یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ |۱۱ شعبان ۱۴۴۱ | Apr 5, 2020
کد خبر: 888116
۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
نرم افزار

حوزه/ به همت محققان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) نرم‌افزار مفاخر ایران تولید شد و به‌زودی در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری حوزه، به همت محققان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) و با همکاری  انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نرم‌افزار مفاخر ایران تولید شد و به‌زودی در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

گفتنی است، متن ۱۷۲ عنوان کتاب (۸۹ متنی و ۸۳ تصویری) در باره زندگی‌نامه و خدمات علمی و فرهنگی مفاخر ایران به زبان فارسی، منتشرشده توسط انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، محتوای علمی این نرم‌افزار را تشکیل می‌دهند.

لازم به ذکر است، از خصوصیات این نرم‌افزار، ارائه آن در قالب جدید کتابخانه استاندارد می‌باشد که این قالب، علاوه بر قابلیت‌های فنی و پژوهشی تولیدات گذشته مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور)، مانند جستجوی ساده و پیشرفته در کتاب‌ها، انتقال متن به نرم‌افزار word، دسترسی سریع به بخش‌های مفید لغت‌نامه، قرآن، کتابشناسی، ویژگی‌های تازه و مفیدی را در خود جای داده است.

برطرف شدن محدودیت در خصوص ابعاد صفحه نمایشِ دستگاه‌های مختلف، امکان به‌روزرسانی مستقیم نرم‌افزار از طریق اینترنت توسط کاربر، در نظر گرفتن میز پژوهشی برای محقق، جستجو در متن کتاب‌ها با قابلیت اولویت‌دهی به نتایج و با عملگرهای استاندارد، بهبود نتایج جستجو بر اساس کتاب، نویسنده و زبان و ... از جمله قابلیت‌های این قالب جدید به شمار می‌رود. 

همچنین این قالب به کاربران نرم‌افزار مفاخر ایران، این اجازه را می‌دهد که بر هر قسمت‌ دلخواه از متن کتاب، یادداشت‌نویسی کنند؛ همچنین امکان رنگی کردن، نوشتن عنوان و انتساب چند نمایه برای جستجوی سریع‌تر نیز برای کاربر فراهم شده است که همه این یادداشت‌ها، نمایه‌ها و ... در یک ابزار واحد به نام پژوه‌نگار جمع آوری شده و قابل مدیریت توسط کاربر می‌باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =