جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ | Apr 16, 2021
کد خبر: 948213
۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۹
سرهنگ امیر جعفری فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان قم

حوزه/ امیر جعفری فرمانده عملیات قرارگاه شهید قاسم سلیمانی در قم گفت: در فاز دوم طرح شهید سلیمانی، شاخصه‌ی بیماریابی و رهگیری کرونا بسیار برجسته و مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، سرهنگ امیر جعفری فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان قم در جمع خبرنگاران ، هدف از اجرای طرح شهید سلیمانی را کنترل اپیدمی بیماری کرونا خواند و گفت: طرح شهید سلیمانی از بیستم آبان ماه سال جاری ابلاغ و از اول آذرماه به صورت محله محور در سطح شهرستان قم اجرا شد و هدف این طرح در کل کشور کاهش مرگ و میر به میزان ۴۰ درصد، کاهش بستری به میزان ۵۰ درصد و افزایش ۹۰ درصدی حمایت از بیماران کرونایی بوده است که ظرف مدت اجرای آن به لطف خداوند توانستیم به کاهش چشمگیر ۸۰ درصدی مرگ و میر دست یابیم.

وی در ادامه اظهارداشت: حدود ۲۵ میلیون نفر در کل کشور تحت پوشش حمایتی قرار گرفته اند که به استناد آمار منتشره و بر اساس میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر، استان قم جزء استان‌های انتهایی آمار سراسر کشور می‌باشد و این نشان دهنده توفیق بزرگی الهی و تلاش متولیان امر بخصوص کمیته‌های عملیاتی بوده است.

جعفری افزود: همانطور که رهبر معظم انقلاب در پانزدهم اسفند فرمودند، به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی که برای اقشار مختلف مردمی بوجود آمده، باید کاری کرد که کرونا هر چه سریعتر تکلیفش مشخص گردد، لذا به همین خاطر فاز دوم طرح شهید سلیمانی، ابلاغ و هدف اصلی آن تقویت بیماریابی است؛ یعنی تا حد ممکن بیماران کرونایی را شناسایی، جداسازی و قرنطینه سازی نمود.

فرمانده ناحیه بسیج شهرستان قم با بیان این مسئله که رهیابی بیماری در دستورالعمل قبلی هم وجود داشته اظهار داشت: در فاز دوم طرح شهید سلیمانی، شناسایی، جداسازی و قرنطینه بیماران و در نهایت قطع زنجیره انسانی بیماری برجسته شده است و می‌توان با اجرای این فاز کم کم به سوی ریشه کن نمودن این ویروس پیش رفت.

فرمانده عملیات قرارگاه شهید سلیمانی لازمه تحقق این امر را عزم جدی متولیان، چه در بخش سلامت اعم از مراکز بهداشت و سلامت و چه در بسیج در قالب تیم‌های عملیاتی ارزیابی نمود و افزود: بسیجیان در سطح محلات شهر قم تعداد ۹۲ کمیته‌ی عملیاتی محله و در شهر پردیسان تعداد ۳ کمیته‌ی عملیاتی و جمعا تعداد ۹۵ کمیته عملیاتی محله را تشکیل و در حال خدمت رسانی هستند که به فضل الهی آمار بسیار خوبی را در این زمینه به دست آورده ایم.

جعفری گفت: تعداد بیماران مبتلا به کرونا را در ابتدای طرح شهید سلیمانی تعداد ۱۱۴۵ بیمار، در آذر ماه تعداد ۴۱۸ بیمار، در دی ماه تعداد ۱۷۸ بیمار، در بهمن ماه تعداد ۱۰۰ بیمار و تا الان تعداد ۸۸ بیمار و به عبارتی در بازه زمانی سه ماه و نیم تعداد ۷۸۴ بیمار کرونایی توسط مراکز سلامت به ما معرفی شده اند.

وی همچنین از توزیع تعداد ۱۳۲۲ بسته معیشتی مختص بیماران کرونایی به ارزش ۴ میلیارد و ۶۵۰ میلیون ریال، توزیع تعداد ۱۷۲۴ بسته بهداشتی مختص بیماران کرونایی، طبخ غذا به تعداد ۵۲۵۵ وعده مخصوص خانواده‌های دارای بیمار کرونایی و توزیع مبلغ یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال کمک‌های نقدی بسیج در قالب طرح شهید سلیمانی خبر داد و تصریح کرد: این مبالغ در میان خانواده‌های نیازمند بخصوص نیازمندان به دارو توزیع گردیده و حتی در برخی موارد این کمک‌ها در قالب خرید اقلامی همچون بخاری، آبگرمکن، فرش و در چندین مورد خرید تبلت برای فرزندان خانواده‌های نیازمند انجام گرفته است.

فرمانده عملیات قرارگاه شهید سلیمانی با اشاره به روند کاهشی تعداد بیماران کرونایی از آغاز طرح شهید سلیمانی و تاثیرگذاری بسیار مطلوب این طرح در ارتقای سطح سلامت جامعه افزود: قطعا علاوه بر تلاش‌های شبانه روزی نیروهای حوزه سلامت، خدمات بسیجیان هم بسیار مهم و ارزنده بوده است.

وی ادامه داد: یکی از خدمات بسیجیان برای قطع زنجیره انسانی کرونا، تقبل فعالیت‌های خانواده‌های دارای بیمار از قبیل: خرید مایحتاج و تحویل این اقلام به درب منازل آن‌ها بوده است. در کنار این فعالیت‌ها رهگیری و شناسایی بیماران کرونایی را می‌توان اضافه نمود و بسیج توانست ۴۴۶۸ مورد غربالگری حضوری و ۱۶ هزار مورد غربالگری تلفنی را در این زمینه صورت دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8