جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ |۱۶ صفر ۱۴۴۳ | Sep 24, 2021
تصاویر/ دیدار آیت الله اعرافی با آیت الله العظمی سبحانی

حوزه/ شاعران باید واقعه غدیر خم را برای مردم و حتی در ابعاد بین‌المللی برای مردم جهان به درستی تبیین و معرفی کنند. برای واقعه غدیرخم باید مخاطب شناسی کرد و برای مخاطب عالم، فاضل و اهل برهان، باید با دلیل و متقن شعر سرود.

به گزارش خبرگزاری حوزه، متن پیام حضرت آیت الله سبحانی تبریزی به نخستین کنگره بین المللی شعر ترکی غدیر  در تبریز به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تعالی: { الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا} صدق الله العلی العظیم
بیش از آنکه در مورد «عید سعید غدیر» سخن بگویم لازم است مقدم همه شرکت کنندگان به این  همایش ولائی که از دور و نزدیک گرد هم آمده اند را گرامی بدارم؛ عزیزان،  نقطه ای که در آن گرد آمده اید،  مسجد کبود است که در سال ۸۷۰ ق. (یعنی ۵۷۲ سال قبل)  بناگردیده است ولی حوادث روزگار و برخی از زلزله های بنیان کن (در سال ۱۰۹۳ق.) موجب ویرانی مسجد شده که البته به تدریج ترمیم شده است.

روز غدیر یکی از اعیاد اسلامی که ریشه در قرآن اولاً و سنت رسول خدا (ص) ثانیاً و تاریخ اسلامی ثالثاً دارد.

در مورد نخست آیه یاد شده، وآیه دیگر به نام {یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ}
رسول گرامی (ص) در یک منطقه بزرگ که زائران خدا از هم جدا می شوند اجتماع عظیمی تشکیل داد که هزاران نفر در آن حضور داشتند، سپس بر منبری که ترتیب داده بودند سخن از توحید و رسالت به میان آورد و ضمناً گزارش از رحلت خود در چنین موقع داد. دست علی(ع) را گرفت و بالای منبر برد تا همگان مشاهده کنند،  فرمود: ایّها الناس من کنت مولاه فهذا علی مولاه اللهم والِ مَن والاه و عادِ من عاداه».

در تاریخ حدیث نبوی هیچ حدیثی از نظر تواتر به پایه حدیث غدیر نمی رسد. تنها از صحابه ۱۲۱ نفر و از تابعان ۹۰ نفر از آن دو گروه بگذریم از محدثان و محققان ۳۶۰ نفر از علماء اهل سنت این حدیث را نقل کرده‌اند و اگر نقل شیعیان را بر آن اضافه کنیم،  بالاترین تواتر را تحقق می پذیرد.

در این روز عظیم با ولایت علی (ع)، دین کامل شد و به همین دلیل باید در این روز بزرگ به جشن و شادمانی پرداخته شود. شاعران باید واقعه غدیر خم را برای مردم و حتی در ابعاد بین‌المللی برای مردم جهان به درستی تبیین و معرفی کنند.

برای واقعه غدیرخم باید مخاطب شناسی کرد و برای مخاطب عالم، فاضل و اهل برهان، باید با دلیل و متقن شعر سرود.
حدیث غدیر در میان شعرای اسلامی موجی ایجاد کرده و ارادتمندان اهل بیت (علیهم السلام) حدیث غدیر را در قالب شعر ریخته و نخستین کسی که مضمون حدیث را به صورت شعر درآورده صاحب ولایت کبری امیرمومنان (ع) است.

پس از ایشان شاعران و مخلصان به زبانهای مختلف حدیث غدیر را به نظم در آورده و مرحوم علامه امینی خصوص شعرای عرب را گردآوری  و در مورد آن سخن گفته است در حالی که محققان می‌توانند این موضوع را در زبان فارسی، اردو و دیگر زبانها تعقیب کنید و من به فرهیختگان این مجلس پیشنهاد می‌کنم که در این راه گامی بردارند.
اینجانب از این راه دور به کلیه برگزار کنندگان و حاضران کنگره شعرترکی غدیر، اجرای این برنامه را که مظهر ولاء خاص و ارادت به خاندان رسالت  است تبریک گفته و توفیقات همگان را در پیشبرد مکتب اهل بیت - علیهم السّلام- از خداوند متعال خواهانم.

در پایان به روح پاک و بزرگ سراینده معاصر، مرحوم استاد سید محمدحسین شهریار که از شعرای متعهد کشور و شیفتگان ولاء اهل بیت نبوی علیهم السلام بودند و سرودهای ولایی ایشان زینت ‌بخش مجالس و محافل است، درود فرستاده و از خدای بزرگ خواهانم که او را با نیاکان طاهرینش محشور گرداند.
قم ـ جعفر سبحانی
مؤسسه امام صادق(علیه السلام).
غدیر ۱۴۴۲ق.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8