شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ |۱۰ شعبان ۱۴۴۱ | Apr 4, 2020
حجت الاسلام میرباقری

حوزه/ رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با ذکر این مطلب که وقتی فضای جامعه جهانی بر مدار کفر بچرخد امور نیز متفاوت خواهد بود بیان کرد: در این دنیا شورای امنیت تنها امنیت کافران و ظالمان را فراهم می کند و مایه خوف درماندگان و مستضعفان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام والمسلمین میرباقری دوشنبه شب در مراسم عزاداری هیئت ثارالله قم در مدرسه فیضیه با اشاره به  مفهوم شیعه و پیرو ائمه اطهار(ع)،اظهارداشت:  شیعه تنها با لفظ محقق نمی شود بلکه باید شیعیانی چون مالک و ... باشیم زمانی که امر امام بر جنگ است چون شیر هستند و وقتی امر به توقف است، شمشیر از خیمه دشمن باز می گرداند.

وی افزود: بلوغی که ائمه از ما انتظار دارند در دوران ظهور محقق می شود؛ ائمه بارها مصادیق شیعه بودن را برای یاران خود بیان کرده اند؛ مثلا امری که امام به یکی از یاران خود در خصوص نشستن در تنور یا طلب مال از یکی از شیعیان دیگر کرد اموری به ظاهر خاص است ولی در روابط جامعه ایمانی این مسایل عادی تلقی می شود.

عضو خبرگان رهبری تصریح کرد: این روابط در دوره ظهور به دلیل اینکه همه چیز حول محور امام شکل می گیرد، ایجاد می شود؛  ائمه از ما می خواهند به حدی از بلوغ و کمال برسیم که وقتی به هم می رسند دست در جیب هم کرده و به اندازه مایحتاج خود بردارند؛ وقتی از این کار ممانعت می کنند مشخص می شود که هنوز دست از بخل خود برنداشته اند.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی بیان کرد: وقتی روابط جامعه اسلامی حول محور محبت امام شکل بگیرد؛ و همه روابط انسانی در عالی ترین مراتب شکل می گیرد؛ هیچگاه تامین اجتماعی نمی تواند روابط بین مومنین را مدیریت کنند؛ دشمنان فشار می آورند تا این روابط را برهم بزنند و روابط حول محور امام را با روابط خود جایگزین کنند.

وی افزود: دشمنان در این مسیر از عنصر تفرقه استفاده می کنند؛ نظام روابط اسلامی اینگونه نیست که از گروهی مالیات گرفته شود و به دیگران خدمات داده شود؛ جامعه اسلامی باید بر اساس انفاق و ایثار و محبت مومنان نسبت به هم شکل بگیرد.

این استاد حوزه علمیه تصریح کرد: مومنین با انفاق مال خود تطهیر می شوند و مالی که به امام می دهند نیز باعث تطهیر آنها می شود و نثار جان نیز باعث تطهیر جان آنها می شود.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری با ذکر این مطلب که فیزیک شهر تجسد نیازهای جامعه است بیان کرد: وقتی یک مدیر تنها به فکر مادی افزایی جامعه باشد قطعا مردم با روحیه مادی شکل می گیرند؛ مدیران مادی بازارسازی می کنند و مردم نیز حریص مادیات می شوند و نیازهای آنها نیز حول محور بازار و مادیات شکل می گیرد.

وی با بیان این مطلب که شهر مومنان بر محور قبله و مکه شکل می گیرد وامورات آنها نیز بر محور مسجد انجام می شود اظهارکرد: این شهر شهری است که همه امورات آن بر محور توحید می گردد؛ در قیامت نیز کافران خواهند دید که تمدن مادی آنها وزنی ندارد و ترازوهای آنها سبک است.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی بیان کرد: وقتی همه چیز در شهر گرد معنویات گردید در آن شهر خداوند و پیامبر و دین اش عزیز هستند؛ جامعه ای که بر مدار دین حرکت کند در آن پیامبر وامام و علما عزیز هستند و در جامعه ای که محور و تراز و زیبایی شناسی مردم غیر دینی باشد این عزیزان غیر محبوب می شوند؛ وقتی مدار یک جامعه تغییر کرد، عزیزان ذلیل و اعزه به اذله جامعه مبدل می شوند.

وی با ذکر این مطلب که امروزه در دنیایی به سر می بریم که شورای امنیت و سازمان مللی که قرار است امنیت را در جهان ایجاد کنند تنها امنیت کفار را تامین کرده است بیان کرد: این شورا مایه خوف درماندگان و مستضعفان است؛ زمانی که ارزش ها تغییر کنند اعزه دنیا به اذله مبدل می شوند و بیشترین فشارها روی آنها خواهد بود.

استاد حوزه با بیان این مطلب که آمریکا می خواهد ما را ذلیل کند و تمام عناصر قدرت را از ما بگیرد اظهارکرد: آنها می خواهند ما را از موضع قدرت خارج کنند؛ آنها به دنبال تغییر فضای جهانی هستند تا رفتارها را شکل دهند؛ وقتی فضا تغییر می کند دیگر دلیلی ندارد کسی با زور حجاب از سر کسی بردارد، بلکه افراد از چادری بودن خجالت می کشند؛ به همین خاطر است که باید در مقابل تغییر فضا هوشیار باشیم.

وی گفت: جریان نفاقی که در قرآن بیان شده است، بسیار جدی است و اینکه می خواهند تفسیر تمامی این آیات را به عبدالله بن ابی، محصور کنند به این خاطر است که دایره نفاق را از خود دور کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =