سه‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰ | Jun 22, 2021
کتاب سال

حوزه/ دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، بیست‌ونهمین دوره این جایزه را با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های ارزشمند در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی در بهمن ماه سال جاری برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری حوزه، بیست‌ونهمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سه بخش تالیف، ترجمه و تصحیح که برای نخستین‌بار طی سال گذشته میلادی (۲۰۲۰) به زبان‌های گوناگون در کشورهای مختلف (غیر از ایران) چاپ شده است، آثار می‌پذیرد.  

به گزارش روابط عمومی خانه کتاب ایران،  بر اساس این فراخوان، از تمام ناشران، پدیدآورندگان و صاحب‌نظران دعوت می‌شود، یک نسخه از کتاب موردنظر خود را تا ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۰ برای شرکت در این دوره جایزه، به نشانی دبیرخانه ارسال کنند.  

 آثار ارسالی به این دوره از جایزه جهانی کتاب سال در دو موضوع  «مطالعات اسلامی؛ شامل: کلیات، معارف اسلامی، تاریخ اسلام، رجال، اخلاق، علوم قرآنی، حدیث، ترجمه متون اسلامی، قرآن‌پژوهی و تفسیر، فقه و حقوق اسلامی، علم کلام، فلسفه، تصوف و عرفان، تاریخ علم در اسلام، فرهنگ و تمدن اسلامی، اقتصاد اسلامی، هنر و معماری اسلامی، مطالعات اسلامی معاصر و ...» و در موضوع  «مطالعات ایرانی؛ شامل: کلیات، زبان و زبان‌شناسی ایرانی، مردم‌شناسی، تاریخ علم در ایران، شعر و ادب فارسی، تاریخ ایران، هنر و معماری ایرانی، تاریخ و تمدن ایران باستان، ترجمه آثار اندیشمندان ایرانی و ...» است.  

  
آثار ارسالی باید از ابتکار و خلاقیت در ارائه بینش اسلامی، تحقیقات و مطالعات ایرانی برخوردار باشند و از ارزش فرهنگی بسیار درخور توجه بهره‌مند باشند. همچنین با معیارهای تحقیقی، پژوهشی و استناد به منابع معتبر و علمی منطبق باشند.  

همچنین تناسب حجم کتاب با محتوا، فصل‌بندی موضوع‌ها، رعایت هماهنگی فصل‌ها و یک‌دستی مطالب، ذکر فهرست‌های فنی، اهتمام به ویراستاری، آرایه مناسب کتاب و نداشتن اغلاط چاپی، رعایت معیارهای اساسی ترجمه در کتاب‌های ترجمه‌شده، رعایت آداب و قواعد تصحیح انتقادی متون به‌همراه توضیحات و حواشی لازم و ارائه نسخ بدل به‌حد کافی در کتاب‌های تصحیح‌شده از دیگر ویژگی‌های آثار ارسالی به دبیرخانه بیست‌ونهمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8