چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ | Oct 21, 2020
جامعةالمصطفی

حوزه/ جامعةالمصطفی‌العالمیه در پی قرآن‌سوزی گروه افراطی در سوئد، بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، متن بیانیه جامعةالمصطفی العالمیة بدین شرح است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

«یرِیدُونَ لِیطْفِؤُا نُورَ الله بِأَفْواهِهِمْ وَاللهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کرِهَ الْکافِرُونَ»

می‌خواهند نور خدا را با (دم) دهان‌هاشان خاموش سازند و خداوند تمام‌کننده نور خود است، هر چند کافران را ناخوش آید».(صف: ۸)

در روزهای اخیر، توهین به قرآن کریم و سوزاندن نسخه‌ای از این کتاب مقدس الهی در منطقه «روزنگارد» مالمو در سوئد در جریان تظاهرات نژادپرستانه علیه اسلام و مسلمانان، دل هر آزاداندیشی را به درد آورده است.

این بار نیز گروهی افراطی در اقدامی گستاخانه، کوشیدند قرآن را با آتش جهل، تعصب و حقیقت‌ستیزی خویش به آتش بکشند تا شاید به خیال واهی، برکات انسان‌ساز کلام مقدس پروردگار را در اعتلای جامعه بشری از میان بردارند.

توهین به مقدسات هر دین و آیینی، مورد نکوهش جدی همه ادیان و نیز انسان‌های خردمند است و تعصب و گستاخی به اعتقادات بیش از ۱/۵ میلیارد مسلمان، برگرفته از تروریسم کور گناهی نابخشودنی و تحریک‌آمیز است و به هیچ روی نمی‌توان آن را نادیده انگاشت.

این اقدام، که از نظر هر منشور بین‌المللی، اهانت به اعتقادات و مقدسات دیگران تلقی می‌گردد، احساسات جامعه بزرگ اسلامی شدیداً جریحه دار کرده و با هیچ تفسیری از آزادی بیان و احترام به حقوق دیگران و اعتقاداتشان سازگاری ندارد و مغایر با تلاش‌های بین‌المللی به منظور مبارزه با افراط‌گرایی است.

در صورتی که چنین اقداماتی، واکنش بازدارنده و مؤثر مجامع بین‌المللی را در پی نداشته باشد، نهادینه‌ شدن خشونت، ایجاد شکاف میان جوامع و پیروان ادیان و تزلزل مبانی همزیستی مسالمت‌آمیز را به دنبال خواهد داشت.

جامعةالمصطفی بار دیگر به صراحت اعلام می‌دارد که اسلام، دین صلح، دوستی و احترام به حقوق دیگران است و تک‌تک مسلمانان حفظ حرمت مقدسات دینی و همه کتب آسمانی را ضروری می‌دانند. از این رو همگان را به حفظ صلح و دوستی در جهان فرامی‌خواند و از مجامع بین‌المللی می‌خواهد هر چه سریع‌تر با اتخاذ راهکارهایی، از تکرار چنین اعمال شرم آوری، جلوگیری نمایند. همچنین لازم است علمای اسلام، نهادها و مراکز اسلامی نیز در این عرصه حضوری جدی داشته باشند و اعتراض خود را از چنین اقداماتی به گوش جهانیان برسانند.

جامعةالمصطفی، در پایان، ضمن تأکید بر ضرورت برخورد قانونی با عاملان این اقدام شنیع، رهایی بشریت از تحجر، ظلم و ستم و گسترش حق و حقیقت و صلح و دوستی میان ملتها را از درگاه ایزدمنان مسئلت می‌نماید.

والسلام علی من اتبع الهدی

جامعةالمصطفی‌العالمیه

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8