شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ | Jan 23, 2021
تصاویر/ دیدار مسئولین هیئت خادم الرضا قم با ایت الله اعرافی

حوزه/ خانم های جامعه ما الگوهایی همچون زینب کبری و زنان قهرمان کربلا دارند، حضرت زینب(س) به ظاهر اسیر بود، اما در حقیقت حاکمان زورگوی زمان خود را اسیر خود کرده بود. انقلاب اسلامی باید الگوی زینب کبری را در مقابل تحجرگرایی و یا تهتک گرایی غربی احیا کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در برنامه آدینه جمعه، عاشورا را مکتبی پر رمز و بی مانند دانست و  اظهار داشت: عاشورا مکتبی پر رمزو راز بوده و این حادثه در یک نیم روز معنا می شود، اما عظمت و بزرگی آن به اندازه کل تاریخ است.

وی با بیان اینکه عاشورا اوج عظمت، اخلاص، شجاعت و ایثار است، افزود: در این حادثه جلوه بی عدالتی و ظلم را در سپاه مقابل می بینیم.

مدیر حوزه های علمیه ادامه داد: عاشورا یک جام جهان نمایی است که همه قدرت های الهی در آن ظهور و بروز پیدا کرد و ده ها راز و رمز در این حادثه جمع شد.

آیت الله اعرافی عاشورا را حادثه ای اجتماعی و تاریخی ماندگار دانست و گفت: در این حادثه بزرگ می بینیم که همه معارف الهی و درس های بزرگ اخلاقی، اجتماعی و سیاسی تجلی کرده است.

وی تاکید کرد: در حادثه عاشورا ما نقش آفرین بزرگ زنان را می بینیم. زن در منطق اسلام یک جایگاه متعالی داشته و تربیت کننده نسل های رشید و خوب است. در عین حال می تواند در عرصه های اجتماعی نقش آفرین باشد.

امام جمعه قم با تاکید بر اینکه زن می تواند در کنار نقش های خود، در جامعه به صورت مطلوب نقش آفرینی کند، یادآور شد: گفتمان انقلاب اسلامی با گفتمان غربی درباره مقوله زن تعارض دارند.

آیت الله اعرافی بیان کرد: ما زن را ابزاری در دست شهوت رانان نمی بینیم، بلکه زن الگویی اثرگذار است. ما اگر زنان قهرمان و نقش آفرین صحنه عاشورا را بخواهیم فهرست کنیم، ۲۰ زن شمرده شده و در در پیشرانی حرکت عاشورا نقش مهمی داشته اند.

وی اضافه کرد: برخی از نقل های تاریخی ۶۱ زن را در هم برشمرده اند که قریب به ۳۰ نام از آن ها در تاریخ ثبت شده است. این زن ها پشتوانه به میدان رفتن مردان کربلا بودند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم،  حضرت زینب را قله نشین زنان قهرمان کربلا دانست و مطرح کرد: این بانوی بزرگوار در آرامش قافله اسرا و انتقال پیام کربلا نقش ویژه داشته و خطبه این بانوی بزرگ در قصر یزید ماندگار شد.

آیت الله اعرافی ابراز کرد: خانم های جامعه ما الگوهایی همچون زینب کبری و زنان قهرمان کربلا دارند، حضرت زینب(س) به ظاهر اسیر بود، اما در حقیقت حاکمان زورگوی زمان خود را اسیر خود کرده بود.

وی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی باید الگوی زینب کبری را در مقابل تحجرگرایی و یا تهتک گرایی غربی احیا کند.

مدیر حوزه های علمیه افزود: خوشبختانه در قم هیئت های عزاداری کوچک و بزرگی هستند که با مهربانی و شفقت مشعل عزا را روشن نگه داشته و در عین حال سلامت مردم را تامین کرده اند.

وی گفت: انتظار می رود که در عزاداری های امسال، ما شکوه عزاداری را با رعایت بهداشت در هم بیامیزیم؛ عزاداری در خانه و محیط ما باید برگزار شود، اما نباید آن را وسیله ای برای تهدید سلامت مردم قرار دهیم.

امام جمعه قم با بیان اینکه کرونا شلاق الهی بود و بشر فهمید که نباید به علم خود مغرور شود، ادامه داد: ویروس کرونا مسائلی را با خود به بار آورده که یکی از آن ها مسئله معیشت مردم است؛ افراد توانمند باید در این امر همدلانه کمک کنند.

آیت الله اعرافی با اشاره به مسائل روانی ایجاد شده در سایه کرونا عنوان کرد: همچنین باید مشکلات روحی با کمک همدیگر کاهش یابد، سوم اینکه ما باید قواعد بهداشتی را به طور کامل رعایت کنیم.

وی یادآور شد: اگر در مراسم های عبادی جایی تعطیل می شود، باید جایگزین های لازم برای آن ایجاد شود؛ از طرفی برنامه های علمی هم مانند سابق پرنشاط نیست که با برنامه ریزی باید این خلاء پر شود.

عضوشورای عالی حوزه های علمیه در پایان خاطرنشان کرد: ورود فرزندان ما به فضای مجازی لازم است، اما مسئولین باید به پاک سازی این فضا توجه کافی داشته باشند، از طرف دیگر باید خانواده ها در این مورد برنامه ریزی های صحیح داشته باشند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

نظرات

  • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
    0 0
    در راستای الگوی زینبی انقلاب، نوه و نتیجه‌های حضرت امام ره به کانادا و امریکا مهاجرت کردند.
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8