دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ |۱۱ ربیع‌الاول ۱۴۴۳ | Oct 18, 2021
حجت الاسلام والمسلمین عاملی - امام جمعه اردبیل

حوزه/ حجت الاسلام و المسلمین عاملی گفت: برخی نمایندگان جمهوری آذربایجان که ماموریت ایجاد اختلاف بین ایران و آذربایجان را دارند، گفته اند که ایران را از روی نقشه حذف خواهیم کرد و عمدا ماجرا را بین دو دولت کشیده اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خبرگزاری حوزه از اردبیل، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن عاملی، امروز در خطبه های نماز جمعه اردبیل که در مصلای این شهر برگزار شد، اظهار داشت: مفتی های عربستان برای توجیه همراهی شان با رژیم صهیونستی و به رسمیت شناختن آن ها و خیانت به آرمان بزرگ فلسطین از آیات قرآن به نفع سیاست های غلط خود استفاده می کنند و در آخر شیعه را متهم به خیانت در حق فلسطین می کنند.

وی در خطبه دوم با تبریک هفته دفاع مقدس اضافه کرد: در مقابل خون شهدا و آرمان های شان خضوع کرده و از خداوند متعال برای آن ها علو درجات را درخواست می کنیم، در زمانی که ۳۵ کشور به ایران حمله کردند ایران با رشادت و از خودگذشتگی رزمندان خود نشان داد که از عزت خود دفاع خواهد کرد و از این دفاع سربلند بیرون آمد.

امام جمعه اردبیل در ادامه به سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در نشست عمومی سازمان ملل اشاره کرد و گفت: ریاست جمهوری محترم در نهایت شجاعت و ادب در سازمان ملل سخنرانی کرد و موجب سربلندی کشور شد و در آن سخنرانی بیان داشت که از طرف ملت ایران به دنیا پیام عقلانیت، عدالت و آزادی را می رسانم و این پیام برای ما تبدیل به یک قدرت شد و وزن سیاسی کشور را بالا برد و آمریکا فهمید که دیگر جایگاهی ندارد و تسلیم شد .

وی در خطاب به مردم جمهوری آذربایجان، اظهار کرد: ما شنیدیم که برخی نمایندگان شما گفته اند ایران را از روی نقشه حذف خواهیم کرد و کشور ما را متهم به دخالت در امور جمهوری آذربایجان می کنند، آیا در مقابل این تهدیدها باید سکوت کنیم؟ و اگر جواب می دهیم که ما این قدرت را داریم که در مقابل تکه تکه کردن خاکمان ایستادگی کنیم، جواب بدهند که دم ایران را قطع می کنیم، آیا این عقلانیت است؟ جمهوری اسلامی ایران به حقوق کشورها احترام می گذارد و دخالتی در امور هیچ کشوری نمی کند و باید نمایندگان مجلس آذربایجان در این خصوص پاسخ بدهند که جمهوری اسلامی ایران کدام جرم را مرتکب شده است که باید از صفحه روزگار حذف شود. دیپلمات های این کشور اظهار می کنند که پرچم ترکیه را در ایران به اهتزا در خواهیم آورد؟ و عمدا ماجرا را بین دو دولت بردند و حال آن که دولت این دو کشور با هم هیچ نزاعی ندارند، لکن مشکل چند نماینده است که سخنگوی عده ای مغرض شده شده اند و ایران را تهدید می کنند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: ملیتچی ها علم برداشتند و شعار دادند که ایران می خواهد در جمهوری آذربایجان دخالت کند و گفتند چرا این مطالب و سخنان بازنشر شد؟، آیا این را ما بازنشر دادیم یا کسانی که گفتند پاکستان در همه کوچه های ایران وارد خواهد شد،؟ ورود سپاه به مرزها و اجرای مانور عین عقلانیت است تا به اسرائیل بگوید که اگر تحرکی از آن ها صورت بگیرد ایران آماده دفاع کامل از خود است و این طبیعی است.

وی افزود: ملت آذربایجان و ایران باید شاخه زیتون را به دست بگیریم و از آن سخن بگوییم و شاخه زیتون را محور وحدت قرار بدهیم، نه این که موجودیت یک منطقه که بزرگترین حامی و دوست آذربایجان است، را تهدید کنیم و اگر کسی جواب داد، شایعه سازی کنیم که آذربایجان تهدید شد؛ نماینده مجلس شما می گوید می خواهیم ایران را از نقشه حذف کنیم و ما جواب دادیم و با مانور نظامی گوشه ای از قدرت خود را نشان دادیم.

حجت الاسلام و المسلمین عاملی اضافه کرد: مردم به ما می گویند آیا در کشور کسی نیست به این تهدیدها جواب بدهد؟ ملت ما شدیدا از این جسارت ها ناراحت هستند؛ ایران دوست و ذخیره آذربایجان است و ما دشمن متحد داریم. من به سیاستمداران آذربایجان توصیه می کنم مراقب باشند و از اختلافات جلوگیری کنند، ملت ایران در هر دو جنگ قره باغ حامی و مدافع مردم آذربایجان بود و بنده قبل از وزارت خارجه بیانیه داده و اعلام کردم که قره باغ حق آذربایجان است و امروز مردم از ما سؤال می کنند که شما از آذربایجان حمایت کردید، اما چند نماینده مجلس آن ها موجودیت ایران را تهدید می کنند.

وی بیان داشت: آن هایی که علیه ما سخن گفتند و نوشتند و در مقابل دفاع ما از یاران اسلامی موضع گرفتند، کسانی هستند که معتقدند ایران به ارمنستان کمک کرده است و حال آن که رئیس جمهور آذربایجان صریحا اعلام کرد هیچ تجهیزات نظامی از ایران به ارمنستان نرفته و دین ما اصلا چنین اجازه ای نمی دهد که سلاح به دار حرب بدهیم و اگر فقیهی چنین اجازه ای بدهد از عدالت ساقط خواهد و اگر ۱۲۴ هزار پیامبر را به آذربایجان بیاورند و آن ها اعلام کنند جمهوری اسلامی ایران به ارمنستان کمک نکرده است، عده ای باز قبول نخواهند کرد چرا که ماموریت دارند بین ایران و آذربایجان اختلاف بیاندازند و البته اهل آذربایجان آن ها را می شناسند و اگر به حرف رئیس جمهور آذربایجان عمل شود مشکل حل خواهد شد که بعد از پیروزی قره باغ آمد و در مرز ایران گفت که این مرز، مرز دوستی است و امروز عده ای سنگ آذربایجان را به سینه می زنند اما سخنان رئیس جمهور آن را هم قبول نمی کنند.

 امام جمعه اردبیل خطاب به ملت آذربایجان گفت: ایران که اصلی ترین کمک را برای آزادی خاک شما کرده است، آیا سزاوار است از نقشه حذف شود؟، ملت آذربایجان مرید مقام معظم رهبری هستند و در این چند روز بنده این مهر و محبت را دیدیم و چند نفر هستند که فقط قصد تفرقه افکنی دارند.

وی در پایان گفت: در این چند روز عده ای بنده را متهم به آنتی آذربایجان کردند، اما از خود سؤال نکردند که بنده اولین کسی بودم که در جنگ قره باغ اعلام آمادگی کردم تا در این جنگ حاضر شده و از خاک آذربایجان دفاع کنم و اما بنده در مقابل کسانی که بخواهند به خاک مملکت جسارت کنند، ساکت نخواهم نشست، و فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر این که قره باغ خاک آذربایجان است به جنگ قره باغ قدسیت بخشید و این را ملا شکر پاشازاده در جمهوری آذربایجان صراحتا اعلام کرد.

انتهای خبر./

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  9 16
  بیچاره خبر نداری نصف ایرانی ها تو ترکیه خانه دارند این یعنی چی اونایی که موندن از سر نداری و گشنگیه
  • IR ۰۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
   8 4
   نصف ایرانیها ؟! به به چه آماری ! دروغ و تکبر و تحقیر عجب ترکیبی ! ریشه بسیاری از بیماریهای این چنینی احساس حقارت درونی است که بر اثر دوری از خدا پدید آمده و شگفتی نیست اگر ندانید
  • یا علی IR ۲۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
   4 1
   بیچاره کسیت که از عزت ومرام دینی وقرآنی بی خبر است بیچاره کسیت که از کشور عزتمدار وحسینی که تمام وجودش به عزت علی بن ابیطالب معطر است به کشور دیگر فراریست وبیچاره تر از اون فراریان وبی خبران تویی ،برو تا فرصت باقیست چاره ای به خود بیندیش
  • Mory IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
   4 1
   بیچاره خودتی چون گشنه ای چرا گشنه ای چون بی عار و بی غیرتی چون دلشو نداری کار کنی و همیشه گشنه ای و همه را چون خود پنداری نه آقای بی عاره بی عیرت ایرانی هیچوقت ندار و گشنه نیست کشورهای همسایه رو که می بینی همه از آن ما بودن که از سر دلرحمی و دست و دلبازی بخشش کردیم ترکیه و مردم ترکیه به نان شب محتاجند گاز را ما می دهیم من ترکیه دو سال پیمانکاری کردم یه مرغ سفید مصتوعی که ما تو ایران بهش اهمیت نمی دهیم آنجا با پول ایران حساب کنی سیصد هزار تومن دو کیلوشه برنج اصلا پیدا نمیشه حالا فکرشو بکن گوشت گاو و گوسفند که اصلا حرفشو نزن آقای خود کمتر بین بی عار و بی غیرت همه رو مثل خودت نبین ایران و ایرانی غیرت دارد چون داریم و ندار نیستیم همه جا خانه و ملک و اموال داریم پس زر زیادی نزن همه ی کشورهای جداشده از ایران به آغوش مادر یعنی ایران بزرگ باز خواهند گشت
 • ترک اردبیل IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  16 6
  آیت الله عاملی خیلی عاقل و هوشمندانه در خطبه های هفته ی گذشته سخنرانی کردند و این هفته هم با عقلانیت و از سر دلسوزی و عشق به وطن من به عنوان یک ترک و ایرانی غیرتم قبول نمی کند که دپتات های مزدور وراجی کنند و بی جواب بمانند رزمایش سپاه هم برای دوستان پیام دوستی و برای دشمنان پیام هشدار داشت برای مردم ایران هم پیام اقتدار و اتحاد. لزومی نداره که خطای چند مزدور را پای کل اهالی باکو گذاشت. هرچند که خودم ترک و اذری هستم ولی از ایران و امنیت و یکپارچگی ایران حمایت می کنم و از نیروهای مسلح قدردانی.
 • امین IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  12 6
  هر چی گفت بعد پس گرفت و گفت بر خلاف اسلام است که به ارمنستان کمک کنیم واقعا این همه انفعال جمهوری اسلامی در قره باق شرم آوره هرچقدر در سوریه و عراق خوب عمل کردیم در ماجرای قره باغ انفعال به خرج دادیم در حد سرافکندگی
  • فرزاد IR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
   0 3
   اگرگربه ای برادر بزرگش شیر راتهدید کند آیا شیر باید زود اوقاتش تلخ شود.یاکم محلی نماید.این نوع حرفها ارزش جواب دادن ندارد.چون ساخته وپرداخته صهیونیستهاست.ودولت جمهوری اذر بایجان خوب می داند که هرچه زور بزند باز هم جزئی ازخاک ایران بوده وخودشان می دانند که کشور های محصور درخشکی که اطراف ما هستنداکثرا وابستگی سرزمینی وفرهنگی با ایران دارند.وکسی چه می داند شاید روزی به همین خاطر و به خاطر عدم دسترسی به دریاهای آزاد مجبور شوند به ایران ملحق شوند.وازحرف بچه انسان نباید زیاد مکدر وناراحت شود.
 • IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  5 0
  این جناب جزو همان 4 امام جمعۀ آذری زبان نبودند که در جنگ قره‌باغ از آذربایجان حمایت کردند؟
 • سعید IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
  2 2
  بسیار بسیار بسیار هوشمندانه ، زیبا ، منطقی و انسانی جواب دادند. من معمولا سخرانیهای امامان جمعه را نمی پسندم. ولی جواب ایشان بسیار بسیار بسیار زیبا بود و پسندیدم. خداوند ایشان را در پناه الطاف خاص خودش حفظ بفرماید.
 • Mehdi IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۱
  3 0
  خلاصه کسی بخواد ب ایران چپ نگاه کنه ما اولین نفریم ک خواهیم رفت من خودم ترکم ولی آذربایجان سرش گرده تمام
 • امیر IR ۱۵:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
  0 0
  آذربایجان اویاخدی انقلاب دایاخدی
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8