شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ |۱۰ شعبان ۱۴۴۱ | Apr 4, 2020
حجت الاسلام والمسلمین محمد قطبی

حوزه/ رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با اشاره به نقش بی بدیل شهید سردار سلیمانی در مدیریت جنگ های نسل چهارم گفت: ما از پشت سر با تفکر سلفی متحجر مدعی حکومت اسلامی و از روبرو با تفکر غربی سکولار حذف دین از زمینه زندگی مواجهیم.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجت الاسلام والمسلمین محمد قطبی در جلسه کارگروه «امتداد» که به همت دفتر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، با اشاره به نحوه شکل گیری طالبان در افغانستان، اظهار داشت: گروه هایی با تفکر سلفی گری نظیر طالبان و داعش و جبهة النصره و القاعده با اینکه اختلافاتی با یکدیگر دارند، همگی با تفکر ایجاد حکومت اسلامی و داعیه اجرای احکام اسلامی در اداره جامعه ایجاد شده اند.

وی گفت: داعش با اینکه از ابزار نوین و تجهیزات نظامی روز دنیا برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کند، اما در عین حال قائل به جمود در احکام است و به شیوه ای بسیار عصر حجری در اداره جامعه اعتقاد دارد. مثلاً سینما رفتن را حرام می دانند.

شکل گیری حزب الله لبنان و ارتقاء جایگاه سیاسی مرجعیت در عراق با الهام از جمهوری اسلامی

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان تجربه موفق جمهوری اسلامی در ایران را عامل بیداری بسیاری از ملل مسلمان جهان دانست و تصریح کرد: امروز مردم در بسیاری از کشورهای اسلامی می خواهند تا دین را در عرصه حاکمیت ببینند و نفوذ بسیار بالای مراجع عظام تقلید در تصمیم گیری های عراق یکی از این نمونه ها است.

وی، با اشاره به حزب الله لبنان به عنوان یک نهاد اسلامی شیعه که نقش بسیار تعیین کننده در معادلات لبنان و منطقه دارد، افزود: حزب الله لبنان خود را فرزند انقلاب اسلامی می داند و رهبران آن خود را تربیت یافته مکتب اسلام شیعی راستین و امام خمینی(ره) می نامند. شیخ زکزاکی یک طلبه پرورش یافته در حوزه علمیه قم بود که توانست تأثیر شگرفی در تمام نیجریه به وجود بیاورد.

صف آرایی تفکرات سلفی های متحجر و سکولارهای مادی گرا در برابر منطق جمهوری اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین قطبی با بیان اینکه تفکر مادی غرب معتقد به حذف دین از شیوه اداره جامعه و حکومت است، اظهار داشت: امروز جمهوری اسلامی تفکر مادی گرای سکولار غربی را روبروی خود می بیند و از طرف دیگر با مدعیان حکومت اسلامی از نوع تفکر سلفی از پشت سر مواجه است و هر دوی این ها مدعی تمدن سازی هستند.

وی گفت: جمهوری اسلامی، بر نقش مردم در اداره جامعه و اجرای احکام اسلامی تأکید دارد و در صدد اجرای مردم سالاری دینی است. این در حالی است که سلفی ها و تکفیری ها به نقش مردم در تعیین سرنوشت خود اهمیتی نمی دهند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، تصریح کرد: فقه شیعه یک فقه پویاست و مسائل و ابتلائات روز را در نظر می گیرد و شورای نگهبان که وظیفه حراست از احکام اسلام و قانون اساسی در تصویب قوانین کشور را بر عهده دارد، در بسیاری از موارد تنها عدم مغایرت قوانین مصوب مجلس با موازین شرع و احکام اسلامی را در نظر می گیرد، اما تکفیری ها بسیاری از مسائل روز و جدید را جایز نمی دانند و به شدت با اقدام کنندگان در این خصوص برخورد می کنند.

وی با اشاره به ترویج سبک زندگی سکولار در شبکه های ماهواره ای و ساخت سریال های منحرف کننده، افزود: سریال هایی ساخته می شود که در آن یک زن مسلمان به مسجد می رود و نماز می خواند و روزه می گیرد و افطار می کند، اما وقتی به جامعه می رود، بعد از افطار با دوست پسر خود به تفریح و خوشگذارانی های غیر شرعی می رود. دشمن سعی در عادی سازی این نوع از سبک زندگی برای مسلمانان دارد.

* اسلام ضمیمه ای یا اسلام زمینه ای؟ / جای خالی مباحث اعتقادی و کلامی در جذب جوانان

حجت الاسلام والمسلمین قطبی با بیان اینکه ما معتقد به اسلام زمینه ای به جای اسلام ضمیمه ای هستیم، اظهار داشت: حکومت های غربی می خواهند دین تنها به عنوان یک ضمیمه به زندگی افراد، مطرح باشد، اما جمهوری اسلامی می خواهد دین به عنوان زمینه و متن زندگی افراد جامعه باشد و همه ابعاد زندگی بشر تحت تأثیر دین و تعالیم نورانی اسلام قرار گیرد.

وی با اشاره به جذب بالای تکفیری ها از طریق مانور روی مباحث کلامی و اعتقادی، کار در حیطه اعتقادی و کلامی در حوزه های علمیه و در سطح جامعه را ضعیف ارزیابی کرد و گفت: کرسی دروس خارج عمدتاً در زمینه فقه یا اخلاق است و همیشه جامعه را با مناسک دینی مأنوس کرده ایم، اما به تعمیق باورها و اعتقادات انگونه که باید نپرداخته ایم و همین سبب ایجاد شبهات بسیار و سستی اعتقادی در میان جوانان شده است.

* ضرورت تقویت بعد اندیشه ای در کنار اقدامات انگیزشی و حماسی/ سردار سلیمانی قهرمان بی بدیل نبردهای نسل چهارم

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان تصریح کرد: باید در کنار کارهای قوی انگیزشی و حماسی، بتوانیم عمق بخشی اعتقادی را تحقق ببخشیم و مباحث کلامی مهم مورد نیاز جامعه را به عنوان خوراک فکری و فرهنگی برای جوانان آماده کنیم و حوزه علمیه باید بُعد اندیشه ای را تقویت کند تا بتوانیم به رسالت واقعی خود عمل نماییم.

وی با تأکید بر نقش بی بدیل شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در تحولات اساسی جهان اسلام و منطقه، انواع نسل های جنگ را توصیف کرد و افزود: سردار سلیمانی نسل چهارم جنگ ها را به عالی ترین نحو مدیریت و فرماندهی کرد و نسل چهارم جنگ ها، جنگ هایی هستند که در درون یک کشور ثالث، سپاه و نیروی های مسلح از مردم همان کشور تشکیل دهیم و با فرماندهی آن ها با دشمن مشترک بجنگیم. شکل دهی حشدالشعبی در عراق از نمونه های جنگ های نسل چهارم است و شهید سلیمانی در این میدان نقش سازنده و مهمی داشت.

* انتقام سخت محدود به عملیات نظامی نیست/ منزوی کردن آمریکا؛ سخت ترین انتقام سیاسی

حجت الاسلام والمسلمین قطبی با بیان اینکه عملیات انهدام عین الاسد و سخنرانی رهبر معظم انقلاب یک آرامشی را در جامعه ایجاد کرد، خاطرنشان کرد: البته باید بدانیم که انتقام سخت تنها به عملیات نظامی محدود نمی شود و باید انتقام سیاسی از آمریکایی ها بگیریم و سخت ترین انتقام سیاسی منزوی کردن آمریکا در جهان و نزد افکار عمومی جهانیان است که خروج آن ها از عراق و منطقه، آزادی شیخ زکزاکی و آزادی فلسطین و تشکیل دولت فلسطینی حقیقی می تواند از گزینه های انتقام سخت باشد که هر کدام از کوچکترین این موارد، ارزش بیشتری از غرق شدن یک ناو آمریکایی دارد.

313/32

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =