنی در اوج جوانی و نشاط کنج حجره نشسته و دروسی که می خوانند به هیچ وجه در تبلیغ به درد آنها و مردم نمی خورد ثبات در تبلیغ خیلی مهم است یعنی اعزام یک مبلغ برای هر مسجد یا منطقه ای حداقل باید دو ساله باشد تا مبلغ مردم و منطقه را خوب بشناسد و جا بیفتد طلاب مبلغ در سطح واندازه یک کارمند معمولی حقوق و یا منبع درآمد داشته باشند ودر طول تبلیغ باید از نظر سیاسی و فرهنگی و اخبار محلی پشتیبانی گردند
 • محسن نعمتی IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام ۱-همونطور که استاد بزرگوار شهید مطهری در مقاله مشکل اصلی در سازمان روحانیت بیان کردند بحث اقتصاد طلاب هست در حال حاضر نیز احساس میشود این مشکل کماکان وجود دارد وسرمایه های عظیم انسانی در حوزه خصوصا آنچه در شهرستانها دیده میشود در پی کسب امور معیشتی نابود میشود بنابر این لازم است برای این مقوله فکر اساسی شود تاطلاب از مسئولیت های طلبگی به خاطر این امر فاصله نگیرند ۲- در رابطه با پویای حوزه ها در قسمتهای مختلف آموزش وپژوهش وتهذیب ومدیریت وپذیرش لازم است تجدید نظر شود ۳-پیوند حوزه به عنوان یک عنصر فعال با دیگر مراکز آموزش از جمله آموزش وپرورش ودانشگاه ها ضعیف است به طوری که طلابی که در این عرصه بعد از سالها طلبگی باترس وارد میشوند انفعال نیز دارند ۴-آن چیزی که در حوزه وجود ندارد عدم آموزش هویت ومسئولیت های حوزه در قبال جامعه است تاحدی که بعضی نیم قرن هم در حوزه میمانند ونه احساس مسئولیتی دارند نه شناخت دقیقی از حوزه وجامعه ۵-ما بزرگترین منابع دین که همان قرآن وحدیث میباشدرا در حوزه فراموش کردیم در مدیریت اسلامی وانقلامی حتما باید این دو مقوله در صدر تمام مسائل آموزشی وپژوهشی قرار بگیرد
 • AE ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام اینهمه پیامی که من دیدم رو واقعا جناب اعرافی میخونن ؟ کاش حداقل جواب تک تکشون رو بدن تا دلمون گرم باشه اگه من جای جناب اعرافی بودم یه فکری به حال تصحیح امتحانات کتبی میکردم کساییو واسه تصحیح انتخاب میکردم که نمره کیلویی ندن خیلی برا خودم پیش اومده دوستام بدون مطالعه و زحمت دادن به خودشون رفتن امتحان دادن و نمره قبولی گرفتن اما من با کلی مطالعه و جواب دادن تک تک سوالا نمرم شده 4
 • علی IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  در تمامی بخشها مدیری با سن بیشتر از 40 سال قرار نمی دادم طی این 7 سال طلبگی تمامی مشکلاتی را که در طلبه ها مشاهده کردم به خاطر عدم درک متقابل بین طلبه و مسئول ما فوقش بود
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام اگر من جای مدیر حوزه علمیه بودم ایشون بودم یک تجدید نظری درمورد عناوین درسی که طلاب درطی چندین سال تحصیلی میخوانند وازقضا بهره ای هم ندارد حذف وکتب های درسی که مناسب تر ومفید تربودند راجایگزین میکردم برای مثال چرانباید درحوزه های علمیه ما منشور روحانیت امام ره مثل واحد درسی پاس نشود؟
 • AE ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام اگه جای آقای اعرافی بودم بعضی مدیرای مدارس علمیه و مدیرای استانهارو برکنار میکردم بعضی از مدیرا فکر میکنن خدان و همه باید مطیعشون باشن و بعضی استانها فقط رابطه بازیه چون فلانی داییش مدیر کل استانه شده مدیر فلان مدرسه و هرکار دلش بخواد میکنه هیچکسم هیچی نمیتونه بگه مدیر میشناسم از طلبه ها چک سفید امضا میگیره که گرفتنش جرمه
 • غریبه IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  سلام خدمت آقای اعرافی من جای شما بودم به فکرمعیشت طلاب میبودم
 • طاهره صفایی زاده IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  1- از کتابهای پرمحتوای امام خامنه ای در زمینه ی سیاست و کیاست بعنوان بخش مهمی از منابع تدریس دروس حوزوی استفاده میکردم. 2- سبک زندگی اسلامی و طب ائمه و مزاج شناسی و درمان بیماریها به روش ائمه را که مظلوم واقع شده و فراموش شده و کنارگذاشته شده را باز به دروس حوزه باز میگرداندم.
 • اسماعیلی IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام اگر من جای مدبر بودم اول به فکر معیشت طلاب بودم و از رهبر درخواست می کردم مانند فرهنگیان حقوق بگیرند ...شاید بعضیا بگویند خوب همه میان حوزه خوب بزار بیان شرایط زیاد کن و هرکسی را قبول نکن دوما مسئله تدریس و محدوده که انگار دانشگاه میخوانم نه حوزه ...مانند نجف عمل کنید ممنونم خوزستان
 • مهدی IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  فرضا که ایشون بخونه چه ترتیب اثری میده؟؟ مگه حرف عده ای گمنام در مقابل فرمایشات بزرگان اهمیت داره ...
 • وحید IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام اگر من مدیر حوزه علمیه بودم در چند بخش کار میکردم: الف: ساختار ۱.ساختار حوزه را به ۳دوره ۴ ساله تقسیم میکردم که در دوره اول طلبه شناخت از حوزه پیدا کند و اگر خواست بماند وگرنه از همان ابتدا راه خود را پیدا کند در این دوره طلبه با لباس طلبگی خو خواهد گرفت و آموزش های عمومی فقه و اخلاق و عربی و اعتقادات را فرا میگیرد در دوره اول ساعت حضور بیست و چهار ساعته و درسها به صورت کاربردی خواهد بود دوره دوم و سوم تخصصی تر و با تکیه بر نگاه تخصصی به علوم اسلامی باشد ۲.اصل در حوزه و ساختار حوزه را تبلیغ قرار میدادم بنابرین هزینه فقط برای مبلغ دانشمند و آگاه به زمان خرج میشود و حوزه تعهدی در قبال تربیت استاد دانشگاه و قاضی نخواهد داشت البته دولت باید یک دانشگاه مستقل قضاوت با تکیه بر روش حوزوی دایر کند. مبلغ روستا را ارزش مینهادم و مبلغ به جای گرفتن پول از مردم از حوزه ماشین و خانه و حقوق دریافت میکرد و به تبلیغ در روستا یا شهر میپردازد تربیت مبلغ پول و آموزش میخواهد. ۳. چهار سال دوم و سوم تخصصی فقه و یک تخصصی دیگر توسط طلبه انتخاب میشد. و هزار کار دیگر مانند الکترونیکی کردن تمام کارهای حوزه و حذف بحث ها و موسسه های بی فایده ب: اقتصاد ۱.شهریه: شهریه مجرد ها حذف و فقط کمک هزینه خرید کتاب میدادم شهریه متاهل ها را ساماندهی میکردم و طوری برنامه ریزی میکردم که کفاف زندگی آنها را بکند ۲. موقوفات را ساماندهی میکردم و حوزه را واقعا مستقل میکردم و من الله التوفیق
 • ز م IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام کلیپهای تبلیغی زیاد و با کیفیت و عمیق برای محبوبیت طلاب در جامعه میساختم طلاب نخبه رو شناسایی میکردم ودر کارها از استعدادشون استفاده میکردم نمره و امتحان که سبک دانشگاههست رو برمیداشتم و انگیزه یادگیری با کیفیت رو در طلاب بالا میبردم در ورودی و گزینش از خدا میترسیدم و هر کسی رو در این بستر ثبت نام نمیکردم که برخی خروجیهای حوزه نچسب وگاها بی اخلاق هستند دربرخورد مناسب با طلاب خاطی جدی بودم تا کسی نتونه از این لباس و عنوان مقدس سو استفاده کنه و نگاه مردم رو تحریف کنه
 • مهدی علی اکبری IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  به نام خداباسلام وصلوات برمحمد(ص)وآل محمد؛من جای کسی قرارنمیگیرم ولی اگرمسوولیت حوزه را عهده داربودم جزء جزء "منشورروحانیت"وبیانیه"گام دوم"راتبدیل به نقشه جامع فرهنگی میکردم وبا تشکیل قرارگاه منشوروگام دوم را باترکیبی ازنیروهای باتجربه ی چابک وجوانان انقلابی عملیاتی میکردم وبرای سلامت حوزه ساده زیستی وسبک زندگی امام ورهبری رابه‌عنوان تعهدنامه ومیثاق نامه رسمی حوزویان قرار میدادم.پس از اتمام درس خارج طلاب شرایط ماندن در قم را سخت گیرانه قرارمیدادم ومشوق هایی برای هجرت طلاب فاضل برای حضور درشهرستانها وحتی روستاها قرارمیدادم.
 • علیرضا IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگر من جای..... اولین کار اشتغال طلاب را رسیدگی میکردم چرا باید طلبه ای ۸ سال ۱۰ سال حوزه درس بخونه بعد حوزه رو وِل کنه به خاطر عدم وجود شغل و اشتغال مناسب. همه که نمیخان مجتهد شوند مثل دانشگاه طرف بعد چند سال مشغول شغلی میشه نه راننده تاکسی شدن طلاب. امکان شغل های دولتی و حوزوی فراهم شود برا طلاب. طلاب نون ندارن بخورن اشتغال حل شه خیلی چیزا حل میشود.
 • ابوالفضل ترابی کارگر IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  3 0
  محب کرار: بسم ‌الله الرحمن الرحیم وَعَدَاللهُ الصّابِرینَ الْمُخْرَجِ مِمّا یَکْرِهُونَ وَالرِّزْقَ مِنْ حَیْثُ لایَحْتَسِبُونَ جَعَلْنَا اللهُ اِیّاکُمْ مِنَ الَّذینَ لاخَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ. اولاً؛ تشکر بابت این تحول و اقدام متناسب با چهل سال دوم انقلاب. ثانیاً؛ از تمام گله های اقتصادی می گذرم، فدای سر امام زمانم عجل الله تعالی فرجه الشریف؛ دستتان را می‌بوسم امامم را یاری کنید... پیشنهاد؛ ۱- شما بزرگواری کنید به همراه تیمی ۱۰ - ۱۲ نفره سفرهای استانی و شهرستانی و اگر می‌شود به روستا ها، بروید، مشکل مردم هر شهرستان با طلاب و مدارس علمیه را بررسی کنید، ببینید اصلأ مدرسه علمیه و طلاب آن خروجی داشتند یا خیر، مردم چه انتظاری از طلبه دارند و این انتظارات از سیستم فعلی حوزه خارج می‌شود یا باید تغییرات رخ دهد. ۲- طلاب را در زمینه مدیریت اجتماعی توانمند کنید. ۳- نشست‌های کاربردی (کاربردی) و مستمر در شهرستان ها راه‌اندازی کنید، برای چگونگی رفع موانع ظهور و نقش تحصیلات حوزوی و طلاب در این رابطه. اللهم صل علی محمدوآل محمدو عجل الفرجهم من الله توفیق
 • محمد امیر AT ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  2 0
  سلام, من یک شهروند عادی هستم . و می دانم که مدیریت این حوزه بسیار سخت است.موارد و مشکلاتی و پیچیدگیهایی وجود دارد که مانع دستیابی به نتایج مطلوب می گردد. در وضعیت فعلی:1) تشکیل سازمان علمای مجاهد که در کلام و عمل عدالت را پیشه راه خود می کنند.و حامی مستضعفان هستند را به فوریت به انجام می رساندم. 2)آموزش و انتقال مطالبه گری را از علما به مردم تبیین می کردم. 3)کرامت ایرانیان خط قرمز ماست را شعار امسال قرار می دادم و مدیران بی کفایت را با کمک مردم به چالش می کشیدم. "موفق باشید."
 • پاسدارانقلاب IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  بسمه تعالی سلام علیکم مصوب میکردم که همه مدارس و حوزه های علمیه سراسر کشور طلاب و روحانیون معزز جهت حضور مستمر در حلقه های صالحین بسیج از طرف مدیر مدرسه و حوزه تشویق و ترغیب شوند تا بلکه بواسطه این امر خیر شاهد اتفاقات بهتری شویم هرچند که به اذهان برخی مدیران حوزه بیشتر جذب طلبه ها از طریق همین حلقه ها بوده است و چه طلبه ها و روحانیون عزیزی که گله مند بودند که مدیران یا اساتید آنها برای حضور آنهادر این حلقه ها مانع شده اند ...
 • سرباز ولایت IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با سلام من اگر جای مدیر محترم حوزه بودم چند کار اساسی رو انجام میدادم ۱. یک مشکل بزرگ که واقعا سد معبر شده و طلاب رو اذیت میکنه بحث محدوده های درسی میباشد که واقعا طلبه رو آزرده خاطر میکند که ما هر سال با مشکل تمام نشدن محدوه ها مواجه هستیم و چه ضرورتی دارد یک طلبه یه کتاب ۴۰۰ صحفه رو داخل یک سال تمام کند ۲. مشکل دوم که واقعا باعث اذیت طلاب مخصوصا طلاب قم میشود برگزاری امتحانات توسط مرکز میباشد چرا هنوز به این نتیجه نرسیده اید که هر حوزه ای موظف است امتحانات میان سالش رو خود حوزه برگزار کند آیا این نیاز به فک کردن دارد اقایان بزرگوار شیوه درس دادن هر استادی فرق میکند و ما یه سال سر کلاس یه استاد میشینیم چرا استاد دیگری سوال طرح کند خواهش میکنم کمی تامل و تفکر کنید ۳. بحث سوم اینکه شما هر سال بیانیه میدهید طلاب کمتر پایه ۶ حق امدن به قم را ندارند شما همه موسسه های تخصصی رو بردید داخل قم داخل خوزستان هیچ موسسه وجود ندارد پس ما چکار کنیم نه استادی داریم نه موسسه ای و نه حوزه ی معتبر و سطح بالایی که در ان درس بخوانیم ۴. مشکل بعدی طلاب مخصوصا طلاب قم بحث شهرک مهدیه میباشد حدود سه چهارم منازل مهدیه خالی میباشد واقعا چرا باید اینطور باشد افرادی هستند حدود ۲۰ سال در مهدیه ساکن هستند و هستند طلابی که به خاطر مشکل مالی صاحب خانه اساس انها را بیرون انداخته لطفا کمی به فکر طلاب باشید لطفا از کاخ های خود بیرون بزنید و کوخ های طلاب رو ببینید حتی خیلی از طلاب همان کوخ را هم ندارن ۵. مشکلی بعدی که خودتان میبینید و واقعا نمیدانم انرا پیگیری میکنیددیا نه مشکل معیشت طلاب هست شما را به هرکس قبول دارید به والله به پیر به پیغمبر به اهلبیت با ماهی یک میلیون نمیشه دردی رو دوا کرد بابا بخدا طلبه میشناسم ۶ سال متاهله هیچی از خودش نداره از باباش داره کمک خرج میگیره چند روز پیش پدرش بهش گفت کدوم جهنم دره ای هستی که هنوز من باید کمک خرجتو بدم به ولله الان دیگه قدیم نیست که مثل علما و عرفا پوست هندوانه و نون خالی بزاریم رو سفره من چندین طلبه رو میشناسم به خاطر مشکل مالی زنش از ازش طلاق گرفته به هرکی قبول داری به فکر معیشت طلاب باشید چون شکم خالی(بی پولی) مقدمه فساد میباشد ۶ .چرا مدرک حوزه علمیه بی ارزش میباشد و معتبر نمیباشد با تشکر خادمدشما
 • احمد قربانی IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  آقای اعرافی لطفا 1. حضرتعالی مصداق اتم مدیران چند شلغه این مملکت هستید ( 1. ریاست‌ مرکز جهانی‌ علوم‌ اسلامی‌ و عضویت‌ در هیئت‌ امنای‌ آن‌ 2. عضویت‌ در شورای‌ فرهنگی‌ ــ اجتماعی‌ وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری‌ 3. عضویت‌ در شورای‌ فرهنگ‌ عمومی‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌ 5. مدیریت‌ گروه‌ علوم‌ تربیتی‌ مؤسسه‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) 6. عضویت‌ در هیئت‌ امنای‌ مؤسسه‌ بین‌ المللی‌ هدی‌ 7. معاونت‌ پژوهشی‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ 8. ریاست‌ هیئت‌ امنای‌ دانشکده علوم‌ قرآنی‌ میبد 9. عضویت‌ در کنگره دین‌‌پژوهان‌ کشور 10. مدیر مسئولی‌ فصلنامه‌های‌ «حوزه‌ و دانشگاه‌»، «جستار اقتصادی‌» و «تربیت‌ اسلامی‌» 11. عضویت‌ در هیئت‌ امنای‌ دفتر تبلیغات‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ 12. عضویت‌ در شورای‌ پژوهش‌های‌ علمی‌ کشور 13. عضویت‌ در هیئت‌ امنای‌ مرکز جهانی‌ و سازمان‌ مدارس‌ خارج‌ از کشور.) چگونه می‌خواهید با این مشغله به مدیریت حوزه علمیه برسید؟ 2. آیا خبر دارید وضعیت معشیت طلاب به چه شکلی است؟ اجاره بها مسکن خبر دارید الان چگونه است؟ یا نه شما اینها رو خبر ندارید! 3. اساسا از وضعیت آموزشی بعضی از اساتید خبر دارید؟ که در حد مزخرف هستند؟ آیا سرزده و آن هم بدون تشرفات و دوربین به حجره‌های درسی سر زده اید؟ 4. حاضرید فیش‌های حقوقی خودتون رو به طلاب اعلام کنید؟ ما طلاب حاضریم که بر منابر رفته و تمامی عایدی خود اعم از شهریه و غیره را جار بزنیم. شما حاضرید همچین کاری کنید؟ 5. خبر دارید بعضی طلاب مجبور هستند دست به سوی مردم دراز کنندتا مقداری پول به آنها بدهند؟ 6. آقای اعرافی سر به حوزه‌های شهرستان‌ها زده اید؟ آیا خبر دارید بعضی از مدیران با وجود موقوفه‌های بسیار برای خود چه برو بیای راه انداخته‌اند؟ از فسادهای اخلاقی و اقتصادی همین مدیران نا لایق خبر دارید؟ 7. آقای اعرافی تا به حال شده طلاب بدون لنکت و به دور از چابلوسی شما را نقد کنند؟ 8. راستی آقای اعرافی چرا برای بعضی از مدیران و اندیشه‌ورزان حوزه انقدر پیر هستند؟ آیا نیروی‌های تازه نفس و جوان به کار شما نمیاد؟ 9. آقای اعرافی هویت طلبه در جامعه کجاست؟ هویت اجتماعی طلاب و خانواده‌های آنها رو چه کسی بر می گردونه؟ 10. آقای اعرافی در پایان متذکر می‌شوم: معیشت، معیشت ، معیشت / مسکن، مسکن، مسکن/ جوانگرایی،جوانگرایی،جوانگرایی/ تحول تحول تحول
 • علی IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  لطفا از طلاب جوان استفاده کنید
 • بنده خدا IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  با عرض سلام ممنون هستم بابت این پویش و امیدوار که نظرات خوانده شود بنده اگر درجایگاه مدیریت بودم این روند نمره مداری و ملاک ارزشیابی طلاب براساس نمرات را حذف میکردم در عوض کار عملی و تدریس روانتر رو جایگزین میکردم با تشکر
 • محمد امجد IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 1
  عرض سلام وادب به محضر ایت الله اعرافی مدیریت خدوم و بزرگوار به نظر حقیر حوزه باید یک خانه تکانی کامل در نحوه اموزش داشته باشد اگر مدیریت محترم اجازه بفرمایند طرح حوزه ی هزاره ی دوم را محضر ایشان تقدیم کنم اولا حوزه باید به چهار دوره ی سه سال تخصصی تقسیم شود دوما بسیاری از مطالب درسی حوزه دور مسلسل است سوما مطالب اموخته شده بعد مدتی بخاطر کاربردی نبودن ان فراموش میشود چهارما طلبه ها وقتی میتوانند دارای چند ین مدرک دکتری در طی دوازده سال بشوند چه اسراری ست که بعد از ده سال طلبه ها تازه بتوانند در جایی مشغول بشوند پنجما اگر به هر علتی طلبه ای قصد ادامه دادن در رشته های تخصصی فقه واصول ندارد عمرش در حوزه تلف شود ششما چگونه یک استاد دانشگاه باخواندن بخشی از ادبیات حوزه دکترای ادبیات میگیرد ولی یک طلبه با مطالب کامل تر تازه میشود پایه سوم ایا این جفا به حوزه علمیه و طلبه ها نیست امید وارم مدیریت محترم یک بار فرصت نشست و ارایه طرح را به حقیر بدهند العبد شیخ محمد امجدی
 • مهدی رخشاندل IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  سلام چندین سال است مشغول تدریس و معاونت بودم. آیت الله اعرافی عزیز ممنون از زحما اگر مدیر حوزه های علمیه می شدم: 1-با توجه به اینکه دروس حفظی بعد از چند سال از ذهن طلاب پاک می شود، برای انتقال مفاهیم چنین دروسی به طلاب، از روش دیگری غیر از امتحان استفاده می کردم که در وقت طلاب صرفه جویی شود و تمرکز بیشتری روی مطالب مفید و اساسی دیگر داشته باشند) 2-نظارت بر کادر حوزه ها و ستاد را چنان تقویت می کردم که هیچ کس نتواند از مسئولیت و پاسخگویی شانه خالی کند.(مثلا سامانه شکایت ایجاد می کردم) 3- افراد بی کفایت را بازخواست و گاهی اخراج می کردم. 4- اجازه نمی دادم بی برنامه گی در کار حوزه باشد.(مثلا قرار بود حداکثر یک هفته پس از آزمون غیر حضوری خرداد99(که27 خرداد به پایان رسید) اقدام به ثبت نمرات نمایند در حالیکه تا امروز 10 تیر این وعده عملی نشد و هیچکس پاسخگو نیست ) 5- اقدامی می کردم که مدیران مدارس به صورت الله بختکی منصوب نشوند و افراد مدیر و مدبر و صالح را بر می گزیدم.(چه بسیار از مدیران مدارس که طلاب مدرسه شان را بدبخت یا سرشار از کینه کرده اند) 6- پولی که به اساتید و کادر پرداخت می شود را در جایی سرمایه گذاری می کردم که خودش مولد باشد و اساتید و کادر بدبخت در وقت پرداخت حقوق همواره ناراضی و در سختی نباشند(چرا که عدم رضایت اساتید و کادر غالباً منجر به کارآیی کمتر نیروی انسانی و متضرر شدن طلاب می شود و روی موفقیتشان تاثیر مستقیم دارد) 7- حداکثر تعداد طلاب برای هر کلاس جهت پرداخت حقوق به استاد را کاهش می دادم و از ده نفر به پنج نفر تقلیل می دادم. 8- در پذیرش طلاب ورودی پایه اول بیشتر سخت می گرفتم و طلاب مستعد را جذب می کردم و این استعداد را هم به تنهایی از نمرات کارنامه شان نمی فهمیدم.چه بسا کسی نمرات ضعیفی در مدرسه داشته باشد ولی استعداد بسیار خوبی داشته باشد و بالعکس. 9- رانت عجیبی که عده ی بسیاری از مسئولین حوزوی به کار می گیرند را با جدیت شناسایی و ریشه کن می کردم. 10- یک کمیته استعدادیابی جهت پیدا کردن مدیران موفق از میان طلاب و روحانیون ایجاد می کردم که بساط مدیران سفارشی برچیده شود.(هر انسان صالحی که شایسته مدیریت یک مجموعه نیست) 11- تمام تلاش خود را در راستای کارمند رسمی شدن اساتید و کادر به کار می گرفتم(و انها را از استرس عدم امنیت شغلی نجات می دادم ) ادامه دارد..
 • یا زهرا(س) RO ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 2
  سلام علیکم،اول اینکه درمورد معیشت طلاب دراولویت قرارمیدادم دوم حوزه الان آموزش محور شده ومتاسفانه تقریباهمه چیز نمره شده وسوم اینکه با طلاب دیدار حضوری برگزارمیکردم واز مشکلاتشون باخبرمیشدم و اون وقت درجهت رفع مشکلاتشون تلاش وبرنامه ریزی میکردم
 • امیر IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  به نام خدا و با سلام و تحیت و آرزوی موفقیت برای شما. یکی از مهمترین کارها شناسایی و تشویق طلبه های مستعد و درس خوان و شناسایی افراد تنبل، بی سواد و درس نخوان و اخراج آنها از حوزه است اگر این کار صورت نگیرد در آینده با طلبه های بی سوادی که وزر و وبال حوزه هستند مواجه خواهیم شد که نه تبلیغ کردن بلدند و نه تدریس و تالیف.
 • IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  با سلام اگر من جای مدیر حوزه بودم، محدوده درس ها را کمتر میکردم تا به جای کمیت کیفیت و بازدهی بهتری این درس ها داشته باشد و اینکه از همان پایه های اول دروس را تخصصی میکردم تا هر طلبه ای برحسب استعداد و علاقه ای که دارد اموزش ببیند. و مورد اخر اینکه بعضی از دروس را اضافه میکردم مثل سواد رسانه ای و اموزش نرم افزاربرای تبلیغ و.... سپاس از راه اندازی پویش خوبتون
 • حسین IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  1 0
  اگر من جای آیت الله اعرافی بودم به بهانه تحول در آموزش حوزه چنین افراد بی کفایتی رو دربخش آموزش حوزه قرار نمیدادم ک به بهانه اصلاح آموزش با نهایت بی شرمی و بی ادبی با طلاب رفتار کنند و رسما شان و جایگاه طلبه و زی طلبگی رو زیرپا بگذارند. سیستم بسیار فشل آموزشی رو با مسئولینی ک بویی از صبر و تحمل و متانت نبردند نمیشه اصلاح کرد آقای اعرافی!! خصوصا توی این دوره‌ای که از شدت فشار، مرکز خدمات رسما طلاب رو به کاسبی در باسلام و... تشویق میکنه . سوال بعدی اینکه حضرت ایت الله اعرافی دقیقا چند شغل، پُست و سِمَت دارند؟؟؟!!!
 • فؤاد AE ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  اگرجای ایشان بودم... این مسئولیت را نمی‌پذیرفتم، یک عضو شورای نگهبان که تدریس هم میکند چقدر قدرت وقت و انرژی دارد که بخواهد همزمان مدیر حوزه ها هم باشد؟
 • جرجندی IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  خدا آیت الله اعرافی و همه عزیزان رو حفظ کنه اگه من جای آیت الله اعرافی بودم اول مطالبات رهبری از حوزه های علمیه رو عملی میکردم بعد بعضی از مراجع عظام رو به استان هایی دیگه تبعید می کردم تا مردم ازشون استفاده کنند بعد ما ظرفیت این رو داریم از کلاس پنجم دبستان به بعد حوزوی پذیرش کنیم چرا این نکته مغفول مانده در حوزه های علیمه برادران اهل سنت این مسئله وجود داره بحث حفظ قرآن رو برای طلاب پیگیری میکردم
 • محمد امین IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
  0 0
  سلام علیکم خیلی خوشحال شدم که این خبر را شنیدم پیشنهاد اول حقیر اینکه این رویه دائم ادامه پیدا کند به این صورت که به انتخاب طلاب از هر مدرسه یک یا چند نماینده به انتخاب خود طلاب مشخص بشه و این نماینده ها جلسات فصلی یا سالی دو بار با جناب حجت الاسلام والمسلمین اعرافی مدیر محترم حوزه علمیه داشته باشند و پیشنهادات و انتقادات شان رو بدون واسطه به صورت مستقیم خدمت آقای اعرافی عرض کنن با این کار امید می‌رود حوزه های علمیه از روش معتاد و تکراری و مدیریت سنتی خارج شده و اصلاح گسترده ان شاء الله مثمرثمر اتفاق بیفته اهمیت این جلسات از اینجاست که مدیران محترم در صورتی که ارتباط مداوم با بدنه حوزه نداشته باشند فقط از زاویه دید خودشون مسائل نگاه می کنند که ممکنه به بعضی مسائل توجهی نشه ولی وقتی طلاب دخیل در امر شدن مدیران محترم به صورت مستقیم از نتیجه قوانین برنامه‌های حوزه آگاه می‌شوند در بیانات حضرت آقا در مورد حوزه و روحانیت هم به همین تحول خواهی در متن و بدنه حوزه های علمیه یعنی طلاب معزز تاکید شده امیدوارم جناب آقای اعرافی از بعضی تندی ها و کج خلقی ها در این مسیر که ممکنه از امثال بنده سر بزنه با صبوری پدرانه گذشت کنند مطلب دوم در مورد پذیرش حوزه های علمیه است در حوزه علمیه در بحث پذیرش ضعف جدی وجود دارد رفع این ضعف تا حد زیادی با فعال شدن کادر قوی و مجرب برای پذیرش حوزه امکان پذیره به این صورت که این کادر با ارتباط گیری با گروه های فرهنگی مختلف افرادی رو که مستعد ورود به حوزه هستند شناسایی می کنند بدیهی که برای تحقق این امر نیاز به مجاهدات مدارس علمیه وجود دارد مطلب سوم هدف گذاری صحیح برای طلاب هست متاسفانه دیده میشه بعضی بعد چندین سال تحصیل در حوزه هنوز هم هدف مشخصی ندارند این مشکل با این موارد تا حدودی قابل حل هست روشن کردن اهمیت کتب حوزوی شناساندن افراد موفق در زمینه های مختلف در حوزه علمیه به طلاب اهمیت دادن به دروسی مانند قرآن و نهج البلاغه که غایت نهایی از اصول و فقه رسیدن به قرآن و حدیث هست ولی متاسفانه در نگاه حوزویان گاهی اصل اصول و