چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ | Jun 3, 2020
ادریس هانی، متفکر برجسته مراکشی

حوزه/ اندیشمند برجسته مراکشی با اشاره به تلاش های گسترده برخی علمای متعصب جهان اسلام برای نادیده گرفتن افتخارات شیعیان، فکر و اندیشه امام صادق(ع) را اندیشه اصیل اسلامی توصیف کرد و اندیشمندان شیعه را از افتخارات جهان اسلام دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، دکتر ادریس هانی امروز در مراسم اختتامیه کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی که در قم برگزار شد، گفت: شیعیان در تاریخ اسلام مورد ظلم دیگران واقع شدند؛ آنها با تمام سختی ها سهم بزرگی در این عرصه داشتند.

وی افزود: بسیاری از شرق شناسان به دنبال انکار کارکردهای بزرگ شیعیان و حتی فرق شیعی در عرصه های مختلف داشتند؛ این مباحث در موضوعات علمی و فلسفی هم مطرح است و متاسفانه عده ای نقش شیعه را در تاریخ سیاسی را انکار می کنند.

اندیشمند برجسته مراکشی با انتقاد از برخی از اندیشه های ابن خلدون از جمله در مساله مهدویت اظهارکرد: ابن خلدون دستاوردهای گسترده شیعیان رادر حوزه های تاریخی و علمی نادیده گرفت.

وی گفت: بسیاری از شخصیت های تاریخ اسلام از میراث تشیع و امام صادق(ع) برای پیشبرد علم خود استفاده کردند، ولی موضع برخی از علمای اسلامی در این زمینه ظالمانه بوده است؛ علامه محسن امین در عیان الشیعه و حسین صدر در کتاب خود در خصوص این مساله تبیین های جالبی ارایه کردند.

هانی تصریح کرد: امروزه خوشبختانه آیت الله العظمی مکارم شیرازی در این عصر تلاش کردند که نقش شیعیان در پیدایش و گسترش علوم اسلامی را پیگیری کنند؛ هر صحبت و سهمی که شیعیان در تاسیس علوم اسلامی داشتند، قابل کتمان نیست؛ باید تاریخ اسلامی را بازنگری کنیم و مباحث را بر مباحثی متمرکز کنیم که در تاریخ نادیده گرفته شد.

سید جمال افتخار جهان اسلام و شیعه است

وی افزود: یکی از نویسندگان مصری در خصوص سیدجمال الدین نوشته ای دارد و تلاش کرد که ثابت کند که این شخصیت، ایرانی و شیعه نبود؛ من به ایشان گفتم این مطلب شما یک پژوهش نیست، بلکه با این مباحث می خواهید ذهن دیگران را منحرف کنید؛ زمانی که افتخاری ایجاد می شود برخی سعی می کنند با هر روش آن را از شیعه بگیرند.

اندیشمند برجسته مراکشی اظهارکرد: شیعه نقش بسیار بزرگی در تاسیس علوم داشته اند و این نظر، نظر بسیاری از علمای اسلامی است؛ به رغم همه تلاش هایی که  علیه شیعیان انجام شده است من اعتقاد دارم که سید جمال شیعه بود و ایشان نقش عظیمی در پیشرفت جهان اسلام داشتند؛ سید جمال افتخار جهان اسلام و شیعه است.

وی گفت: متاسفانه امروزه در برخی از کشورهای سعی می کنند که به مردم بگویند که شیعیان سعی می کنند که مردم را فریب دهند و بگویند که فکر و اندیشه شیعه درست نیست؛ آقای مرزوقی در تونس چنین قصدی داشت ولی ما در مقابل ایشان مقابله می کنیم.

هانی تصریح کرد: ملاصدرا معاصر دکارت بود، ولی ایشان از نظر فلسفی بسیار مترقی تر از دکارت بود؛ ایشان شخصیتی بنیانگذار بود و خورشید ملاصدرا تاثیر خود را بر فلسفه اسلامی و حتی فلسفه به معنی عام خود گذاشته است.

وی افزود: در طول تاریخ شیعیان توانستند در قالب فرق های مختلف خود تاثیرات عمیقی در مناطق مختلف جهان اسلام بگذارند؛ تشیع در اسلام حضوری فعال داشتند، ولی عقل ارتدوکسی در جهان اسلام رشد کردکه این اندیشه از اندیشه امام صادق(ع) به دور است؛ این فکر امام صادق(ع) همان فکر اصیل اسلامی و میراث بزرگ ما است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =