یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 9, 2020
پیاده روی اربعین

حوزه/اعضای خبرگان رهبری بابیان این‌که وحدت امت اسلامی محور پیاده‌روی اربعین است، تصریح کردند: جلوه‌های ویژه پیاده‌روی اربعین باید ثبت شود.

به گزارش  خبرگزاری حوزه،  در فاصله‌ای 12 روز مانده تا اربعین حسینی ایران اسلامی حال و هوای خاصی دارد به‌طوری‌که روزانه هزاران نفر از عاشقان امام حسین (ع) خود را به مرزهای خروجی کشور می‌رسانند تا بار دیگر بتوانند حضور در کنار قبر شش گونه امام شهیدان را تجربه کنند.

تاکنون بیش از 2 میلیون نفر از زائران کربلای معلی در سامانه سماح که به‌منظور ساماندهی زائران ایجادشده ثبت‌نام کرده‌اند و بر اساس پیش‌بینی‌ها موجود انتظار می‌رود بیش از 3 میلیون نفر از ایران در حماسه‌ای ماندگار پیاده‌روی اربعین و همچنین مراسم روز اربعین در کربلای معلی حضورداشته باشند.

در این میان حذف هزینه ویزا ورود بین دو کشور ایران و عراق موجب شده امسال میزان حضور مردم ایران در پیاده‌روی اربعین بیشتر از سال‌های گذشته شود.

چند تن از اعضای خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه با اشاره به اهمیت حضور در این راهپیمایی آن را نشانه‌ای وحدت و یکپارچگی امت اسلامی دانستند.

وحدت امت اسلامی محور پیاده‌روی اربعین است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عسگر دیرباز در گفتگو با خبرنگار ما، برگزاری پیاده‌روی اربعین در سال‌های اخیر را موردتوجه قرارداد و اظهار داشت: چند سالی است که به‌صورت گسترده زیارت اربعین توسط مسلمانان کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی صورت می‌گیرد و سال‌به‌سال به رونق این مراسم افزوده می‌شود.

وی ادامه داد: حضور در مراسم اربعین و به‌خصوص پیاده‌روی اربعین ریشه‌اش به روایاتی از معصومین برمی‌گردد که بارها مؤمنان را به این کار سفارش کرده‌اند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دیرباز خلق لحظات زیبا و ماندگار در پیاده‌روی اربعین را یکی از جلوه‌های درخشان این مراسم برشمرد و بیان داشت: در این مراسم زائران خود را از همه شهرهای عراق به‌خصوص شهرهای جنوبی عراق به نجف و سپس کربلا می‌رسانند و نکته جالب‌توجه حضور افراد مسن با سنین بالا در این پیاده‌روی است که اوج عشق و ارادت را نشان می‌دهد.

وی مهمان‌نوازی و پذیرایی مردم عراق را نیز در نوع خود بی‌نظیر دانست و ابراز داشت: مردم عراق نیز باجان و دل از زائران عراقی و غیر عراقی امام حسین (ع) پذیرایی می‌کنند به‌طوری‌که اندازه‌ای که بتوانند و در توان داشته باشند به زائران خدمت‌رسانی می‌کنند.

عضو خبرگان رهبری این حرکت را نشان‌دهنده‌ای وحدت امت اسلامی برشمرد و تأکید کرد: وحدت امت اسلامی محور پیاده‌روی اربعین است و در این زمینه نیز مراجع عظام تقلید جهان تشیع در نجف و قم اتفاق‌نظر دارند و بر روی این مهم تأکید می‌کنند.

وی بابیان این‌که عزاداران حسینی از 5 قاره جهان در این مراسم حضور پیدا می‌کنند، افزود: این حضور موجب می‌شود که مردم این کشورها با زبان و آداب مسلمانان در کشورهای دیگر آشنا شوند و مهم‌تر از این‌همه بر محور امام حسین (ع) حلقه می‌زنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دیرباز ادامه داد: شلوغی‌هایی که در مسیر پیاده‌روی وجود دارد موجب می‌شود که شکیبایی زائران افزایش یابد و اراده‌ای آن‌ها قوی‌تر شود.

جلوه‌های ویژه پیاده‌روی اربعین باید ثبت شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید احمد حسینی خراسانی نیز در گفتگو با خبرنگار ما بابیان این‌که بارها از سوی ائمه اهل‌بیت (ع) برای حضور در این مراسم سفارش شده است، اظهار داشت: حضور در پیاده‌روی اربعین داری پاداش و اجر بالایی دارد و بحمدالله در روزهای اخیر شاهد حضور گسترده مردم در مرزها برای شرکت در این مراسم معنوی هستیم.

وی بابیان این‌که زیر خیمه و علم امام حسین (ع) همه یکسان هستند، ادامه داد: مسلمانان و حتی غیرمسلمانان نیز در سال‌های اخیر خود را از جای‌جای جهان به کربلا می‌رسانند تا عرض ارادت و بندگی خودشان را به حضرت بیان کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی خراسانی وحدت و همدلی را نقطه‌ای اوج این مراسم برشمرد و گفت: در این حرکت عظیم و بی‌مانند در جهان شاهد هستیم که افراد برای عمل و کار ثواب از یکدیگر سبقت می‌گیرند به‌طوری‌که همه در صف خدمت به زائران امام حسین (ع) قرار دارند.

وی تصریح کرد: دوست داشتن و عشق به امام حسین (ع) حلقه وصل تمام دلدادگان حضرت است که اوج این دلدادگی را می‌توان در مسیر پیاده‌روی به‌خوبی مشاهده کرد.

عضو خبرگان رهبری تأکید کرد: بسیاری از مردم به دلایل مختلف توانایی حضور در این مراسم را ندارند و باید جلوه‌های ویژه و نابی که در مسیر پیاده‌روی به وجود می‌آید را ثبت و ضبط کرد و در اختیار عموم مردم قرار دارد تا فرهنگ عاشورایی بیش‌ازپیش در ایران و حتی جهان تبیین شود.

برگزاری باشکوه پیاده‌روی جبهه مقاومت را قوی‌تر می‌کند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار ما بابیان این‌که بارها در روایات و احادیث بر روی پیاده‌روی اربعین تأکید شده است، اظهار داشت: برپایی پیاده‌روی اربعین حتی با پای پیاده در روایت‌ها و سفارش‌هایی که ائمه اهل‌بیت (ع) و بزرگان دین داشته‌اند بارها تکرار شده است.

وی ادامه داد: در عصر کنونی نیز مراجع عظام تقلید در نجف و قم بر روی این پیاده‌روی و ثواب فراوانی که دارد تأکید ویژه‌ای دارند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اسلامی ابراز داشت: درواقع در شرایط کنونی جهان اسلام که کشورهای مستکبر و زورگو به دنبال ایجاد اختلاف در آن هستند این اجتماع عظیم و چند ده‌میلیونی می‌تواند پاسخ مناسبی بر توطئه‌های آن‌ها باشد.

وی پیام‌های جهانی این حضور را موردتوجه قرارداد و گفت: زمانی که جریان‌های ضد اسلامی و وهابیت این حضور بی‌مانند را ببیند قطعاً در محاسبات خود تجدیدنظر می‌کند و خوف عظیمی دل آن‌ها را پر می‌کند.

عضو خبرگان رهبری وحدت و همگرایی را یکی دیگر از جلوه‌های این مراسم عنوان کرد و ابراز داشت: وحدت و همگرایی که در پیاده‌روی اربعین وجود دارد دل‌های مسلمانان را شاد می‌کنند و علاوه بر این جبهه مقاومت را قوی‌تر و آماده‌تر می‌کند.

انتهای پیام/ عباسعلی محمدی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8