سه‌شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ |۱۸ محرم ۱۴۴۴ | Aug 16, 2022
تشییع و تدفین  پیکر استاد مهدوی دامغانی در حرم مطهر رضوی

پیکر استاد احمد مهدوی دامغانی با حضور جمعی از علما، مسئولان و مردم تشییع و در حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، پیکر مرحوم استاد احمد مهدوی دامغانی نویسنده و پژوهشگر پیشکسوت، امروز ۶ تیرماه، در صحن نواب صفوی تشییع و پس از اقامه نماز توسط آیت الله اشرفی شاهرودی، در رواق دارالحجه حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

این مراسم با قرائت پیام حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی و با حضور روحانیون، علما، مسئولان، دانشگاهیان و .. برگزار شد.

استاد احمد مهدوی دامغانی ۱۳ شهریور ۱۳۰۵ در مشهد و در خاندانی اهل دانش و متدین و با اصالت دامغانی دیده به جهان گشود. وی ۲۷ خرداد ماه ۱۴۰۱ در سن ۹۵ سالگی در فلادلفیای آمریکا، دارفانی را وداع گفت و بنابر وصیت او، پیکرش برای تدفین به مشهد مقدس و حرم مطهر رضوی منتقل شد.

او فرزند آیت‌الله شیخ محمد کاظم مهدوی دامغانی از بزرگان حوزه علمیه مشهد است. از هم دوره‌ای های مهدوی دامغانی در حوزه علمیّه مشهد می‌توان به آیت‌الله سیّد علی حسینی سیستانی، شیخ کاظم مدیر شانه چی، شیخ محمّد واعظ‌زاده، عبدالجواد فَلاطوری و سید جعفر سیّدان اشاره کرد.

فیلم انتقال پیکر استاد مهدوی دامغانی برای تدفین در حرم رضوی

او علوم متداول قدیم و جدید را در مشهد فراگرفت و سپس در تهران اقامت گزید. در سال ۱۳۲۷ از دانشکدهٔ معقول و منقول (الهیات) دانشگاه تهران و در سال ۱۳۳۳ در رشتهٔ ادبیات فارسی از دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران لیسانس گرفت. در سال ۱۳۴۲ از دانشگاه تهران درجه دکتری در زبان و ادبیات فارسی گرفت و موضوع رساله دکتری او تصحیح کتاب "کشف‌الحقایق" عزیزالدین نسفی به راهنمایی محمدتقی مدرس رضوی بود.

پس از گذراندن دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی به عنوان استاد دانشگاه تهران به تدریس در دانشکده‌های ادبیات و الهیات دانشگاه تهران پرداخت.

او از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۴ در دانشگاه مادرید به تدریس ادبیات عرب و فارسی و فقه اسلامی اشتغال داشت.

مهدوی دامغانی همچنین چندین سال سردفتر اسناد رسمی در تهران و از سال ۱۳۵۴ رئیس کانون سردفتران اسناد رسمی ایران بود.

احمد مهدوی دامغانی از سال ۱۳۶۶ مقیم آمریکا شد و در دانشگاه هاروارد و دانشگاه پنسیلوانیا مشغول به تدریس در مقطع دکتری و پسا دکتری بود. رشته‌های تدریس او در آمریکا شامل معارف اسلامی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی، فقه، تفسیر و برخی علوم اسلامی بود.

از آثار او می‌توان به «از علی آموز اخلاص عمل»، »رساله درباره خضر»، «شاهدخت والاتبار شهربانو»، «در باغ روشنایی» «گزیده حدیقة الحقیقه»، «گزیده‌ای از شعر سعدی به زبان عربی»، «کشف الحقائق نَسَفی _ تحقیق و تحشیه»، «المَجدی فی أنساب الطّالبیّین» (تحقیق)، «نَسمةالسَّحر بذکر من تشیَّع و شعر» (تصحیح،تحقیق)، «دیوان خازن (عبداللّٰه بن احمد خازن)» (تصحیح و تحقیق) و «الوحشیات (ابوتمام)» (تصحیح) اشاره کرد.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =