پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ | Sep 24, 2020
آیت الله سیدان

حوزه/ آیت الله سیدان با بیان این که در ماه ذی الحجه حوادث تاریخی زیادی رخ داده که بخش زیادی از آن پیرامون شخصیت حضرت امیرالمومنین(ع) است، گفت: روز عرفه، روزی استثنایی در تاریخ زندگی انسان ها است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه از مشهد، آیت الله سید جعفر سیدان، در جلسه هفتگی با بیان این که در ماه ذی الحجه حوادث تاریخی زیادی رخ داده که بخش زیادی از آن پیرامون شخصیت حضرت امیرالمومنین(ع) است، گفت: عید غدیر خم، نزول سوره هل اتی، سالروز ازدواج ایشان. نزول آیه تطهیر و .. از جمله این مسائل است.

وی با بیان این که روز عرفه، روزی استثنایی در تاریخ زندگی انسان ها بوده و از اهمیت بسیاری برخوردار است، به فراز «اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی أَخْشَاکَ کَأَنِّی أَرَاکَ وَ أَسْعِدْنِی بِتَقْوَاکَ وَ لاَ تُشْقِنِی بِمَعْصِیَتِکَ» در دعای عرفه اشاره و تصریح کرد: سعادت انسان به تقوا و بدبختی به معصیت بوده و در واقع تقوا، همت به ترک بدی و انجام نیکی است.

استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان سعادت انسان را در روز عرفه دانست و خاطر نشان کرد: اینکه انسان از فحشا به دور باشد؛ کسی را آزار ندهد، همت برای نیکی و خیر داشته باشد و به پاکی زندگی کند بی شک سعادتمند است.

آیت الله سیدان ادامه داد: تقوای چشم، تقوای گوش، تقوای زبان، تقوای در کسب و کار، تقوای در زندگی شخصی، تقوا در زندگی والدین، تقوا در صله رحم، یعنی ترک زشتی ها  و تقوا در همه امورات زندگی سرمایه ارزنده انسانی است.

وی با بیان این که اگر بنا داشتیم تا از همه ممتاز تر بوده و جایگاه ارزنده تری داشته باشیم باید از همه با تقواتر باشیم، خاطر نشان کرد: اگر امتیاز در سرمایه، شهرت و یا قدرت بود، امکان داشت بسیاری از انسان ها به آن نرسند، اما خداوند متعال امتیاز را در تقوا گذاشته که همه توان برخورداری از آن را داشته باشند.

انتهای پیام ۳۱۳/۴۹

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8