دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ |۱۱ ربیع‌الاول ۱۴۴۳ | Oct 18, 2021
کد خبر: 982189
۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۷
بنی صدر

حوزه/ امام بنی‌صدر را قبول نداشت و به او هم رأی نداد؛ اما وقتی که در انتخابات ریاست جمهوری رأی آورد، امام به افکار و آراء مردم احترام گذاشت؛ اگرچه می توانست از طریق اطرافیان و نزدیکان خود به مردم بفهماند که بنی صدر صلاحیت این کار را ندارد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین سید حمید روحانی از تاریخ نگاران انقلاب اسلامی طی مصاحبه ای به نظر امام خمینی (ره) درباره بنی صدر اشاره کرده است  .

    

امام بنی‌صدر را قبول نداشت و به او هم رأی نداد؛ اما وقتی که در انتخابات ریاست جمهوری رأی آورد، امام به افکار و آراء مردم احترام گذاشت؛ اگرچه می توانست از طریق اطرافیان و نزدیکان خود به مردم بفهماند که بنی صدر صلاحیت این کار را ندارد و مردم اگر می دانستند که نظر امام نسبت به او منفی است، بنی صدر پیروز انتخابات نمی شد؛ زیرا امام بر قلب ها حکومت داشت، اما فرصت می داد که مردم خود راه را انتخاب کنند.

     

حضرت امام در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری بنی صدر جمله ای را فرمود که اهل نظر دریافتند که ایشان نسبت به بنی صدر ذهنیت دارد و آن این بود: «آقای بنی صدر بداند که حبّ الدنیا رأس کل خطیئه».

پس از پیروزی انقلاب امام در یکی از سخنرانی‌هایش در جمله‌ای اشاره به ملی ـ مذهبی ها کرده بود که قطب‌زاده، مدیر عامل وقت صدا و سیما، آن را سانسور کرد! امام می توانست او را به سادگی تنبیه و یا عزل کند اما در این مسئله تنها حرفی که زد این بود که به آقای قطب زاده بگویید یا سخنرانی من را از صدا و سیما پخش نکند، یا اگر پخش می کند، سانسور نکند!

این روش حکومتی بنیانگذار نظام مقدس اسلامی بود که به منش حکومت های استبدادی هیچ شباهتی نداشت؛ لذا وقتی هم که در جریان دولت موقت، اکثریت اعضای شورای انقلاب به آقای مهندس بازرگان نظر داشتند، امام به نظر آنها احترام گذاشت. باید در نظر گرفت که اگر آن روز امام اجازه نمی داد امثال بازرگان ها و بنی صدرها به قدرت برسند، امروز آنها در نظر ملت چهره هایی قهرمان تجلی می کردند که ما می پنداشتیم اگر کارها به دست آنها می افتاد، ایران گلستان می شد!

بی شک اگر در آن روز این جریانات پیش نمی آمد و امثال بازرگان و بنی صدر به قدرت نمی رسیدند و ماهیت خود را بروز نمی دادند، امروز قدرت را در دست می گرفتند و نظام جمهوری اسلامی را و به چالش می کشیدند.

    

مصاحبه با مجله معارف، اسفند ١٣٨۶

     

منبع: بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی-قم

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

نظرات

  • محمد مهدی اسلامی IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
    0 10
    اشتباه از من است که می بینم ولی باور نمی کنم ، والّا هرگز صداقت و درستکاری و بندگی کردن برای خدا را با هیچ چیزی عوض نخواهم کرد ، بنده ی خدا دست به تحریف و هیچ کار خلاف دیگری نمی یازد ، آقای ابوالحسن بنی صدر اولین رئیس جمهور ایران نیز رفت ، اوتا می توانست ، علیه یاران صمیمی امام و انقلاب کوتاهی نکرد برای این که بتواند بخواسته های نفسانی خود برسد با منافقین متحد شده بود . افسوس که نمی کنیم باور ___باشیم بغرب یا بخاور ___ باید برویم زیر این خاک ___ ور نه ز چه سینه را کنیم چاک __ با دست تهی بدون یاور ___ شرمنده رویم پیش داور ___
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8