چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰ | Jun 23, 2021
تصاویر/ مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلا

حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم گفت: امروز ابتذال در رسانه ملی غلبه ندارد؛ اما اشکالات وجود دارد و عمده این اشکالات در برنامه های زنده به وجود می‌آید که به دنبال رفع آن هستیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، حجت الاسلام والمسلمین سید رمضان موسوی مقدم در مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلا که عصر چهارشنبه، یازدهم تیرماه در سالن جلسات جامعه مدرسین با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن دهه کرامت، اظهار داشت: در حال حاضر صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به عنوان رسانه بزرگ و شاید ابررسانه در سطح جهانی مطرح است؛ چراکه تقریبا در دنیا به این شکل نیست که یک کشور، مکتب، فرهنگ و ملتی دارای رسانه ای با این تنوع و گستردگی باشد؛ امروز بیش از ۱۶۵ شبکه رادیویی و تلویزیونی در صداوسیمای جمهوری اسلامی با ۳۲ زبان محلی، ملی و بین المللی در حال فعالیت و تولید برنامه هستند.

وی با اشاره به اینکه ما امروز در محاصره رسانه ای هستیم، ابراز داشت: از نظر فنی، تکنولوژی، محتوایی و ... در محاصره بوده و به تنهایی با بسیاری از شبکه های دنیا در حال مبارزه می باشیم، چراکه از حیث مأموریت، رسانه ای متفاوت با تمام رسانه های دنیا داریم.

قائم مقام رئیس سازمان صداوسیما خاطرنشان ساخت: رسانه جمهوری اسلامی ایران در حال رقابت با رسانه های دنیا نیست؛ چون رقابت جایی معنا پیدا می کند که هدف مشترک باشد؛ ما هیچ هدف مشترکی با رسانه های دنیا نداریم؛ پس رقابت معنا ندارد؛ بلکه به تمام معنا در حال جنگ با رسانه های دنیا هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم بیان داشت: امروز دو جبهه حق و باطل در دنیا وجود دارد و ما در حال جنگ علیه باطل با رسانه حق خود هستیم.

وی اظهار داشت: امروز بیش از ۲۸۲ شبکه ماهواره ای با زبان فارسی علیه رسانه ها و مردم ما در حال فعالیت بوده و این رسانه ها در یک بازه زمانی ده ساله، ۷۰ برابر زمان جنگ سرد، علیه جمهوری اسلامی ایران کار کرده اند که به گفته یک تحلیلگر غربی اگر این رسانه از پشتوانه قوی فرهنگی برخوردار نبود، باید امروز به طور کامل پایمال می شد.

قائم مقام رئیس رسانه ملی ابراز داشت: امروز رسانه های بسیاری در دنیا علیه نظام، فرهنگ و ملت ایران مبارزه می کنند و شبکه جمهوری اسلامی ایران یک تنه بر علیه آنان در حال فعالیت است.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم خاطرنشان ساخت: کار در رسانه ملی سخت است؛ چراکه دشمن در مناسبت های گوناگون، برنامه های مختلفی داشته و به دنبال بحران سازی در کشور است و برای مقابله با این بحران، باید رصدها و اتاق فکرهای بسیاری داشت تا بتوان با این بحران سازی ها مقابله کرد.

وی بیان داشت: رسانه پیام های بسیاری برای مخاطب داشته و دشمنان آنچنان موضوع را در دست می گیرند و فضایی غبارآلود را به مخاطب تحویل می دهند تا بتوانند ذهن مخاطب را در دست خود بگیرند؛ پس مقابله با این رسانه ها و محتواهایی هم که تولید می کنند، مشکل است.

قائم مقام رئیس صداوسیما کار در رسانه ملی راحت نیست، اظهار داشت: مدیریت فرهنگی، هدایت افکار عمومی و ... از کارهای ظریف در رسانه است که برای تحقق آن کارهای بسیاری صورت می پذیرد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم ابراز داشت: امروز بزرگترین مشکل رسانه ملی، وجود فضای مجازی است که در گذشته با ماهواره مواجه بودیم؛ اما امروز دشمن، بسیار نزدیک تر شده و با فضای مجازی وارد جبهه ما شده و جولان می دهد.

وی خاطرنشان ساخت: امروز بیش از ۷۵ درصد پهنای باند در فضای مجازی در تسخیر توئیتر، اینستاگرام، تلگرام و ... است که بحث مفصلی دارد و امروز شاهد صدمات تأسف باری در این زمینه هستیم.

قائم مقام رسانه ملی بیان داشت: در حال حاضر با صعوبت و سختی کاری که وجود دارد، در بخش های مختلف، موفقیت های بسیاری را کسب کرده ایم که یکی از آنان کسب رتبه بالاترین مرجع و منبع خبر از سوی مردم است؛ صداوسیما در جریان ویروس کرونا، ۸۰ درصد مخاطب برای کسب خبرهای کرونایی را دارا بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم اظهار داشت: امروز بالای ۹۰ درصد اعتماد به رسانه ملی و بالای ۸۰ درصد رضایت نسبت این رسانه وجود دارد و در حوزه تولید نیز در آثار نمایشی موفقیت های خوبی داشته ایم؛ البته اشکالات بسیاری نیز وجود دارد که باید اصلاح شود.

وی ابراز داشت: رسانه کارکردهای بسیاری همچون سرگرمی، اطلاع رسانی، بیان تاریخ، هدایت افکار عمومی و ... را دارد و نمی توان تک بعدی جلو رفت؛ پس همین چند بعدی بودن، کار را سخت کرده است.

قائم مقام رئیس صداوسیما با اشاره به برخی مخالفت ها با بعضی از برنامه های طنز، خاطرنشان ساخت: امروز مردم نیازمند نشاط اجتماعی هستند و باید رسانه ملی، برنامه های سرگرمی برای مردم داشته باشد تا بتواند به این مهم دست پیدا کند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم بیان داشت: ما نیازمند تکثر شبکه در رسانه ملی با رعایت اصول هستیم؛ چون ذائقه ها متفاوت است و باید مطابق با ذائقه ها، تولید داشت؛ البته مشکلات بسیاری در طنز، برنامه سازی و ... داریم که مورد قبول است؛ اما نیروهای مناسب در این زمینه ها هم کم است.

وی اظهار داشت: یکی از پیچیده ترین فناوری امروز دنیا، فناوری تکنولوژی است که در حال حاضر به فناوری دست پیدا کردیم که نیاز ما را به ماهواره کاهش داده و از طریق زمین می توانیم سیگنال ها را در اختیار مردم قرار دهیم.

قائم مقام رسانه ملی ابراز داشت: ما در چهار سال توانستیم ۸۵ درصد آنالوگ کشور را به دیجیتال تبدیل کنیم و امروز در مرز ۹۰ درصدی قرار داریم که این تغییر وضعیت در برخی کشورها قریب به ۱۵ سال طول کشیده است و این مسئله از دستاوردهای رسانه ملی جمهوری اسلامی است.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم خاطرنشان ساخت: این دستاورد به همت جوانان همین کشور صورت پذیرفته و بخش عمده ای از زیرساخت های رسانه ای در داخل کشور در حال تولید و ساخت است.

وی تصریح کرد: زیرساخت های محتوایی از مشکلات امروز ماست و بسیاری از کتب دانشگاه های رسانه ای ما، تولیدات غربی است و کتاب های محدود داخلی در این راستا تدوین شده است.

قائم مقام رئیس صداوسیما بیان داشت: ما در مقابل فرهنگ غرب منفعل نیستیم؛ بلکه فعالیم؛ اما کار در این عرصه بسیار سخت است و باید دارای پشتوانه قوی باشیم تا هم رسانه ای پرمحتوا داشته و هم مخاطب را با خود همراه نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم اظهار داشت: ما از حوزه علمیه قم مطالبه گری داریم که به یاری صداوسیما بشتابد و طلاب هنردان تربیت نماید تا بتوانیم از ظرفیت آنان برای رسانه ملی استفاده نماییم.

وی در ادامه در پاسخ به یک سؤال که چرا شاهد رقص، موسیقی مبتذل، الفاظ زننده و برخی ناهنجاری های رسانه ای در صداوسیما هستیم؟ ابراز داشت: نباید به صورت صفر یا صد به این مسئله نگاه کرد؛ امروز یکی از مشکلات امروز کشور، سواد رسانه ای است و تفکیک رسانه ای، نیاز امروز است و باید یاد بگیریم که هر برنامه ای را نباید دید؛ بلکه باید به تماشای برنامه ای نشست که مناسب با ماست؛ امروز اخلاقی ترین، خانواده ای ترین و باهنجارترین رسانه، رسانه جمهوری اسلامی است که با نظرسنجی به این آمار دست پیدا کرده ایم و حتی از ایرانیان خارج از کشور نیز نظرسنجی داشته ایم.

قائم مقام رسانه ملی خاطرنشان ساخت :ما برای کودکان، جوانان، خانواده، اهل علم و ... تنوع شبکه و تولید محتوا داریم؛ حتی برای اقوام و قبائل، شبکه های استانی را داریم که در هیچ جای دنیا مشابه آن وجود ندارد؛ اما بالاخره اشکالاتی نیز وجود دارد که باید مرتفع شود.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم تصریح کرد: امروز ابتذال در رسانه ملی غلبه ندارد؛ اما اشکالات وجود دارد و عمده این اشکالات در برنامه های زنده به وجود می آید که به دنبال رفع آن هستیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شرط حضور در رسانه ملی، فقط تحصیل در دانشکده صداوسیماست؟، گفت: درب صداوسیما برای هنرمند دیندار متخصص باز است و بدون درنگ او را جذب خواهیم کرد؛ اما اشکال اینجاست که برخی فکر می کنند که حرفه ای هستند؛ اما در عمل اینجور نیست و با استانداردها فاصله دارند.

قائم مقام رئیس صداوسیما بیان داشت: مجری، خبرنگار، بازیگر و ... متخصص و متعهد قطعا در رسانه ملی جذب خواهند شد؛ اما باید کیفیت های لازم را داشته باشند؛ شعار صداوسیما جذب نخبگان است و بر این اساس برنامه ریزی کرده ایم.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی مقدم به این سوال که چرا صداوسیما محل حضور برخی سلبریتی ها شده است؟، اظهار داشت: امروز بخش عمده ای از سلبریتی های کشور، تولید شده در صداوسیما نیستند؛ بلکه از طریق سینما به شهرت رسیده و حتی بسیاری از آنان با استانداردهای صداوسیما فاصله دارند و از آنان استفاده نمی شود؛ البته همه سلبریتی ها در کشور مشکل آفرین نیستند؛ بلکه تعدادی از آنان در چشم بوده و مشکل درست می کنند.

وی به این انتقاد که چرا از برخی بازیگران منفی یا طنز برای نقش روحانی استفاده می شود نیز پاسخ داد و ابراز داشت: این انتقاد وارد است که از برخی بازیگران نباید استفاده شود؛ اما بازیگری یک حرفه است و افراد متعهد رسانه ای کم است که باید تربیت شوند.

قائم مقام رسانه ملی به این پرسش که چرا صداوسیما در بحث مطالبه گری سیاسی از مسئولین، ظهور و بروز مناسبی ندارد نیز پاسخ داد و گفت: این انتقاد وارد است و در پیگیری مواضع انتخاباتی ضعف داریم؛ البته در برخی از مباحث به ناچار باید با احتیاط عمل کنیم؛ چراکه شاید حمل بر تضعیف فلان قوه می شود و کار را برای ما سخت می کند؛ البته اصل انتقاد وارد است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

نظرات

 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
  0 0
  صدا و سیما وضعش خیلی ... . مقدمه و شرط اساسی اصلاح ، پذیرش بدحالی شدید این رسانه عریض و طویل است
 • IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  0 0
  انتظار از حوزه آن است که ، انتقادات به صدا و سیما را کاملا منعکس نماید ، تا هم مسئولان آن در جریان قرار گیرند ، و هم دیگر مطالعه کنندگان در مورد انتقادات نظر خود را ابراز نمایند ، و انتقادات در نقد مجدد قرار گیرند ، و در نتیجه از وزانت بیشتری برخوردار شود .
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
  0 0
  عزیزان حوزه محبت فرمایند ، تا امکان مجزی شدن پاراگرافها فراهم آید . یکی از مشکلات کتب قدیم همین مشکل بوده است ، لذا بجاست خبرگزاری برای دیگرانی که شاهد کامنتها و نظرات هستند ، این تسهیل را فراهم آورد ، و مطالعه را آسان تر نماید إن شاء الله تعالی .
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8