سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ |۲ جمادی‌الاول ۱۴۴۳ | Dec 7, 2021
قالیباف

حوزه/ مراجع عظام تقلید و علما در دیدار با محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات فعلی کشور تصریح کردند: مجلس در حل مشکلات اقتصادی و جمعیتی باید پیشگام باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح روز پنج شنبه ۲۹ مهرماه به منظور دیدار با مراجع عظام تقلید و علما در سفری یک روزه وارد قم شد و با آیات، صافی گلپایگانی، نوری همدانی، سبحانی، مکارم شیرازی، جوادی آملی، حسینی بوشهری، سعیدی، علوی گرگانی و حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی دیدار و گفت و گو کرد.

رئیس مجلس در ابتدای سفر خود به دیدار حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی نماینده حضرت آیت الله سیستانی رفت.

وی بعد از دیدار و گفت و گو با حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی به دیدار حضرت آیت الله علوی گرگانی رفت.

نارضایتی مردم ناشی از عدم احقاق حقوق آنها است

مجلس در حل مشکلات اقتصادی و جمعیتی باید پیشگام باشد

حضرت آیت الله علوی گرگانی در این دیدار گفتند: اگر نارضایتی از سوی مردم وجود دارد به دلیل این است که حق مردم داده نشده پس باید میان آنها باشیم و حق مردم را ادا کنیم.

ایشان با اشاره به وضعیت کشور، گفتند: در حال حاضر کشور در شرایطی قرار گرفته است که نیاز بسیار به کمک و مساعدت دارد که البته شما به تنهایی نمی توانید و همه ما باید به حل آن کمک کنیم.

ایشان در ادامه با بیان اینکه در شرایطی هستیم که چند مطلب حساس باید رعایت شود، عنوان کردند: در وهله اول سعی کنید همواره میان مردم باشید یعنی علاوه بر حفظ تقوا، سعی کنید میان مردم باشید.

معظم له افزودند: اوایل انقلاب که پیروز شدیم، رؤسایی انتخاب شدند و زمانی که به گرگان رفتم دیدم جلساتی برگزار می شود که رؤسای مهم مملکتی هم باید حضور داشته باشند لذا تذکر دادیم مسئولان همواره باید در میان مردم باشند تا آنها شما را ببینند، دلگرم شوند و به شما کمک کرده و تنهایتان نگذارند از این رو به درد دل مردم گوش دهید تا بدانید چه می خواهند؟

حضرت آیت الله علوی گرگانی ادامه دادند: از پیامبر(ص) و امام(ع) روایتی درباره شکر نعمت است که ایشان فرمودند بهترین راه شکر هر نعمتی این است که در همان راهی که خدا می خواهد مصرف شود. اگر نارضایتی از سوی مردم وجود دارد به دلیل این است که حق مردم داده نشده پس باید میان آنها باشیم و حق مردم را ادا کنیم.

ایشان همچنین مسأله فرهنگ جامعه را بسیار مهم خواند و افزودند: همه دنیا روی فرهنگ می گردد و اگر فرهنگ جامعه ای از دست برود به فاصله گرفتن مردم از مسئولان می انجامد که بالاترین عذاب است. کار باید به دست مردم پیش برود لذا اگر آنها کنار مسئولان نباشند کاری از پیش نخواهد رفت.

این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم در پایان با اشاره به اهمیت موضوعات اقتصادی و معیشتی خاطرنشان کردند: وقتی خبردار شدم افراد لایقی در رأس کار آمده اند خوشحال شدم و اکنون انتظار داریم هرچه زودتر آثار و برکات این حضور را ببینیم.

نظر مراجع، جلوگیری از فعالیت فضای مجازی نیست بلکه مدیریت درست آن است

وی در ادامه به دیدار آیت‌الله حسینی بوشهری رئیس شورای‌عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رفت.

مجلس در حل مشکلات اقتصادی و جمعیتی باید پیشگام باشد

آیت‌الله حسینی بوشهری در این دیدار که در دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، به نقش جامعه مدرسین در شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و بیان داشت: جامعه مدرسین در نهضت امام خمینی (قدس سره) نقش پررنگی داشته و این مهم در طی ۴۲ سالی که از انقلاب می‌گذرد نیز مشهود بوده است.

آیت‌الله حسینی بوشهری خواستار تعامل مجلس با جامعه مدرسین شد و گفت: مجلس یازدهم همان گونه که رهبر انقلاب فرمود، به‌ عنوان یک مجلس انقلابی است و انتظار می‌رود که خروجی مجلس در تنظیم قوانین و برنامه‌ها یک الگویی برای مجلس تراز انقلابی باشد.

وی ادامه داد: دو مأموریت مهم بر عهده مجلس شورای اسلامی است یکی از کارهای کلیدی مجلس قانون‌گذاری است که عرصه‌ای بسیار مهم و یک نوع اصل حاکم است علاوه بر این قراردادها و معاهده‌های مختلفی که با کشورهای خارجی منعقد می‌شود باید در مجلس تصویب شود که از مأموریت‌های مهم مجلس است.

رئیس شورای‌عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: مبارزه با گرانی افسارگسیخته، کاهش ارزش پول ملی دو مشکل کنونی کشور در زمینه اقتصادی است که در این میان نگاه‌ها به مجلس شورای اسلامی است که با وضع قوانین از این گردنه‌ها عبور کنیم.

وی به موضوع مهم جمعیت و پیری کشور اشاره کرد و بیان داشت: جمعیت کشور رو به پیری می‌رود هرچند که در دهه‌های گذشته شعارهایی که در خصوص فرزند کمتر زندگی بهتر در زمان‌هایی بیان شد از یک مقطعی اشتباه بود؛ اما به‌هرحال باید این مشکل را با تصویب قوانین مناسب برطرف کرد.

آیت‌الله حسینی بوشهری تاکید کرد: مشکل جمعیت یک موضوع مهم است از یک سو برخی از مردم مباحث معیشتی و... را مطرح می‌کنند، اما در سوی دیگر کاهش جمعیت خطری جدی برای کشور است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، ادامه داد: مسئله جمعیت بسیار کلیدی است و انتظار ما از مجلس قوی و انقلابی رسیدگی به این مسأله کلیدی است. در کنار این موضوعات بحث اشتغال عمومی یک نگرانی جدی است و در برخی مواقع دیده می‌شود خانواده‌ای یک یا دو بیکار دارند.

آیت‌الله حسینی بوشهری ابراز داشت: برخی روستاهای کشور خالی از جمعیت شده است و مردم به حاشیه‌های شهر رو آورده‌اند که در این میان باید از طریق قانون‌گذاری هم کار ایجاد کرد و هم به روستاها نگاه ویژه‌ای داشت.

وی افزود: دادن رأی اعتماد به وزرا و نظارت بر عملکرد آن‌ها نشان‌دهنده نقش و جایگاه بالای مجلس است که باید به‌خوبی از آن بهره برد.

رئیس شورای‌عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم فضای مجازی را مورد توجه قرار داد و گفت: یکی از مسائل مهم بحث مدیریت فضای مجازی است که تبدیل به یک دغدغه‌ ی جدی شده است چرا که در این فضا ولنگاری‌های زیادی وجود دارد و ما تاکنون نتوانستیم در این زمینه استقلال داشته باشیم.

وی افزود: نظر جامعه مدرسین، مراجع و علماء این نیست که جلوی فضای مجازی گرفته شود، بلکه نوع مدیریت و شکل کار باید به‌گونه‌ای باشد که متناسب با جامعه اسلامی باشد به‌طوری‌که ضمن بهره‌مندی از فضای مجازی از خطرات و آسیب‌های آن جلوگیری کرد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه، تاکید کرد: نمایندگان مجلس باید به امر قانون‌گذاری، ریل‌گذاری امور و موضوعات کلیدی بپردازند و در این میان نباید مسائل جزئی به‌عنوان اصل قرار بگیرد.

وی افزود: بله نماینده نباید بی‌تفاوت باشد و باید پای حرف و درد و مردم بنشیند اما مهم آن است که برای حل این مشکلات، قانون‌گذاری مناسبی صورت دهد.

آیت‌الله حسینی بوشهری تصریح کرد: نیاز به یک تحول اساسی و انقلاب اداری داریم که تاکنون رخ نداده و باید موردتوجه قرار بگیرد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان داشت: تقویت قانون‌مداری در بین مردم و توجه به مسائل فرهنگی از دیگر وظایفی است که باید موردتوجه قرار بگیرد.

آیت‌الله حسینی بوشهری تصریح کرد: نظارت مجلس بر دستگاه‌های فرهنگی و ریل‌گذاری در این زمینه نیز باید توسط مجلس صورت بگیرد.

امام جمعه قم،‌در رابطه با ویروس کرونا هم بیان کرد: خوشبختانه همگان حتی مخالفین واکسن نیز نسبت به مسئله سلامت مردم اهمیت قائل اند و تنها اختلاف در روش و شیوه ها است.

وی در پایان به ظرفیت عظیم حوزه‌های علمیه اشاره کرد و افزود: حوزه ظرفیت بسیار عظیمی دارد و مجلس کمتر به سراغ حوزه آمده و باید یک رابطه سیستماتیک بین حوزه و مجلس صورت بگیرد.

حمایت از مردم سپری در برابر دشمن است

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به دیدار حضرت آیت‌الله نوری همدانی رفت.

مجلس در حل مشکلات اقتصادی و جمعیتی باید پیشگام باشد

ایشان نیز  در دیدار قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که در دفتر معظم له در قم برگزار شد، گفتند: مهم‌ترین کار شما برقراری عدالت در برابر ظلم و فقر در جامعه و ایجاد حق است.

ایشان با بیان اینکه توفیق یکی از نعمات پروردگار برای انسان است تا کار خیر کند، افزودند: توفیق نعمت بزرگی است که به هر کس داده نمی شود از این رو توفیقی که به شما داده شده بسیار مهم است به خصوص که طبق فرمایش امام(ره) مجلس در رأس امور بوده و امروز شما برای این مهم انتخاب شده اید.

این مرجع تقلید ادامه دادند: امام(ره) در ۱۰ بخش از صحیفه نور این حدیث نبوی را ذکر کرده اند که همه شما مدیریت داشته و درباره موضوعی که تحت نظر شماست مسئولیت دارید. هر انسانی مدیریتی دارد از خودش گرفته تا خانواده اش، مملکت و دنیایش مدیریت و مسئولیت دارد لذا همه شما درباره صحنه های تحت نظر شما، مسئول هستید که مسئولیت مجلس شورای اسلامی، مسئولیتی بزرگ است که شما توفیق دارید تا وظایف مربوط به آن را انجام دهید.

معظم له افزودند: امام علی(ع) در خطبه ای فرمودند، شما مسئول هستید و اصولا انسان برای ساختن جامعه مسئول است که این ساختن را باید از خود آغاز کند. طبق فرموده امام مسئولیت شما خیلی وسیع است و باید از سرزمین ما حمایت کنید که این توفیقی برای شما است.

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به آیه ای از قرآن کریم که خداوند در آن فرموده ای اهل ایمان! قیام کنید برای اجرای عدالت، اظهار داشتند: این افراد در دنیا نمونه هستند و نظر امام(ره) نیز همین بود. از این رو باید موضوعی در دنیا ایجاد کنید که نمونه باشد و انقلاب اسلامی نمونه ای برای جهان است که نظیر ندارد و زمینه ای برای ظهور امام زمان(عج) است.

این مرجع تقلید در ادامه نهج البلاغه حضرت امیرالمؤمنین(ع) را یک نمونه برای استفاده دانستند و افزودند: امام(ع) می فرمایند اگر هفت اقلیم روی زمین را به من بدهند، من دانه ای را از دهان مورچه ای نمی گیرم لذا برای مبارزه با ظلم و برقراری عدالت جدیت دارند و مهم ترین کار شما نیز برقراری عدالت در برابر ظلم و فقر در جامعه و ایجاد حق است.

ایشان در ادامه با بیان اینکه نمایندگی مجلس امانتی از سوی مردم برای شما است، یادآور شد: شما باید خود را برای نگاهداری از این امانت آماده کنید؛ جامعه را از لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تقویت کنید و از آنجایی که عزت از آن خدا، پیغمبر(ص) و مومنان است شما باید آن را در برابر دشمنان حفظ کنید.

حضرت آیت الله نوری همدانی در ادامه تأکید کردند: توجه کنید کاری که می کنید برای مردم باشد، در کنار آنها باشید و مشکلاتشان را درک کنید. مردم از بازدیدهای حضوری شما بسیار خوشحال می شوند و اخلاق خوب شما با آنها بسیار مهم است که نباید آن را ترک کنید.

این مرجع تقلید ادامه دادند: من رسانه های داخلی و خارجی را دنبال می کنم و می دانم کار شما بسیار مهم است و دشمن نیز در برابر شما صف آرایی کرده، آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی لحظه ای از فکر علیه ما غافل نیستند از این رو لحظه ای نباید بی تفاوت بود.

ایشان  همچنین با اشاره به نامه امام علی(ع) به مالک اشتر زمان عزیمت به مصر که منجر به شهادت او نیز شد، گفتند: نامه ۵۳ نهج البلاغه در سازمان ملل به عنوان یک منشور کامل است لذا جلساتی برای این موضوعات بگذارید و تابلویی در محل کار خود قرار دهید. امام علی(ع) به مالک می فرمود: مالک! دل خود را از محبت مردم سرشار کن. مردم دو صنف هستند؛ اگر مسلمانند که برادر دینی شما هستند و اگر مسلمان نیستند مانند شما انسان هستند؛ این فرهنگ اسلام است.

حضرت آیت الله نوری همدانی در پایان سخنان خود با بیان اینکه از ابتدا در ایران، مسیحی و یهودی ها حضور داشته و علما نیز تلاش داشتند نسبت به آنها مانند ایرانیان مسلمان رفتار کرده و هیچگاه سختگیری برای آنها وجود نداشته است، خاطرنشان کردند: کسی که عدالت را برقرار کند نور چشم است. مردم ستون دین و حمایت آنها سپری در برابر دشمن است از این رو باید به آنها توجه کرد. چنانچه در جنگ تحمیلی نیز همین مردم در عرصه های جنگ حاضر شدند.

جلوگیری از کاهش جمعیت کشور نیازمند نگاه عملی است

مجلس در حل مشکلات اقتصادی و جمعیتی باید پیشگام باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه دیدارهای فشرده خود در قم با حضرت آیت الله  سبحانی دیدار و گفت و گو کرد.

ایشان  در دیدار محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه امر فرزندآوری در مملکت خیلی مهم بوده و آمار آن بسیار پایین است، گفتند: با این وضع ممکن است در ۳۰ سال آینده میانگین جمعیت ۷۵ ساله شود در حالی که مملکت باید جوان باشد تا در میدان کار و تولید حاضر شوند و این موضوع صرفا با قانون درست نمی شود.

این مرجع تقلید با بیان این که  جلوگیری از کاهش جمعیت کشور نیازمند نگاه عملی است در ادامه به برخی تنش ها در منطقه بر لزوم روابط مبتنی بر ملایمت و دوستی بین کشورها تاکید کردند.

حضرت آیت الله سبحانی در پایان با انتقاد از تعطیلی منابر به دلیل شرایط خاص ناشی از شیوع کرونا خاطرنشان کردند: منبرها میان مردم تحول ایجاد می کرد و فرهنگ دینی ضعیف شده است که باید برای آن  تدبیر شود. 

رفع مشکلات معیشت مردم مهم‌ترین موضوع است

مجلس در حل مشکلات اقتصادی و جمعیتی باید پیشگام باشد

آیت الله سیدمحمد سعیدی نیز در دیدار محمدباقر قالیباف که در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت انجام شد، با بیان اینکه محبت اهل بیت سکوی پرش به سمت خدا است و ما با محبت اهل بیت به خدا تقرب می جوییم، اظهار کرد: معرفت اهل بیت(ع) درجات بالایی دارد که شاید از دسترس ما خارج باشد ولی محبت اهل بیت(ع) چیزی است که قابل انکار نیست و در محبت خود به اهل بیت(ع) شکی نداریم.

وی با بیان اینکه محبت اهل بیت(ع) و برائت از دشمنان اهل بیت(ع) در کنار هم هستند و جدا شدنی نیستند، افزود: محبت و برائت در هر زمان مصادیقی دارد و همانطور که وحدت مسلمانان باعث تقرب به خدا می‌شود برائت همه مسلمین از دشمنان اسلام نیز رضای خدا را به دنبال خواهد داشت.

نماینده ولی فقیه در استان قم با بیان اینکه حب و برائت قلبی به تنهایی کافی نیست، افزود: همانطور که باید محبت خود به اهل بیت(ع) را ابراز کنیم باید برائت از دشمن را هم ابراز کنیم و در مقابل دشمن وحدت داشته باشیم.

وی وحدت و همدلی سران دولت، مجلس و قوه قضائیه را نعمت بزرگ خداوند در این دوره دانست و افزود: دشمن از اینکه سران قوا با هم همفکر و متحد هستند ناراحت است و ما باید از این نعمت الهی به خوبی بهره ببریم.

آیت الله سعیدی با اشاره به لزوم مدیریت هماهنگ امور کشور در شرایط کنونی، گفت: امروز همانطور که رهبر معظم انقلاب هم تأکید دارند رفع مشکلات معیشت مردم از مهمترین مسائل است و باید از هماهنگی قوای سه گانه برای رفع دغدغه‌های معیشتی مردم استفاده کرد.

وی با اشاره به مشکلات و معضلات فرهنگی کشور اظهار کرد: در این زمینه شورای فرهنگ عمومی سراسر کشور برنامه های خوبی را دنبال می کند که نیازمند حمایت و پشتیبانی و اختصاص امکانات بیشتری است و مجلس می تواند با تخصیص بودجه این شورا را تقویت کند.

گرانی برای مردم طاقت فرسا شده است/ نگران وضعیت اقتصادی و مشکلات مردم هستم

مجلس در حل مشکلات اقتصادی و جمعیتی باید پیشگام باشد

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی، نیز در دیدار دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با تبریک میلاد مسعود پیامبر رحمت و مهربانی صلی الله علیه و آله و میلاد با سعادت حضرت امام جعفر صادق علیه السلام،  گفتند: توجه داشته باشید که همه کارها باید برای جلب رضایت خداوند متعال و خشنودی مردم باشد. اگر نیت انسان در کارهایش خدایی باشد، خداوند متعال هم، کمک و یاری خواهد کرد.

معظم له در قسمت دیگری از توصیه‌های خود با اشاره به گرانی سرسام آور و مشکلات زیادی که برای مردم پیش آمده است، بیان داشتند:گرانی برای مردم طاقت فرسا شده و تحمل آن برای مردم عزیزمان بسیار سخت و مشکل شده است.بنده بسیار نگران وضعیت اقتصادی و مشکلات مردم هستم. مردم نجیب و شریف کشور ما مستحقّ این وضعیت نیستند.

این مرجع تقلید ادامه دادند: توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی گفتند: امروز یکی از راه‌های اصلاح امور این است که با حفظ منافع کشور و عزّت، با جهان در ارتباط باشیم که خیلی از مشکلات برطرف خواهد شد.

ایشان افزودند: امیدوارم عنایات و توجهات حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بر این مملکت و مردم شریف ما مستدام باشد و شما و همکارانتان و کسانی که دوست دارند به مردم خدمت کنند و ناراحتی و غصّه مردم را برطرف نمایند، بر مشکلات فائق آیند و مردم را خوشحال نمایند.

جلوگیری از کاهش جمعیت کشور نیازمند نگاه عملی است

مجلس در حل مشکلات اقتصادی و جمعیتی باید پیشگام باشد

حضرت آیت الله  سبحانی  در دیدار محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه امر فرزندآوری در مملکت خیلی مهم بوده و آمار آن بسیار پایین است، گفتند: با این وضع ممکن است در ۳۰ سال آینده میانگین جمعیت ۷۵ ساله شود در حالی که مملکت باید جوان باشد تا در میدان کار و تولید حاضر شوند و این موضوع صرفا با قانون درست نمی شود.

این مرجع تقلید با بیان این که  جلوگیری از کاهش جمعیت کشور نیازمند نگاه عملی است در ادامه به برخی تنش ها در منطقه بر لزوم روابط مبتنی بر ملایمت و دوستی بین کشورها تاکید کردند.

حضرت آیت الله سبحانی در پایان با انتقاد از تعطیلی منابر به دلیل شرایط خاص ناشی از شیوع کرونا خاطرنشان کردند: منبرها میان مردم تحول ایجاد می کرد و فرهنگ دینی ضعیف شده است که باید برای آن  تدبیر شود.  

رانت خواری، قاچاق و بی انصافی برخی تجار و کسبه را عامل اصلی مشکلات

حضرت آیت الله  مکارم شیرازی در این دیدار، گزارش ارائه شده از سوی رئیس مجلس را امید بخش خواند و بر لزوم اجرایی شدن آن تاکید کردند.

ایشان با اشاره به تفاوت وظایف و ماموریت های مجلس در غرب و نظام اسلامی، اظهار داشتند: کار مجلس در غرب تنها رسیدگی و حل امور مادی مردم است ولی در حکومت اسلامی هم امور مادی هم امور معنوی است، ازاین رو مجلس شورای اسلامی در قبال موضوعاتی همچون امور فرهنگی، مساجد، حسینیه ها، کتابها و کتابخانه ها مسؤولیت دارد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به آسیب شناسی مشکلات اقتصادی کشور پرداخته و رانت خواری، قاچاق و بی انصافی برخی تجار و کسبه را عامل اصلی مشکلات برشمرده و تاکید کردند: باید در پرداختن به این مسائل به جای رسیدگی به معلول سراغ علل رفت.

این مرجع تقلید در همین زمینه به وظیفه مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانون گذار و ناظر اشاره کرده و گفتند: باید در این خصوص کارگروهی تشکیل شود، راهکارها را بررسی کنند تا مردم دچار مشکل نشوند، باید جلوی نوسانات قیمت و بی انصافی ها گرفته شود.

معظم له در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عزم دولت، مجلس و قوه قضاییه برای مبارزه با مشکلات و مقابله با رانت خواری و قاچاق و تخلفات کلان، فرصت پیش آمده را مغتنم خوانده و تاکید کردند: مقابله با برخی تخلفات بزرگ شجاعت و قدرت می خواهد، واقعا برای ما و مردم زجر آور است که ببینیم سالها دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار برخی قرار می دهد تا مایحتاج اولیه مردم تامین شود اما همان کالا با قیمت ارز بالای بیست هزار تومان در بازار به فروش می رسد، مطمئن باشید یک گروه منسجمی پشت این کارها هستند.

این مرجع تقلید در ادامه افزودند: الان با توجه به همدلی قوا، مردم منتظر تغییر و لمس نتایج آن هستند و باید مسؤولان در قوای سه گانه از این فرصت به بهترین فرصت شکل ممکن بهره بگیرند و مشکلات را مرتفع کنند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پایان ضمن دعا برای توفیق مسئولان در حل مشکلات و خدمت به مردم، اطلاع رسانی اقدامات و فعالیت های صورت گرفته را به آنان توصیه کردند.

مجلس به بازار و اقتصاد کشور نظارت کامل داشته باشد

 
مجلس به بازار و اقتصاد کشور نظارت کامل داشته باشد

حضرت آیت الله جوادی آملی در این دیدار با اشاره به ایام ولادت حضرت رسول اکرم(ص) و تبریک این ایام در سخنانی، بیان داشتند: آن ایام کوتاهی که حکومت به دست ائمه(ع) بود، آنان مانند یک انسان کامل حکومت کردند. چرا که این مطلب از آموزه های خود انبیا و ائمه اطهار(ع) است که ابتدا خود را بشناسید و سپس حکومت کنید.

ایشان اذعان داشتند: این قوای سه گانه مجریه، مقننه و قضاییه کاملا برگرفته از قوای سه گانه درونی خود انسان است؛ انسان در درون خود سه قوه اندیشه، انگیزه و نفس لوامه دارد و این سه قوه تحت سایه رهبری یک رهبر یعنی روح انسان و انسانیت اوعمل می کنند لذا فرمودند خود را بشناس تا تفکیک قوا را درک کنی و سپس کشور را اداره کن و بدانید همه این قوا برای یک پیکرند، آنگاه هر قوه، دیگر قوا را از خود می دانند و خود را با او هماهنگ می کند و از اختلاف پرهیز می کند.

معظم له  با اشاره به لزوم هماهنگی میان قوای سه گانه کشور خاطرنشان کردند: اکنون این هماهنگی میان قوای سه گانه کشور وجود دارد ولذا هیچ بهانه ای برای عدم رفع مشکلات کشور وجود ندارد.

حضرت آیت الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشتند: مجلس وقتی مجلس حکومت اسلامی است که مانند حضرت امیر که خود قانونگذار بود اما در بازار حضور پیدا می کرد، مجلس باید به بازار و اقتصاد کشور نظارت کامل داشته باشد؛ حضرت امیر خود قانونگذار بود اما با این حال خود با تازیانه ای در دست در بازار می گشت و بر اجرای قانون نظارت می کرد، نه اینکه بزند بلکه قدرت خود و عاقبت تخلف از قانون را گوشزد می کرد.

ایشان تاکید داشتند: چون همه قوا اعضای یک حقیقتند هیچ قوه ای نمی تواند بگویند فلان مشکل یا مساله کشور به من مربوط نیست. بلکه باید به سهم خود در حل مشکل ورود پیدا کند و به قوای دیگر یاری برساند.

اقتصاد و فرهنگ دو اولویت اصلی مجلس شورای اسلامی است

مجلس در حل مشکلات اقتصادی و جمعیتی باید پیشگام باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدارها ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: قبل از بحث کرونا و مشکلاتی که در این ارتباطات وجود داشت در هر سمتی بودم هر ۶ ماه یک‌بار خدمت مراجع عظام تقلید و علما که گنجینه گران‌بهای برای نظام هستند، می‌رسیدم و از بیانات ایشان بهره‌مند می‌شدم.

وی به دغدغه‌های مراجع عظام تقلید و علما در خصوص اشتغال و جمعیت اشاره کرد و ارتباط تنگاتنگ و مداوم با جامعه مدرسین را مهم برشمرد و گفت: در بسیاری از موضوعات یک فهم مشترکی بین جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مجلس شورای اسلامی به وجود  آمده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی به دغدغه‌های دلسوزان نظام در زمینه فضای مجازی اشاره کرد و گفت:  در زمینه فضای مجازی اقدامات خوبی انجام داده و در طرح صیانت بر اساس اصل ۸۵ پیگیر کار است این که برخی از افراد طرح مجلس را به معنای بستن فضای مجازی عنوان کردند در واقع به مجلس ظلم کردند.

وی بیان داشت: بسیاری از جوانان در عرصه فضای مجازی فعالیت می‌کنند و باید این فعالیت‌ها با حمایت قانونی همراه باشد که در قانون صیانت به آن اشاره شده است.

قالیباف افزود: جرم‌انگاری در فضای مجازی نیازمند قانون است، در واقع فضای مجازی در کشورمان قانون ندارد و در چند ماه آینده این قانون با طی‌کردن مراحل به تصویب خواهد رسید.

وی بیان داشت: در مجلس اولویت اصلی ما اقتصاد و فرهنگ است و در حوزه نظارت و قانون‌گذاری بر این دو مهم توجه ویژه‌ای داریم به‌طوری‌که هم اکنون هم نظارت میدانی و هم نظارت ستادی داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی به هماهنگی قوای سه‌گانه اشاره و گفت: امروز اجماع جهت‌گیری‌های کشور بر اساس ارزش‌های انقلاب و نظام بوده و مهم‌ترین امتیازی که در این مقطع انقلاب وجود دارد این است که این اجماع در سه قوه صورت‌گرفته هرچند که در روش‌ها اختلافاتی وجود داشته باشد.

وی در پایان توجه مجلس به پژوهش را موردتوجه قرارداد و افزود: ما در مجلس به پژوهش‌ها خصوصاً پژوهش‌های عمیق توجه ویژه‌ای داریم.

محمد باقر قالیباف علاوه بر این با آیات عظام مکارم شیرازی، جوادی آملی و صافی گلپایگانی نیز دیدار و از رهنمودهای ایشان بهره مند شد.

گفتنی است: وی در خلال دیدارهای خود به زیارت مضجع شریف حضرت معصومه سلام‌الله علیها مشرف شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =