دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ | Apr 12, 2021
شورای ستاد نماز یزد

حوزه/ امام جمعه یزد با یادآوری وصیت نامه امام علی علیه السلام به فرزندش امام حسن علیه السلام درباره توجه به آموزه های قرآنی گفت: در سیستم آموزشی، قرآن باید اولین آموزشی باشد که به افراد از دوران کودکی داده می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری«حوزه» در یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی، عصر امروز در نشست آنلاین ستاد اقامه نماز استان یزد که با حضور مجازی رئیس ستاد اقامه نماز کشور، با اشاره به اینکه در استان یزد حرکت‌های بسیار خوبی در حوزه اقامه نماز و بسترسازی برای اقامه نماز در مدارس و ادارات انجام شده است، اظهار داشت: تقویت این امر نیاز به برنامه ریزی دارد و امیدواریم مسئولان بیش از گذشته در انجام برنامه‌های خود در حوزه نماز اهتمام داشته و با علاقه و جدیت امور مربوط به این حوزه را انجام دهند.

وی بیان کرد: نماز مسئله مهمی است و در قرآن کریم نیز به طور مکرر بر آن تاکید شده تا آنجا که قرآن کریم در آیاتی به افرادی اشاره کرده که در روز قیامت حسرت می‌خورد و خود را به خاطر انتخاب دوستان و اموری که آنها را از نماز و یاد خدا غافل کرده، سرزنش می کنند.

امام جمعه یزد با اشاره به اقدامات خوبی که در حوزه نماز انجام شده است، تأکید کرد: اگر بخواهیم نماز و قرآن را احیا کنیم باید به تشکیلات آموزشی ورود کرده و نهادینه سازی این فرهنگ دینی را از کودکی در مدارس برای بچه ها آغاز کنیم.

آیت الله ناصری یزدی با اشاره به اینکه در حال حاضر سیستم آموزشی ما به دلیل سیاستگذاری‌های غربی‌ها از ۱۰۰ سال پیش، سه عنصر تفکر، تعقل و تدین را آن طور که شایسته جامعه اسلامی است، ندارد، افزود: در این سیستم آموزشی، قرآن باید اولین آموزشی باشد که به افراد از دوران کودکی داده می شود همانگونه که حضرت علی(ع) نیز در توصیه خود به امام حسن مجتبی(ع)، در ابتدا قرآن و توجه به آموزه های قرآنی را سفارش کردند و فرمودند که مصلحت دیدم نخستین کلام من با تو در مورد کلام خدا باشد.

وی تصریح کرد: این سیره حضرت علی(ع) و این وصیت پرمعنا باید به سیره همه ما تبدیل شود و آموزش و پرورش نیز باید در اجرای این سیره پیشگام باشد.

امام جمعه یزد با تأکید بر اینکه وظیفه همه ماست که در جامعه و سیستم آموزشی تحول ایجاد کنیم، افزود: گرچه آموزش و پرورش سند تحول بنیادین را به عنوان یک سند چشم انداز در اختیار دارد اما شاید جزئیات مورد نیاز در توجه به دین و قرآن مورد توجه قرار نگرفته باشد بنابراین معلمان باید در این زمینه به درستی توجیه شوند.

آیت الله ناصری یزدی، با تأکید بر اینکه گام اول آموزش های قرآنی باید از دانشگاه فرهنگیان برداشته شود، اظهار داشت: اگر معلم آموزش ندیده باشد و فهم درستی از قرآن نداشته باشد، نمی تواند برای آموزش دانش آموز خود اقدام اثرگذار و جدی انجام دهد.

امام جمعه یزد با اشاره به اجرای طرح امین در مدارس استان یزد یادآور شد: این طرح بسیار خوب و اثرگذار بوده و در قالب آن، روحانیون و طلاب به مدارس اعزام شده اند و ضمن اقامه نماز جماعت، از نظر تربیتی و دینی روی دانش آموزان کار می کنند اما این طرح هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ تربیت طلاب اثرگذار مشکلاتی دارد که امیدواریم با همکاری دستگاه‌های ذیربط این مشکلات حل شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8