پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ | Oct 22, 2020
حجت الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم

حوزه/دبیر علمی همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم» با بیان این که قرآن کریم مقاومت را راهبرد هر انسان و جامعه می داند، گفت: امروز مقاومت مهم ترین مسأله راهبردی جامعه اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری حوزه حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی مقدم در آیین اختتامیه همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم» که به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و با همکاری قطب های فکری و فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: بی گمان مقاومت تنها گزینه هر انسان در راستای مبارزه با خودخواهی ها و مطالبات نفسانی است و تنها راهبرد جامعهِ خواهانِ رشد، کمال و ارتقاء می باشد.،

وی با اشاره به اهمیت مسأله مقاومت در قرآن کریم گفت: قرآن کریم در آیات بی شماری مقاومت را به عنوان گزینه و راهبرد اصلی برای هر انسان و هر جامعه ای می داند.

دبیر علمی همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم» تصریح کرد: این جریان پژوهشی، ما را وارد به محتوای بسیار عظیم و مورد نیاز امروز کرد؛ لذا، خدا به پیامبر(ص) و پیروان آن حضرت امر به استقامت می کند و می خواهد که به ستمگران اعتماد نکنند و جز مسیر استقامت را در پیش نگیرند.

وی با بیان اینکه مقاومت مهم ترین مسأله راهبردی جامعه اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی در برابر مباحث معرفتی است، افزود: پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی توانست به موضوع مهم مقاومت بپردازد و توفیق و محصولات بسیار خوبی از این همایش حاصل شد؛ امروز مهم ترین مسأله راهبردی جامعه اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی که مقاومت است، در برابر مباحث معرفتی با مجموعه ای از فعالیت ها مواجه می شود که البته این همایش پایان کار نیست؛ آنچه که در این همایش صورت گرفته، آغازی بر حرکت و فعالیت علمی در حوزه مقاومت اسلامی است که این مقاومت، سرتاسر جهان اسلام را فرابگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم با اشاره به مقالات رسیده به دبیرخانه همایش «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم» اظهار داشت: در آیین افتتاحیه این همایش ملی به چگونگی شکل گیری این همایش پرداخته شد؛ حدود ۱۴۹ مقاله به این همایش رسید و از این میان، ۱۰۰ مقاله انتخاب شد.

وی به رونمایی از آثار این همایش پرداخت و گفت: کتاب مقالات برگزیده همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم» به همراه چکیده مقالات و متون نشست هایی که درباره مقاومت برگزار و تقویت شد، در آیین اختتامیه این همایش رونمایی می شود.

دبیر علمی همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم» با اشاره به بارگذاری مقالات این همایش در پرتال قرآن کریم تصریح کرد: همچنین در این مراسم از آن بخشی از پرتال فرهنگ قرآن که به مقالات همایش اختصاص یافته است، رونمایی خواهد شد و علاقه مندان نیز می توانند در فضای مجازی از این مقالات فراهم آمده، استفاده کنند؛ این کار ادامه خواهد یافت و فعالیت های مرتبط با مقاومت در این بخش از پرتال مذکور قرار می گیرد تا بحث فکری و معرفتی مقاومت در این پرتال پویا باشد.

وی درباره کمیسیون های این همایش افزود: در طول برگزاری این همایش پنج کمیسیون برگزار شد که در این کمیسیون ها ۲۷ مقاله ارائه گردید و از میان مقالات ارائه شده در کمیسیون ها، ۶ مقاله توسط خواهران صورت گرفت و این نشان از حضور خواهران در جبهه مقاومت است؛ ارائه دهندگان در این کمیسیون ها از سطوح عالی حوزوی و دانشگاهی برخوردار بودند.

حجت الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم اظهار داشت: اولین کمیسیون این همایش، با عنوان «گفتمان سازی و روش مقاومت از نگاه قرآن کریم» با مدیریت حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور و دبیری حجت الاسلام والمسلمین بهمنی برگزار شد؛ کمیسیون «مفاهیم، مبانی و اصول مقاومت اسلامی از نگاه قرآن» با مدیریت حجت الاسلام والمسلمین یعقوب نژاد و دبیری حجت الاسلام والمسلمین عیسی زاده برپا گردید.

وی گفت: دیگر کمیسیون این همایش تحت عنوان «الگوهای مقاومت در قرآن کریم» با مدیریت حجت الاسلام والمسلمین فاکر میبدی و دبیری حجت الاسلام والمسلمین حسینی رامندی برگزار شد؛ کمیسیون «دستاوردهای مقاومت از نگاه قرآن کریم» به عنوان چهارمین کمیسیون همایش مذکور با مدیریت حجت الاسلام والمسلمین مؤدب و دبیری صادقی فدکی برگزار و آخرین کمیسیون، کمیسیون «چالش های مقاومت از نگاه قرآن کریم» بود که با مدیریت حجت الاسلام والمسلمین رضایی اصفهانی و دبیری حجت الاسلام والمسلمین اسدی برگزار گردید.

دبیر علمی همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم» تصریح کرد: کمیسیون ها به خوبی برگزار شد و علاقه مندان به مبحث مقاومت می توانستند این کمیسیون ها را از طریق فضای مجازی دنبال کنند و از محتوای آن بهره مند شوند.

وی درباره مقاله ویژه همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم» افزود: مقاله ویژه این همایش، مقاله ای در خصوص سردار شهید سلیمانی بود که به قلم حجت الاسلام والمسلمین یعقوب نژاد تألیف شد.

حجت الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم در پایان اظهار داشت: خدا را شاکریم که با برگزاری این همایش توانستیم در جهت معرفت سازی و یا زمینه سازی برای معرفت افزایی در حوزه مقاومت اسلامی اقداماتی را انجام دهیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8