شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ | Oct 24, 2020
بازدید رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم از موسسه امام هادی علیه السلام

حوزه/حجت الاسلام والمسلمین محمدی عراقی از موسسه امام هادی علیه السلام در قم بازدید کرد.

 به گزارش خبرگزاری حوزه،حجت الاسلام والمسلمین محمدی عراقی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم، از مؤسسه پژوهشی امام هادی علیه السلام بازدید کرد و از نزدیک با فعالیت ها و آثار علمی این مؤسسه، آشنا شد.
در آغاز این بازدید،حجت الاسلام والمسلمین رفیعی پور، با ارائه گزارشی از فعالیت های مؤسسه امام هادی علیه السلام، بیان کرد: حدود سی سال قبل، به مناسبت میلاد امام هادی علیه السلام، مجلس جشنی در مدرسه فیضیه برگزار شد و در آن جشن، از غربت امام هادی علیه السلام، بسیار گفته شد؛ به حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها مشرف شدم و اینگونه بیان کردم:بی بی جان! من با عنایات شما، میخواهم مؤسسه ای به نام امام هادی علیه السلام تأسیس کنم تا معارف ایشان و اهل البیت علیهم السلام را به گوش جهانیان برسانم و از همان موقع، مؤسسه را تأسیس شده دانستم.

بنیانگذار مؤسسه امام هادی علیه السلام ادامه داد: نخستین کار ما تصحیح و تحقیق "المقنع" مرحوم شیخ صدوق بود که چندین سال بر روی آن کار شد و علاوه بر مقابله با چندین نسخه نفیس خطی، ثابت کردیم که تمام عبارات "المقنع" روایت است و برخی از فقهای بزرگ با دیدن این کتاب، تغییر نظر دادند و چنین موردی، انصاف و تواضع آن بزرگواران را نشان می دهد. حتی یادم می آید آن موقع، یکی از  فقهای بزرگ به من فرمود: با دیدن چند پاورقی از این کتاب، فتوای من تغییر کرد.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی پور ادامه داد:  دو کتاب شریف "خصال" و "کمال الدین" شیخ صدوق  و همینطور  "النهایه" شیخ طوسی نیز از کارهای این مؤسسۀ تحقیقاتی است که بیش از ده سال بر روی"النهایه" کار شده و الان نیز برای چاپ فرستاده شده است؛ اما متاسفانه مثل سابق، از نظر بودجه ای در مضیقه هستیم.

وی با بیان این که ما خواسته ایم در حد توان خود، خلأهای موجود را پر کنیم، گفت: در حال حاضر، مشغول ترجمۀ برخی از کتاب ها به زبان های انگلیسی، ترکی استانبولی، اردو و فارسی هستیم؛ هر ساله نیز براساس نام گذاری رهبر معظم انقلاب بر آن سال، فرمایشات ایشان را از جنبۀ روایی و اسلامی تبیین و تحلیل می کنیم. به عنوان مثال در سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی، (۱۳۸۶)، آیات و روایات در زمینۀ وحدت مسلمین را جمع کردیم و کتابی با عنوان "اتحاد و انسجام" تالیف نمودیم. یا در سال نوآوری و شکوفایی، کتاب "جوانی، فرصت نوآوری و شکوفایی" را نوشتیم.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی پور در بخش دیگری از سخنان خود، خاطرنشان کرد: زیارات و ادعیه برای ما، به مانند اقیانوسی از علم و معرفت است که در این زمینه هم توفیق داشتیم بزرگترین دائره المعارف زیارتی شیعه را تحت عنوان "موسوعه زیارات المعصومین علیهم السلام" تدوین کنیم که در این کتاب، زیارات هر معصوم علیه السلام، به دو صورت "مأثوره" و "ما ورد من طرق اخری" تقسیم بندی و آورده شده است.

وی با بیان این که در زمینۀ امام زمان ارواحناله الفدا  نیز کارهای شایسته ای در موسسه امام هادی علیه السلام انجام شده است، اظهار کرد: کتاب "منتخب الانوارالمضیئه" تالیف مرحوم علامه نیلی، از کتاب هایی است که در زمینۀ امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به رشتۀ تحریر در آمده و توانسته در جشنوارۀ کتاب سال حوزه، جشنوارۀ رضوی، جشنوارۀ مهدویت در مسجد مقدس جمکران، برنده جایزه کتاب برگزیده سال و لوح تقدیر شود.

در این جلسه، رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب در قم، ضمن ابراز خرسندی از حضور و آشنایی با فعالیت های پژوهشی و علمی موسسه امام هادی علیه السلام گفت: بحمدالله توفیق بزرگی را خدای متعال به شما داده است.
حجت الاسلام والمسلمین با اشاره به این شرایط بهداشتی و محدودیت های فعلی، اینگونه بیان کرد که آمده ایم تا در پناه امام هادی علیه السلام، خود را متبرک کنیم و مصونیت بگیریم.
وی ضمن بازدید از بخش های مختلف موسسه شامل، کتابخانه، سالن تحقیقات، بخش بایگانی اسناد، دارالترجمه و ... سؤالاتی پیرامون مراحل پژوهش علمی در مؤسسه امام هادی علیه السلام مطرح کرد و مسئولان مؤسسه، به آنها پاسخ داد.
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8