چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ | Oct 21, 2020
گفتار درمانی

حوزه/ کارشناس و متخصص گفتاردرمانی گفت: متاسفانه بسیاری از خانواده های قمی نسبت به گفتاردرمانی و فواید و کارکردهای آن، اطلاعات اندک و ناقصی دارند.

معصومه طاهری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، ابراز داشت: معمولاً کسانی به متخصصین گفتاردرمان مراجعه می کنند که به یکی از اختلالات لکنت زبان، همچنین اوتیسم و یا کم شنوایی مبتلا شده اند و لذا گفتار درمانی علم و مهارتی است که به ارزیابی و درمان اختلالات مرتبط با گفتار و زبان می پردازد.

وی با بیان این که ضعف های حسی و حرکتی همچون فلج مغزی، عقب ماندگی ذهنی، اوتیسم، سندروم دان، ضعف در بهره های هوشی و یادگیری و همچنین وجود نقص در اندام های گویایی از جمله عوامل ایجاد کننده و یا تشدیدکننده مشکل در بحث گفتار است، افزود: عمده بیماران مربوط به گفتار درمانی افرادی می باشند که این مشکل به نوعی برایشان تشدید شده، به عنوان مثال کودکی که در مهد و یا در مدرسه به خوبی نمی تواند صحبت کند به واسطه معلم و یا پزشک به گفتاردرمان ارجاع داده می شود.

طاهری بیان داشت: علیرغم این مسأله، متاسفانه هنوز گفتاردرمانی در بین بسیاری از خانوادهای قمی تا حدود زیادی ناشناخته مانده و کمتر افرادی اطلاعات مناسب و کافی از کاربردها و تاثیرات آن دارند و لذا کسانی که این مشکل را دارند بسیار دیر به گفتار درمان رجوع می کنند مگر آن که کودکشان در هنگام تولد دچار یک بیماری مادر زادی همچون سندروم دان و یا کم شنوایی شده باشد که در این صورت پدر و مادر فرزند ناگزیر از این هستند که در سنین پایین کودک خود را به گفتاردرمانی بیاورند.

این متخصص و کارشناس گفتاردرمانی افزود: علاوه بر این دسته از کودکان، بعضی از بیماران در سنین بالا نیازمند گفتاردرمانی هستند، چه آن که این افراد بیمارانی هستند که دچار سکته و یا بیماری صرع شده اند.

وی اضافه کرد: از سویی برخی از بیمارانی که به گفتار درمان مراجعه می کنند، جزو آن دسته از افرادی هستند که بیماری های عصبی و عضلانی دارند و یا این که به هر دلیلی، جراحی تومور انجام داده و احیاناً عده ای نیز به علت تصادف دچار مشکل اختلال در گفتار و بیان شده اند که این ها هم باید به متخصصین گفتاردرمان مراجعه نمایند.

طاهری یادآور شد: یکی از راه حل های دوره شروع درمان این نوع بیماری، رفتن به جلسات گفتار درمانی است، ضمن آن که همچنین باید توجه داشت که مناسب سازی محیط خانه و نحوه و نوع برخورد پدر و مادر با کودک از دیگر راه های درمان و بهبودی این بیماری است به این معنا که والدین در عین مراجعه به متخصصان باید حتماً با بازی کردن با بچه ها و صحبت کردن با آن ها زمینه بهتر شدنشان را فراهم کنند.

۳۱۳/۸

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8