دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ |۱۳ جمادی‌الثانی ۱۴۴۳ | Jan 17, 2022
تصاویر/ مراسم تکریم و معارفه مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی

حوزه/ رئیس مجلس شورای اسلامی در حکمی دکتر عطاء الله رفیعی آتانی را به عنوان رئیس جدید مرکز تحقیقات اسلامی مجلس منصوب کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی» که با هدف بهره مندی از ظرفیت های حوزه، از سال ۱۳۹۰، به طور رسمی در شهر مقدس قم شروع به کار نمود، فعالیت های موثری در راستای وظایف محوله انجام داده است.

مراسم جلسه تکریم و معارفه رؤسای سابق و جدید در روز چهارشنبه دهم آذر ماه سال ۱۴۰۰ در محل مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم با حضور دکتر شوشتری، مشاور ریاست مجلس و رئیس حوزه ریاست، دکتر نگاهداری رئیس مرکز پژوهش های مجلس، برخی از اعضای شورای سیاستگذاری مرکز تحقیقات اسلامی، تنی چند از فرهیختگان، با حضور حجت الاسلام والمسلمین رجایی نیا و دکتر رفیعی آتانی، رؤسای سابق و جدید مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، برگزارگردید.

در حکم قالیباف خطاب به رفیعی آتانی، تحقق اهداف بند اول سیاست های کلی نظام قانونگذاری (توجه به موازین شرع به عنوان اصلی ترین منابع قانونگذاری در تنظیم و تصویب طرح ها و لوایح قانونی) ابلاغیه رهبر معظم انقلاب، مورد تأکید قرار گرفت.
همچنین ریاست مجلس، هماهنگی با شورای سیاستگذاری و نیز مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی را از رئیس جدید مرکز تحقیقات، خواستار شدند.
تعامل با نمایندگان مجلس با بهره گیری حداکثری از ظرفیت های علمی حوزه های علمیه و نیز مراکز تحقیقاتی فقهی و اسلامی، مورد تأکید ریاست محترم مجلس بوده است.
علاوه بر فعالیت های جاری و توجه به طرح ها و لوایح، عنایت به دغدغه‌های جدی حاکمیتی یعنی پژوهش های بنیادی و توسعه ای، مورد توجه رئیس قوه مقننه در حکم صادره بوده است.

در نظام حکمرانی، نگاه خود را با طراز دینی تنظیم کنیم
دکتر سید محمد جواد شوشتری در مراسم معارفه و تودیع رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس طی سخنانی گفت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس یک ابتکار میمون و مبارکی است که برای ایجاد پیوند و ارتباط میان فقه و قانون تاسیس شده است.

مجلس و رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: شهر مقدس قم معدن علم و مرکز نگاه دینی به کشور داری است، ضرورت دارد ما در حکمرانی با توجه به اینکه جمهوری اسلامی هستیم نگاه خود را با طراز دینی تنظیم کنیم و این مرکز می تواند پل بسیار مناسبی بین یافته های حوزه علمیه و مجلس شورای اسلامی باشد.

وی ابراز امیدواری کرد که مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بتواند با کمک همه کسانی که دل در گرو حل انقلاب، جمهوری اسلامی به عنوان یادگار امام راحل و مردم عزیزمان دارند، بتوانند خدمات خود را به مجلس ارائه دهد.

مجلس و رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی، گفت: تنوع کار مجلس و کمیسیون ها نیازمند نگاه دقیق علمی و دینی است که باید میان مجموعه ها تعامل و ارتباط وجود داشته باشد تا با کمترین مشکل، طرح ها و لوایحی که در مجلس هست، به نفع ملت به تصویب برسد.

وی از خدمات حجت الاسلام والمسلمین رجایی نیا رئیس سابق مرکز تقدیر و برای دکتر رفیعی آتانی آرزوی تقدیر کرد و گفت: در هر زمانی که مسئولیت ها برگردن مان است بتوانیم رضایت خداوند را همراه داشته باشیم و از همه توان برای آن جایگاه در اختیار، بهره برداری کنیم.

بین مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و مرکز پژوهش ها، وحدت مدیریتی شکل گرفته است
دکتر بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی با بیان اینکه در ضرورت و اهمیت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس جای تردید وجود ندارد، گفت: با توجه به اینکه اولین بند سیاست های کلی نظام قانونگذاری کشور، ابتنای قوانین و مقررات کشور بر شرع هست و ماموریت اولین و مهمترین سیاست های قانونگذاری بر عهده چنین مجموعه هایی گذاشته شده،نشان از اهمیت و ضرورت وجود چنین مراکز و فعالیت آنها دارد.

وی گفت: دکتر قالیباف رئیس مجلس از اولین روزهایی حضور در مجلس، دنبال سازماندهی بهتر و مناسب تری برای مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بودند، به همین دلیل، شورای سیاستگذاری مرکز را تشکیل دارند.

دکتر نگاهداری با بیان اینکه ریاست مجلس همواره دنبال اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه است، گفت: دکتر قالیباف نه تنها در مجلس، بلکه زمانی که در شهرداری تهران نیز بود، با هدایت های و راهنمایی های ایشان و همکاری جمع زیادی از علمای قم، نجف و مشهد، هفت جلد منشور فقه شهری پیرامون حمل و نقل، شهرسازی، محیط زیست شهری، منتشر و سوالات زیادی نیز از نظر فقهی پیرامون مسائل شهری احصاء و پاسخ شرعی داده شد.

وی با اشاره به زمزمه حضور دو مرکز مجلس در قم ادامه داد: در کنار مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، رئیس وقت مرکز پژوهش ها، با توجه به دغدغه دینی که داشتند، مرکزی را نیز در قم راه اندازی کرد، در حقیقت آرمان های یکی بود و یک وحدت آرمانی در کار بود.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، گفت: مجموعه مدیریتی مجلس بعد از مدتی به جمع بندی رسیدند که شاید فعالیت دو مرکز با یک ماموریت به نام مجلس شورای اسلامی در قم مورد نقد باشد، بنابراین این فکر ایجاد شده که باید دو مرکز با هم، هم افزا باشند و به یک وحدتی برسند.

دکتر نگاهداری خاطرنشان کرد: این وحدت می تواند در سطوح مختلف آرمانی، مدیریتی و ساختاری باشد، ممکن است ذهنیتی به این سمت برود که بین این دو مجموعه، وحدت ساختاری، مدیریتی و آرمانی شکل بگیرد، بنابراین به سمت وحدت مدیریتی پیش رفتیم و دو مجموعه هماهنگ و یکپارچه کار کنند.

وی خاطرنشان کرد: آقای دکتر رفیعی آتانی به دلیل تجربیات و تخصص هایی که دارند می توانند این یکپارچگی مدیریتی را انجام دهد.

باید از همه ظرفیت های حوزه علمیه استفاده کنیم
رئیس جدید مرکز تحقیقات اسلامی مجلس نیز طی سخنانی گفت: امید است بتوانیم مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و مرکز پژوهش ها را در کنار هم و به صورت در هم تنیده داشته باشیم و با تدبیری مجلس به صورت کارآمدتری از همه ظرفیت های حوزه علمیه استفاده کنیم.

دکتر عطاء الله رفیعی آتانی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مرکز پژوهش ها هم از نظر قانونی و هم عملی تاثیر زیادی بر مجلس دارد و هیچ کاری در مجلس انجام نمی شود مگر اینکه از فیلتر مرکز پژوهش ها، عبور کند، آقای دکتر زاکانی رئیس وقت مرکز پژوهش ها، با تشخیصی که داشتند، دنبال این بودند که از ظرفیت حوزه ها به اندازه گستره مرکز پژوهش ها استفاده کند.


وی با اشاره به وجود مرکز تحقیقات اسلامی و دفتر مرکز پژوهش ها در قم گفت: فکر کنم از این کار، یک تعالی برای مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شکل می گیرد و اگر آن بحث و گفت وگو نبود امروز این اتفاق نمی افتاد که رئیس مجلس این تدبیر را داشته باشد که این مرکز با یک ظرفیت کمی بالاتری، این ارتباط بین حوزه و مجلس تقویت شود.

دکتر رفیعی آتانی با بیان اینکه باید از ظرفیت علمی حوزه به شکل مطلوب کمک گرفته شود، گفت: امروزه مراکز پژوهشی متعددی هستند که علم خالص تولید می کنند و باید مراکزی داشته باشیم که در مفصل بین نظر و عمل شکل بگیرند و این چیزی است که از سوی مدیران خالص و جهادی انتظار می رود.

رئیس جدید مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: حوزه علمیه جدید ساخته انقلاب اسلامی و برای اهداف انقلاب است، گسترش پژوهشگران و متخصصان حوزوی، زمینه را فراهم کرده که به صورت جدی مدعی باشیم که دانش جدیدی در مبانی دینی درحوزه های علمیه و علوم انسانی ایجاد شده که متاسفانه در حکومت مورد بهره برداری قرار نمی گیرد.

دکتر آتانی گفت: ما باید از یک فقه بسط یافته در حوزه های علوم انسانی استفاده کنیم، فقه به عنوان فقه محدود به معنای قدیم نیست فقهی است که در حوزه های اقتصاد، سیاست و فرهنگ و .. گسترش پیدا کرده و افراد متخصص و تحصیل کرده، استاد، پژوهشگر و کتاب دارد و اینها باید وارد عرصه تصمیم گیری و سیاستگذاری کشور شود.

وی گفت: با تدبیر رئیس مجلس، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به شدت مرتبط و درهم تنیده با مرکز پژوهش های مجلس کار خود را انجام خواهد داد و امید است بتوانیم دو مرکز را هم جهت و مکمل هم ببینیم و در همه حوزه هایی که مرکز پژوهش ها حضور دارد مرکز تحقیقات نیز با همان ظرفیت و کمیت و کیفیت حضور پیدا کند.

وی ادامه داد: سعی می کنیم گروه های علمی مرکز را متناظر با معاونت ها و دفاتر مرکز پژوهش ها شکل بدهیم که این ارتباط شکل بگیرد و پروژه ای نداشته باشیم که مرکز پژوهش ها در حال پیگیری باشد ولی مرکز تحقیقات از آن غافل باشد.

دکتر رفیعی آتانی بیان داشت: تلاش می کنیم همانگونه که در حکم ریاست مجلس آمده همه ظرفیت های حوزه علمیه و مراکز علمی را با نیازهای مجلس مرتبط کنیم، فضا، فضای همدلی است و یک تدبیر مدیریتی جدیدی ایجاد شده که اتصالات کار بیشتر انجام شود.هم حفظ استقلال و ضرورت ارتباط با مرکز پژوهش های مجلس نیز کارها دنبال شود.
وی گفت: استقلال مرکز که از نگرانی های دوستان هست و نگرانی درستی هم هست و هم ارتباط وهمگرایی را برای گسترش کارها دنبال کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین مهدی رجایی نیا رئیس سابق مرکز تحقیقات اسلامی مجلس نیز گزارشی از فعالیت مرکز در زمان تصدی یک ساله خود ارائه داد و گفت: مرکز تحقیقات و مرکز پژوهش های مجلس باید به صورت هم افزا، از ظرفیت های حوزه علمیه در سیستم قانونگذاری به نحو مطلوب تری استفاده کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

  • علی IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
    2 0
    چطور شد که چنین شد؟ به همین زودی ؟ اخ بنده خدا 8 ماه بیشتر کار نکرد که... تا این نیروهای جدید جذب شدند و ادرس مجلس رو پیدا کردند باز رفتند که .. خدا عاقبتمون رو بخی کنه