چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ |۱۳ جمادی‌الاول ۱۴۴۴ | Dec 7, 2022
حضرت آیت الله جوادی آملی

حوزه/ حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند: پیام حوزه را به عنوان راه حل به جامعه ارائه دهید. در مسائل مدیریتی، صرفا نصیحت کردن مسئولان کارساز نیست. نصیحت برای جوانانی است که راه را می دانند و بیراهه می روند، اما امور مدیریتی راه حل می خواهد نه نصیحت.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار با جمعی از هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز داشتند: بین امید و آرزو فرق است، «امید» آن است که فرد مقدماتی را فراهم کرده و منتظر نتیجه است. «آرزو» آن است که بدون مقدمه منتظر نتیجه است. کشاورزی که چیزی کاشته و منتظر باران است در حالت امید است، اما کشاورزی که چیزی نکاشته و در آرزوی باران است، در حالت آرزوست!

ایشان افزودند: پیام حوزه را به عنوان راه حل به جامعه ارائه دهید. در مسائل مدیریتی، صرفا نصیحت کردن مسئولان کارساز نیست. نصیحت برای جوانانی است که راه را می دانند و بیراهه می روند، اما امور مدیریتی راه حل می خواهد نه نصیحت.

این مرجع تقلید با اشاره به اهمیت صحیفه سجادیه اذعان داشتند: صحیفه سجادیه کتابی است که باید در کنار سجاده ما باشد. در دعاهای این کتاب از خدا می خواهیم «حسن الولایه» به ما بدهد، یعنی فرد بتواند کسانی که زیر مجموعه و تحت امرش هستند را خوب اداره کند. هر کسی در حوزه کاری خودش به نوعی والی است و باید «حسن الولایه» داشته باشد.

ایشان ادامه دادند: روایتی از پیامبر گرامی اسلام هست که خدایا بین مردم و نان آنها جدایی نینداز، اگر بین مردم و نان مردم فاصله بیفتد دیگر خبری از دین نخواهد بود. اقتصاد یعنی نان مملکت، باید جلوی غارت ها و اختلاس های میلیاردی گرفته شود و مشکلات اقتصادی حل شود!

مفسر برجسته قرآن کریم بیان داشتند: رهبر اگر علی بن ابیطالب علیه السلام هم باشد، داشتن رهبر خوب یک طرف قضیه است، از آنطرف مجموعه مسئولین باید درست عمل کنند. کشور ما دارای امکانات فراوان خدادادی است، تقریبا یک درصد جمعیت جهان هستیم ولی ده درصد امکانات جهان را در اختیار داریم که باید با برنامه ریزی درست، وضعیت کشور را سامان داد.

حضرت آیت الله جوادی آملی با تاکید بر لزوم پاسداشت خون شهدا اذعان داشتند: ما شهدایی داشتیم که در زمستان کردستان برای حفظ سنگرها آنقدر مقاومت کردند تا از سرما یخ زدند و به این شکل به شهادت رسیدند. این خون های پاک شهدا، سرمایه های کشور هستند. علاوه بر این خود مردم هم سرمایه کشور و به تعبیر نهج البلاغه ستون دین هستند، لذا باید به نیازهای مردم توجه کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

نظرات

  • آقا سینا IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
    1 0
    مگه نماز ستون دین نبود؟! چطور میشه دو عبارت «نماز ستون دین است» و «مردم ستون دین هستند» را توجیه کرد اگر امکان بود جواب دهید تا این ناهمگونی که در ذهن من ایجاد شده رفع شود سپاس
  • آقا سینا IR ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
    1 0
    کسی جواب ما نمی ده؟!