چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ |۷ شوال ۱۴۴۵ | Apr 17, 2024
مکارم

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: افراد بسیاری در جامعه به دنبال کار خیر هستند، ولی نمی‌دانند چطور باید کار خیر انجام دهند، بنابراین باید با جلب اعتماد مردم، کارهای خیر را اولویت‌بندی کرد.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، این مرجع تقلید پیش از ظهر امروز در دیدار رئیس سازمان بهزیستی کشور با تسلیت رحلت پیامبر(ص)، امام حسن(ع) و امام رضا(ع) اظهار کردند: سازمان بهزیستی وظایف حساسی دارد و با انجام وظایف خود مشکلات مهمی را حل می‌کند.

ایشان با بیان اینکه پیامبر (ص) می‌فرمایند "بهترین مردم کسی است که بیشترین سود را به دیگران برساند" گفتند: امام علی(ع) نیز در حدیثی فرمودند "ملتی که حق ضعیفان را از افراد قوی نگیرد، هرگز روی پاکی و سلامت را نخواهد دید".

از افراد بی سرپرست حمایت شود

این مرجع تقلید عنوان کردند: تمام جوامع دارای افراد ضعیف و آسیب‌پذیر مانند کودکان بی‌سرپرست، ایتام، معلولان و ... هستند که باید از آن‌ها حمایت شود.

ایشان با بیان اینکه مهم‌ترین سرمایه هر کشور نیروی انسانی است و منابع زیرزمینی و اقتصادی همه در درجات بعدی قرار دارد تصریح کردند: در جنگ جهانی دوم کشورهای ژاپن و آلمان بیشترین آسیب را دیدند، ولی با اتکا به نیروی انسانی مستعد و لایق توانسته‌اند امروز جزو کشورهای پیشرفته جهان باشند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی آسیب دیدن حتی یک نفر را نیز ضایعه‌ای مهم برای کشور برشمرد و گفتند: اگر این‌گونه اشخاص را مورد حمایت قرار ندهیم و آن‌ها ببینند جامعه نسبت به آن‌ها بی‌خیال است ممکن است به فکر انتقام بیافتند و به عناصر خطرناکی تبدیل شوند و اینجاست که کار بهزیستی در حمایت از این افراد اهمیت پیدا می‌کند.

به تقویت نیروی انسانی جامعه کمک کنیم

ایشان با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین وظایف سازمان بهزیستی پیشگیری از طلاق است عنوان کردند: طلاق موجب آسیب رسیدن به مرد، زن، فرزندان و  فامیل می‌شود، بنابراین اگر از طلاق جلوگیری کنیم به تقویت نیروی انسانی جامعه کمک می‌کنیم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم فعالیت‌های سازمان بهزیستی بر جامعه را بسیار موثر دانستند و افزودند: در بسیار از کارها تا کسی پیش‌قدم نشود مردم نیز وارد نمی‌شوند، ولی اگر کسی این کار را انجام دهد مردم نیز کمک خواهند کرد که نشان می دهد وجود سازمان بهزیستی امری ضروری برای جامعه است.

خیرین را به سوی کارهای خیر هدایت کنید

ایشان بیان کردند: افرادی بسیاری در جامعه وجود دارند که به دنبال کار خیر هستند، ولی نمی‌دانند چطور باید کار خیر انجام دهند بنابراین مهم است نهادی مانند بهزیستی باشد که با جلب اعتماد مردم کارهای خیر را اولویت‌بندی کرده و به اطلاع مردم برساند.

بودجه دولتی جوابگوی همه مشکلات نیست

حضرت آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشتند: در شرایط کنونی بودجه‌ دولتی نمی‌تواند همه مشکلات را حل کند و به همین دلیل باید خیرین را به سمت کارهای نیکو سوق داد.

ایشان مطرح کردند: سازمان بهزیستی با رسانه‌ای کردن فعالیت‌های خود می‌تواند خیرین را برای ورود به این‌ کارهای خیر تشویق کند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه نباید تنها به دنبال کمیت برویم و کیفیت را رها کنیم گفتند: اگر کمیت همراه با کیفیت باشد خوب است، ولی اگر امکان این امر وجود ندارد باید کمیت را فدای کیفیت کرد که در وظایف سازمان بهزیستی نیز این امر باید مراعات شود.

جامعه ما نیاز به افزایش جمعیت دارد

ایشان با اشاره به اینکه جامعه ما نیاز به افزایش جمعیت دارد بیان کردند: مدتی شعارهای گمراه کننده‌ای آمد و ما هم باور کردیم و در هر جا سر دادیم و به تدریج شعارهای کم بودن جمعیت تبدیل به یک فرهنگ شد و امروز که می‌خواهیم این فرهنگ را تغییر دهیم گرفتار مشکلات فراوانی هستیم؛ سازمان بهزیستی می‌تواند افراد آسیب‌پذیر را تقویت کرده و به جامعه تحویل دهد که این امر خود، گامی در راستای افزایش جمعیت محسوب می‌شود.

مردم را به ازدیاد جمعیت تشویق کنید

حضرت آیت الله مکارم شیرازی به مشکلاتی که خانواده‌ هایی که صاحب فرزندان چند قلو می‌شوند اشاره کردند و گفتند: باید از این خانواده‌ها حمایت شود و با رسانه‌ای کردن این حمایت‌ها به مردم نشان داد که دولت تمهیدات لازم را برای حمایت از این خانواده‌ها اندیشیده است و از این طریق مردم را تشویق به فرزند آوری و ازدیاد جمعیت کرد.

انتهای پیام

 

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha