سه‌شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 11, 2020
سبک زندگی فاطمی

حوزه/ استاد جامعة‌الزهرا سلام‌الله علیها مهم‌ترین الگوی تربیت دختران در نظام اسلامی را زیست فاطمی دانست و گفت: در الگوی زیست فاطمی دختران و زنان تنها به دنبال مواهب دنیا نبوده بلکه بر محور حیا و تقوا به دنبال سعادت‌مندی در دنیا و آخرت هستند.

خبرگزاری حوزه/ خداوند در حدیثی قدسی خطاب به حضرت رسول(ص) می‌فرمایند«یـا أَحْمَدُ لَوْلاکَ لَما خَلَقْتُ الْأَفْلاکَ، وَ لَوْلا عَلِیٌّ لَما خَلَقْتُکَ، وَ لَوْلا فاطِمَةُ لَما خَلَقْتُکُما» یعنی ای احمد(ص)، اگر تو نبودی، جهان را نمی‌آفریدم و اگر علی(ع) نبود، تو را، و اگر فاطمه(س) نبود، شما دو نفر را نمی‌آفریدم.

این حدیث قدسی به خوبی بیانگر جایگاه حضرت زهرا سلام‌الله علیها به عنوان یک دختر، همسر و مادر است و نشان می‌دهد که جایگاه و مقام دختران و زنان در جامعه و تمدن بشری تا چه اندازه وارسته و برجسته است و بر همین اساس است که خداوند حضرت فاطمه سلام‌الله علیها را تا روز قیامت به عنوان اسوه و الگوی زنان و مردان عالم معرفی می‌کند.

زهرا امین مجد، استاد جامعة‌الزهرا سلام‌الله علیها الگوی دختران و زنان در جامعه اسلامی را حضرت زهرا سلام‌الله علیها می‌داند و بیان می‌کند که دختر و زن معیار در جامعه اسلامی باید بر معیار زیست فاطمی حرکت کرده و تربیت شود.

این کارشناس مذهبی رادیو معارف با تأکید بر اینکه اهل بیت(ع) فرزندان خود را بر مبنای زیست فاطمی تربیت کرده اند،افزود: حضرت معصومه سلام‌الله علیها تربیت یافته همین مکتب بوده و به درستی بر مبنای زیست فاطمی پرورش یافته‌اند.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده ادامه داد: زیست فاطمی، همان حرکت در صراط مستقیم بوده و زنانی که براساس مکتب فاطمی تربیت شوند با تکیه بر عنصر تقوا در بطن جامعه اسلامی حضور فعال و پرثمری دارند.

وی با تأکید بر اینکه جریان فمنیستی به عنوان جریان هژمونیک و مسلط در دنیا که داعیه‌دار آزادی و حقوق زن است با فعالیت ضد مارکسیستی کار خود را آغاز کرده، گفت: این جریان به هیچ وجه به دنبال آزادی و احقاق حقوق زنان و دختران نیست بلکه این جریان با تکیه بر نظام سرمایه داری از حرکت زن در مسیر سعادت دنیا و آخرت جلوگیری می‌کند.

استاد جامعة‌الزهرا سلام‌الله علیها با اشاره به اینکه تفکر اسلامی و زیست فاطمی به دنبال الگوی زندگی شیرین و مطلوب برای دختران و زنان است، تصریح کرد: در الگوی زیست فاطمی دختران و زنان جامعه اسلامی در مسیر رسیدن به الگوی مطلوب زندگی حرکت کرده و تنها به دنبال مواهب دنیا نبوده بلکه در این تفکر زن بر محور حیا و تقوا به دنبال سعادتمندی در دنیا و آخرت است.

امین مجد ادامه داد: حضرت زهرا سلام‌الله علیها در خطبه فدکیه به خوبی در قالب احکام، فرائض و مستحبات رسالت دینی مسلمانان اعم از زن و مرد و دختر را مشخص کرده است.

استاد جامعه‌الزهرا سلام‌الله علیها با تأکید بر اینکه در انجام رسالت دینی میان زن، مرد، دختر و پسر تفاوتی وجود ندارد، افزود: خانواده مهم‌ترین محل برای تربیت فرزند در نظام اسلامی است و در نظام اسلامی خانواده فاطمی همواره سعی می‌کند بنابر سیره ائمه معصوم(ع) دختران و پسران خود را بر مبنای الگوی زیست فاطمی تربیت کند.

کارشناس رادیو معارف تصریح کرد: عامل تمایز زندگی یک مسلمان و غیرمسلمان در عمل به فرائض دینی است و در تفکر اسلامی به دلیل جایگاه تربیتی مادران، خانواده اسلامی نسبت به تربیت دختران بر محور حیا و عفاف به تبعیت از الگوی زیست فاطمی توجه ویژه‌ای دارند.

وی با تأکید بر اینکه در نظام غربی زنان و دختران محور استثمار نظام سرمایه‎داری هستند، گفت: در تمدن اسلامی خانه‌هایی که در آن فرزند دختر متولد می‌شود خانه‌هایی بهشتی هستند و در این خانه‌ها دختر مظهر رحمت الهی برای والدین خویش است.

امین مجد یادآور شد: در خانه‌ای که فرزندان آن به ویژه دختران بر مدار الگوی زیست فاطمی تربیت شوند آن خانه خواهد توانست تمدن‌ساز شود و شرط تمدن سازی و رسیدن به مدینه فاضله تربیت دختران و زنان بر محور الگوی زیست فاطمی است که حضرت معصومه سلام‌الله علیها بهترین الگو تربیت یافته بر مدار زیست فاطمی برای دختران این عالم هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8