پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ | Aug 13, 2020
دیدار رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با آیت الله اعرافی

حوزه/ مدیر حوزه های علمیه، آشنایی طلاب با فضای دانشگاهی را ضروری دانست و گفت: در حال حاضر ۱۰ هزار طلبه در حال تحصیل در دانشگاه ها داریم و این یک سرمایه بزرگی است که نهاد رهبری در دانشگاه ها می تواند از آن استفاده کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی امروز در دیدار رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و معاونانش که در دفتر مدیریت حوزه های علمیه در قم برگزار شد، عنوان کرد: مهم ترین وظیفه نهاد این است که بتواند منطق و معرفت دینی و فضائل اخلاقی را در دانشگاه ها پر فروغ تر کند.

وی افزود: سیاست گذاری های مجمع تشخیص تا تصمیمات دولت و نهادهای قضایی باید یک پیوست دین و دانش در حوزه و دانشگاه داشته باشند.

مدیر حوزه های علمیه گفت: حضور روحانی در فضای دانشگاهی اگر با ضوابط و شرایط متناسب همگام نباشد، اثرگذار نخواهد بود.

آیت الله اعرافی بیان کرد: ممیزات و خصائص روحانیون در حوزه های عمومی و تخصصی باید به گونه ای باشد که روحانی نه منفعل و نه ذوب شود و نه اینکه بی اثر باشد.

وی ادامه داد: اگر یک روحانی که به دانشگاه می رود، تمدن غرب را نشناسد و نقد درست نداشته باشد، نمی تواند موثر باشد.

امام جمعه قم تاکید کرد: هفته حوزه و دانشگاه نماد همکاری های مشترک بین این دو مرکز بزرگ بوده و ما پیشنهاد می کنیم که دبیرخانه حوزه و دانشگاه تشکیل شود.

آیت الله اعرافی با اشاره به مباحث دین و دانش اضافه کرد: این مباحث در اوایل انقلاب به شکل دیگری دنبال می شد و در حال حاضر تغییراتی در این عرصه ایجاد شده است.

وی یادآور شد: برای آشنایی با نظامات اسلامی طرح جامع اندیشه اسلامی راه اندازی شده که یکی از محورهای تعامل ما با دانشگاه می تواند باشد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه، آشنایی طلاب با فضای دانشگاهی را ضروری دانست و ادامه داد: در حال حاضر ۱۰ هزار طلبه در حال تحصیل در دانشگاه ها داریم و این یک سرمایه بزرگی است که نهاد رهبری در دانشگاه ها می تواند از آن استفاده کند.

آیت الله اعرافی ابراز کرد: در حال حاضر ۵ هزار نفر از افراد طلبه دانشجو هستند و این افراد با مدارک دانشگاهی وارد حوزه علمیه شده اند؛ این سرمایه می تواند حلقه وصل دانشگاه و حوزه باشد.

وی تصریح کرد: قریب به ۵۰ رشته حوزوی در دانشگاه داریم که ۱۰۰ هزار فارغ التحصیل و ۹۰ هزار  در حال تحصیل در این بخش را داریم.

مدیر حوزه های علمیه با بیان اینکه نهاد رهبری در دانشگاه ها نیاز دارد قدری بین المللی بیندیشد، یادآور شد: تعامل با اندیشه های دیگر و بهره گیری از تجارب آن ها می تواند بسیار مفید باشد.

آیت الله اعرافی مطرح کرد: حوزه برای نخستین بار در حال حاضر اسناد جامع راهبردی دارد و بر اساس آن یک برنامه پنج ساله در حال آماده سازی است.

وی اضافه کرد: درختواره رشته ای با مشارکت قریب به ۵۰۰ استاد در ماه قبل با ۴۰۰ رشته کامل شد و نهاد رهبری در دانشگاه ها می تواند اولویت های خود را در این درختواره پیش ببرد.

امام جمعه قم تاکید کرد: واسپاری امتحان ها انجام شده و انجمن های علمی قم در حال ایجاد شعبه در شهرستان ها هستند، دفاتر نهاد رهبری با استان های حوزه می توانند به تفاهم نامه های جدید دست یابند.

آیت الله اعرافی طرح آمایش حوزه را موردتوجه قرار داد و گفت: بیش از ۲۰۰ کارویژه در این طرح پیش بینی شده و بخشی از آن ها مربوط به دانشگاه ها است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8