شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ | Jun 19, 2021
اطلاع رسانی و تبلیغ دینی

حوزه/ سالروز صدور فرمان تاریخی امام خمینی(ره) برای تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی و روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی روزی است که آن را می‌توان یادآور تلاش همه مبلغ هایی دانست که در عرصه‌های مختلف برای ترویج دین تلاش می‌کنند.

اول تیر سالروز صدور فرمان تاریخی امام خمینی(ره) مبنی بر تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی و روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی  است. روزی که آن را میتوان یادآور تلاش همه مبلغ هایی دانست که در عرصه‌های مختلف برای ترویج دین تلاش میکنند. گاهی در یک روستای دورافتاده در شهرهای حاشیه‌ای کشور، گاهی در دل غرب و در کشوری اروپایی و آمریکایی و گاهی هم در عرصه‌ای جدیدتر و متفاوت‌تر از تبلیغ سنتی یعنی حضور و تبلیغ دینی در عرصه فضای مجازی، جایگاه‌هایی که اگر چه در ابزار متفاوت اند اما در نهایت همه یک رسالت را دنبال میکنند و رسانه بودن در عرصه دین و ترویج آن است.

به همین مناسبت مسئول اداره مبلغان جامعه الزهرا(س) در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه به مناسبت روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی اظهار داشت: اداره مبلغان جامعه الزهرا(س) سیاست های کلی را در برنامه ریزی و انسجام تبلیغ بانوان طلبه در نظر گرفته است تا بر اساس نیازسنجی ها طرح های جدیدی را اجرایی کند.

معصومه بهرامی افزود: درهمین راستا چشم انداز یک ساله برای سال ۹۹ در ۵ بخش اصلی تعریف شده است که شناسایی و جذب، ارزیابی، آماده سازی و تربیت، اعزام و حمایت مبلغان از جمله رویکردهاست.

وی با بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا اجرای طرح ها و برنامه ها در فضای مجازی شدت بیشتری گرفت گفت: بسیاری از بانوان مبلغ با استفاده از ظرفیت فضای مجازی اقدام به راه اندازی و ایجاد کانال ها و شبکه های مختلف کردند.

فعالیت ۵۰۰ گروه مبلغ مجازی

استاد جامعه الزهرا(س) ادامه داد: حدود ۵۰۰ گروه و کانال با حضور فعال بانوان مبلغ در فضای مجازی تشکیل شد که به تبیین و تبلیغ در حوزه های مختلف اعتقادی، تربیتی، اخلاقی، عفاف و حجاب، خانواده و... پرداختند.

وی خاطر نشان کرد: این برنامه ها از سوی سایر اقشار مردم مور استقبال و توجه قرار گرفت که بازتاب های خوبی نیز داشته است.

بهرامی از راه اندازی انجمن  مبلغان خبر داد و گفت: کمیته های دانش آموزی، دانشجویی و ... تشکیل شده و  کارگروه های نماز، عفاف و حجاب، مسائل تربیتی و اخلاقی به صورت مجازی و یا حضوری با رعایت مسائل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی شروع به فعالیت کرده اند.

وی همچنین با اشاره به طرح های تابستانه بیان داشت: برگزاری مسابقه های دهه کرامت از سالروز میلاد کریمه اهل بیت(ع) حضرت معصومه (س) تا سالروز ولادت حضرت ثامن الحجج(ع) و مسابقه کتابخوانی غدیر با رویکرد علمی و پژوهشی و تولید محتواهای غنی تبلیغی درنظرگرفته شده است.

استاد جامعه الزهرا(س) گفت:همچنین برای تابستان،با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر مطالعه آثار استاد مطهری،  اجرای طرح مطالعاتی ۲۳ اثر استاد شهید مطهری برای مبلغان در یک سیر مطالعاتی منظم و منسجم، برنامه ریزی شده است. جهت انس بیشتر مبلغان با قرآن و تهیه محنواهای تبلیغی از قرآن، طرح پیام قرآن نیز اجرا میگردد. در برنامه پیام قرآن، مبلغان با تشکیل گروههای مختلف مباحث خاصی را در موضوع هایی مانند خانواده، عفاف و حجاب، تربیتی و اخلاقی از قرآن استخراج و آنها را به صورت جزوات و پیام های تبلیغی آماده می کنند.

دوره آموزشی سفیران مبلغ

وی برگزاری دوره های آموزشی سفیران مبلغ را از دیگر برنامه های اداره مبلغان عنوان کرد و گفت: دوره آموزشی سفیران مبلغ با هدف تربیت مبلغان زبان دان با تسلط به دو زبان عربی و انگلیسی برگزار می شود.

استاد جامعه الزهرا(س) اضافه کرد: این مبلغان برای تبلیغ در عرصه های مختلف تربیت می شوند و سعی میشود از ظرفیت آنها در مراسم اربعین و یا فضای مجازی استفاده شود.

رئیس اداره مبلغان جامعه الزهرا(س) با اشاره به طرح منتظران گفت: در این طرح مبلغان با مباحث مهدویت از جمله گام دوم انقلاب و مهدویت، سبک زندگی مهدویت و ... آشنا می شوند و آن را به دیگران منتقل می کنند.

وی، طرح تربیت مبلغ زن و خانواده، انقلاب اسلامی، مبلغ اماکن خاص، مبلغ دانشجویی  را از دیگر برنامه های اداره مبلغان جامعه الزهرا(س) عنوان کرد و گفت: این طرح ها تدوین شده و در مرحله کارشناسی و بررسی است و ان‌شاءالله در سال تحصیلی آینده به با رعایت مسائل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به صورت حضوری  برگزار و ارائه می شود. البته تدابیری هم در صورت ادامه کرونا برای برگزاری مجازی این دوره ها به صورت آنلاین و آفلاین در نظر گرفته شده است.

استاد جامعه الزهرا(س) با اشاره به حضور خواهران طلبه در بخش غیر حضوری و اهتمام بر اجرای برنامه های اداره مبلغان برای بانوان طلبه غیرحضوری اشاره کرد و گفت: طرح تربیت مبلغان بخش غیرحضوری تدوین شده و در مرحله پایانی است تا بر اساس آن بانوان طلبه غیرحضوری نیز  در دوره های مذکور شرکت کنند.

وی خاطر نشان کرد: تعداد بانوان غیرحضوری بیشتر از بانوانی است که به صورت حضوری تحصیل می کنند از این رو باید از توانمندی این بانوان در تبلیغ دین اسلام و آموزه های آن بهره برد.

تبلیغ و اقتضائات زمان

تبلیغ و اطلاع رسانی دینی بر اساس شرایط و زمان اقتضائات خاص خود را دارد گاهی در شرایط جنگ تبلیغ طوری تعریف میشود و زمان دیگری با شیوع یک بیماری همه گیر به گونه ای دیگر. لیلا عقیقی یکی از مبلغان فعال سطح چهار جامعه الزهرا(س) است که در شرایط کرونا با جان فشانی در کنار کادردرمانی همراه بیماران بود.

وی در گفت و گو با خبرنگار حوزه اظهار داشت: از نیمه اسفندسال گذشته تا اول ماه مبارک رمضان در کنار کادردرمانی به عنوان همراه بیمار در یکی از بیمارستان های قم مشغول به فعالیت بودم.

مدرس جامعه الزهرا(س) افزود: دلجویی و روحیه دادن به بیماران برای امیدبه زندگی و مبارزه با کرونا از مهمترین کارهایی بود که انجام می دادم و آنها را به توکل به خدا و توسل به ائمه دعوت می کردم.

وی به یکی از خاطرات در خصوص مراقبت از یک بیمار کرونایی اشاره کرد و گفت: عاشقانه و از ته دل به این بیمار در انجام کارهای اولیه و ضروری اش کمک می کردم مانند مادری که برای فرزندش از جان و دل محبت می کند.

عقیقی ادامه داد: از سوپ، کمپوت میوه و دم نوش هایی که گروه های جهادی تهیه می کردند به بیماران کرونایی می دادیم و آنها را به مبارزه و استقامت در مقابل این بیماری تشویق می کردم.

وی با اشاره به دوخت ماسک در کنار سایر بانوان طلبه اشاره کرد و گفت: به همراه دخترم به جامعه الزهرا(س) برای تهیه و دوخت ماسک رفتیم همچنین بعد از مدتی دوخت و دوز ماسک را به خانه آوردیم.

این مبلغ فعال، از امانت کتاب های ویژه نوجوان و جوان خبر داد و گفت: در مقر کتاب، کتابهایی با موضوع های شهدا، انقلاب اسلامی، اخلاقی و تربیتی را به درب منازل اعضا می بردیم و بعد از ده روز مجدد کتاب را تحویل می گرفتیم.

وی گفت: ۱۱۰ عضو این مقر کتاب هستند که به صورت بهداشتی کتاب های بسته بندی شده را دریافت می کردند و بعد از تحویل کتاب های دیگر را مطالعه می کردند.

راه اندازی مرکز نیکوکاری بانو کریمه اهل بیت(ع)

فاطمه مجاهدی یکی دیگر از مبلغان است که در عرصه فضای مجازی و تبلیغ دین فعال است و با کمک سایر بانوان طلبه موفق به راه اندازی کانال ها و شبکه های مختلف ارتباطی شده است.

وی که کارشناس مددکار اجتماعی و تحصیل کرده در رشته گرایش مذهب است در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری حوزه بیان داشت: دو کانال دختران و مادران فاطمی را راه اندازی کردیم و در آن مباحث همسرداری، تربیت فرزند و تحکیم بنیان های خانواده بارگذاری کردیم.

وی افزود: همچنین در زمان شیوع ویروس کرونا مباحثی از جمله رعایت نکات بهداشتی، در خانه بمانیم، علایم این بیماری و سایر موارد را ارائه کردیم.

مجاهدی با اشاره به برنامه های ماه مبارک رمضان در فضای مجازی گفت: شبکه ای با پرداختن به جزخوانی قرآن کریم، مفاهیم قرآن و آموزه های اسلامی، احادیث و قرائت زیارت ها و دعاهای مختلف ایجاد کردیم.

وی ادامه داد: همچنین پاسخ به شبهات و ارائه مشاوره های مذهبی و خانواده از دیگر پل‌های ارتباطی با مردم بود.

این بانوی مبلغ، به ایجاد حلقه های جوانان اشاره کرد و گفت: برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی در این حلقه ها با رعایت مسائل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی اجرا می شد.

وی خاطر نشان کرد: همچنین با تعطیلی مراکز عمومی و مساجد به خاطر شیوع ویروس کرونا به همراه گروهی از مبلغان به درب منازل مردم می رفتیم و ضمن شناسایی خانواده های کم توان معیشتی و نیازمند خدمات مشاوره ای و مذهبی نیز ارائه می کردیم.

مجاهدی از راه اندازی مرکز نیکوکاری بانو کریمه اهل بیت(ع) حضرت معصومه(س) ویژه زنان سرپرست خانوار گفت: این مرکز همزمان با سالروز میلاد این بانو در سوم تیرماه ایجاد می شود.

وی افزود: هدف از راه اندازی این مرکز استفاده از ظرفیت جامعه زنان توانمند در شغل های مختلف برای اشتغال و رسیدگی به معیشت زنان سرپرست خانواده است.

این کارشناس مددکاری، تاکید کرد: درصدد هستیم تا از کارآفرینان برای ایجاد اشتغال زنان نیازمند و سرپرست خانوده استفاده کنیم و خدمات مختلف از جمله خیاطی و آرایشگری که مورد نیاز زنان است را با استفاده از زنان شاغل و توانمند در این عرصه ارائه کنیم.

تبلیغ دینی در خدمت بسیج مردمی

وی با اشاره به شناسایی آسیب های اجتماعی اظهار داشت: آسیب های مختلفی را در حوزه زنان شناسایی کردیم که در حال برنامه ریزی هستیم تا ضمن شناسایی زنان آسیب دیده مشکلات را حل کنیم.

مجاهدی گفت: یکی از مهمترین اهداف ما توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و کاهش آسیب های اجتماعی در حوزه زنان و خانواده است.

وی با اشاره به دوخت ماسک توسط بانوان طلبه و سایر زنان گفت: در محله های مختلف شهر مکان هایی را برای دوخت و دوز ماسک ها اختصاص می دادیم و با مدیریت بانوان مبلغ و طلبه و با کمک سایر اقشار جامعه اقدام به تهیه ماسک می کردیم.

مجاهدی گفت: حتی زنانی که قادر به دوخت و دوز نبودند چرخ های خیاطی خود را در این امر خداپسندانه به امانت می گذاشتند.

مطهرسادات حسینیان حافظ و مفسر قرآن کریم از دیگر بانوان مبلغ است که در عرصه تبلیغ دین و فضای مجازی فعال است.

 وی با بیان اینکه ویروس کرونا باعث شد تا برنامه های ماه مبارک رمضان به صورت مجازی برگزار شود گفت: شبکه های مختلف را برای دسترسی عموم مردم ایجاد کردیم به گونه ای که روزانه یک جز قرآن کریم، دعا و تفسیر قرآن، سخنرانی ها و بحث اخلاقی در مورد ترک یک گناه بارگذاری می شد.

این مبلغ فعال، اضافه کرد: همچنین یک کانال دیگر به صورت بحث گروهی راه اندازی کردیم تا بتوانیم به سوالات و شبهات اخلاقی و مباحث اجتماعی پاسخ دهیم.

وی ابراز داشت: سه شبکه اجتماعی با حضور اقشار مختلف از جمله دانش آموزان، دانش جویان و طلبه ها ایجاد شد و مورد استقبال قرار گرفت.

حسینیان با اشاره به اجرای برنامه های ویژه خانواده ها برای ترغیب در خانه ماندن گفت: برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا کانال هایی راه اندازی کردیم که در آن به علایم ویروس کرونا، پیشگیری از این بیماری و جلوگیری از راه های انتقال آن پرداختیم.

وی گفت: همچنین برنامه های مختلف خانواده، تربیت فرزندان، پرورش استعدادهای کودکان و نوجوانان و سایر مباحث پرداختیم تا با سرگرمی ها و آگاهی بخشی به خانه ماندن مردم کمک کنیم.

این ها تنها بخشی از مبلغانی هستند که در شرایط شیوع کرونا رسالت خود را در همراهی با بسیج مردمی دیدند و اقتضائات زمان را در اجرای وظیفه تبلیغی خود لحاظ کردند، اتفاقی که قطعا تبلیغ و اطلاع رسانی را موثرتر خواهد کرد.

۳۱۳/۶۱

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8