یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ | Jul 25, 2021
حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار حجت الاسلام و المسلمین محمد هادی مفتح

حوزه/ ابتدا مکتب خود را مجتهدانه بیاموزید سپس مکاتب فکری غرب و شرق عالم را مجتهدانه بیاموزید، تا بتوانید رابط خوبی بین اسلام و سایر مکاتب باشید. این «لِیُظهِرَهُ عَلَی الدّینِ کُلِّهِ» فخرفروشی نیست، فخرفروشی در فرهنگ دین جایی ندارد، این تحقیر دیگر مکاتب نیست بلکه تحقیق است، با این وجود این امر خود به خود محقق نمی شود بلکه با تحقیقات علما و محققین است که این امر صورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار حجت الاسلام و المسلمین محمد هادی مفتح رئیس مرکز اسلامی هامبورگ که  در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء  برگزار شد، با اشاره به 27 آذرماه سالروز شهادت دکتر مفتح، با گرامیداشت یاد و خاطره این استاد شهید، برای ایشان و دیگر شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی علو درجات را مسئلت داشتند.

معظم له در ادامه، به بیان اشتراکات انسانی و دینی جامعه بشری پرداختند و اظهار داشتند: همه انسان ها، یک زبان و وجه اشتراک دارند و آن «فطرت» است، انسان ها با هم بیگانه نیستند؛ اگر خدا، مبدا، منتها، مسیر و فطرت همه انسانها یکی است در نتیجه از این حیث هیچ تفاوت و حجابی بین انسان ها وجود ندارد.

ایشان ادامه دادند: مشترکات فراوانی میان ادیان الهی وجود دارد، اما برتری اسلام بر سایر ادیان الهی همان «مُهَیْمِناً عَلَیْه» است و این «مُهَیْمِناً عَلَیْه» باید برای پیروان دیگر ادیان به درستی روشن شود که اسلام جامع همه ادیان است.

حضرت آیت الله جوادی آملی تاکید داشتند: در  تبلیغ دین، نباید از توده مردم غافل شد، مردم دین خود را از علما می گیرند، در نتیجه باید با اهتمام بیشتر توده مردم جامعه را رشد و ترقی دارد، پیامبر اکرم(ص) فرمود «النّاس معادن کمعادن الذّهب و الفضّة»؛ نباید ذهب و فضّه را یکسان دانست، نباید از همه مردم توقع یکسان داشت، هر کس به اندازه فهم و ظرفیت خود از دین بهره می برد اما این اصل مسلم است که هر انسانی در درون خود گوهر و استعدادی دارد که باید به کمک علما و رهبران دینی شکوفا شود.

ایشان با اشاره به وجود برخی از معضلات فرهنگی و اخلاقی در غرب، تصریح داشتند: غربی ها گمشده ای دارند و در پی این گمشده خود، سرگردان به این طرف و آن طرف می روند که نتیجه ای جز خستگی و ناامیدی برای آنها در پی ندارد، باید برای آنها روشن شود که انسان موجودی ابدی است که با مرگ نمی پوسد بلکه از پوست به در می آید، انسان موجودی ثابت است نه ساکن؛ اگر موجودی ساکن باشد در دراز مدت خسته  و فرسوده می‌شود اما موجود ثابت فرازمانی و فرامکانی است و خستگی و فرسودگی در او راه ندارد، دو به اضافه دو که می شود چهار از ازل تا ابد وجود داشته و دارد، اگر چیزی بالاتر از حرکت و سکون باشد و زمان و زمین نداشته باشد، این ثابت است و نه ساکن! روح نیز اینگونه است، لذا تعبیر لطیف دین است که قیامت «دارالقرار» است؛ یعنی بشر آنجا آرام می گیرد، آنها خیال کردند حرکت، خود هدف است در حالی که حرکت، هدف نیست! حرکت دائم، نشان از بی هدفی و سرگردانی است و نشانه گم کردن راه و این نتیجه این است که آنها بدل و وهم را به جای اصل نشاندند.

معظم له در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کردند: در عین حال که دین، پیامبر و ائمه(ع)، علم را ستودند و حضرت فرمود «طلب العلم فریضة» که این "تا"  تای مبالغه است یعنی آموختن علم،  خیلی خیلی واجب است، با این وجود می فرماید آموختن علم هدف اصلی نیست! بلکه این نردبان و وسیله ای است که به وسیله آن بالا بیایید و به مقام عقلانیت برسید، در واقع ما علم را برای خود علم  نمی خواهیم بلکه علم را برای رسیدن به مقام عقل می آموزیم.

حضرت آیت الله جوادی آملی در توصیه ای به مبلغان دینی خارج از کشور اذعان داشتند: وظیفه شما این است که ابتدا مکتب خود را مجتهدانه بیاموزید سپس مکاتب فکری غرب و شرق عالم را مجتهدانه بیاموزید، تا بتوانید رابط خوبی بین اسلام و سایر مکاتب باشید. این «لِیُظهِرَهُ عَلَی الدّینِ کُلِّهِ» فخرفروشی نیست، فخرفروشی در فرهنگ دین جایی ندارد، این تحقیر دیگر مکاتب نیست بلکه تحقیق است، با این وجود این امر خود به خود  محقق نمی شود بلکه با تحقیقات علما و محققین است که این امر صورت می گیرد، خود حضرت فرمود «الاسلام یعلو و لا یعلی علیه» این جمله خبریه است که به داعی انشاء القا شده؛ یعنی بکوشید تا اینچنین شود، در واقع «مُهَیْمِناً عَلَیْه» به صورت «لِیُظهِرَهُ عَلَی الدّینِ کُلِّهِ» درآمده و برای این منظور باید جهانی فکر کنیم، باید پیروزی مکتب اسلام بر همه مکاتب را باور داشته باشیم، توانایی خود را باور کنیم و آن را ارتقاء بدهیم و در این مسیر حرکت کنیم تا این موضوع محقق شود.

ایشان ادامه دادند: در دعاهای ماه مبارک رمضان می خوانیم خدایا! تو که در هر حال دینت را حفظ می کنی، اما این توفیق را به ما بده که دینت به دست ما حفظ شود «واجْعلنی ممّن تنْتصر به لدینک ولا تسْتبدل بی غیری» که امیدواریم این توفیق نصیب همه ما بشود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8