سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ |۱۲ ربیع‌الاول ۱۴۴۳ | Oct 19, 2021
تصاویر / دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با آیت الله اعرافی

حوزه/ مدیر حوزه های علمیه گفت: فرهنگ پرداخت مالیات و عوارض باید مورد توجه قرار گیرد تا ذهنیت پرداخت کننده های مالیات نسبت به آن مثبت بوده و آن را یکی از مخارج لازم برای خود و خانواده هایشان بدانند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه، صبح امروز در نشستی با مدیرکل امور مالیاتی استان قم با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدا و رزمندگان،‌ گفت: اگر وابستگی به نفت و خام فروشی را بتوانیم کاهش دهیم، می توانیم به نقطه مطلوبی در عرصه اقتصاد برسیم؛ باید پرداخت مالیات به صورت جامع تر و دقیق تر اجرایی گردد؛ البته این در صورتی است که کسب و کارها، تولیدات و صنایع رونق پیدا کنند.

وی افزود: باید بخش خصوصی مورد اعتماد، حمایت و نظارت قرار گیرد. فرهنگ پرداخت مالیات و عوارض باید مورد توجه قرار گیرد تا ذهنیت پرداخت کننده های مالیات نسبت به آن مثبت بوده و آن را یکی از مخارج لازم برای خود و خانواده هایشان بدانند؛ این مهم با ارائه گزارش به مردم در مورد مصارف مالیات های اخذ شده قابل انجام است.

مدیر حوزه های علمیه،‌تبیین مبانی اقتصادی مالیات و عوارض را از لوازم فرهنگ سازی در عرصه پرداخت مالیات دانست و گفت: این فرهنگ سازی آغاز شده است، اما نیازمند اقدامات تکمیلی می باشد.

عضو فقهای شورای نگهبان قانون اساسی، تصریح کرد: باید توجه کنیم برخی افراد ممکن است مالیات را به نحو احسن و با نگاه مثبت بپردازند، اما از طرفی عده ای دیگر با فرار مالیاتی به دنبال دور زدن قوانین باشند؛ باید عدالت مالیاتی مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

وی با اشاره به مسائل مربوط به دو دفتری ها و چنددفتری ها، افزود: باید در مورد این ها نظارت قوی به عمل آید تا از ایجاد رگه های دارای حرمت شرعی جلوگیری به عمل آید.

مدیر حوزه های علمیه بیان داشت: کرونا برای مشاغل زیادی آسیب زا بوده است؛ هرجا که دیده می شود گرهی در کار مردم به خاطر این بیماری به وجود آمده باید با آن ها همکاری و مسامحه هایی عادلانه صورت گیرد.

وی گفت: باید برای اجرای عدالت مالیاتی در اعطای اختیارات به متولیان امر اخذ مالیات برنامه ریزی دقیق تری صورت گیرد.

آیت الله اعرافی اظهار کرد: افکار عمومی باید در مورد مسائل مالیاتی اقناع گردند تا از حساسیت ها و اعتراض های ناشی از عدم اطلاع کافی جلوگیری شود.

وی با تأکید بر لزوم تقویت ارتباطات ادارات مختلف استان قم با حوزه علمیه، عنوان داشت: حوزه علمیه می تواند مشاور خوبی برای مسئولین استان قم باشد و با بهره گیری از ظرفیت های اساتید حوزوی برنامه های مناسبی را به آنان ارائه دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8