چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ | Oct 28, 2020
تصاویر/ کارگاه آموزشی مقدماتی مهارت رسانه ای در سمنان

حوزه/ طلاب مدارس علمیه شهرستان های استان سمنان با شرکت در یک دوره آموزشی متفاوت، «مهارت های رسانه ای» را فرا گرفتند.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از سمنان، اولین دوره آموزشی مقدماتی «مهارت های رسانه ای» ویژه طلاب مدارس علمیه استان سمنان، طی روزهای ۶ تا ۸ آذرماه، به همت مدیریت حوزه استان و با مشارکت خبرگزاری رسمی حوزه، به میزبانی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سمنان برگزار شد.

در این دوره آموزشی که کلاس های آن بصورت کارگاهی، در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد، سرفصل هایی شامل «اصول خبرنویسی»، «تکنیک های مصاحبه»، «آخرین تحولات شبکه های اجتماعی»، «سوژه یابی خبری و ارتباطات رسانه ای» و …، به طلاب آموزش داده شد.

در حین برگزاری دوره «مهارت های رسانه ای»، حجج اسلام توکلیان، مدیرکل صدا و سیمای مرکز سمنان؛ تدینی، مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان؛ شکری، مدیرکل تبلیغات اسلامی سمنان؛ و ... از این دوره آموزشی بازدید کرده و با اشاره به اهمیت حضور حوزه و روحانیت در فضای رسانه ای، خواستار توسعه همکاری های رسانه ای، با خبرگزاری رسمی حوزه شدند.

رستمیان: جنگ رسانه ای سرباز کارآمد خودش را می طلبد

حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن رستمیان، مدیر حوزه علمیه استان سمنان در افتتاحیه کارگاه آموزشی مقدماتی مهارت رسانه ای طلاب، با تقدیر از دست اندرکاران خبرگزاری حوزه، اظهار داشت: در هر جنگی سرباز لازم است که برای مقابله با تهاجم به میدان جنگ بیاید و جنگ رسانه ای هم سرباز کارآمد خودش را می طلبد.

وی با تاکید بر لزوم ورود جدی طلاب و روحانیون به عرصه رسانه به ویژه در شرایط جنگ نرم امروز افزود: در راستای تقویت حضور طلاب و روحانیون در عرصه رسانه، به زودی همایش طلاب هنرمند و فعال در عرصه رسانه و فضای مجازی در استان سمنان برگزار می شود.

مدیر حوزه علمیه استان سمنان خاطرنشان کرد: قرآن کریم نیز ما را نسبت به اهمیت خبر هوشیار می کند و به ما آموزش می دهد که به خبر توجه ویژه ای داشته باشیم، آنجا که می فرماید«نباء عظیم».

حجت الاسلام و المسلمین رستمیان خاطرنشان کرد: خبرگزاری حوزه یکی از رسانه های موفق است و همواره اخبار و رویدادهای آن را دنبال می کنم و از این جهت که حوزه های علمیه به عرصه رسانه ورود پیدا کرده اند، بسیار خرسندیم.

زاهدی: ورود جدی حوزه به عرصه رسانه ستودنی است

حجت الاسلام غلامرضا زاهدی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سمنان یکی دیگر از سخنرانان افتتاحیه  دوره مقدماتی مهارت رسانه ای طلاب بود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سمنان در سخنانی گفت: در سابق فعالیت حوزه های علمیه در عرصه رسانه و خبر با مخالفت هایی همراه بود، اما امروز افتخار این را داریم و شاهدیم حوزه به این مرحله از تکامل و رشد و توسعه دست یافته است که ورود جدی به عرصه خبر و رسانه داشته باشد که ستودنی است.

وی ادامه داد: سازمان تبلیغات به عنوان یکی از نهاد های متولی تبلیغ دین و مذهب نیز در سال های اخیر ورود جدی به عرصه رسانه داشته و لازم بود که حوزه های علمیه به عنوان ارکان دینی نظام، برای انتقال پیام دین و پیام رسانی به عرصه رسانه ورود داشته باشد.

حجت الاسلام زاهدی با تقدیر از خبرگزاری حوزه و انعکاس رویدادها و اخبار مرتبط با حوزه و روحانیت، بر تعامل بیش از پیش رسانه رسمی حوزه با سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان یک نهاد مولد حوزه های علمیه، تاکید کرد.

صدرایی عارف: شکستن محاصره تبلیغاتی دشمن؛ مطالبه رهبر انقلاب از جوانان

حسن صدرایی عارف، نیز در این مراسم اظهار داشت: جوانان انقلابی می بایست قدر خودشان را بیشتر بدانند و با توجه به اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی کلمه به کلمه اش را حضرت آقا نوشته اند، در این بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بالای ۴۰ بار کلمه «جوان» و «انقلاب» در آن آمده است و این اهمیت و جایگاه یک جوان انقلابی را می رساند.

سردبیر خبرگزاری حوزه تصریح کرد: باید نسبت خودمان را با بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مشخص کنیم و نقش خودمان را در انقلاب اسلامی با توجه به فرامین و منویات و دستورات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ایفا کنیم.

وی با بیان اینکه نام این دوره «تربیت طلبه خبرنگار» است، افزود: این عنوان یعنی قبل و بعد هر چیزی هویت صنفی ما طلبه بودن است و طلبه مد نظر حضرت آقا کسی است که سه عنصر «درس خواندن»، «مهذب بودن» و «دغدغه مند بودن نسبت به انقلاب» را مد نظر قرار بدهد.

تصاویر افتتاحیه کارگاه آموزشی مقدماتی مهارت رسانه ای در سمنان

صدرایی عارف با بیان اینکه هیچ اتفاق مهم بین المللی و ملی و استانی و... بدون رسانه امکان پذیر نیست، خاطرنشان کرد: هیچ کنش و واقعه ای بدون پیوست رسانه ای امکان تحقق ندارد و رسانه در واقع یک عنصر مهم در تحقق رویدادها و اتفاقات قرار دارد.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده اند«جنگ، جنگ اراده هاست»، گفت: پیش مقدمه جنگ اراده ها در واقع جنگ روایت هاست و مقام معظم رهبری در جایی فرمودند که مراقب باشید «جای جلاد و شهید عوض نشود» و در واقع جای شهید و جلاد و جای مردم و آشوبگر را این رسانه ها هستند که می توانند تغییر دهند.

سردبیر خبرگزاری حوزه با بیان اینکه در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، حضرت آقا ۳ بار راجع به رسانه فرموده اند، افزود: امام خامنه ای در بیانیه گام دوم انقلاب با تاکید بر اینکه دشمن ما را محاصره تبلیغاتی کرده است، شکستن محاصره تبلیغاتی دشمن را از جوانان انقلابی مطالبه کرده اند.

علیزاده: حوزه علمیه سمنان پیشتاز در عرصه رسانه ای بوده است

علی علیزاده، دبیر استان‌های خبرگزاری حوزه نیز در سخنانی گفت: حوزه علمیه سمنان پیشتاز در عرصه رسانه ای بوده است و نخستین دفتر خبری خبرگزاری حوزه در سطح استان ها در سمنان و با پیام آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه کشور و با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سعیدی، نماینده وقت ولی فقیه در سپاه راه اندازی شد که این افتتاحیه نه تنها بازخورد ملی، بلکه بین المللی داشت.

دبیر استان‌های خبرگزاری حوزه ادامه داد: برگزاری کارگاه آموزشی مقدماتی مهارت رسانه ای در سمنان، شروعی برای تربیت طلاب خبرنگار است، لذا با توجه به شرایط و ظرفیت ها می توان پس از برگزاری این دوره مقدماتی، دوره پیشرفته را نیز در این استان برگزار کرد.

وی افزود: در این دوره آموزشی سرفصل هایی شامل «خبرنویسی»، «تکنیک های مصاحبه»، «آخرین تحولات شبکه های اجتماعی»، «سوژه یابی خبری و ارتباطات رسانه ای» و …، به طلاب آموزش داده خواهد شد.

علیزاده خاطرنشان کرد: با توجه به رسالت طلاب و روحانیون در پیام رسانی دینی، می بایست به عرصه رسانه نیز با توجه به گستره وسیع آن ورود جدی تری داشته باشند.

دیدار صمیمی با آیت الله شاهچراغی

پس از برگزاری مراسم افتتاحیه اولین دوره آموزشی مقدماتی «مهارت های رسانه ای» طلاب مدارس علمیه قزوین، سردبیر و دبیر استان ها خبرگزاری حوزه با همراهی مدیر حوزه علمیه استان سمنان، به دیدار آیت الله شاهچراغی، نماینده ولی فقیه در استان رفتند.

در این دیدار که در فضای بسیار صمیمی برگزار شد، حسن صدرایی عارف، سردبیر خبرگزاری حوزه، گزارشی از برنامه ها و فعالیت های این رسانه ارائه داد.

آیت الله شاهچراغی: طلاب را عاشق خبرنگاری کنید

آیت الله سید محمد شاهچراغی در این دیدار با اشاره به رسالت های طلاب، اظهار داشت: کار نخست و وظیفه اول طلاب درس خواندن است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان با انتقاد از اینکه جدیت طلاب و علمای قدیم که مباحثه و مطالعه روز و شب بود، امروز کمتر وجود دارد، تصریح کرد: جوانان طلبه باید از فرصت جوانی خود استفاده کنند و در تحصیل جدی باشند.

تصاویر دیدار مسئولان خبرگزاری حوزه با نماینده ولی فقیه در سمنان

وی با بیان اینکه روحانیت در همه صحنه های انقلاب اسلامی پیشتاز بوده است و امروز باید در مسائل انقلاب نیز در همه زمینه ها پیشتاز باشد، افزود: باید در صحنه های مختلف انقلاب حضور جدی داشت و فاصله گرفتن روحانیت از انقلاب، سبب در خطر قرار گرفتن انقلاب می شود.

آیت الله شاهچراغی خاطرنشان کرد: شروع و مبدأ انقلاب اسلامی با روحانیت بوده است و تداوم آن نیز باید با ایفای نقش توسط روحانیت باشد.

نماینده مردم استان سمنان در مجلس خبرگان رهبری ضمن تبریک هفته بسیج نیز افزود: هفته بسیج از هفته های مبارک در طول سال است و خدا با دست بسیجیان، اسلام را یاری کرده است.

آیت الله شاهچراغی همچنین با تقدیر از فعالیت های خبرگزاری »حوزه»، با تاکید بر اینکه کارها باید عاشقانه و عارفانه و خالصانه باشد، گفت: اگر از خوبی ها و مزایای این طرح (مهارت رسانه ای) به طلاب بگوئید، آنان عاشق این طرح می شوند و انسان باید در کارها هم عاشق، هم عارف و هم مخلص باشد.

شکری: هر طلبه یک رسانه است

حجت الاسلام مصطفی شکری، مدیرکل تبلیغات اسلامی سمنان هم در بازدید از کارگاه آموزشی مقدماتی مهارت های رسانه ای طلاب استان، اظهار داشت: باید زبان و فناوری های روز را فهمید.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان سمنان با بیان اینکه هر طلبه یک رسانه است، تصریح کرد: اهمیت فضای رسانه بر کسی پوشیده نیست و در عصر امروز نیز باید با زبان مخاطب با آنان حرف بزنیم.

تصاویرکارگاه آموزشی مقدماتی مهارت رسانه ای در سمنان

وی با اشاره به دسترسی همه آحاد جامعه به موبایل افزود: طلبه باید اهمیت عنصر فناوری های جدید را بفهمد و همگام با فناوری های جدید گام بردارد.

حجت الاسلام شکری خاطرنشان کرد: اگر حوزه و روحانیت می خواهند پیشرفت کنند، آموزش و کار با رسانه هم باید یکی از ضرورت های عصر حاضر در کنار دروس حوزوی قرار گیرد.

توکلیان: نیروهای انقلابی جلوی مسمومیت های رسانه ای جامعه را بگیرند

حجت الاسلام مصطفی توکلیان، مدیرکل صدا و سیمای نرکز سمنان نیز در بازدید از کارگاه آموزشی مقدماتی مهارت رسانه ای طلاب استان، گفت: با توجه به پیوند اجتماعی طلاب با بدنه جامعه، ضرورت دارد تا طلاب نیز از ابزار مختلف برای تقویت این ارتباط بهره گیری کند.

مدیر کل صدا و سیما مرکز سمنان تصریح کرد: طلاب و روحانیون اگر بتوانند با یک قوت وارد شوند شاید توان رسانه ای آنان باعث شود که دشمنی که طمع دارد نابود شوند.

وی افزود: جمعیتی با فضای خبری مسموم می خواهند فضای جامعه را آلوده کنند و در واقع تقویت فعالان رسانه ای جبهه انقلاب عامل جلوگیری از مسمومیت های رسانه ای است و اگر جوانان فعال انقلابی در عرصه رسانه فعال شوند می توانند جلوی این فضای مسموم را بگیرند.

گفتنی است، اولین دوره مقدماتی «مهارت های رسانه ای» طلاب مدارس علمیه استان سمنان، ظهر جمعه هشتم آذر ماه، پس از سنجش علمی شرکت کنندگان، پایان یافت و گواهی های پایان دوره به زودی اعطا خواهد شد.

نکته قابل توجه در دوره آموزشی رسانه ای این بود که طلابی از همه شهرستان های استان سمنان در دوره شرکت داشتند.

انتهای پیام ۳۱۳/۳

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

نظرات

 • تربت IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  1 3
  خود گوی خود خندی عجب مرد هنرمندی
 • فاطمه سادات ابراهیمی IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  3 1
  خیلی خوبه. کاش برای حوزه خواهران هم برگزار می کردید
  • IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
   0 0
   از کدوم استان هستید؟
 • محمدرضا تویسرکانی IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  3 1
  از اینکه خبرگزاری حوزه دست به کارهای جدید زده خرسندیم. موفق باشید
 • خبرنگار IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  1 0
  خبرنگاری و طلبه؟ ترکیب جدیدی است. مطمئنید که طلبه ها میتوانند خبرنگارهای خوبی شوند؟
 • بهنام IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  2 0
  سلام یک دوره برگزار کردید
 • رضا IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
  0 0
  هدف اصلی طلاب
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8