چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 5, 2020
برای اولین بار اذان از بلندگوی مسجد آمستردام پخش گردید

حوزه/ این جمعه برای نخستین بار اذان از بلندگوی مسجد آمستردام پخش شد. مسجدی ها و مردم محلی بیرون این مرکز اسلامی ایستاده بودند و وقوع این لحظه احساسی را با تلفن های همراه ضبط می کردند.

 به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری «حوزه» به نقل از دیلی صباح، به گفته یک مقام مسجد آبی در آمستردام، روز جمعه برای نخستین بار اذان از بلندگوی این مسجد پخش شد.

مسجد آبی جمعه گذشته برنامه پخش اذان از بلندگوهای مسجد را ریخته بود که کارشکنی افراد ناشناس و قطع کردن کابل صوتی بلندگوها مانع این اتفاق شد.

مسجدی ها و مردم محلی بیرون این مرکز اسلامی ایستاده بودند و وقوع این لحظه احساسی را با تلفن های همراه شان ضبط می کردند.

نورالدین وایلدمن سخنگوی مسجد در این باره به خبرنگاران گفت که با وجود تاخیر از شنیدن اذان از بلندگوها خوشحال و مفتخر هستند.

وایلدمن با بیان اینکه 7 درصد مساجد هلند سال هاست که اذان را بر سر بلندگوها تلاوت می کنند ، خاطرنشان کرد: این اولین بار برای پایتخت است که اجازه چنین کاری پیدا کرده ایم.

وی گفت: واکنش های متفاوتی از افراد محلی وجود دارد. برخی از آن انتقاد می کنند اما در کل واکنش ها مثبت است.

اورسولا وان اسپرونسن یکی از ساکنان محلی گفت که او برای اولین بار به شنیدن مسجد اذان آمده و به نظرش خوب است.

گفتنی است در هلند تحت قانون شهرداری که در سال 1980 به تصویب رسیده است، آزادی دین باید توسط قانون اساسی محفوظ باشد و به مذاهب اجازه پرداختن به ادیان شان داده شود. براساس قانون ، شهرداری ها می توانند مدت و حجم اذان را محدود کنند ، اما نمی توانند آن را ممنوع کنند.

هم اکنون نزدیک به 500 مسجد در سرتاسر هلند وجود دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8