یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ |۱۶ ذیحجهٔ ۱۴۴۵ | Jun 23, 2024
حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری

حوزه/ امام جمعه موقت تهران گفت: این رفتارها نه تنها به قرآن آسیب نمی‌زند این کارها از ترس این است که نور قرآن در حال جهان‌گیر شدن است و این را خوب می‌دانند، این رفتارها از سر استیصال است. قرآن کریم تحت حفظ الهی است. نور قرآن جهان را در خواهد نوردید و همه عالم را روشنایی خواهد داد. خاک پاشیدن به چهره خورشید فقط باعث ملامت و خواری آن‌ها خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه از تهران، حجت‌ الاسلام و المسلمین محمد جواد حاج‌ علی‌ اکبری، در خطبه‌های نماز جمعه تهران که در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: خداوند متعال در آیه ۳۶ از سوره مبارکه اسرا به صراحت خطاب به همه ما اعلام می‌کند که رفتار و برنامه‌ها و قضاوت‌های شما در زندگی‌تان و در ارتباط با دیگران باید مبتنی بر آگاهی و علم باشد.

وی افزود: گفته شده از آنچه نمی‌دانید پیروی نکنید، به آن ترتیب اثر ندهید، درباره آن قضاوت نکنید و جای دیگری آن را نقل نکنید، زیرا مورد سوال قرار خواهید گرفت هم از آنچه شنیده‌اید، هم نسبت به آنچه دیده‌اید و هم آنچه درباره او اندیشیده و قضاوت کرده‌اید.

خطیب جمعه تهران بیان کرد: اگر به این توصیه عمل کنیم که در واقع یک نمونه از زیست مسئولانه است، خواهید دید که بازار شیطان، بازار تهمت‌ها با شایعات، بازار اختلافات کساد شده و دست شیطان بسته می‌شود و روی او سیاه.

وی با بیان اینکه موضوع سخن ما مسئولیت اجتماعی است، ادامه داد: در خطبه گذشته به‌عنوان یک مقدمه لازم درباره انسان مسئول از نگاه خداوند سخن گفتیم؛ چه در ارتباط با خداوند متعال، چه در ارتباط با خویشتن، چه در ارتباط با آفرینش و سایر مخلوقات خداوند و چه در ارتباط با سایر انسان‌ها که همه محیط زندگی ما را پوشش داده است.

حجت‌ الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری گفت: در این میان، انسان با ظرفیت عقلانی، آگاهی و الهی که دارد به علاوه هدایتی که از سوی انبیا الهی برایش انجام شده این امکان را دارد که مسئولیت همه برنامه‌ها و رفتارها را در زندگی خود بر عهده بگیرد.

وی ادامه داد: از بین عرصه‌های مسئولیت، عرصه مسئولیت اجتماعی عرصه بسیار حساس و مهمی است. انسان در محیط روابط اجتماعی آفریده می‌شود در جامعه به دنیا می‌آید. او در محیط اجتماعی و روابط اجتماعی رشد می‌کند و در این محیط دنیا را ترک می‌کند. بخش عمده‌ای از زیست اجتماعی ماست چه بخشی که در اختیار ماست و جزو انتخاب‌های ما در مناسبات و روابط و چه بخشی که در اختیار ما نیست ارتباطاتی است که ما را به صورت ضروری در بر گرفته است.

امام جمعه موقت تهران گفت: بسیار اهمیت دارد که محیط ارتباطات اجتماعی و ارتباطات انسانی ما چگونه باشد یعنی رابطه من و دیگران. بسیار اهمیت دارد که ارتباطات اجتماعی ما با دیگران اعم از افراد گروه‌ها و جوامع و این رابطه چه کیفیتی داشته باشد.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های زمانه و روزگار ما گستره روابط اجتماعی است. به نظر می‌رسد در مسیر پیش روی بشریت این ماجرا همچنین پیچیده‌تر، گسترده‌تر و حساس‌تر خواهد شد. ظرفیت‌های اخلاقی و زیست انسان در جامعه شکوفا می‌شود و اگر جامعه را از انسان بگیرند و زیست اجتماعی را از او بگیرند انسانیت او و بخش عمده‌ای از آن به مخاطره می‌افتد.

خطیب جمعه تهران بیان کرد: در آغاز رسالت پیامبر دو قاعده توسط ایشان اعلام شد؛ قاعده نخست این بود که به دیگران ضرر نرسانیم و دومین قاعده این که در رابطه با دیگران همه به هم مسئول هستیم و این دو به مسئولیت اجتماعی با افراد و در پیشگاه خدا گره می‌خورد. اگر به قرآن عمل شود ظرفیت‌های اخلاقی و زیست انسان در جامعه شکوفا می‌شود و اگر جامعه را از انسان بگیرند و زیست اجتماعی را از او بگیرند انسانیت او و بخش عمده‌ای از آن به مخاطره می‌افتد.

حجت‌ الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری تأکید کرد: زیست مسئولانه تأمین‌کننده خوشبختی انسان‌هاست و منافع همه انسان‌ها را تأمین می‌کند.

امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز جمعه تهران ضمن دعوت به تقوا، بیان کرد: زندگی مبتنی بر تقوا یعنی زندگی مبتنی بر پذیرش مسئولیت‌ها. پذیرش مسئولیت سخنانی که به زبان می‌آوریم، رفتارهایی که داریم و پذیرش مسئولیت همه مناسبات در زندگی خود. این همان تقواست که باید همواره به یکدیگر یادآوری کنیم.

وی با اشاره به مناسبات هفته گذشته افزود: هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم هفته بسیار شیرینی برای ملت ایران بود. حال و هوای خوش بندگی بود و دهه ذی‌الحجه و موسم حج. تعدادی از مردم ما در حال انجام مناسک حج هستند و خداوند از آن‌ها قبول کند و امیدواریم به سلامت به کشورمان بازگردند.

حجت‌ الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری گفت: همچنین، شاهد برگزاری گسترده مراسم دعای عرفه در کشورمان بودیم که برگزاری آن به این شکل گسترده به برکت انقلاب اسلامی حاصل شده است. حضور میلیونی مردان، زنان، برادران و خواهران ما در این مراسم نشانه معنویت جامعه ایران اسلامی است. ضمن آنکه روز عید سعید قربان را که عید ایثار، بندگی و ولایت الهی است را در روز گذشته داشتیم. روز گذشته هم شاهد برگزاری نمازهای عید قربان در سراسر کشور بودیم و پس از آن نیز، شاهد انجام مناسک مرتبط با عید قربان.

وی ادامه داد: با آغاز دهه ولایت و امامت در حال حرکت به سوی عیدالله الاکبر عید عظیم غدیر خم هستیم که پیش روی ماست و امسال نور علی نور است چراکه در روز جمعه واقع شده و عید در عید است. ملت شریف ما ان‌شاءالله با لطف خداوند متعال یک عید سعید غدیر خم متفاوتی را تجربه خواهند کرد.

حجت‌ الاسلام و المسلمین حاج‌ علی‌اکبری با اشاره به عید سعید غدیر خم و فضائل آن، عنوان کرد: غدیر یک واقعه صرفاً تاریخی نیست غدیر اسم رمز استمرار نبوت و نشانه‌ای از اسلام زنده است هر چند بسیاری علاقه داشتند تا آن را به یک واقعه تاریخی تبدیل کنند و گرد و غبار بر روی آن نشانده و تحریف کنند. حالی که غدیر، حقیقت جاری در زمین و زمان و اسم رمز استمرار نبوت و نشانه‌ای از اسلام زنده است و خدای متعال در جامعه بشریت آن را حفظ کرده و فرزند امیرالمومنین (ع)، امام زمان (عج) در بین بشریت است تا آرمان غدیر را به حاکمیت توحید بر کرانه‌های بشری است محقق کند.

وی افزود: غدیر فلسفه سیاسی اسلام است و شخصیت علی (ع) نسخه درمانی تمام دوران بشریت بوده و مسئولین باید تلاش کنند فاصله ما با الگوی علوی هر روز کمتر شود.

خطیب جمعه تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اجازه دولت سوئد برای هتک حرمت قرآن کریم تصریح کرد: یک اتفاق بسیار زشت هم اخیراً رخ داد که قرآن سوزی به روش سوئدی آن بود. البته این کار زشت هر از گاهی در چند کشور اروپایی انجام می‌شود. اقدام ضد فرهنگ و ضد بشری دولت سوئد در اعطای مجوز برای هتاکی بی‌شرمانه به کتاب مقدس نزدیک به ۲ میلیارد مسلمان در سراسر جهان در ایام حج و عید قربان چه اسمی را می‌توان برای آن گذاشت؟

وی افزود: ای کاش اسم آزادی بیان را نمی‌آوردید! چرا شجاعت این را ندارید که بگویید قائل به حرمت انسان‌ها و قائل به کرامت ۲ میلیارد انسان که در زمین زندگی می کنند نیستید!؟ قائل به ارجمندی اندیشه‌ها نیستید. اعلام کنید که شما ضد آزادی، ضد اندیشه و ضد تفکر هستید چرا چهره کثیف و کریه خود را پشت آزادی بیان خود را مخفی می‌کنید!؟ طنز تلخ زمانه ماست این کارهای زشت را انجام می‌دهند و اسم آزادی و آزادی مظلوم را به آن اطلاق می‌کنند.

حجت‌ الاسلام و المسلمین حاج‌ علی‌ اکبری تصریح کرد: دولت سوئد و سایر پشت صحنه‌های آن‌ها، البته می‌دانیم که این کار به تحریک صهیونیست‌ها و لابی صهیونیست‌ها انجام می‌شود و جریان استکبار آمریکایی پشت سر آن است وگرنه دولت سوئد که تصمیم گیرنده نیست و بیچاره‌تر از این حرف‌هاست. آن‌ها باید بدانند این کار باعث منفورشدن بیشتر آن‌ها نزد اندیشه‌های آزادی‌خواهان جهان و به ویژه مسلمانان جهان می‌شود و باعث رسوایی آن‌هاست.

وی ادامه داد: امیدواریم سازمان همکاری‌های اسلامی و دولت‌های اسلامی برخورد پشیمان کننده‌ و غیرتمندانه‌ای از مجاری قانونی و حقوق بین‌الملل نسبت به این رفتار زشت انجام دهند. البته ما می‌دانیم وعده خداوند متعال حق است.

امام جمعه موقت تهران در پایان خاطرنشان کرد: این رفتارها نه تنها به قرآن آسیب نمی‌زند بلکه از ترس این است که نور قرآن در حال جهان‌گیر شدن است و این را خوب می‌دانند؛ این رفتارها از سر استیصال است. قرآن کریم تحت حفظ الهی است. نور قرآن جهان را در خواهد نوردید و همه عالم را روشنایی خواهد داد. خاک پاشیدن به چهره خورشید فقط باعث ملامت و خواری آن‌ها خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha