جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ | May 29, 2020
کد خبر: 887560
۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
عراق و سیستانی

حوزه/ به تازگی کتاب "عراق و سیستانی" با هدف بررسی نقش آیت الله سیستانی در تاسیس نظام سیاسی عراق پس از سال ۲۰۰۳ توسط انتشارات انکی و تالیف محمد جمیل المیاحی منتشر شد.

به گزارش گروه ترجمه خبرگزاری حوزه به تازگی کتابی با عنوان عراق و سیستانی توسط انتشارات "انکی" تالیف محمد جمیل المیاحی منتشر شد.

این کتاب که یک پژوهش دانشگاهی است، به طور مفصل به نقش آیت الله سیستانی درعراق به ویژه پس از سال ۲۰۰۳ پرداخته است؛ یعنی زمانی که حکومت جدید عراق تاسیس شد و عراق با چالش های زیرساختی و مدیریتی و مثلث قدرت روبرو شد و تمام عراقی ها نگران کشور خود شدند و پس از آن نیز عراق سال ها گرفتار جنگ و قحطی و بحران های سیاسی و اجتماعی بوده و هست.

این کتاب رساله دکترای نویسنده در زمینه اندیشه سیاسی و مربوط به دانشکده علوم سیاسی دانشگاه بغداد در سال ۲۰۱۸ است.

مؤلف در مقدمه کتاب می گوید: اهمیت این کتاببه خاطر کشوری مانند عراق و شخصیت محوری آیت الله سید علی سیستانی به عنوان یکی از برجسته ترین شخصیت هایی است که در تاسیس نظام سیاسی عراق پس از ۲۰۰۳ تاثیرگذار بود؛ چراکه روند بازسازی و تاسیس حکومت جدید عراق امر ساده و آسانی نبود به ویژه با توجه به اینکه ایجاد تغییرات در عراق با دخالت های داخلی و خارجی و برخی نا امنی ها و چالش های اجتماعی روبرو شد که تشکیل نظام سیاسی جدید را با مشکلاتی روبرو کرد و از سوی دیگر اشغالگری آمریکا در عراق نیز اوضاع را پیچیده تر کرد و  آیت الله سیستانی به ایفای نقش پرداخت و زمام امور را در دست گرفت و زمینه تشکیل نظام سیاسی جدید برای پاسخگویی به خواسته های مردم را بر اساس بینش فقهی خویش فراهم ساخت.

کتاب شامل چهار فصل به ترتیب زیر است: بررسی زندگی نامه و فعالیت های آیت الله سیستانی، نقش آیت الله سیستانی در تاسیس نظام سیاسی عراق پس از ۲۰۰۳، اصلاح اجتماعی در اندیشه آیت الله سیستانی، نقش آیت الله سیستانی در وحدت اسلامی و ملی عراق.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =