دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ | Jan 25, 2021
کنگره نقش شیعه

حوزه/ استاد دانشگاه آکسفورد انگلیس بر جایگاه ویژه شیعه در تاریخ اسلام تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، دکتر مینفرد مالدونگ امروز در مراسم اختتامیه کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در مدرسه امام کاظم(ع) گفت: در زمینه شیعه مطالعات و تحقیقات بسیاری انجام دادم و امروز نیز به عنوان یک عالم اسلامی حضور یافته ام؛ معمولا اسلام در غرب به عنوان اسلام سنی مطرح می شود و اکثر مردم آگاهی چندانی در خصوص تشیع ندارند.

وی افزود: از اوایل دوران تحقیقات خود که به عنوان یک دانشجو در دانشگاه قاهره مصر فعالیت کردم، به تاریخ اسلام در مصر علاقه مند شدم؛ به خصوص در عرصه فاطمیون تحقیقات بسیاری انجام دادم.

این پژوهشگر انگلیسی بیان کرد: شیعه، موضوع بسیار جذابی برای مطالعات اسلام شناسی است زیرا در شیعه دارای چند شعبه هستند که موضوعات جالبی برای مطالعه پژوهشگران هستند.

وی گفت: آنچه مرا به شیعه جذب کرد، آن است که شیعه نقشی اساسی در دنیای اسلام داشته است و حرکت اخوان الصفا نیز یک موضوع عمده پژوهشی اسماعیلی است که در لندن نیز امروزه مورد بررسی قرار گرفته است.

استاد تاریخ اسلام دانشگاه آکسفورد اظهارکرد: محققان دینی باید به تاریخ شیعیان اسماعیلیه بپردازند؛ جنبش اخوان الصفا یک شیعه اسماعیلی بود؛ در زمانی که جنبش اسماعیلیه به دو شاخه مبدل شد و به جنبش فاطمیون تبدیل شد و امروز در تونس فعال هستند؛ این گروه پس از تونس به مصر منتقل شدند.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8