شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ | Mar 6, 2021
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی اخویان مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری

حوزه/ مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری از تصویب جدول دروس، سرفصل‌های آموزشی و آیین‌نامه‌های اجرایی دوره‌های آموزشی خادمان فرهنگی حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در امور حج و زیارت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی اخویان،‌از تصویب جدول دروس، سرفصل‌های آموزشی و آیین‌نامه‌های اجرایی دوره‌های آموزشی خادمان فرهنگی حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در امور حج و زیارت خبر داد.

وی افزود: فرایند این برنامه از سال ۱۳۹۴ در زمان مدیریت حجت‌الاسلام والمسلمین حمید احمدی آغاز شد که ضمن تقدیر از زحمات و تلاش وی، پس از طی چند مرحله این فرآیند در سال ۱۳۹۹ با تشکیل جلسات متراکم در حضور نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت، معاون فرهنگی بعثه و اساتید مرتبط با موضوعات به سرانجام رسید.  

مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری با اشاره به مراحل و اقدامات صورت‌گرفته برای تهیه سرفصل‌های آموزشی خادمان فرهنگی گفت: در مرحله اول جلسات شورای آموزش با موضوع بازنگری و بررسی دوره‌های آموزشی خادمان فرهنگی کاروان‌ها از دی‌ماه سال ۱۳۹۴، پیرو بررسی دروس دوره‌های آموزشی بعثه در کمیته برنامه‌ریزی مدیریت آموزش و استعلام از حدود ۸۰ نفر از اساتید برجسته حوزوی، دانشگاهی و جمعی از مداحان برجسته و ممتاز آغاز شد که در اولین جلسه، پس از بررسی کلیات و ارائه مباحث کارشناسی، مقرر شد جداول عناوین دروس این دوره‌ها با توجه به موضوعات در کارگروه‌های تخصصی بحث‌ وبررسی شود و پس از جمع‌بندی نظرات کارشناسان و متخصصان هر موضوع، در جلسه شورای آموزش، مطرح و برای تصویب ارائه شود.

وی گفت: بر اساس این مصوبه، کارگروه‌های تخصصی اخلاق و اسرار و معارف، تاریخ و اماکن، روش‌ها و مهارت‌ها، فقه و مناسک، کلام و عقاید، مداحان  و مکالمه با دعوت از اساتید تشکیل شد و فعالیت خود را آغاز کردند.

مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری، یادآور شد: کارگروه‌های تخصصی، پس از بررسی نظرات واصله و ارائه پیشنهادها، طی هشت جلسه، جداول دروس و کارگاه‌های آموزشی را به شورای آموزش ارائه کرد که پیرو تصویب موضوعات و جداول درسی در شورای آموزش، کارگروهی تشکیل و به تهیه پیش‌نویس سرفصل‌ها در موضوعات مختلف پرداختند و سپس با تجمیع موضوعات درسی هر دوره آموزشی در کنار یکدیگر و رفع برخی نواقص احتمالی زمینه برای تشکیل کارگروه‌های تخصصی فراهم شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین اخویان خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۷ برخی از کارگروه‌های تخصصی تشکیل جلسه دادند و سرفصل‌های پیشنهادی، مورد بررسی و ملاحظه قرار گرفت و مقرر شد پس از انجام اصلاحات مدنظر، مجدداً جلسات کارگروه‌ها تشکیل تا سرفصل‌ها جهت ارائه به شورای آموزش نهایی شود و پس از آن  در نیمه اول سال ۱۳۹۹ در حضور نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و معاون فرهنگی بعثه  نکات تکمیلی و اصلاحی  مطرح و برای تائید نهایی به نماینده ولی‌فقیه ارائه شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8