شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ | Feb 27, 2021
بحرین

حوزه/ مسئولان بحرین پس از منحل ساختن تمام جمعیت های سیاسی شیعیان، مرحله جدیدی از فشار علیه شیعیان را آغاز کرده و به محدود ساختن آزادی های دینی روی آوردند.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری حوزه به نقل از مرآة البحرین این روزها به نظر نمی رسد که مسئولان بحرین هیچ اعتنایی ولو اندک به انتقادهای فراوان در مورد طایفه گرایی نظام، علیه شیعیان داشته باشد و این در حالی است که شیعیان اکثریت جمعیت کشور را تشکیل می دهند. از سوی دیگر شاهد این هستیم که شخصیت های دولتی آل خلیفه با وقاحت تمام در پایتخت های کشورهای مختلف جهان از وجود آزادی دینی و آزادی عقیده در بحرین سخن می گویند.

بر اساس این گزارش نیروهای امنیتی آل خلیفه در ماه گذشته میلادی دست کم ۹ روحانی شیعه را بازداشت کرده اند که ملا عبدالزهرا سماهیجی، شیخ محمد ریاش، ملا قاسم زین الدین، شیخ عبدالمحسن جمری، شیخ علی رحمة، شیخ علی بن احمد جدحفصی، شیخ عیسی مومن، شیخ حمزه دیری و شیخ جاسم حداد از آن جمله هستند و تمام این افراد به خاطر سخرانی های دینی خود یا ذکر برخی آیات قرآن مورد بازخواست و بازجویی قرار گرقته و در مورد قصد خود از بیان این آیات بازخواست شده اند و عده ای از این افراد نیز به خاطر ذکر فاتحه و درخواست رحمت برای شهدا و دعا برای بازگشت تبعید شدگان بازجویی شده اند و یکی از این روحانیون نیز بدون هیچ دلیلی بازداشت شده و نامور بازجو از وی پرسیده که در خطبه نماز جمعه هفته گذشته چه گفته ای؟

با وجود اینکه بازجویی از این افراد در دوره کوتاهی صورت می گیرد اما ماموران امنیتی این روحانیون را برای مدت طولانی در بازداشت نگه می دارند.

در ادامه این گزارش آمده است: از سال ۲۰۱۱ مسئولان بحرین برنامه مشخصی را برای حمله به شیعیان در دستور کار دارند که این حملات گاهی سیاسی و گاهی دینی است و در همین راستا در سال های گذشته دو جمعیت سیاسی مربوط به شیعیان یعنی الوفاق و العمل الاسلامی منحل شد و جمعیت التوعیة الاسلامیة نیز به عنوان بزرگ ترین جمعیت دینی شیعه منحل شد و همین طور در مورد جمعیت الرسالة الاسلامیة و شورای علمای بحرین.

مسئولان بحرین در همین راستا برجسته ترین رهبران انقلابی و دینی شیعه را زنداین کردند و شیخ عیسی قاسم به عنوان رهبر انقلاب را سلب تابعیت کرده و ماه ها از درمان محروم کردند.

مسئولان بحرین پس از منحل ساختن تمام مؤسسات سیاسی و دینی مربوط به شیعیان و زندانی و تبعید نمودن بزرگان تاثیرگذار انقلاب می توانستند دست از حملات سازماندهی شده به شیعیان بردارند، اما آنها مرحله جدیدی از فشار علیه شیعیان را آغاز کرده و به محدود ساختن آزادی های دینی روی آوردند و بحرین در همین راستا شاهد جنگ علنی آل خلیفه علیه نمادهای عاشورا مانند پرچم ها و شعارهای حسینی شد و یکی از روحانیون معلوم الحال شیعه که عملکرد ضد شیعی دارد به عنوان رئیس اوقاف شیعیان گماشته شد و از سوی دیگر وزارت کشور نیز فشارهای را علیه دسته جات سینه زنی و عزاداری آغاز کرد و کار به جایی رسید که ماموران امنیتی آل خلیفه تمام گفته های سخنرانان دینی و کلمات آنها را پیگیری می کنند و اگر کسی از یزید بن معاویه به بدی یاد کرد به جرم اهانت به بزرگان دین بازداشت و مؤاخذه می شود!

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8