سه‌شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ |۱۷ شعبان ۱۴۴۵ | Feb 27, 2024
طباطبایی

حوزه/ امام جمعه اصفهان گفت: در مسئله فرزندآوری مشکلی که وجود دارد درباره وعده هایی است که درباره پرداخت هزینه ها و مسکن می دهند و اگر به این وعده ها عمل نشود، سبب بی اعتمادی مردم است.

به گزارش خبرگزاری حوزه از اصفهان ، آیت الله سیدیوسف طباطبایی نژاد پیش از ظهر امروز در دیدار با مدیرکل ثبت احوال کشور با اشاره به لزوم عمل به وعده های داده شده به زوجین در خصوص فرزندآوری اظهار داشت: در مسئله فرزندآوری مشکلی که وجود دارد درباره وعده هایی است که درباره پرداخت هزینه ها و مسکن می دهند و اگر به این وعده ها عمل نشود، سبب بی اعتمادی مردم است.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اهمیت و مزیت تعدد فرزندان در خانواده گفت: داشتن برادر و خواهر بسیار مهم است و باید در خانواده حداقل دو پسر و دو دختر وجود داشته باشد.

امام جمعه اصفهان کار ثبت احوال را بسیار مهم عنوان کرد و ادامه داد: کار ثبت احوال روز به روز بهتر شده، لذا علاوه بر این که اطلاعات را در سیستم ثبت می کنید به صورت مکتوب نیز این اطلاعات را داشته باشید و سال به سال نیز مشخص، مجلد و با نظم کامل باشد.

وی افزود: نظم و تمیزی کار بسیار مهم است به خصوص نظارت بر پرسنل و نظم محیط کار، اهمیت فراوان دارد و باید باعمل خود دیگران را متوجه سازیم که اسلام می تواند به خوبی امور را اداره کند و اگر کار را به نیت خدا انجام دهیم عبادت خدا است.

در ابتدای این دیدار هاشم کارگر، رئیس سازمان ثبت احوال کشور جایگاه ثبت احوال در جامعه و حاکمیت و خدمات این سازمان را زیربنایی و منشاء بسیاری از امور کشور بیان کرد و اظهار داشت: با توجه به تحولاتی که در فناوری و تکنولوژی در دنیا به وجود آمده است و با عنایت به داشته هایی که در سازمان ثبت احوال وجود دارد و در قالب اسناد هویتی که ایجاد می شود پایگاه های عظیم اطلاعاتی در سازمان ثبت احوال در قالب هویت مردم و اطلاعات و مشخصات افراد به وجود آمده است.

وی اضافه کرد: در حوزه جمعیت این اطلاعات می تواند کمک کند، به این معنا که تعریفی از وضعیت جمعیت در تمام نقاط کشور در شاخص های گوناگون ارائه می دهیم تا دستگاه هایی که در راستای افزایش و جوانی جمعیت قصد تصمیم سازی و حرکت دارند بدانند در چه وضعیتی قرار داریم و برآورد نسبت به آینده با شرایط کنونی چیست.

مدیر کل ثبت احوال کشور یکی از شاخص های مهم در نگرش و رصد جمعیت را نرخ بارآوری عنوان کرد و ادامه داد: در گذشته سازمان به این موضوع ورود نمی کرد و بیشتر مرکز آمار به صورت برآوردی در این باره عمل می کرد.

وی خاطر نشان کرد: برای اولین بار در سال ۱۴۰۱ بر اساس اطلاعات ثبتی نرخ بارآوری را احصاء کردیم و در این حوزه ها وارد شده ایم تا اطلاعات متقن و صحیحی ارائه دهیم.

وی افزود: یکی دیگر از کارهای انجام شده در سازمان ثبت احوال ایجاد مرکز رصد جمعیت کشور است که بر اساس آن داشبردهای جمعیتی در آن تعریف کردیم و اطلاعات خوبی از آن استخراج شده است.

وی یکی دیگر از اقدامات سازمان ثبت احوال را بررسی و احصاء نرخ مهاجرت بیان کرد و گفت: در این بررسی مهاجرت به خارج از کشور و مهاجرت های داخل از جمله مهاجرت های شهر به شهر ، استان به استان و در کلانشهرها را با اطلاعات سازمان به دست آورده ایم.

مدیر کل ثبت احوال کشور هم چنین از افتتاح ساختمان جدید ثبت احوال اصفهان و انجام اقدامات اولیه مرکز رصد جمعیت استان نیز خبر داد و گفت: در سال آینده GIS جمعیتی را انجام می دهیم، به این معنا که تمام نظام هویتی و جمعیت را مکان محور می کنیم که بر اساس آن تمام سرزمین ایران از نظر اسکان افراد مشخص می شود و این مسئله بسیار در تصمیم گیری ها موثر خواهد بود.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha