شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ | Dec 5, 2020
قریشی

حوزه/ حجت‌الاسلام والمسلمین قریشی گفت: در استان آذربایجان غربی قرارگاه رزمایش با حضور استانداری، سپاه پاسداران، دفتر امام جمعه و خیرین تشکیل شد و در قالب قرارگاه کمک‌های مختلف جمع‌آوری و بسته‌های معیشتی تأمین شد که حدود ۳۰۰ هزار بسته را شامل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی، امام جمعه ارومیه با اشاره به جایگاه مواسات و مساوات که به صورت گسترده در متون دینی تأکید شده است، گفت: تقریباً همه اهل منبر این مباحث را در مقاطع مختلف تاریخی مطرح کرده‌اند اما وقتی رهبر معظم انقلاب این مسأله را در سخنرانی نیمه شعبان مطرح کردند، تحریک و تهییج در مردم و مسئولان ایجاد کرد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی درباره اقدامات انجام گرفته در این استان پیرامون رزمایش مواسات، همدلی و کمک مؤمنانه اظهار داشت: در استان ما هم قرارگاه رزمایش با حضور استانداری، سپاه پاسداران، دفتر امام جمعه و خیرین تشکیل شد و در قالب قرارگاه کمک‌های مختلف جمع‌آوری و بسته‌های معیشتی تأمین شد که حدود ۳۰۰ هزار بسته را شامل می‌شود.

وی اضافه کرد: در اقناع مردم و تشویق آن‌ها به کمک‌رسانی، از آیات قرآن و روایات استدلال کردیم که خانواده و اقوام در اولویت هستند؛ تلاش کردیم مسأله را ابتدا به اقوام، سپس همسایگان و مردم محله متمرکز کنیم و همین موضوع سبب شد مردم کمک‌های مالی به بستگان و همسایگان را جدی گرفتند و یک حرکت عمومی زیبا در این زمینه شکل گرفته است و همچنان ادامه دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قریشی با بیان اینکه هدف عمده تشکیل قرارگاه، نظم‌دهی به روند کمک‌رسانی و جلوگیری از موازی‌کاری بوده است، توضیح داد: فهرست‌ نیازمندان و افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، پایگاه‌های بسیج و خیریه‌ها با یکدیگر تهاتر شد تا به فهرست جامعی برسیم. 

وی ادامه داد: البته ممکن است چند خانوار از قلم افتاده باشند یا خانوارهایی چند مرتبه کمک دریافت کرده باشند، اما تلاش شد کمک‌ها مساوی تقسیم شود. نام هیچ ارگان و نهادی هم روی بسته‌ها نوشته نشد و فقط عبارت «کمک مؤمنانه» درج شد تا این رزمایش به نفع ارگان یا نهاد خاصی مصادره به مطلوب نشود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی درباره حضور روحانیت در رزمایش مواسات گفت: تبلیغات وسیعی علیه روحانیت توسط دشمنان در حال انجام است و تلاش می‌کنند وجهه آن‌ها را تخریب کنند، اما مردم وقتی دلسوزی امام جمعه یا امام جماعت مسجد را می‌بینند که در پی رفع مشکلات و تأمین معیشت آن‌ها و تضمین سلامتی‌شان است، تحت تأثیر تبلیغات سوء قرار نمی‌گیرند. ضمن این که مردم به روحانیت اعتماد دارند و وقتی خودشان وارد میدان می‌شوند، افراد خیر هم تحریک می‌شوند که ورود کنند. شاید اگر علما ورود نمی‌کردند، مردم اینقدر سریع اعتماد نمی‌کردند. البته ما هم تبلیغ کردیم اگر خودتان در اطرافیان و اقوام نیازمندی می‌شناسید، به او کمک کنید.

وی اضافه کرد: در استان ما یک مسأله اتفاق افتاد که حضور روحانیت را در مواجهه با مشکلات و مبارزه با ویروس کرونا پررنگ‌تر نشان داد و آن هم ابتلای حاج‌آقای آذرپندار(امام جمعه چهاربرج) به کرونا و درگذشت ایشان بود. ایشان در جبهه مبارزه با کرونا بود و تنها امام جمعه کشور هستند که در این راه دار فانی را وداع گفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین قریشی در پاسخ به این پرسش که رزمایش تا چه زمانی باید ادامه پیدا کند، گفت: معتقدم باید بعد از ماه مبارک رمضان هم ادامه پیدا کند اما به شکل دیگر، و باید روی نحوه ادامه آن مطالعه شود. الان در همه استان‌ها بسته‌های معیشتی در مصلاها، مساجد و حسینیه‌ها جمع‌آوری و اهدا شد و این فرآیند تصویربرداری هم شد که اثر تبلیغی خوبی داشت و مردم را برای کمک‌کردن تهییج کرد اما از جهت دیگر فکر می‌کنم یک نوع تقاضای کاذب را در برخی ـ که پس از عادی شدن شرایط امکان کار و فعالیت دارند ـ ایجاد کند. بنابراین با توجه به اینکه مستمندان شناسایی شده‌اند، پس از پایان رزمایش هم می‌توان به ضرورت کمک‌هایی را بدون نمایش بسته‌ها و تصویربرداری انجام داد. 

وی در پایان یادآور شد: کمک‌های بهداشتی گسترده‌ای برای مبارزه با ویروس کرونا تهیه شد که از جمله می‌توان به دوخت ماسک و ضدعفونی کردن آن در مراکز درمانی اشاره کرد. همچنین برخی شرکت‌ها و کارخانجات در تولید مواد ضدعفونی‌کننده به کمک آمدند، به عنوان مثال شرکت پاکدیس که آبمیوه (ساندیس) تولید می‌کند، یکی از خط‌های تولید خود را به تولید الکل طبی تغییر داد. همچنین شرکت پگاه ارومیه که تولیدکننده مواد لبنی است، خط تولید خود را به طور موقت به مواد ضدعفونی کننده تغییر داد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8