یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ | Nov 29, 2020
تصاویر/ درس خارج فقه آیت الله العظمی مکارم شیرازی در مسجد اعظم قم

حوزه/ با «چهارشنبه های حوزوی» رسانه رسمی حوزه در قالب گزارشی از بیانات مراجع عظام تقلید در دروس خارج روز چهارشنبه این هفته همراه شوید.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، مرسوم است که مراجع عظام تقلید در ابتدا یا انتهای دروس خارج چهارشنبه خود، سخنانی درباره مسائل روز جامعه داشته و به بیان حدیثی اخلاقی می پردازند که «حوزه نیوز» در کنار انتشار جداگانه سخنان این بزرگان، در قالب «چهارشنبه های حوزوی» نیز گزارشی از این بیانات ارائه می نماید.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

دولت با مسئله حضور زنان در ورزشگاه ها سر مردم را بند نکند/ به واقعیت ها فکر کنید

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(ع) بر شناخت دنیای امروز تأکید کردند و اظهار داشتند: اگر حقیقت این دنیا را نشناسیم، کلاه سرمان رفته و گرفتار خطا و اشتباه می شویم؛ اگر فکر می کنیم در این دنیا مسئله حقوق بشر حاکم بوده و شورای امنیت و سازمان ملل در آن دخیل هستند، گرفتار اشتباه خواهیم شد.

ایشان ابراز داشتند: دنیایی که در آن زندگی می کنیم دنیایی است که دیکتاتوری وحشیانه بر آن حاکم است و برخی از کشورها به دنبال سلطه بر دیگران هستند.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: کشورهای دنیا نباید این ذلت را بپذیرند که دیگران از آن طرف دنیا بتواند بر تمام منافع آنان حکومت کنند؛ باید دست به دست هم داده و جلوی آن بایستند.

این استاد برجسته حوزه با بیان این مطلب که رئیس جمهور آمریکا حق ندارد ارباب تمام کشورها باشد، تصریح کردند: کشورها نباید بپذیرند که دنیا ارباب و قیم داشته و همه برده او باشند و خوشبختانه اخیرا متوجه شده و در حال مخالفت با این برنامه هستند.

این مفسر قرآن کریم بیان داشتند: با همه این دیکتاتوری ها، بحمدالله ایران اسلامی از صحنه خارج نشده و ان شاءالله نخواهد شد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشتند: در زمان جاهلیت عرب نیز به قراردادها احترام گذاشته می شد؛ اما امروز برخی از کشورها هر موقع دلشان خواست، از قراردادها خارج می شوند.

ایشان ابراز داشتند: دولت و ملت ما باید بدانند که در چنین دنیایی حضور داشته و باید بدانیم با چه کسانی قصد مذاکره داریم؛ یک مشت مطالب نامربوط، غلط و بی معنی همچون رفتن سپاه پاسداران، نداشتن موشک، خروج از سوریه و ... را پیش می کشند تا به اهداف خود برسند.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: باید بدانیم در چنین دنیایی باید قوی بود و در مقابل زورگو، زورمند شد تا بتوان با آنان مقابله کرد؛ ان شاءالله دولت هم بیشتر به فکر مردم بوده و با مسئله حضور زنان در ورزشگاه سر مردم را با این مطالب بند نکنند و به واقعیت ها فکر کنند.

معظم له در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به روایتی از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم اظهار داشتند: حضرت فرمودند: «حَقِيقٌ بِالْمَرءِ أن يَكُونَ لَهُ مَجالِسُ يَخلُو فِيها و يَذكُرُ ذُنُوبَهُ فَيَستَغفِرُ اللهَ مِنها/ چه خوب است كه مرد گاهي خلوت كند و گناهان خود را به ياد آورد و از خدا آمرزش خواهد».

ایشان ابراز داشتند: انسان باید گاهی تنها نشسته و با خدای خود خلوت کند و به گذشته خود فکر نماید تا بتواند برای آینده از مشکلات گذشته درس عبرت بگیرد.

این مرجع تقلید خاطرنشان ساختند: انسان حتما نیاز نیست از گناه استغفار کند؛ بلکه باید از خلاف مروت ها نیز باید توبه کرد؛ ممکن است امروز گناهی نکرده باشم؛ اما ترک اولی داشته ام که باید از این ترک اولی نیز توبه کرد.

http://hawzahnews.com/detail/News/468366

_____________________________________________________________________

آیت الله العظمی نوری همدانی:

۲۰ میلیون شرکت کننده اربعین باید فریاد نابودی ظلم سر دهند/ مسلمانان صهیونیست ها را ریشه کن خواهند کرد

حضرت آیت الله نوری همدانی پیش از ظهر امروز در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم، با اشاره به حضور پررنگ مردم در مراسمات محرم و صفر و پیاده روی اربعین، اظهار داشتند: برخی از دشمنان داخلی و خارجی فکر می کردند که عزاداری های امسال رونق نداشته و مردم به واسطه مضیقه های اقتصادی سست شده اند؛ اما مشاهده کردند که شرکت در این مراسمات بسیار پرشور بوده و همچون سال های گذشته حضوری پررنگ داشته اند.

ایشان ابراز داشتند: اوج این عزاداری ها و حضور پرشور مردم در پیاده روی اربعین بود؛ اما باید شرکت کنندگان در این پیاده روی به نحوی مدیریت شوند که نشان دهنده مبارزه مردم مسلمان با ظلم باشد.

این مرجع تقلید با بیان این مطلب که خواسته مردم در این زیارت ها، مبارزه با ظلم و اشاعه فرهنگ عاشورایی است، خاطرنشان ساختند: فرهنگ عاشورا به نحوی مردم را تربیت کرده که به دنبال نابودی ظلم هستند؛ اما متأسفانه این مطلب به صورت کامل عملی نشده است؛ باید تمام مسلمانان این خواسته خود را که رفع ظلم است، به درستی مطرح کنند، یقینا اثرگذار خواهد بود.

معظم له با بیان اشاره به ظلم های انجام شده در فلسطین، یمن، بحرین و ... تصریح کردند: امروز میلیون ها انسان در یمن گرسنه بوده و در حال مرگ هستند؛ اگر این 20 میلیون نفر شرکت کننده در راهپیمایی اربعین از مجامع بزرگ ملی و بین المللی بخواهند که جلوی این ظلم ها در یمن، فلسطین و ... را بگیرند، تأثیر خود را خواهد گذاشت.

حضرت آیت الله نوری همدانی بیان داشتند: اسلام به دنبال آن است که به فرهنگ عاشورا اهمیت بیشتری داده شود؛ مردم باید از سازمان های بین المللی بخواهند تا فکری برای مظلومین کنند و خواسته و وظیفه ما باید بیشتر از این باشد؛ ان شاءالله مسلمانان قدس را در اختیار گرفته و صهیونیست ها را ریشه کن نمایند.

http://hawzahnews.com/detail/News/468382

___________________________________________________________________________

توصیه امروز آیت الله العظمی سبحانی به طلاب درس خارج خوان

حضرت آیت الله سبحانی صبح امروز در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم با اشاره به آیه 69 سوره عنکبوت، اظهار داشتند: خداوند متعال در این آیه فرموده است: «وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ/ و آنها که در راه ما(با خلوص نیّت) جهاد کنند، قطعاً به راه ‌های خود، هدایتشان خواهیم کرد؛ و خداوند با نیکوکاران است».

ایشان ابراز داشتند: جهاد آن است که انسان در فشار قرار گرفته تا به وسیله این فشارها ساخته شود.

این استاد برجسته حوزه خاطرنشان ساختند: راه کمال به سوی ما باز است و باید در کوره زندگی بسوزیم و زوائد ما بریزد تا انسان کامل شویم.

معظم له در پایان تصریح کردند: شنبه، نهم ربیع الاول، روز امامت امام زمان(عج) افتخاری برای ما بوده و درس در این روز تعطیل نیست.

http://hawzahnews.com/detail/News/468350

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8