سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | May 18, 2021
حجت الاسلام و المسلمین رجبی

حوزه/ تاکنون سه هزار و ۵۵۰ نفر از طلاب حوزه‌های علمیه دوره‌های مؤسسه امام خمینی(ره) را گذرانده و فارغ‌التحصیل شده‌اند و در سال جاری ۱۰۸۰ نفر در سه مقطع یادشده مشغول به تحصیل هستند؛ مجموع دانش‌آموختگان دوره‌های رسمی و غیر رسمی موسسه ۱۰۳ هزارو ۵۵۱ نفر می‌باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» حجت الاسلام والمسلمین رجبی، قائم مقام مؤسسه‏ آموزشی‏ و ‏پژوهشی امام خمینی امروز در جمع اصحاب رسانه به تشریح فعالیت های این موسسه پرداخت و گفت: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی نهادی حوزوی است که تحت نظارت عالیه مقام معظم رهبری و ریاست آیت‌الله مصباح اداره می‌شود.

وی افزود:این مؤسسه در سال 1354 با هدف کارآمدی‌سازی و روزآمدی فضلای حوزه در پاسخگویی به نیازهای دینی و فرهنگی ، تربیت اساتید و محققان صاحب‌نظر در علوم انسانی و تولید علوم انسانی اسلامی تحت عنوان بخش آموزش مؤسسه در راه حق آغاز به فعالیت کرد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1359 آیت الله مصباح یزدی  گزارشی از برنامه‌های مؤسسه به محضر امام راحل  ارائه و حضرت امام بر توسعه برنامه‌ آموزشی موسسه تأکید و تأمین بودجه آن را بر عهده گرفتند.

حجت الاسلام والمسلمین رجبی گفت: در سال 1364 با تأسیس بخش پژوهش و دایر کردن رشته‌های تخصصی علوم انسانی با رویکردی انتقادی، فعالیت‌های مؤسسه تحت عنوان بنیاد فرهنگی باقرالعلوم علیه‌السلام و در سال 1370 به عنوان یک نهاد حوزوی به نام مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌ ادامه یافت.

عضو جامعه مدرسین حوزه خاطر نشان ساخت: در سال 1374 اساسنامه مؤسسه در شورای عالی انقلاب فرهنگی و برنامه آموزشی آن در شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز شورای عالی حوزه‌های علمیه به تصویب رسید و به عنوان یک نهاد آموزش عالی حوزوی رسمیت یافت. مؤسسه در 15 رشته از علوم انسانی و اسلامی در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری با مجوز وزارت علوم دوره‌های آموزشی برگزار می‌کند و به فعالیت‌های پژوهشی در راستای اهداف خود، به‌ویژه تولید علوم انسانی اسلامی می‌پردازد.

قائم مقام موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به الطاف امام راحل به این موسسه گفت: حضرت امام خمینی تا پایان عمر شریف خویش مؤسسه را از حمایت مادی و معنوی خود بهره‌مند ساخت و علاوه بر تأمین بودجه بخش آموزش مؤسسه، جهت توسعه مؤسسه دستور در اختیار قراردادن زمین برای ساختمان مؤسسه را به تولیت وقت آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها صادر  کردند و پس از رحلت حضرت امام(ره) خلف صالح ایشان، ‌مقام معظم رهبری راه امام عزیز را در حمایت‌های مادی و معنوی از مؤسسه ادامه دادند و با افتتاح ساختمان مؤسسه در سال 1374 آیت الله مصباح یزدی را به ریاست مؤسسه منصوب کردند و معظم له در سال 1389 در شرفیابی مسئولان و اعضای هیأت علمی مؤسسه به محضر شریفشان فرمودند:

 «این مؤسسه می‌تواند یک الگویی برای کل حوزه باشد، آدم آرزو و دوست دارد که حوزه، این‌جوری، با این نگاه نافذ، کنجکاوانه، نسبت به مسائل پیگیر، عالمانه و همراه باتقوی و اخلاص اداره شود».

*انضباط مالی

حجت الاسلام والمسلمین رجبی با اشاره به انضباط خوب مالی موسسه گفت: فعالیت‌های مؤسسه با رعایت قوانین و مقررات نظام و ضوابط اجرایی دفتر مقام معظم رهبری و در چارچوب مصوبات و تصمیمات هیأت امنا هیأت رئیسه صورت می‌گیرد. بودجه مؤسسه زیر نظر ذی‌حسابی با رعایت دقیق ضوابط و مقررات و با نهایت صرفه‌جویی و قناعت هزینه می‌شودو گزارش آن به مراجع ذی‌صلاح ارسال می‌گردد وهر ساله توسط حسابرسی مستقل مفید راهبر حسابرسی می‌شود. کلیه اسناد مالی مؤسسه ثبت شده و قابل ارائه به هر نهاد‌ مسئولی می‌باشد و در این زمینه هیچ نقطه ابهامی و زمینه هیچ‌گونه سوءاستفاده‌‌ای وجود ندارد.

* فعالیت ها

وی گفت: مؤسسه برای تحقق اهداف مورد اشاره و در راستای ارتقای فرهنگ جامعه و ترویج تعالیم اسلام و مکتب اهل بیت (علیهم‌السلام) درقلمروهای آموزش، پژوهش و امور فرهنگی فعالیت های چشمگیری داشته است.

*فعالیت های آموزشی

قائم مقام موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی گفت: آموزش‌های موسسه در یک نگاه کلی به دو دسته آموزش‌های رسمی منتهی به مدرک رسمی و آموزش‌های غیررسمی منتهی به گواهینامه داخلی تقسیم شود.

حجت الاسلام والمسلمین رجبی گفت: مؤسسه دارای 16 رشته و گروه علمی به شرح زیر است و در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری به طلاب دارای گواهی پایان سطح 2 حوزه‌های علمیه  که در آزمون ورودی مؤسسه موفق گردند علوم انسانی و اسلامی را آموزش می‌دهد.

وی گفت: تا کنون  3550نفر از طلاب حوزه‌های علمیه دوره‌های مؤسسه را گذرانده و فارغ‌التحصیل شده‌اند و در سال جاری 1080نفر در سه مقطع یادشده مشغول به تحصیل هستند.

*آموزش فقه و اصول

حجت الاسلام والمسلمین رجبی گفت: با توجه به ملزم بودن دانش‌پژوهان مؤسسه به شرکت در دروس فقه واصول طبق نظام آموزشی حوزه، از سال 1389 به منظور نظارت بیشتر و کیفیت بهتر برگزاری دروس فقه و اصول دانش‌پژوهان، دروس سطوح عالی و خارج فقه و اصول در معاونت آموزش موسسه توسط گروه فقه و اصول و اساتید مورد تأیید مرکز مدیریت حوزه علمیه برگزار می‌شود.تا کنون 2277 نفر از طلاب تحت پوشش آموزش فقه و اصول قرار گرفته و  هم‌اکنون 641  نفر از طلاب در این دروس شرکت می‌کنند.

*آموزش مجازی معارف اسلامی

وی افزود: به‌منظور ارتقاءو تعمیق سطح معلومات قشر تحصیلکرده جامعه در زمینه فرهنگ و معارف اسلامی بدون محدودیت زمانی و مکانی،مرکز آموزش‌های مجازی فرهنگ و معارف اسلام در 1386تأسیس گردید.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: مرکز آموزش‌های مجازی فرهنگ و معارف اسلامی مؤسسه تا کنون مجوز برگزاری دوره‌های آموزشی علوم و معارف اسلامی را در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دریافت کرده و در مقطع کارشناسی تا کنون با شیوه‌ای بی‌بدیل 807نفر از دانشجویان را از طریق آزمون سراسری پذیرفته و در رشته معارف اسلامی آموزش داده است و هم اکنون 470دانشجوی مشغول به تحصیل هستند

*آموزش‌های غیررسمی

قائم مقام موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی گفت: نظر به درخواست و اشتیاق فراوان بخش قابل توجهی از قشر تحصیلکرده جامعه به فراگیری و تعمیق فرهنگ و معارف اسلامی خود، دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و نیز تک‌‌درس‌هایی در قلمرو معارف اسلامی و مکتب اهل بیت علیهم‌السلام به صورت آنلاین و آفلاین ارائه می‌شود و به کسانی که این دروس را با موفقیت بگذرانند گواهی داخلی اعطا می‌شود. هم‌اکنون 470 نفر از افراد دارای مدرک دیپلم تا دکتری در حال گذراندن این دروس می‌باشند 69 نفر دانش‌آموخته این دروس و دوره‌ها می‌باشند.

*طرح ولایت

حجت الاسلام والمسلمین رجبی گفت: طرح ولایت یکی دیگر از برنامه‌های آموزش غیررسمی مؤسسه است که در آن مبانی اندیشه و نظام تفکر دینی از زیربنایی‌ترین آموزه‌ها تا دکترین حکومت اسلامی مبتنی بر ولایت فقیه به صورت استدلالی در قالب یک نظام فکری بهاقشار فرهیخته جامعه آموزش داده می‌شود برنامه‌ای که مورد عنایت ویژه مقام معظم رهبری  قرار گرفته و به فراگیر شدن آن به اقشار مختلف امت اسلامی توصیه فرموده‌اند تا کنون 54000 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، دانشجویان، طلاب، دبیران و نخبگان از سراسر کشور این دوره راگذرانده‌اند.

*آموزش‌های کاربردی

وی گفت: آموزش‌های کاربردی در زمینه مهارت‌های زندگی، مدیریت فرهنگی، مشاوره ، مهارت های تحقیق وترجمه ،مهارت های تدوین متون درسی ،مهارت های تدریس و... یکی دیگر از آموزش‌های غیررسمی مؤسسه است که به صورت کارگاه یا دوره‌های آموزشی کوتاه مدت ارائه می‌شود تا کنون44951نفر این دوره‌ها را گذرانده‌اند و یکصد نفر در حال گذراندن این دوره‌ها می‌باشند.

*دوره‌های پژوهشگری

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطر نشان ساخت: مؤسسه در راستای اهداف خود در برخی ازقلمروفعالیت های دایره‌المعارف علوم عقلی که محقق مورد نیاز در حوزه وجود نداشته، اقدام به برگزاری سه دوره  پژوهشگری تربیت محقق عرفان نظری ودو دوره تربیت محقق منطق نموده است و73  فارغ‌التحصیل محقق عرفان نظری ومنطق داشته است.

* تربیت مدرس

وی گفت: موسسه اولین دوره‌ آموزشی مدرسی معارف درسطح کشور را درسال 1360با هدف تربیت مدرس دروس معارف اسلامی دانشگاه‌ ها با ظرفیت یکصدنفر از فضلای حوزه برگزارکرد واکثر قریب به اتقاق فارغ‌التحصیلان آن دورهجذب مراکز آموزشی، به‌ ویژه نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها شده‌اند.علاوه برابن دوره تعدادی ازفارغ التحصیلان موسسه به عنوان استاد وهیات علمی به تدریس دردانشگاه هامشغول هستندونیز پس از تصویب رسمی رشته تربیت مدرس معارف  اسلامی مؤسسه دوره‌های متعدد دوره تربیت مدرس معارف رادرجهت کمک به نهادنمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها برگزار کرده است.

*برون‌دادهای دانش‌آموختگان دوره‌های رسمی

حجت الاسلام والمسلمین رجبی  خاطر نشان ساخت: مجموع دانش‌آموختگان دوره‌های رسمی و غیر رسمی موسسه 103551 نفر می‌باشند دانش‌آموختگان طلبه دوره‌های رسمی موسسه علاوه بر همکاری با موسسه در مسائل آموزشی، پژوهشی و مدیریتی، در قلمروهای آموزشی، پژوهشی، مدیریتی، و فرهنگی در حوزه و دانشگاه و نهادهای تصمیم‌ساز و تصمیم‌‌گیر در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نقش برجسته‌ای داشته‌اند.

*فعالیت های پژوهش

وی گفت: معاونت پژوهشی مؤسسه در راستای اهداف موسسه در 16رشته علمی تا کنون 887 طرح پژوهشی پایان یافته و توسط انتشارات مؤسسه منتشر شده و 149 طرح در درست است. از این مجموعه 190 عنوان متن درسی است که تعدادی از آنها با همکاری نهادهای رسمی مانند سازمان سمت منتشر شده است. لازم به ذکر است که بخشی از طرح‌های تحقیقاتی موسسه نیز به تقاضای سایر سازمان‌ها توسط سازمان‌های دیگر مانند پژوهشگاه اندیشه اسلامی، صداوسیما و وزارت آموزش پرورش به چاپ رسیده است.

* مجلات علمی

حجت الاسلام والمسلمین رجبی خاطر نسان ساخت:  مجموعه مجلات علمی موسسه 29 مجله می‌شود که 10 مجله علمی ـ پژوهشی در 282 شماره و 4 مجله علمی ـ ترویجی در 306 شماره و 6 مجله علمی ـ تخصصی در 42 شماره را دربر دارد.

*گروه‌های علمی

وی افزود: از آنجا که گروه‌های علمی موسسه ،آموزشی و پژوهشی می‌باشند موسسه درای 16 گروه پژوهشی به شرحی که در گروه‌های آموزشی گذشت می‌باشد.

*کارگروه‌ها

وی گفت: تا کنون موسسه29 کارگروه علمی با  202محقق برای اجرای طرح‌های کلان پژوهشی تأسیس کرده است 5-1کارورزی تحقیق و به منظور آموزش عملی مهارت‌های تحقیق تا کنون معاونت پژوهش 66دوره کاروزی تحقیق برگزار کرده و 536 دانش‌پژوهاین دوره هاراگذرانده اند.

حجت الاسلام والمسلمین رجبی  گفت: این مرکز با هدف تألیف اولین دایره‌المعارف تخصی علوم عقلی اسلامی (فلسفه، کلام، منطق وعرفان) و دانشنامه‌های تخصصی مربوط تشکیل شده است.

* فرهنگی ـ تربیتی

قائم مقام موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی گفت: با توجه به تجارب نزدیک به نیم‌قرن فعالیت‌های موسسه، کمبودهایی در روحانیون حوزه وجود دارد که منشأ ناکارآمدی و حتی خسارت برای دین و نظام می‌شود؛ از آن جمله مباحث فرهنگی ـ تربیتی و بصیرتی و به‌ویژه مسائل اخلاقی است. به همین دلی یکی از دل مشغولی‌های موسسه از آغاز تاکنون پیشگیری از این کاستی‌ها و در صورت لزوم مقابله با آنها بوده است. ازاین‌رو، از بدو تأسیس مسائل اخلاقی وتربیتی و مسائل فرهنگی و بصیرتی کلیه نیروهای انسانی موسسه، به‌ویژه دانش‌پژوهان واساتید مورد نظربوده است و از آغاز فعالیت موسسه تدابیری صورت گرفته و برنامه‌های مختلفی اجرا شده است وایجاد معاونت فرهنگی موسسه، مرکز تربیت مربی اخلاق، دفتر ارتباطات فرهنگی و مرکز مشاوره مأوا به همین منظور تأسیس شده اند.

*فعالیت‌ فرهنگی موسسه تا کنون

وی از برگزاری جلسات تهذیب و اخلاق در این موسسه خبر داد و گفت: در این جلسات هر10 تا15 نفر از طلاب تحت اشراف یکی از اساتید متخلق موسسه جلسات هفتگی صمیمی دارند و دراین جلسات مسائل اخلاقی و تهذیبی تربیتی مطرح می‌شود و در مسائل مختلف مشاوره و پرسش و پاسخ صورت گیرد.

* برگزاری دوره‌های تربیت مربی اخلاق

حجت الاسلام والمسلمین رجبی گفت: با هدف تربیت مربیان شایسته، مرکز تربیت مربی اخلاق تأسیس شده است. این مرکز از طلاب دارای مدرک سطح 1 حوزه افراد واجد شرایط را جذب می‌نماید و طی یک دوره آموزشی و برنامه‌های اخلاقی ـ تهذیبی بهتربیت مربیان اخلاق اقدام می‌کند. تا کنون6 دوره‌ برگزار و 180نفرفارغ‌التحصیل شده‌اند. هم‌اکنون 42 نفر به گذراندن دوره اشتغال دارند.

* نشریات فرهنگی

وی گفت: موسسه در راستای مسائل تربیتی و فرهنگی پنج نشریه فرهنگی را سامان داده است: 1. خانه خوبان ویژه مسائل اخلاقی، تربیتی ـ فرهنگی خانواده ها (107 شماره)2. دیدار آشنا برای دانش‌آموزان مقطع متوسطه (166 شماره) 3. فرهنگ پویا نشریه ویژه دانشجویان (45 شماره) 4. کارستان ویژه کارمندان موسسه (39 شماره) 5. دانش‌پژوه ویژه دانش پژوهان موسسه (87 شماره).

* نشست‌های فرهنگی خانه خوبان

حجت الاسلام والمسلمین رجبی  گفت: هر دو هفته یک‌بار نشست فرهنگی در ارتباط با مسائل و مشکلات خانواده و استحکام نظام خانواده با عنوان خانه خوبان به منظور ارائه بحث و پرسش و پاسخ در مورد مسائل مهم خانواده و آسیب‌های آن توسط کارشناسان مربوط برگزار می‌شود که علاوه بر خانواده‌های پرسنل موسسه، مشتاقان این مباحث در کل شهر قم در آن شرکت می‌کنند. این جلسات مورد استقبال جدی از داخل و خارج موسسه قرار گرفته است و تاکنون77 جلسه برگزار گردیده است.

وی افزود:  برنامه تلویزیونی مجموعه 400 قسمتی معرفی اسلام به زبان انگلیسی که  70 قسمت آن تهیه و بخشی از آن در سیمای برون‌مرزی پخش شده است و نیز برنامه تلویزیونی70 قسمتی که بخشی از آن تهیه و در سیمای جمهوری اسلامی پخش شده است.

* نشست‌های علمی ـ فرهنگی کانون طلوع

عضو جامعه مدرسین حوزه گفت: هر هفته نشست‌های علمی ـ فرهنگی در مسائل فکری و فرهنگی ودینی روز و ناظر به شبهات و تهاجمات فکری ـ فرهنگی با شرکت تعدادی از اساتید برجسته موسسه برگزار و به ارائه بحث و نقد و بررسی پرداخته می‌شود. تا کنون 577 نشست برگزار شده است. مجموع مباحث این نشست‌‌ها در قالب جزوه تکثیر و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

* سخنرانی‌های علمی – فرهنگی

وی گفت: اعضای شرکت‌کننده در جلسات کانون طلوع طبق تقاضایی که از سوی مجامع علمی وفرهنگی و نهادهای انقلابی ودینی از موسسه می‌شود برای ایراد سخنرانی و پرسش و پاسخ به دانشگاه‌ها، مراکز فعال فرهنگی و نهادهای انقلابی اعزام می‌شود. تا کنون حدود 10000 مورد، اساتید به اکثر قریب به مراکز آموزش عالی و نهادهای انقلابی وحوزه‌های علمیه در سراسر کشور اعزام شده‌اند.

* نمایشگاه‌های فرهنگی، بصیرتی

حجت الاسلام والمسلمین رجبی در پایان گفت:یکی از راه‌های اثرگذاری فرهنگی – بصیرتی نمایشگاه‌هایی با محتوای متقن و غنی و جذاب فرهنگی است. به همین منظور تا کنون 110 نمایشگاه با 2200 تابلو در موضوعات اخلاقی، تربیتی و بصیرتی برگزار شده و نهادهای مختلفی متقاضی برگزاری آن در مراکز خود شده‌اند. تابلوهای تهیه شده به دلیل غنا و اتقان آن به کتاب تبدیل شده و بارها به چاپ رسیده است.

 

313/32

 

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8