یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ | May 31, 2020
بازدیداساتید و رؤسای دانشگاه های سوریه از دانشگاه مذاهب

حوزه/ هیأتی از اساتید و رؤسای دانشگاه های سوریه از دانشگاه مذاهب اسلامی تهران بازدید و با حجت الاسلام و المسلمین محمد حسین مختاری رئیس این دانشگاه مذاهب اسلامی گفتگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از تهران، هیأتی از اساتید و رؤسای دانشگاه های سوریه از دانشگاه مذاهب اسلامی تهران بازدید و با حجت الاسلام و المسلمین محمد حسین مختاری رئیس این دانشگاه مذاهب اسلامی گفتگو و تبادل نظر کردند.

این هیأت22 نفره با هماهنگی دفتر مقام معظم رهبری در سوریه و به میزبانی دانشگاه مذاهب اسلامی به ایران سفر کرده اند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ، ضمن خوش آمد گویی به میهمانان به تشریح رسالت و اهداف دانشگاه مذاهب پرداخت و گفت: این دانشگاه بیش از دو دهه است که به دستور مقام معظم رهبری تأسیس شده و از پیروان مذاهب مختلف در آن مشغول به تحصیل هستند و شعبه های این دانشگاه در حال حاضر در سه استان کشور فعال است و شعبات دیگری هم در آینده در داخل و خارج از کشور راه اندازی خواهیم کرد.

افراط گرایی مشکل مهم جهان اسلام

وی در ادامه به مشکلات امروز جهان اسلام اشاره کرد و گفت: از مصائبی که امروز با آن مواجه هستیم، تفکر افراطی، تکفیری، خشن و همچنین تفسیر نادرست از اسلام است که باعث بروز مشکلات عدیده ای برای مسلمانان کل دنیا شده است

                           

حجت الاسلام والمسلمین مختاری با اشاره به اینکه مجامع و نهادهای تقریبی در ایران، نقش مهمی در مقابله با قرائت های افراطگرایی داشته اند، گفت: شیعیان و اهل سنت ایران مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می کنند و تأکید مقام معظم رهبری هم همواره بر این بوده است که در بین پیروان مذاهب مختلف باید وحدت و همدلی وجود داشته باشد

حجت الاسلام والمسلمین مختاری، فلسفه تأسیس دانشگاه مذاهب اسلامی را مقابله با خشونت و افراط گرایی و به یک معنا هدایت و تنویر افکار جامعه به ویژه جوانان و معرفی اسلام ناب محمدی عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه مذاهب اسلامی، با حدود 15 دانشگاه دنیا تفاهم نامه همکاری امضا کرده است، گفت: اخیرا هیأتی از طرف "حیدر العبادی" نخست وزیر عراق به ایران آمده و پیشنهاد تأسیس مدلی مثل دانشگاه مذاهب را در بغداد دادند و تأکید داشتند که چنین مدلی برای ایجاد تعایش و همزیستی ضروری است.

دیدار با بشار اسد

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود: در سفری هم که اخیرا به سوریه داشتیم و دیدار با «بشار اسد» رئیس جمهور این کشور، ایشان به وزیر اوقاف کشورش دستور داد، چنین مدلی در دمشق هم تأسیس شود؛ بشار اسد تأکید کرد که امروز بیش از هر زمان دیگری به کار علمی و فکری نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه تمام کسانی که در سوریه جنایت می آفرینند، مخلوق و مولود دست آمریکا هستند، گفت: امروز اسلام شناسان و علمای ما در مساجد چه وظیفه ای برای تفسیر درست از اسلام دارند؟ امروز دانشگاهیان در این اوضاع قتل و خونریزیها و بی مهریهایی که نسبت به اسلام صورت می گیرد، چه وظیفه ای بر عهده دارند؟

 رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در پایان به سؤالات تعدادی از اعضای هیأت سوری پاسخ گفت و برای بورس دانشجویان سوری از طرف دانشگاه مذاهب اسلامی اعلام آمادگی کرد.

انتهای پیام

                          

                          

         

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =